Išskleisti meniu
Madeira – visad šilta Europos pabaiga

Madeira – visad šilta Europos pabaiga

| 9 komentarai

Madeira – viena piečiausių ir šilčiausių žiemomis Europos salų.

Jei pažiūrėti į žemėlapį tai Madeira labiau Afrika nei Europa. Ir geografiškai, ir pagal šiltas žiemas ji artimesnė Marokui, nei Portugalijai, kuriai priklauso. Ir atstumas nuo Lietuvos bei skrydžių kainos – tarsi į Afriką.

Tačiau gyvena Madeiroje portugalai, atsiskaitoma ten eurais ir kultūra – europietiška. Todėl tie, kam tegu ir brangūs, bet gerai apgalvoti pasiūlymai turistams labiau prie širdies, nei derybos rytietiškuose turguose, atostogauja Madeiroje, o ne Maroke.

Aš Madeiroje ne tiek poilsiavau, kiek domėjausi lankytinomis vietomis. Štai ką ten mačiau įdomiausio.

Portugališkas Madeiros kaimas (Fajelis) su bažnytėle prie didžios uolinės pakrantės

Funšalis – kurortas ant vulkano šlaitų

Madeira, kaip ir dauguma Makaronezijos salų – vulkaninė. Ir jos sostinė Funšalis lipa gana stačiai nuo vandenyno į kalną. Aišku, ir tai panaudota turistams – pagridniniam Madeiros pajamų šaltiniui. Į viršų pakilome lynų keliu, žemyn nusileidome toboganais.

Toboganai – savotiškos rogės kurioms nereikia sniego – kadaise buvo tradicija. Galimybė nusileisti greitai nuo kalno, slystant negrįstais keliais. Tačiau dabar keliai asfaltuoti ir “rogės” slysta prasčiau. Todėl turistai (niekas daugiau nebevažinėja) kur nuokalnė mažiau stati tiesiog traukiami dviejų toboganininkų. Iš šalies atrodo keistai – du vyrai virvėmis traukia per miesto gatves roges su turistais.

Toboganininkai laukia turistų

Bet Madeira padarytų daug ką dėl turistų pinigų. Jos dvarai pakeliui į Funšalio kalną virto viešbučiais. Gražieji jų sodai – irgi atviri lankytojams, kaip Monte rūmų tropinis sodas pačioje aukštumoje, Monte rajone.

Lankėmės šventiniu laikotarpiu, ir Funšalis buvo karstyte nukarstytas šviečiančiomis girliandomis kaip tikriausiai joks kitas mano matytas miestas. “Madeiros naujieji metai” – dar viena meškerė turistams iš šaltesnių Europos šalių traukti.

Monte rūmų tropinis sodas

Madeira – viena pirmųjų europiečių kolonijų

Visgi, yra Madeiroje ir nemažai istorijos. Ši sala buvo viena pirmųjų europiečių kolonijų – ją, tada negyvenamą, 1419 m. atrado portugalai. Dar beveik visas amžius iki Amerikos atradimo. Todėl Madeiroje, ypač Funšalio centre – daug senų pastatų, bažnytėlių, dvarelių.

Aišku, Funšalis svarba niekad neprilygo Portugalijos kone begalinėms kolonijoms Amerikoje ir Afrikoje, ir visa ko masteliai čia mažesni. Tačiau ir Madeira nestokojo turtų, o kas buvo nupirkta už dalį tų turtų ir šiandien galima išvysti Sakralinio meno muziejuje, kur – ne pagal salos menkumą brangūs garsių flamandų dailininkų darbai.

Senas pastatas Funšalyje, kuriame veikia sakralinio meno muziejus

Tais laikais Madeira buvo nuolatinė stotelė tarp Portugalijos ir Amerikos – šioje saloje laivai pasikraudavo Madeiros vyno. Iki pardavimo jis būdavo plukdomas per įvairaus klimato juostas ir taip įgydavo ypatingą skonį. Dabar tą “kelionės laivu skonį” mėginama atkurti laikant vyną specialiose statinėse, kurios pašildomos ir atšaldomos.

Uoliniai krantai ir aukšti kalnai

Vienas labiausiai Madeiroje turistus žavinčių dalykų – jos gamta. Madeira šauna į viršų iš vandenyno, todėl ties dažna pakrante bangos plakasi į aukštas olas (vienos gražesnių – rytuose, ties Ponta do Buraco, labai aukštos šiaurinėje pakrantėje). Link salos vidurio – žavūs kalnų peizažai. Aukščiausias taškas – 1861 metrų aukščio Ruivo viršūnė.

Uolėtas Madeiros krantas

Tarp galingų kalnų – kaimai ir gyvenvietės, iš kurių gražiausia pasirodė Žardim Do Mar pakrantėje. Yra ten ir senų apgriuvusių pastatų, bet daug namų – nauji. Madeiroje populiaru turtingųjų šiaurės Europos gyventojams nusipirkti vilą poilsiui ar pensijai. Tiesa, paplūdimių Madeiroje – nedaug, bet įdomių krantų – nors vežimu vežk. Pavyzdžiui, neaukštos uolos, ant kurių viršaus – natūralūs bangų pritaškomi baseinėliai (Puerto Moniz kaimas).

Salos plotas – tik 801 kv. km (kaip du Vilniaus miestai), tačiau dėl vingiuotų kalnų kelių apvažiuoti ją nuomotu automobiliu (su sustojimais) trukdavo ir visą dieną.

Bangų pritaškomi baseinai Puerto Moniz

Ar verta keliauti į Madeirą?

Visgi, pasaulio stebuklų Madeiroje nėra, o aukštos pakrantės uolos, kalvos ar žydra jūra, nors ir stebina prie lygumų pratusią lietuvio akį, pasaulyje nėra retas dalykas – panašią gamtą galima pamatyti daug kur Pietų Europoje.

Todėl, jeigu tikitės pribloškiamų įspūdžių, atostogos Madeiroje – galbūt nėra geriausias sprendimas.

Funšalio, Madeiros sostinės, panorama iš lynų keltuvo

Jei pageidaujate vien šilto klimato su galimybe karts nuo karto užsiimti kažkokia veikla, Madeira būtų logiškas pasirinkimas. Tačiau ir šiuo atveju yra daug Lietuvai artimesnių salų, į kurias galima nuskristi už trečdalį ar penktadalį to, ką sumokėtum už skrydį į Madeirą.

Todėl, nors ir nesigailiu aplankęs Madeirą, rekomenduočiau ten keliauti tik jei pavyksta atrasti labai gerą pasiūlymą arba jei artimesnėse žemėse jums nepatinka kultūra ar (jūsų atostogų metu) klimatas.

Madeiros krantai iš vienos daugybės aukštesnių vietų netoli Funšalio

Madeiros lankytinų vietų ir įdomybių žemėlapis: galbūt jis padės jums susiplanuoti savo kelionę


Visi straipsniai iš kelionių po Europos salas

1. Europos salos: kurią pasirinkti kelionei? (įžanga)
2. Islandija: keturių stichijų šėlsmas
3. Madeira: visad šilta Europos pabaiga
4. Svalbardas: šiauriausias žmonijos forpostas
5. Malta: arabų kryžiuočių sala
6. Sardinija: ramioji Italijos sala
7. Kipras: kitokia kelionė į Kiprą
8. Kanarų salos – Afrikos klimatas, Europos dvasia

Straipsnio temos: , , , , , , , , , , , , , ,

  9 komentarai

 1. Sveiki,

  o tai vietoj Madeiros ką pasiūlytumėte iš artimesnių pasirinkimų?

  • Pirmiausia, manau, verta pažiūrėti, kur iš pietų salų jums reikalingu metu yra pigūs skrydžiai. Jeigu iesiog norite pailsėti Pietuose ir nesate konkrečiai prisirišusi prie tam tikros vietos, tai svarbiausia yra pigūs ir patogūs skrydžiai. Tarp įdomių pietų salų, kurias lankiau – Kipras, Malta, kiek mažiau patiko Sardinija. Daug priklauso ir nuo tikslių poreikių: tiesiog gulėjimas paplūdimyje, ar ir lankytinų vietų lankymas, o jei ir tai, tai ar labiau domina gamtinės, ar kultūrinės vietos. Taip pat, kokiu metu skristumėte (žiemą “karštų” pasirinkimų mažiau, nei pavasarį ar rudenį).

   Čia bendras manos traipsnis apie Europos salas ir kurią pasirinkti kelionei:
   http://augustinas.net/europos-salos-4795

 2. Šį kartą nesutinku su Jūsų salos įvertinimu 🙂 Nežinau, ar vaikščiojote levadomis,ar ėjot nuo vienos viršūkalnės iki kitos, ar važinėjot po salos vidurį, bet tos vietos nepaprastos.Sakyčiau, kad sala tinkama aktyviem poilsiui.

  • Dėkui už komentarą. Sutinku, kad Madeira – tikrai nepaprasta sala. Nekritikavau jos – labiau akcentavau, kad visgi, ji yra toli nuo Lietuvos (palyginus su dauguma kitų pietų Europos salų – Graikijos, Italijos, Malta, Kipru), skrydžiai ten išeina brangūs ir trunka ilgai. Už tiek, kiek “eilinei savaitei” gali nusipirkti bilietą į Madeirą, gali nuskristi net ir į Aziją ar Ameriką, o ir užtruks laiko nedaug mažiau, nes būna ilgi persėdimai arba reikia skristi ne iš Lietuvos. Taip, Madeira tinkama aktyviam poilsiui, tačiau tam tinkamos ir daug salų Viduržemio jūroje, į kurias yra tiesioginiai pigių skrydžių bendrovių reisai iš Lietuvos – ten irgi yra kalnų, tarpeklių, pakrantės uolų. Madeirą aplankyti verta, tiesiog, mano nuomone, mokėti už skrydį tris-penkis kartus daugiau ir, įskaitant persėdimo laiką, sugaišti skrydžiui tris-keturis kartus daugiau laiko, palyginus su Viduržemio salomis, neapsimoka. O gal jums yra pavykę atrasti pigesnių skrydžių į Madeirą su trumpesniu persėdimu? Jei taip, už kiek / iš kur / per kur skridote?

   • Mes skridome prieš 2metus iš Lenkijos per Itaką, tada atskirai skrydžiai tikrai buvo l.brangūs, tad mums geriau buvo pirkti visą paketą. Bet pastaruoju metu matau ,kad vis pasitaiko gerų kainų skrendant iš Anglijos. Apie mūsų kelionę, jei įdomu http://www.noriuirkeliauju.lt/2017/02/madeira-i-dalis.html

   • Šiaip dažniausiai skrydžių ieškau per lektuvubilietai.lt, nes dažniausiai randu pigiausius bilietus.

 3. Mes į Madeirą skridome prieš dvejus metus balandž. mėn. 10 – čiai dienų (populiarus sezonas, žydėjimas, paradas) iš Londono su EasyJet, kaina vienam žmogui buvo apie 130eur. (jau su lagaminais) Dabar pažiūrėjau, tai galima rasti dar pigesnių skrydžių. Taip, žinoma, prisideda kelionė į Londoną (mums kainavo apie 110 eur.), nakvynė (mes nakvojome pas draugę, kuri skrido su mumis į Madeirą), tai tuo pačiu dar Londone pabuvome tris dienas , tai nežiūrėjau ar yra galimybė atskristi/išskristi tą pačią dieną.. Tikrai, esu buvusi (NE pliažuose) daugelyje salų – Kretoje, Rode, Kose, kitose mažesnėse Egėjo jūros salose, Kipre, Sardinijoje, Sicilijoje, trijose Kanarų salose, bet man tikrai nė viena nėra panaši į Madeirą. Nuostabiausių vaizdų čia man, tikrai išmaišiusiai visą Europą, buvo į valias, kiekviena nauja levada buvo vis kitokia, nustebindama žydinčiais mimozų ar eukaliptų slėniais, reliktiniais laurų miškais, kokių nėra apskritai daugiau niekur, kriokliais ar kalijų pievomis . Net pati, būdama tokia maža, Madeira atrodo už kiekvieno posūkio kitokia. Todėl bent jau aš rekomenduočiau ją aktyvaus poilsio ir gamtos grožio mylėtojams, nors ir būtų skrydis šiek tiek brangiau ir šiek tiek ilgiau, bet juk nė dviejų savaičių nereikia net ir su Londonu 🙂 Nakvynė per airbnb buvo fantastiška vieta, visas 2 aukštų namas mums keturiems ant skardžio su terasa ir saulėlydžiais į Atlantą, (kaina vienam žm. buvo 185 eur 10 nakvynių), maistą gaminomės patys – kai toks žuvies ir jūros gėrybių pasirinkimas parduotuvėse, tai mes taip ir norėjome, tad maistui taip pat išleidome ne restoraninę kainą, o valgėme super skaniai, automobilį nuomavomės visas dienas ir nuvažiavome tais vingiuotais keliais tikrai labai daug . Ir taip viską susumavus aš šiai kelionei išleidau tikrai ne daugiau 1000 eur su viskuom ir lauktuvėm. O ar čia kam daug, ar mažai, tai kiekvienas gi pats apsiprendžia 🙂 Smagių kelionių visiems!

  • Azorų salos irgi gražios. Tiesa, jei ieškote vietos poilsinei kelionei, ten klimatas kiek vėsesnis: Madeiroje netgi sausį temperatūra dienomis yra kaip Lietuvoje gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje. Tuo tarpu Azoruose žiemą temperatūra dienos metu labiau kaip Lietuvoje balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje.

   Todėl jei į Madeirą keliaujama beveik visus metus, tai į Azorus labiau vasarą ir apskritai Azorų salose kur kas mažiau turistų nei Madeiroje.

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *