Išskleisti meniu
Lietuva – Rytai, Vakarai, Šiaurė ar Pietūs?

Lietuva – Rytai, Vakarai, Šiaurė ar Pietūs?

| 0 komentarų

Ginčai, ar Lietuva yra “Rytų”, ar “Vakarų”, o gal Šiaurės Europos ar Pietų Europos šalis dažnai būna karšti. Ir visi jų dalyviai paprastai teisūs. Mat sąvokos “Rytai” bei “Vakarai” populiariojoje sąmonėje įgijo labai daug galimų reikšmių. Kai diskusijose žmonės tuos pačius žodžius vartoja skirtingomis reikšmėmis ir kyla nesutarimai. Dažnos reikšmės yra šitos – ir pagal jas Lietuva priklauso skirtingiems regionams:

1.”Vakarai” – visą XX a. kapitalistinėmis buvusios šalys, o “Rytai” – iki 1990 m. valdytos komunistų (ir todėl skurdesnės). Šiuo atveju Graikija ar Suomija – Vakarų Europa, o Čekija ar Vengrija – Rytų (nors ir yra vakariau). Lietuva – Rytų Europa.

2.”Vakarai” tai krikščioniškos kultūros žemės, o “Rytai” – musulmoniškos, budistinės, induistinės arba judėjiškos. Pagal šį skirstymą beveik visa Europa (ir Lietuva) yra Vakarai.

3.”Vakarų Europa” – tai katalikiška arba protestantiška Europa, “Rytų Europa” – stačiatikiška. Pagal šį skirstymą Lietuva – Vakarų Europa.

4.”Vakarų Europa” – ES, Europos ekonominės erdvės ir/ar NATO narės, “Rytų Europa” – NVS narės. Pagal šį skirstymą Lietuva – Vakarų Europa.

5.”Šiaurė” – tai turtingos šalys, “Pietūs” – skurdžios. Kalbama apie rimtą skurdą, tad pagal šį skirstymą Lietuva ir visa Europa yra “Šiaurė” – kaip, beje, ir Australija. “Pietūs” – Afrika, didelė dalis Pietų Amerikos, Azijos.

6.”Šiaurė” – šviesesnės odos žmonių, “Pietūs” – tamsesnės odos žmonių gyvenami kraštai. Vėlgi, Europa, JAV, Kanada, o ir Australija pagal šį skirstymą – Šiaurė, Afrika – daugiausiai Pietūs. Jei vertinti tik Europą tai “šiauriečiai” – mėlynakiai blondinai/šatenai, “pietiečiai” – tamsesnio gymio baltaodžiai italai, ispanai. Panašus skirstymas sieja “Šiaurę” ir “Pietus” su žmonių temperamentu.

7.Kitas skirstymas pagal vyraujančias rases: “Vakarai” – europidų (baltaodžių) gyvenamos teritorijos, o “Rytai” – mongolidų.

8.Grynai geografinis skirstymas: “Vakarų Europa” – vakarinė Europos pusė, “Rytų Europa” – rytinė pusė. Dažnai dar pridedama “Šiaurės Europa”, “Pietų Europa”, kartais “Vidurio Europa”. Europa – ne taisyklinga geografinė figūra, tad kur brėžti ribas – visiškai subjektyvu. Europinė Rusija sudaro 40% Europos žemės. Taigi, jei skirstyti Europą geografiškai į keturias dalis pagal pasaulio šalis po 25% žemyno tai visa Rytų Europa būtų Rusijoje. Bet toks skirstymas neturėtų prasmės, jeigu tikslas yra visas Europos šalis išdalinti į kelis regionus.

Oficialus Jungtinių Tautų skirstymas paremtas panašia subjektyvia geografija, Lietuvą priskiria Šiaurės Europai – kartu su kitomis Baltijos šalimis, Skandinavija, Jungtine Karalyste, Airija. Pagal JTO skirstymą Europa susidaro iš keturių regionų (pagal pasaulio šalis), o visas pasaulis iš dvidešimt dviejų.

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *