Išskleisti meniu
Kaip pažymėti savo keliones? Tokius žemėlapius turėtų turėti kiekvienas keliautojas!

Kaip pažymėti savo keliones? Tokius žemėlapius turėtų turėti kiekvienas keliautojas!

| 4 komentarai

Kiekvienam keliautojui ateina metas, kai norisi pasižiūrėti, kur gi esi buvęs – nes vietų daug, kai kurios kelionės buvo seniai.

Gal planuoji naujas keliones ir nenori važiuoti tuo pačiu keliu? Gal draugai klausia, kur tiksliai buvai, ir staiga viską išvardyti sunku?

Čia aprašysiu geriausius būdus susižymėti aplankytas vietas ir šalis žemėlapyje – tokius žemėlapius turėtų turėti kiekvienas keliauotjas!

O kaip jūs žymite savo keliones (jei žymite)?

Aplankytų šalių žemėlapis

Daugelis keliautojų, kuomet lankosi nebe pirmoje dešimtyje šalių, visų pirma įsigyja tokį žemėlapį, kabinamą ant sienos.

Jų yra keletas rūšių. Viena rūšis – specialiai tam padaryti spalvinami ar ištrinami sieniniai žemėlapiai. Aplankęs šalį ją užbraižai, nuspalvini ar nutrini.

Tai geras būdas prisiminti ar draugams parodyti kelionių maršrutus, bet yra trūkumas, kad šalys skirtingų dydžių, o didelės šalys tai tarsi ištisi žemynai. Nelabai logiška, kad, tarkime, buvai tik Niujorke, o užbrauki visą JAV – juk didžiosios dalies JAV nematei.

Aš turiu tokį sieninį žemėlapį – tiesa, manajame didžiausios šalys dar suskirstytos į valstijas ar regionus, kurie spalvinami atskirai.

Mano sieninis kelionių žemėlapis (2022 m. gegužė)

Kita alternatyva – pakabinti paprastą sieninį žemėlapį, į kurį smaigstyti smeigtukus miestuose / parkuose kur buvai. Toks metodas tinkamas tik keliavusiems mažai – vėliau smeigtukams bus mažai vietos, arba teks žymėti tik svarbiausias aplankytas vietas: juk miestai būna ir vienas šalia kito, juk stoji ir kažkur pakeliui.

Dar yra ir visokių programėlių ir tinklapių, kurie leidžia daryti tą patį – aplankytų šalių žemėlapį. Iš vienos pusės, programėlė gerai – ji visad su tavimi. Deja, su programėlėm daug problemų: būna, visa informacija po kokio atnaujinimo išsitrina, būna, iš viso programėlė „dingsta“ iš Google Play ir pan. šaltinių. Negali pasitikėti, kad tai išliks… Pavyzdžiui, kažkada buvo gera programėlė, leidusi žymėti aplankytas UNESCO paveldo vietas – buvo įdomu ne tik jas žymėti, bet kartu ir pamatyti žemėlapyje ir paskaityti apie UNESCO vietas, kurių dar nelankei. Bet ta programėlė ėmė ir dingo – ir, pakeitus telefoną, gavus naują Android versiją, nebebuvo galimybės pasinaudoti nei ja, nei pamatyti savo sudaryto žemėlapio…

Skrydžių žemėlapis

Vienas paprasčiausių dalykų – susižymėti savo skrydžius. Tam reikia padėkoti My.flightradar24.com sistemai, kuri visiškai nemokama.

Susikūręs nemokamą paskyrą gali įvesti kiekvieną savo skrydį ir sistema tau autoamatiškai subraižo žemėlapius (viso gyvenimo, konkrečių metų, konkrečių avialinijų…), taip pat paskaičiuoja kokiais lėktuvais ar aviakompanijom esi nuskridęs didžiausius maršrutus, kiek kartų jau apsridai žemės rutulį, iš kokių miestų daugiausiai kilai ir dar daug visokių įdomių statistinių detalių.

Tai labai įdomus ir paprastas būdas peržvelgti savo keliones – tiesa, labiau ne pačias keliones, o nuvykimą ir grįžimą. Ypač tai mėgsta aviacijos fanai, bet verta kiekvienam: labai nedaug darbo įrašyti skrydžius, o vėliau prisiminti kur kokiais metais, kokį mėnesį, per kokius oro uostus keliavai labai padeda.

Mano skrydžių žemėlapis (iki 2022 m. bižrelio) iš my.flightradar24

Mano skrydžių žemėlapis (iki 2022 m. bižrelio) iš my.flightradar24

Mano skrydžių Europoje žemėlapis (iki 2022 m. bižrelio) iš my.flightradar24

Mano skrydžių Europoje žemėlapis (iki 2022 m. bižrelio) iš my.flightradar24

Mano skrydžių statistika iš my.flightradar24 (iki 2022 m. birželio)

Mano skrydžių statistika iš my.flightradar24 (iki 2022 m. birželio)

Kelių atlasas

Visgi, esminė kelionės dalis yra ant žemės, kuomet lankai visas vietas, patiri visus nuotykius. Ten, kur eini pėsčias, važiuoji automobiliu ar viešuoju transportu.

Tad geriausias būdas žymėtis aplankytas vietas man atrodo žymėtis kelius, kuriais keliavai. Be to, tai padeda ir planuojantis naujas keliones (kad nevažiuotum tais pačiais keliais), ar pasakojant klausiantiems, kaip tiksliai važiavai (kuriais keliais), kur važiuoti ir kur nevažiuoti.

Seniau tai darydavau atlase – įsigijęs didelį popierinį pasaulio atlasą, markeriais braižydavau nuvažiuotus kelius. Bėda, kad tokio sunkaus atlaso nelabai kur pasiimsi su savimi, jis yra tik namie, be to, kai kurie keliai važiuoti ne po kartą, tokios šalys, kaip Lenkija, Vokietija ar Latvija persibraižė tiek, kad buvo sunku suprasti, kur kuriais metais važiavau.

Mano kelionių žymėjimo atlaso fragmentas (su Italija, Slovėnija, Kroatija, dalimi Bosnijos)

Mano kelionių žymėjimo atlaso fragmentas (su Italija, Slovėnija, Kroatija, dalimi Bosnijos)

Supratau, kad reikėtų pereiti prie išmanių priemonių…

Dažnas atsakymas šiais laikais – programėlė. Deja, kad ir kiek ieškojau kažko, panašaus į My.Flightradar24 „žemės keliams“ (automobilių, traukinių, laivų) – neradau.

Teko susikurti savo sprendimą, kuris išėjo geras.

Skaitmeninis kelių žemėlapis

Visų pirma, kelionės maršrutą po jos pasižymiu į Google My Maps (nemaišyti su Google Maps). Ten gali paprastai žymėti kelių maršrutus (t.y. nuvažiuotus automobiliu, dviračiu, ar nueitus pėsčia keliais), o kitus maršrutus (laivai, traukiniai) reikia žymėti linijomis. Paprastai kiekvienai kelionei skiriu po atskirą Google My Maps žemėlapį (pvz. „2018 Tailandas“), o tame žemėlapyje atskirais maršrutais žymiu skirtingas kelionės dalis (pvz. „Tailandas 2018 automobiliu“ ir „Tailandas 2018 autobusu“, kadangi po skirtingus Tailando regionus keliavau skirtingai). Svarbu viską tinkamai įvardyti, kad nesunkiai galėtum rasti reikiamus žemėlapius (pvz. pagal metus ar pagal transportą).

Kiekvieną kelionės žemėlapį parsisiunčiu kaip KML failą (Google suteikia tokį funkcionalumą).

Visus KML failus paprasta sukelti į GPXSee programą – ir ji parodo visus maršrutus viename ekrane. Arba tuos maršrutus, kuriuos sukėlei – pvz. gali sukelti tik keliones automobiliu, arba tik keliones 2022 metais, ar tik keliones Europoje, ar tik keliones per pastaruosius 5 metus, ar pan. Tai įgalina paprastai pamatyti kokį tik nori savo kelionių „pjūvį“ žemėlapyje.

Manau kad tai – pats vertingiausias kelionių žemėlapis, nes prisimeni ne tik šalis, bet ir tikslias vietas, kur buvai, ir kiekvieną vietą, įskaitant ir esančias pakeliui, o ne tik, tarkime, didmiesčius. Priešingai nei su atlasu, galima neribotai pritraukti vaizdą ir pamatyti konkrečią šalį, konkretų kelią.

Mano nuvažiuotų ir nuplauktų kelių pasaulyje žemėlapis, sudarytas aukščiau aprašytu būdu (iki 2022 m. birželio)

Mano nuvažiuotų ir nuplauktų kelių pasaulyje žemėlapis, sudarytas aukščiau aprašytu būdu (iki 2022 m. birželio)

Mano nuvažiuotų ir nuplauktų kelių Europoje žemėlapis, sudarytas aukščiau aprašytu būdu (iki 2022 m. birželio)

Mano nuvažiuotų ir nuplauktų kelių Europoje žemėlapis, sudarytas aukščiau aprašytu būdu (iki 2022 m. birželio)

Automatinis nuotraukų žemėlapis Google Photos ir pan.

Visgi, net jei ir neturite laiko ar noro daryti savo kelionių žemėlapius, yra būdas pamati bent jau iš dalies kokybiškus juos!

Tokius žemėlapius sudarinėja kai kurios prorgamėlės, pvz. Google Photos. Pagal ten sukeltas nuotraukas (iš įvairių telefonų jos sukeliamos automatiškai) programėlė parengia žemėlapį, kur nuspalvinamos vietos, kur darytos nuotraukos.

Mano žemėlapis iš Google Photos (kur darytos nuotraukos)

Mano žemėlapis iš Google Photos (kur darytos nuotraukos)

Aišku, ten matysis tik naujesnės (išmaniųjų telefonų eros) kelionės, be to, nebus nuotraukų, kurias darėte nuotraukos darymo vietos nežyminčiais fotoaparatais. Taip pat, deja, „Google Photos“ tapo mokama programėle (bent jau kainuoja ten sukelti daug nuotraukų) – bet rezultatai įdomūs.

Be žemėlapio sudarymo, ji turi ir paieškos funkciją – lengva įvedus kokį vietovardį ar datą pažiūrėti, kokias iš tos vietos ar laiko turi nuotraukas. Tai irgi padeda prisiminti keliones ar dalintis jų įspūdžiais, kai to kas nors paprašo.

Straipsnio temos: , , , , ,

    4 komentarai

  1. Užsiprašiau dovanų didžiulio pasaulio žemėlapio, kuriame smeigtukais žymiu lankytinas vietas. Bet kaip ir minite straipsnyje, sužymėti tik didieji miestai, o mažesnių nėra 🙁 Ypač kai Europoje keliaujame auto, tai lankome daug mažulyčių vietų. Tad visai norėčiau dar detalaus atskiro Europos žemėlapio bei atskiro Lietuvos žemėlapio 😀 (tik kol kas nėr tiek vietos kabinti).
    Tokie žemėlapiai kaip namų puošmena 🙂

  2. Mes labai paprastai tik perkam “refrigerator magnets” iš kiekvienos vietos!

  3. Kaip tik dabar galvoju pirkti kelionių albumą – t.y. tuščią knygą, kur kiekvienai šaliai skirtas puslapis ir pats gali jį užpildyti taip, kaip nori – piešti, rašyti, klijuoti nuotraukas, lipdukus, viešojo transporto bilietus, džiovintus augalus… Tas, kurį nusižiūrėjau, yra kelių variantų – viename vien tik visos nepriklausomos valstybės, kitame – įtrauktos teritorijos, atskirai išskirtos JAV valstijos, Antarktida.

    • Įdomus variantas, žemėlapius pas daug keliautojų esu matęs, bet tokių knygų – ne. Gal gali įdėti nuorodą, kaip jos atrodo?

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *