Išskleisti meniu
Kaip pelė su daug mygtukų palengvina darbą

Kaip pelė su daug mygtukų palengvina darbą

| 3 komentarai

Vienas geriausių, bet labiausiai nuvertintų išradimų – pelė su daug mygtukų. Jas naudoja daugiausiai žaidėjai – ir tai tik kai kurie – kai tuo tarpu iš tikro jos nemažiau reikalingos darbams.

Jau daugiau nei pusmetis kasdien naudojuosi tokiomis pelėmis ir jų dėka greičiau ir patogiau atlieku visus savo darbus, tarp jų šio tinklaraščio rašymą. Dabartinė mano pelė turi 24 mygtukus ir beveik visų reikšmes galima nusistatyti pačiam – taigi, jos gali atitikti būtent mano poreikius ir tas programas, kuriomis naudojuosi aš. Be to, reikšmės išsisaugo pačioje pelėje: nusinešę tą pelę prie kito kompiuterio, turėsite savo nustatymus.

Pagalvokite, kiek kartų per dieną darote visokius šabloninius veiksmus – kopijavimą, įklijavimą, įvairių klaviatūros kombinacijų rinkimą, to paties teksto rašinėjimą. O jeigu kiekvienam tokių veiksmų pakaktų tiesiog nykščiu nuspausti vieną pelės mygtuką?

Išmokti nebuvo sunku – įprasti teužtruko mažiau nei savaitę. Ir nuo to laiko nesuprantu, kaip tokios pelės neišpopuliarėjo: juk tai taip smarkiai patogiau. Dirbant įprastine pele, mūsų dešinė rankos pirštai visiškai neišnaudojami… Tiesa, pelės su daug mygtukų gerokai brangesnės – kainuoja 25-50 EUR, kai paprastų būna ir po kelis eurus. Tačiau manau kaina verta patogumo.

Mano pelė su 24 mygtukais

Mano pelė su 24 mygtukais. Daugelis (16) jų valdomi nykščiu – kiekvieno jų forma kiek skirtinga, kad intuityviai jaustum, kur kuris ir nenuspaustum ne to. Taip pat yra 3 įprasti pagrindiniai mygtukai (vidurinis kurių – ratukas), vienas papildomas mygtukas, skirtas nuspausti smiliumi, ir keturi mygtukai viršuje, skirti rečiau naudojamiems dalykams (pvz. profilių perjungimui). Šitoks išdėstymas, kai daugelis papildomų mygtukų skirti nykščiui – dažniausias.

Ką galima padaryti vieno mygtuko paspaudimu?

Savo pele vieno mygtuko paspaudimu galiu padaryti štai ką:

Grįžimas (Back) ir ėjimas pirmyn (Forward)

Teisybės dėlei, šitie ketvirtas ir penktas mygtukas jau yra daugelyje pelių. Šiuolaikinis interneto naršymas – tai nuolatinis patekimas kažkur ne visai ten, kur norėjai (gal nelabai įdomų straipsnį), spaudimas “Back”. Su šiais papildomais mygtukais nereikia vilkti pelės iki Back mygtuko – pakanka nuspausti ketvirtąjį pelės mygtuką bet kurioje vietoje. Susitaupo tik pora sekundžių? Pagalvokite, kiek kartų per dieną spaudžiate “Back”, ir suprasite, kad susitaupo gerokai daugiau.

Kopijavimas (Copy) ir įklijavimas (Paste)

*Iškirpti (Cut)
*Nukopijuoti (Copy)
*Įklijuoti (Paste)
*Enter

Sakysite, juk galima “Ctrl + C”, “Ctrl + V” ir, jei reikia, “Enter”? Taip, galima. Bet palyginkite, kiek laiko tai užtruks, palyginus su piršto “prabraukimu” per kelis gretimus pelės mygtukus. Kai darbo metu rekia nuolat kopijuoti ir įklijuoti, laiko sąnaudų ir patoguomo skirtumas per dieną – milžiniškas.

Svarbu, kad visi šie mygtukai būtų greta, ypač “Paste” šalia “Enter”.

Undo ir Redo

Padarėte ką nors netinkamo ir norite greitai atsistatyti? Kodėl to nepadarius vieno pelės mygtuko paspaudimu. Jei reikia spausti “Undo” daugiau nei katrą – paprasta suspaudinėti pele tą mygtuką daug kartų.

Šie pelės mygtukai veiks ir tose programose, kur Undo ir Redo mygtukų įrankių juostoje nėra: pvz., kai rašote naršyklėje komentarus po straipsniais.

Pelės mygtukų priskyrimo ir kitų funkcijų reguliavimo programėlė

Pelės mygtukų priskyrimo ir kitų funkcijų reguliavimo programėlė. Kiekviena daugiamygtukė pelė turi tokią programėlę, kuria galite priskirti mygtukams funkcijas. Kai kurias funkcijas patogiausia priskirti klaviatūros mygtukams kitomis priemonėmis, o tada tas klaviatūros mygtukų kombinacijas – vienam kuriam pelės mygtukui su šia programėle

Antras kopijavimas ir antras įklijavimas

*Nukopijuoti antrą tekstą
*Įklijuoti antrą tekstą

Ar niekada nesusidūrėte su situacijomis, kad jums reikia turėti nusikopijavus du skirtingus dalykus ir įklijuoti tai vieną, tai kitą? Man tokios situacijos dažnos: iki šiol tekdavo dirbti labai nepatogiai: kopijuoti-įklijuoti vieną, paskui kopijuoti-įklijuoti kitą, paskui, kai vėl prireikia pirmo teksto – vėl grįžti prie jo, vėl iš naujo kopijuoti, įklijuoti, o kai vėl prireikia antro teksto – viską iš naujo daryti su antru.

Su daugelio mygtukų pele viskas daug paprasčiau: keletą jos mygtukų tiesiog priskyriau “antram kopijavmui” (jį paspaudus į iškarpinę nusikopijuoja natras tekstas, kuris nepakeičia pirmo) ir “antram įklijavimui” (įsiklijuoja tas antras tekstas). Jei riekia – galima ir “trečiam kopijavimui”, “trečiam įklijavimui”. Aš šiuo metu turiu ir “ketvirtą kopijavimą”, “ketvirtą įklijavimą”.

Tiesa, norint naudotis šia funkcija, reikia parsisiųsti papildomą programėlę – bet tai vienkartinis trumpas darbelis. Aš naudoju programėlę “Ditto”.

Įklijavimas be formatavimo

Labai dažnai pasitaiko, kad, tarkime, nukopijavęs tekstą iš interneto svetainės, noriu įklijuoti į dokumentą tik jį patį – tačiau paspaudus “Įklijuoti” įsiklijuoja ne tik tekstas, bet ir visas formatavimas (jei tekstas, tarkime, buvo raudonas ir padidintas – toks ir įsiklijuoja). Tenka vargti su formatavimo naikinimu. Be abejo, yra programinių būdų, kaip tą apeiti, bet jie problematiški. Pvz. Word’e galima nustatyti, kad visada įklijuotų be formatavimo – bet juk kartais kaip tik reikia su formatavimu!

Turėdamas daugelio mygtukų pelę, tiesiog priskyriau vieną pelės mygtuką “įklijavimui be formatavimo”. Atitinka Ctrl+Shift+V, o tose Office programose, kur tokios komandos nebuvo, ją padariau su Visual Basic.

Trigubas kairiojo mygtuko paspaudimas

Šis mygtukas tris kartus iš karto paspaudžia pagrindinį (kairį) pelės mygtuką. Pakanka juo spustelti ant teksto – ir pasižymi visas paragrafas.

Be to, internete pasitaiko tokių situacijų, kai “Back” paspausti niekaip neišeina, nes paspaudus “Back” labai greitai automatiškai vėl esi grąžinamas ten, iš kur bandei išeiti. Bandai spausti kelis kartus pelės mygtuką ir nesuspėji. Tokiais atvejais irgi praverčia atskiras pelės mygtukas, kurį nuspaudus pagrindinis pelės mygtukas nusispaudžia tris kartus iš karto: spaudi juo ant “Bak”, ir grįžti per tris puslapius atgal.

Dar vieną mygtuką esu priskyręs viso teksto pažymėjimui – taip paprasta greitai nukopijuoti viso dokumento tekstą ar visą tinklapio tekstą.

Kiti profiliai: mygtukų – bent penkiskart daugiau

Daugelio mygtukų pelės turi bent po penkis skirtingus profilius: kiekvienas profilis – tai kitos tų pačių mygtukų reikšmės. Profiliai keičiami vieno mygtuko paspaudimu ir lengva atskirti, kuris profilis įjungtas, nes prie kiekvieno profilio pelė šviečia skirtingomis šviesomis.

Logiškiausia yra susikurti skirtingus profilius skirtingiems darbams ar programoms.

Aukščiau paminėtas profilis yra skirtas kasdieniam darbui – apima naršymą internete, Office ir kt.

Tačiau atskirą profilį eu susikūręs “Adobe Photoshop“. Logiška turėti atskirus profilius, jeigu naudojatės, filmų montavimo “Sony Vegas” ar projektavimo “Autocad” programoms.

Taip pat verta turėti atskirą profilį ir žaidimams – šiame profilyje tiesiog priskyriau keikvienam pelės mygtukui po vieną klaviatūros mygtuką, daugiausiai skaičius. Tada kiekviename žaidime nustatymuose parenku, kaip tuso mygtukus naudosiu valdyme: gerokai paprasčiau, kai galiu juos spausti nykščiu, o ne ieškoti klaviatūroje; juoba, tai rankai, kuri dirba su klaviatūra, daugelyje šiuolaikinių žaidimų darbo ir šiaip pakanka: tarkime, šaudyklėse ja valdai herojaus vaikščiojimą.

Pagaliau dar vieną profilį esu paskyręs šabloninėms frazėms: savo darbe dažnai tenka atrašyti beveik vienodus – bet šiek tiek besiskiriančius – elektroninius laiškus. Taigi, 16 pelės mygtukų priskyriau 16 skirtingų frazių: kai reikia atrašinėti laišką, tiesiog atsidarau tą profilį ir paeiliui suspaudau tam tikrus mygtukus. Čia dar reiks papildomos programėlės: geriausia – “HotkeyP”.

Jei programuojate ar rašote HTML, dar vienas profilis skirtas programinio teksto įterpinėjimui – ten nuolat pasitaiko komandų, kurias reikia kartoti ir kartoti. Jei norite kartu turėti ir įprastines, ir programinio teksto įterpinėjimo funkcijas, arba tekstų daugiau nei mygtukų, galite teksto įterpinėjimui priskirti dviejų pelės mygtukų kombinacijas (vieną spaudžiant smilium, kitą nykščiu, ar pan.).

Straipsnio temos: , , , , , , , ,

  3 komentarai

 1. Jei einam į seriją “praktiški daiktai”, tai man labai patinka ir per kelis metus pasiteisino ant ausies pakabinama Bluetooth ausinė.

  Labai patogu ne tik vairuojant, bet ir visur, išskyrus gal dušą ir vonią:) gali atsiliepti net neidamas prie telefono. Gali ir perskambinti paskutiniam skambinusiam tiesiog ją palietęs. Pasigarsinti, pasitylinti. Patogu tiesiog vaikščiojant, norint pasiklausyti muzikos, paskaitos, podcasto, radijo, pakalbėti telefonu laisvom rankom. Jokie laidai nesipina ir nevaržo tavo veiksmų. Užsidedi ant ausies, įsijungi ir tiesiog pamiršti apie jos buvimą, kol neateina kokia notifikacija – pliusas, ją gali išgirst net būdamas toliau nuo telefono. O jei nenori girdėt, tai išsijungi ir tiek. Aplinkiniai negirdi nei to, kad tau skambina, nei nieko kito. Ausinė pasikrauna 11ai valandų, bet kad nepristigtum, gali turėti dvi – kol kraunasi viena (kraunasi greit ir iš usb), naudoji kitą. Galų gale dvi leidžia to paties iš vieno telefono klausytis dviese, neleidžiant girdėti aplinkiniam. Patogiau už “romantiškus”, bet varžančius laidelius iš greta sėdinčios porelės ausų. Tinka ir telefonams, kurie nebeturi ausinių kištukų, ir kompiuteriams, jei anie gaudo blueetooth. Ne taip brangu – mano kainavo gal 20-30 eur.

  Minusai: einant palei triukšmingesnę gatvę sunku girdėt.

  Taip pat labai lengvai pasimeta..

  • Bluetooth ausinių dar neturiu, bet gal reiks kada įsigyti: šiaip stabdo tai, kad:
   (a)gerokai brangiau (kaina “nežudanti”, bet tam, kad daugiau mokėti, reikia esminių privalumų)
   (b)ausines reikia pakrauti – tikėtina, kad, kai prireiks, bus išsikrovę.
   (c)abejoju, ar vaikščiočiau nuolat su jomis, o jei reikės įsidėti, tai nėra daug patogiau, nei laidinės ausinės. Ar tu visada vaikštai?
   (d)kiek turiu patirčių su bluetooth, nėra taip paprasta – dažnai kažkodėl įrenginiai “atsijungia”, reikia perkrauti, išjungti-įjungti telefone bluetooth ir pan. Ypač “paveda” visokie telefono distanciniai nuotraukoms: kas itin trukdo, kai norisi nuotrauką padaryti greitai, taip pat turėjau ir kolonėlę kompiuteriui – irgi ne visada buvo paprasta. T.y., įsivaizduoju, kad su ausinėm gali susigaišti ne mažiau laiko, nei painiojant laidus. Ar visgi taip nebūna?
   Filmų žiūrėjimui ar muzikos klausimui dviese turiu ausinių šakotuvą, kuris išdalina signalą į dvi dalis tai galima turėti dvi poras ausinių prijungus prie to paties lizdo.

   Tarp dalykų, smarkiai man palengvinančių darbą, yra du monitoriai (ypač su programomis kurios automatiškai leidžia prikabinti vieną ar kitą langą prie šono ar kampo ir taip patogiai atsidaryti daug langų kiekviename) – kartais reikia būti atsidarius net penkis ir daugiau langų vienu metu. Pvz. kai rašau Gabalėlių Lietuvos straipsnį, tuo pačiu metu reikia būti atsidarius ir kelis šaltinius, savo nuotraukas, Google papildomai paieškai jei iškyla klausimų. Daug paprasčiau ne šokinėti nuo lango prie lango pametant senus, bet vienu metu turėti atidarius visus ir tik žvilgsnį sukinėti. Analogiškai praverčia ir darant vertimus (languose vertimas, šaltinis, Google, žodynas ir pan.), dirbant teisinį darbą (languose, tarkime, rašomas dokumentas, įvairūs įstatymai, klientų atsiųsti dokumentai).

   • Dėl įsijungimo – paprastai įsijungia automatiškai ir be rūpesčių. Įsijungiant ausinėse balsas pasako “power on, talktime: 11 hours (kiek liko baterijos), phone connected (jei suporuota su bluetooth aktyvavusiu telefonu netoliese). Tiesa, deaktyvavimosi kartais būna, pvz. jei kalbu whatsapp vaizdo skambučiu, o man paskambina įprastu telefono skambučiu (į kurį turiu greitai persijungti), tai baigus kalbėti telefonu, kažkodėl “nusimuša” garso persidavimas į ausinę, t.y. telefonas elgiasi, tarsi jos nebūtų ir garsą skleidžia iš aparato. Tenka bluetooth išjungti-įjungti.

    Aišku, mažiau aktualu, jei tavo veiklos pobūdis nėra toks, kad nuolat sulauki skambučių. Bet man dirbant nuotoliniu tai praktiškai būtina, o dažnai dar ir asmeniniais reikalais man skambina per whatsapp, klausausi ko nors ir pan. Tai tikrai dažnai naudoju – drąsiai galima sakyti nuolat. Laidines (kurias gavau telefono komplekte, t.y. nepirkau atskirai) irgi panaudoju, bet labiau spec. atvejais – kai tikrai svarbu labai aiškiai girdėti, o esu triukšmingoj aplinkoj. Nevaikščiočiau, aišku, su tokiom, kurios apgaubia ausis, bet ta mažytė, kuri užsikabina ant ausies, tikrai tampa nepastebima. Esu daugybę sykių parke bėgiojęs, per ją klausydamasis muzikos – nėkart nenukrito.

    Labai patogu, kai ausinių laido nėra – nesimala prieš akis, niekur nekliūna, nesusivelia, nepradeda “gesti”, t.y. prasčiau perduoti garso kaip daugybė mano turėtų laidinių ausinių. Patogu tai, kad gali telefoną palikti krauti, o pats nueiti į kitą kambarį ar šiaip kažką veikti, ir kalbėti iš tenai. Arba, jei esi vaizdo skambuty ir reikia parodyti save iš toliau, jokia problema telefoną padėti ir paeiti kelis metrus nuo jo. 🙂 Nebūtina telefono traukti iš kišenės, kad atsilieptum (tik tada nežinai, kas skambina, bent su mano ausinių marke).

    Dėl pasikrovimo tas niuansas yra, bet kaip ir sakiau, pasikrauna greitai. Be to, kaskart girdėdamas kiek liko valandų, visada nutuoki, ar greitai reiks krauti ar ne. Šiaip jei ryte turi pilnai pakrautą, iki vakaro užtenka, panašiai kaip ir su telefonu. Bet tiek laiko paprastai ir nenešioju. Dar smulkus trūkumas – po kokių daug valandų visgi ausis pavargsta – žinoma, tada gali perkelt ant kitos ausies.

    Dėl šakotuvo, tai ko gero nebloga išeitis ten, kur esi įsitaisęs stacionariai, kaip autobuso sėdynė, bet pvz. einant gatve tai turbūt ne taip patogu.

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *