Išskleisti meniu
Vilniaus istorija viename žemėlapyje

Vilniaus istorija viename žemėlapyje

| 6 komentarai

Vilnius – senas miestas. Nesvarbu, ar laikysime, kad jis – dar Mindaugo laikų sostinė, ar pripažinsime Gediminą jo kūrėju – akivaizdu, kad daugybės Vilniaus pastatų sienos mena šimtmečius.

Per visą savo istoriją (išskyrus kelis karų ir ligų periodus) Vilnius plėtėsi. Ir iki šiol skirtinguose rajonuose pastatai, parkai, jų išdėstymas mums atmena skirtingus laikmečius. Tai – ne tik Senamiestis, bet ir Naujamiestis, Naujininkai, Žvėrynas ar Šnipiškės, pagaliau ir visi Sovietų okupacijos laikų rajonai ar šiuolaikiniai stikliniai dangoraižiai.

Eidami dažnai nesusimąstome, ką mena pastatai aplinkui. Toli gražu ne kiekvienas vilnietis pasakytų, kada pastatytas kuris jo miesto rajonas. Todėl padariau šį žemėlapį. Čia Vilniaus miesto nuotrauka iš palydovo nuspalvinta pagal tai, kokiu laikotarpu statytas konkretus rajonas.

Spalvos reiškia štai ką:

 • ŽALIA – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikai (iki 1795 m.)
 • GELTONA – Rusijos Imerijos laikai (1795 m. – 1918 m.).
 • VIOLETINĖ – Lenkijos Respublikos / Tarpukario Lietuvos laikai (1918 – 1940 m.)
 • RAUDONA – Sovietų Sąjungos laikai (1940 m. – 1990 m.). ŠVIESIAUSIA RAUDONA: 1940 m . – 1959 m., TAMSESNĖ – 1960 m. – 1969 m., DAR TAMSESNĖ – 1970 m. – 1979 m., TAMSIAUSIA RAUDONA: 1980 m. – 1990 m.
 • MĖLYNA – Lietuvos Respublikos laikai (1990 m. ir vėliau). MELSVA Į ŽALSVYMĄ – 1990 – 1999 m., MELSVA – 2000 m. ir vėliau.

Kol kas šis žemėlapis – nebaigtas. Jį aš pildysiu gavęs pastabas iš jūsų. Jeigu yra klaidų, jei žinote, kada statytos dar nenuspalvintos teritorijos – būtinai parašykite.

Vienoje vietoje informacijos apie tikslų visų Vilniaus pastatų statybos laiką, deja, neradau. Ypač sunku surasti kolektyvinių sodų, fabrikų vyraujančią architektūrą. Idealiu atveju kiekvienas namas žemėlapyje būtų nuspalvintas atskirai.

Ateityje tikiuosi padaryti ir panašius Kauno, Klaipėdos planus.

Straipsnio temos: , , , , , ,

  6 komentarai

 1. Šiaip senamiesčio žemėlapį atskirą būtų galima įdėti.
  Yra puikių žemėlapių iki karo, labai detalių, ir jame galbūt būtų galima pažymėti, ko dabar nėra.

  • Jeigu turi skanuotų versijų tokių aeronuotraukų – atsiųsk. Nemanau, kad verta daryti senamiesčio atskirą, nes pakankamai išdidinus esamą žemėlapį galima pamatyti, kurie atskiri namai Senamiestyje kada statyti. Tačiau skirtingų laikų aeronuotraukos padėtų geriau užpildyti šį žemėlapį.

  • Taip, šitą žinau, šiek tiek naudojausi. Tiesa, ten nenurodoma tiksli statybos data, o tik periodas. Pvz. 1940 m. – 1990 m. patenka į du periodus.

   Netrukus jau bus atnaujinta žemėlapio versija, kur daugiau pažymėta atskirų pastatų, sužymėti sovietų išgriauti plotai senamiestyje, bei patikslinti kai kurie rajonai.

 2. sveiki, galbūt galėtumėte sumanimi susisiekti? man labai reikia jūsų patarimo rašant darbą apie vilniaus architektūrą.
  čia mano el.paštas
  labai laukiu laiško
  e.udraite@gmail.com

  • Parašiau jums laišką.

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *