Išskleisti meniu
Mokami keliai ir vinjetės užsienyje – ką žinoti

Mokami keliai ir vinjetės užsienyje – ką žinoti

| 9 komentarai

Lietuvoje keliai lengviesiems automobiliams nemokami, tačiau daugelyje aplinkinių valstybių mokami. Kaip žinoti, kurie keliai mokami, kaip susimokėti? Tai nebūtinai taip paprasta, o klaida gali kainuoti nemažai.

Mokamų kelių pasaulyje yra 5 rūšys ir čia aprašau, kaip elgtis kiekvienoje jų.

Mokėjimo punktai

Šiose šalyse mokamos tik kai kurios magistralės. Tose magistralėse kas kažkiek kilometrų yra mokėjimo punktai. Privažiavęs kiekvieną punktą susimoki už atstumą nuo praeito mokėjimo punkto.

Tai – pats paprasčiausias mokėjimo būdas. Kai kuriose šalyse gali neimti mokėjimo kortelių, dėl to verta turėti grynų pinigų. Magistralėse, vedančiose į kitas šalis, kartais priima ir tų kitų šalių valiutą, bet dažnai prastu kursu.

Mokėjimo punktas Argentinoje

Mokėjimo punktas Argentinoje

Teoriškai įmanoma, žinant, kur mokėjimo punktai juos apvažiuoti kitais keliais, bet praktiškai punktai išdėstyti taip, kad tai būtų sunku, užimtų daug laiko. Realiau yra tiesiog važiuot ne mokama magistrale, o kitais lygiagrečiais keliais, kurie paprastai būna (Google Maps ar GPS galima nurodyti, kad vestų nemokamais keliais).

Vienas dalykas, kurį reikia žinoti: kartais be mokėjimo “grynais” punktų juostų būna atskiros juostos mokėjimui su specialiu įrenginiu, kurį turi vietiniai. Šios juostos pažymėtos specialiais ženklais viršuje. Nevažiuokite tom juostom, nes jūs įrenginio neturite (nebent pvz. važiuotumėte nuomota mašina ir būtumėte jį išsinuomavę), tad ten pravažiavus jus nufotografuos ir atsiųs baudą.

Šiuo atveju virš kiekienos juostos yra ir užrašas "Manual", reiškiantis, kad galima susimokėti vietoje, ir "Telepass", reiškiantis, kad reikia turėti specialų prietaisą. Bet kartais virš kurios nors juostos, tarkime, būtų tik "Telepass" - reiškia, vietoj susimokėti negalima. Tikslūs žodžiai, kurie vartojami mokėjimui vietoje ir su įrenginiu kiekvienoje kalboje skiriasi - pasidomėkite.

Šiuo atveju virš kiekienos juostos yra ir užrašas “Manual”, reiškiantis, kad galima susimokėti vietoje, ir “Telepass”, reiškiantis, kad reikia turėti specialų prietaisą. Bet kartais virš kurios nors juostos, tarkime, būtų tik “Telepass” – reiškia, vietoj susimokėti negalima. Tikslūs žodžiai, kurie vartojami mokėjimui vietoje ir su įrenginiu kiekvienoje kalboje skiriasi – pasidomėkite.

Mokėjimas su kvitais

Kaip ir mokėjimo punktų atveju, mokamos tik kai kuris magistralės ir galima pasirinkti alternatyvius maršrutus.

Įvažiuojant į magistralę reikia paimti kvitą. Išvažiuojant jį parodyti. Pagal nuvažiuotą atstumą automatiškai paskaičiuos kainą – mokėsite tik kartą.

Labai svarbu kvito nepamesti. Jei pamesite, teks susimokėti už visą atstumą nuo pat magistralės pradžios.

Tokių kelių minusas tas, kad į juos būna mažai įvažiavimų: nes juk prie kiekvieno įvažiavimo būtina statyti kvitų išdavyklas, mokėjimo punktus, o tai kainuoja. Todėl tarkime, netyčia pravažiavus išvažiavimą tenka tokiu keliu važiuoti ir 30 kilometrų į priekį, susimokėti, išvažiuoti, vėl imti kvitą, grįžti į kelią.

Kaip ir keliuose su mokėjimo punktais, dalis juostų gali būti skirtos vairuotojams su mokėjimo įrenginiais. Jei tokio neturite, tų juostų venkite, antraip gali tekti mokėti baudą.

Automatinio mokėjimo įrenginiai

Principas: vairuotojai nusiperka mokėjimo įrenginius, kuriuos klijuoja prie priekinio stiklo ir turi su savimi. Į įrenginius įkeliami pinigai tarsi į mokėjimo kortelę. Įvažiuojant į mokamus kelius, įrenginiai nuskaitomi pirmąkart; išvažiuojant – antrąkart ir nuskaitomi pinigai nuo įrenginių už nuvažiuotą atstumą.

Užsieniečiai retai turi tokius įrenginius ir, jei tik įmanoma, su jais niekada neprasidedu. Sunku išsiaiškinti kas ir kaip, kada dirba jų pardavimo punktai, kaip pasipildyti juos. Gali išsiaiškinti, bet kam gaišti laiką, jei gali tiesiog susimokėti už kelius grynais? Be to, įrenginiai neretai kainuoja papildomai ar nespėji išnaudoti ten įneštos pinigų sumos.

Visgi, yra kelių, kur įrenginius pirkti privaloma, nes kito būdo už juos sumokėti nėra. Pvz. Turkija. Teko išsiaiškinti, kad perkama pašte jo darbo laiku, bandyti paaiškinti ko reikia angliškai nemokančiai paštininkei. Būtume neprasidėję – Turkijoje mokamų magistralių mažai. deja, mokami ir visi tiltai per Bosforo sąsiaurį, kurį reikia kirsti, ir jiems irgi reikia šio įrenginio.

Turkijos mokėjimo įrenginys, kaip privaloma, pakabintas po veidrodėliu

Turkijos mokėjimo įrenginys, kaip privaloma, pakabintas po veidrodėliu

Neturint įrenginio tokiuose kraštuose galima papulti į nepavydėtiną situaciją, kai tik važiuodamas mokamu keliu susipranti, kad jo neturi. Paprastai taip suklydus dar būna galimybių “išsisukti” be baudos: pvz. nusipirkus įrenginį per kelias dienas ir įvedus automobilio numerį ar padarius kur nors pavedimą per nustatytą laiko tarpą. Pasidomėkite.

Kelių vinjetės už magistrales

Kelių vinjetė – tai “nuolatinis bilietas” važiuoti keliais. Jis paprastai klijuojamas prie priekinio automobilio stiklo. Kur toks “nuolatinis bilietas” yra, kito būdo susimokėti už kelius paprastai nebūna.

Prie stiklo priklijuota Čekijos kelių vinjetė

Prie stiklo priklijuota Čekijos kelių vinjetė

Jeigu nori važinėti magistralėmis – kad ir tik 10 kilometrų – privalai pirkti vinjetę. Dažniausiai minimalus laikotarpis, kuriam gali pirkti vinjetę – savaitė ar dvi savaitės. Taigi, jei tiesiog važiuoji per šalį tranzitu, pirkti vinjetės labai neapsimoka: mokėsi kaip, tarkime, už 14 dienų, o važiuosi tik valandą ar kelias. Tokiu atveju paprastai vinjetės neperku ir tiesiog važiuoju nemokamais keliais. Mokami keliai žymimi specialiais kelio ženklais, svarbu jų nepražiopsoti; turint GPS jis gali pagal nurodymą vesti nemokamais keliais.

Pavyzdžiui, šalyje gali būti, kad visi keliai, pažymėti automagistralės ženklu - mokami. Bet dažniausiai dar būna ir koks papildomas ženklas.

Pavyzdžiui, šalyje gali būti, kad visi keliai, pažymėti automagistralės ženklu – mokami. Bet dažniausiai dar būna ir koks papildomas ženklas.

Deja, šalyse, kuriose yra vinječių sistema, mokamų magistralių labai daug ir jas apvažiuoti gali užtrukti. Juk nereikia prie kiekvieno kelio statyti mokėjimo punktų ar čekių išdavimo automatų – tad lengvai gali apmokestinti visas magistrales, kai tuo tarpu kur yra mokėjimo punktų sistema paprastai mokama tik dalis magistralių.

Jei pirksi vinjetę, tai apsimoka daryti vos įvažiavus į šalį. Jos pardavinėjamos anapus pasienio punkto, degalinėse.

Automatiniame vinječių pardavimo punkte Bulgarijoje. Pasirinktas minimalus laikas - 7 d., nors tebuvome 2 d.

Automatiniame vinječių pardavimo punkte Bulgarijoje. Pasirinktas minimalus laikas – 7 d., nors tebuvome 2 d.

Jei neleistinai važiuosi mokamais keliais be vinječių, gali gauti baudą. Vienose šalyse visi automobiliai mokamose magistralėse fotografuojami ir baudos siunčiamos automatiškai. Kitose problemų gali sulaukti tik jei sustabdys policija (ten nuvažiuoti 10 ar 20 kilometrų be vinjetės mokamu keliu gal ir nėra didelė rizika).

Kelių vinjetės už visus kelius

Yra šalių, kur mokami visi keliai ar beveik visi keliai (pvz. visi asfaltuoti keliai). Jose kelių vinjetę reikia nusipirkti iškart anapus muitinės. Faktiškai tai yra kaip įvažiavimo į šalį automobiliu mokestis, nes vien nemokamais keliais po šalį niekaip nepakeliausi.

Jei yra tokia sistema, tiesiog pirkite iš karto vinjetę (gali būti net parduodamos iš anksto internetu).

Rumunijos kelių vinječių pardavimo punktas iš karto anapus Bulgarijos-Rumunijos sienos

Rumunijos kelių vinječių pardavimo punktas iš karto anapus Bulgarijos-Rumunijos sienos. Rumunijoje mokami iš esmės visi keliai.

Taip pat skaitykite platesnį straipsnį apie keliones automobiliu.

Straipsnio temos: , , , ,

  9 komentarai

 1. (2021 06 20 komentaras)

  Mintis labai gera bet straipsnis labai dar “žalias”… skaitai ir nesupranti kurioje čia taip šalyje nepriima kortelių ir reikią grynų…. na kadangi nei Kroatijoje, nei Lenkijoje, nei Prancūzijoje, nei Portugalijoje, o ypač Skandinavijoje grynų nereikia tai spėju per 20 metų niekas nepasikeitė Serbijos ir Šiaurės Makedonijos magistralėse…..
  Kvitais/mokėjimo punktai:
  Kroatija, Lenkija, Prancūzija,
  Nebeatsimanu kaip su Slovėnija, Serbija, Makedonija, Protugalija?
  Vinjetės:
  Austrija
  Čekija
  Slovakija
  Automatinis mokėjimas
  Norvegija
  https://www.epcplc.com/
  https://minside.autopass.no/
  Švedija
  https://www.epass24.com
  Danija mokami tiltai, pvz. Storebælt:
  https://storebaelt.dk/…/storebaelt-business-prices-as…/
  Galima gauti 13% nuolaidą už “green” automobilį sudarant sutartį:
  Storebælt agreement https://storebaelt.dk/en/signuptoagreement/
  Kopenhagos parkavimo App’sai:
  easypark.dk
  parkpark.dk
  parkman.dk
  parkone.dk
  joinplot.dk
  apcoaflow.dk
  parkometer.dk
  OK-appen

  Vengrija
  https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

  • Labai dėkui už išsamų komentarą. Į straipsnį konkrečių šalių nedėjau specialiai – kadangi tie straipsniai lieka internete ilgai, ir juos per Google žmonės randa ir po metų ar kelių, tai dažnai paskui skundžiasi, kad informacija neteisinga, nes tokia informacija, kaip tinklapių URL, kur priima korteles, o kur nepriima, kurie tiksliai keliai mokami ir pan. gali greitai pasikeisti. Todėl stengiausi apsiriboti gana “amžina” informacija, kuri, tikiuosi, bus naudinga tiems, kurie dar automobiliu aplankę sąlyginai nedaug šalių. Tačiau komentaruose (su datomis) gali būti ir informacija apie konkrečias šalis. Straipsnis, beje, neapsiriboja Europa – apima ir kitus žemynus (tarkime, Lotynų Ameriką), kur gali reikėti važiuoti nuomotu automobiliu; ten su kortelėmis būna sunkiau.

 2. Žinau dar vieną populiarų Ukrainoje ir Rusijoje – sustabdo dėdė pareigūnas ir idedi i kišenę jei nori greitai pravažiuoti 😁

 3. Gera, aiškiai išdėstyta informacija “žaliems” autokeliautojams. Čia mums, kurie mašina keliauja ne pirmus ir ne trečius metus, viskas atrodo savaime suprantama, tačiau nuo skrydžių perėusiems prie antžeminio transporto – patikėkit, daug kas nauja ir nežinoma.

 4. Jau pirmas sakinys klaidinantis. Lietuvoje keliai deja mokami. Daug kas keliauja su perdarytais “van’ais”, kuriems Lietuvos keliuose reikia susimokėti.

 5. Šią vasarą du kartus keliavau po Europą nuosavu lengvuoju automobiliu.Praktiškai buvau įsitikinęs,kad nekomerciniam transportui už kelius mokėti nereikia.Čia kalbu ne apie mokamus kelius su “šlagbaumais”,kur reikia apsimokėti už nuvažiuotą atstumą,o apie “vinjetinius”mokamus kelius.Slovakijos pasienio stende pamačiau užrašą apie kelių mokestį,nusipirkau vinjetę.Kituose valstybėse nepirkau.Po mėnesio atėjo bauda iš Vengrijos apie 106 eurų.Kur rasti informaciją apie mokamus “vinjetinius” kelius prieš kelionę.Ir dar vienas techninis klausimas-google maps funkcija “nemokami keliai” vengia tik mokamų “šlagbauminių” kelių,ar taip pat vengia ir “vinjetinių”.Ačiū už atsakymą.Gerų visiems kelionių

  • Apie mokamus kelius geriausia ieškoti įvedant pvz. “Hungary paid roads” ar pan. anglų kalba – ten bus parašyta bendra tvarka (“mokamos magistralės”, “mokami visi keliai” ar pan.). Daugelyje “vinjetinių” šalių bus mokamos tik magistralės – t.y. keliai pažymėti magistralės ženklu. Tokiu atveju tas ženklas ir parodo, kad kelias mokamas, į taip pažymėtus kelius be vinjetės reikia nevažiuoti. Kartais būna papildomas ženklas “mokamas kelias”, bet ne visur. “Google Maps” dažniausiai vengia visų mokamų kelių, bet ne kartą yra ir užvedusi į mokamą kelią – t.y. tai nėra 100 procentų sėkminga, gal priklauso ir nuo šalies. Net ir nusistačius “Vengti mokamų kelių” verta stebėti ženklus. Be to, jei mokamos visos magistralės, kartais geriau veikia “Vengti magistralių” (kitas pasirinkimas).

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *