Išskleisti meniu
Asmens kodo slaptumas – atgyvena

Asmens kodo slaptumas – atgyvena

| 0 komentarų

Nors asmens kodą įstatymai saugo kaip slaptą duomenį jūsų asmens kodą neišvengiamai žino daugybė žmonių. Bet kas, su kuo esate sudarę sutartis ar davę įgaliojimus – bankai, kelionių agentūros, iš jūsų pirkusieji butą, esami ir buvę darbdaviai, mokymo įstaigos… Kai asmens kodas parašytas ant šitiekos dokumentų, jį lengvai nužiūrėti gali ir dar tūkstančiai kitų asmenų – nuo muitininkų ar valstybės tarnautojų iki jūsų bendradarbių ar darbdavio konsultantų.

Be to, net žinant vien asmens lytį ir gimimo datą tėra 1000 galimų asmens kodo variantų, o atsižvelgiant į tam tikras tendencijas variantų skaičių galima ir dar kelis kartus sumažinti.

Šiais laikais, kai yra elektroniniai parašai, elektroninės bankininkystės prisijungimai (daug patikimesni būdai identifikuoti asmenį) naudoti asmens kodą bet kokioje situacijoje, kurioje preziumuojama, esą asmens kodą turėtų žinoti tik pats jo savininkas, nėra reikalo ir negalima. Tokiais atvejais reikėtų naudoti elektroninius parašus, elektroninės bankininkystės duomenis. Tai pripažįsta ir Asmens duomenų apsaugos inspekcija.

Todėl nereikalingas ir asmens kodo slaptumas. Tol, kol asmens kodas bus tariamai slaptas, tol bus manančių, esą įvesto asmens kodo pakanka patvirtinti, kad tai padarė asmens kodo savininkas. Jeigu fizinių asmenų asmens kodai galėtų būti skelbiami viešai kaip juridinių asmenų kodai tai ir taip manančių greitai neliktų.

Rimtų argumentų už asmens kodo slaptumą nematau, o laisvoje visuomenėje jokia informacija, kurios slaptumui nėra rimtos priežasties, neturi būti slapta, nes bet koks slaptumas didina betikslį darbą, kurį reikia padaryti, kai tos informacijos prireikia. Pavyzdžiui man, kaip teisininkui, rengiant sutartis su fiziniais asmenimis atsiranda papildomas poreikis klausinėti jų asmens kodo, o jei rengiu sutartį su įmone, tai visi įmonių kodai prieinami viešai.

Be to juk vardas, pavardė, gimimo data, pagal kuriuos taip pat lengva identifikuoti asmenį (ypač vos 3 mln. žmonių turinčioje Lietuvoje ar dar mažesniuose jos miestuose ir miesteliuose), nėra slapti.

Straipsnio temos: , , ,

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *