Išskleisti meniu
Tai, kas riboja žmogų, ir žinios, kurios išlaisvina

Tai, kas riboja žmogų, ir žinios, kurios išlaisvina

| 1 komentaras

2009 m. gruodžio 25 d.. Žmogaus mąstymą riboja daug dalykų. Gimtoji kalba, tauta ar šalis, gimtasis laikmetis. Patys to nejuntame.

Štai kryžiuočiai rašydami apie Lietuvos pagonis kartą rašė maždaug taip: “Jų popiežius gyvena vietoje, pavadintoje Romuva – greičiausiai ji taip pavadinta Romos garbei”. Gerai žinodami tik vieną religiją jie neišvengiamai įsivaizdavo, kad visos religijos privalo turėti savo popiežių ar pagrindinį miestą.

Vieno “Žvaigždių kelio” serijos fantastikos romano autorė, sukūrusi neva nežemišką Romulanų rašto sistemą, ją sudarė iš tokių raidžių, kurios tiesiogiai atitinka anglų alfabeto raides. T.y. Romulanų alfabete yra 24 raidės – A, B, C, D ir t.t. Tik, aišku, jos kitaip atrodo. Galbūt ši kūrėja nemokėjo užsienio kalbų, nes kitaip būtų žinojusi, kad net ir skirtingos šios žemės tautos naudoja abėcėles, turinčias skirtingą skaičių raidžių ir skirtingas tų raidžių reikšmes (vienur raidės žymi garsus, kitur skiemenis, dar kitur – žodžius).

O ezoterikas Vladimiras Megrė, turintis nemažai pasekėjų ir Lietuvoje ( http://anastasija.lt/ ) savo knygose itin sureikšmina kedrą. Ir jo knygų serija vadinasi “Skambantys Rusijos kedrai”. Šitą jis, be kita ko, aiškina ir taip – kad kedras visais laikais buvo labai svarbus, ir Biblijoje jis minimas. Tačiau Sibire augantys “Sibiro kedrai”, kuriuos aprašo V. Megrė (lietuviškai – Sibiro pušys) daug bendro su Biblijoje aprašytais kedrais neturi, išskyrus tai, kad rusiškai ir tas, ir tas medis vadinamas “kedru”. Panašu, kaip tapatinti liūtą ir jūrų liūtą – nes lietuviškai abu jie “liūtai”.

Naujos žinios padeda išlaisvinti mąstymą. Mokėdamas daugiau kalbų supranti, kokį mąstymą sąlygoja realios daiktų savybės, o kokį – tų daiktų pavadinimai gimtojoje kalboje. Išmanydamas istoriją gali pažiūrėti, ar skelbiamos tariamai universalios teorijos tikrai atitinka kiekvieną epochą. Pažinodamas kultūras patikrini, ar universali teorija iš tikrųjų dera visose kultūrose, o gal tik ten, iš kur kilęs teorijos autorius.

Tiesa vienos ribos negalime įveikti. Tai – žmogiškumo riba. Kaip žinoti, kokie faktai yra objektyviai esantys, o kurių tariamą egzistavimą mums padiktavo bendražmogiškos (taigi, būdingos visoms kultūroms ir laikmečiams) savybės? Nežmogiško mąstymo pavyzdžių gauti negalime. Tad šios ribos įveikti, turbūt, nepavyks.

Su Šv. Kalėdom visus!

Straipsnio temos: ,

    1 komentaras

  1. Pavyzdys su liūtais hiperbolizuotas. Sistematiškai Biblijoje aprašyti libano kedrai artimesni Vladimiro Megre aprašytoms tai pačiai šeimai priklausančioms sibirinėnms pušims nei tam pačiam plėšriųjų žinduolių būriui priklausantys jūrų liūtas ir liūtas.

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *