Išskleisti meniu
Puerto Rikas – iščiustyta Lotynų Amerika

Puerto Rikas – iščiustyta Lotynų Amerika

| 3 komentarai

Puerto Rikas – Lotynų Amerika. Bet jame mažai tipinių Lotynų Amerikos blogybių. Senamiesčiai ten tvarkingi, iščiustyti lyg Europoje. Paveldas saugomas: tarp šimtamečių bažnyčių, galingų fortų ir didingų rūmų neboluoja jokie stikliniai dangoraižiai ar betoniniai monstrai.

Puerto Riką pastatė Ispanija tada, kai ji buvo turtingiausia pasaulio imperija. “Turtingiausiai pasaulio imperijai” Puerto Rikas priklauso ir šiandien. Sala yra JAV kolonija (oficialiai “laisvai su JAV asocijuota šalis”). Ir pragyvenimo lygis ten artimesnis amerikietiškam, nei lotyniškam.

Ir Puerto Riko gamta saugoma kaip Vakaruose: vienintelės JAV pavaldžios tropinės džiunglės, nuo mikroorganizmų naktimis švytinčios įlankos.

Sen Germano miestelio centrinė aikštė. Puerto Riko miestai – vieni seniausių Amerikoje, nes Kolumbas atrado ir europiečiai kolonizavo visų pirma Karibų salas

San Chuanas – vienas seniausių Amerikos miestų

Sostinė San Chuanas – ta Puerto Riko vieta, kurią per keliones išvysta daugiausiai turistų. Mat tik čia švartuojasi kruiziniai laivai, ir dauguma – vos pusdieniui: Puerto Rikas dydžio sulig Vilniaus apskritimi, bet kalvotas, keliai vingiuoti, tad per tiek laiko kažkur toli nenuvažiuosi.

Tačiau išlaižytas San Chuano senamiestis pusdienio dėmesio tikrai vertas. Jo “žvaigždės” – du galingi ispanų fortai, gynę miestą nuo kitų imperijų laivynų (El Morro ir San Cristobal).

El Morro fortas su atvira erdve priešais. Kol priešų kariai, išsilaipinę kur žemyne, bandydavo ją perbėgti, ispanai juos nuolat iš forto apšaudydavo. Dabar laukymėje puertorikiečiai mėgsta laidyti aitvarus

Tačiau tikrasis San Chuano žavesys – eiliniai gyvenamieji namai, nuo šimto iki kelių šimtų metų amžiaus, puošti mozaikomis, kolonomis, raižiniais, bareljefais – ir kruopščiai restauruoti, prižiūrėti.

Ir keli didesni rūmai – bankų, valdžios, tokie kaip Kapitolijus (1929 m.) – parlamentas, gretima tropinės medicinos mokykla.

San Chuano senamiestis

Puerto Riko džiunglėse – savaime švytintys ežerai

Mes keliavome kruizu, kuris prasidėjo ir baigėsi San Chuane – tad Puerto Rikui laiko turėjome daugiau: kelias dienas iki kruizo ir dieną po jo. Apvažiavome visą salą.

Bioliuminescencija. Šitą žodį žino retas, tačiau tai – unikaliausia Puerto Riko įžymybė. Šalyje – trys vandens telkiniai, kurie naktimis savaime švyti. Mat jie – kupini mikroorganizmų, kurie šviesos pliūpsniu gąsdina potencialius grobuonis. Visame pasaulyje tokių vietų tėra penkios. Deja, pamatyti tą gamtos stebuklą nėra taip lengva, kaip atrodo paskaičius gausybę ekskursijų reklamų.

Povandeninis laivas ir Bacardi romo fabrikas San Chuane. Karibai garsėja romu. Kadaise Bacardi gamintas Kuboje, tačiau Kastro ten viską nacionalizavus, šeimininkai verslą pratęsė Puerto Rike.

Ryškiausia “švytinti lagūna” – Viekeso saloje prie Puerto Riko rytinių krantų. Pabuvojusieji kalba apie magišką vaizdą. Tačiau patekti ten nelengva. Vienas būdas – “lotyniškas” keltas, plaukiantis tik kelis kartus per dieną. Eilėje, būna, reikia laukti ir po kelias valandas, be to, niekada nesi garantuotas, kad pavyks, mat vietiniams – pirmenybė (jeigu tądien plauks daug vietinių, turistams vietos išvis neliks). Kai Puerto Rike turėjome tik kelias dienas ir laukė kruizas, taip rizikuoti nesinorėjo. Turtingiems amerikiečiams turistams yra kitas būdas – lėktuvai. Tačiau skrendant jais vos 30 km skrydis kainuotų tarsi iš Vilniaus į kokį Frankfurtą…

Taigi, pasirinkome plaukti kajakais į kiek menkiau švytinčią lagūną prie Fachardo miesto. Laikas geras, mėnulis jaunas, naktis tamsi (per pilnatį ekskursijos net nevyksta). Deja, likus keletui dienų gavau SMS, kad “lagūna nešvyti kiek įprasta”. Pasiūlė grąžinti pinigus. Amerikietiškas aptarnavimas, ne lotyniškas…

Taigi, bioliuminescenciją mačiau tik Cabezas de San Juan parke, kur ekskursijos, pasakojančios apie Puerto Riko gamtą metu tamsiame kambaryje gidė papurtė ir tokių mikroorganizmų kupino vandens pilną maišelį – švietė kaip melsvas žibintuvėlis, tiesa, tik apie sekundę.

Mangrovės Cabezas de San Juan parke. Čia žemė pasidarė per sūri rudosioms mangrovėms, tad jos nudžiūvo ir teritoriją užima tolerantiškesnės juodosios. Ši ekskursija – gana nebrangi, nes orientuota į vietinius. Tuo Puerto Rikas geras: čia gyvena daug žmonių. Todėl, giliau pasikamsčius, galima rasti gerų siūlymų vietiniams, kurie kainuoja trečdalį to, kas imama iš turistų

Eilinė Puerto Riko gamta gana paprasta, tačiau dėl informacijos angliškai ir didelių investicijų į gamtosaugą čia – gera vieta pažinti tropikus. El Junkės “Debesų miškas”, dažniausiai skendintis debesyse, su mažais kriokleliais. Pakrantės mangrovės.

Smegduobių kupina salos šiaurė. Jos tokios didelės, kad viena talpina didžiausią pasaulyje radioteleskopą – Aresibo observatoriją. Tai – lyg milžiniška palydovinė lėkštė, pirmas žvilgsnis į kurią nuo gretimos kalvos užgniaužia kvapą.

Aresibo observatorijos radioteleskopas. Antena nejuda, tad kad būtų galima gaudyti bangas iš skirtingų pusių, juda milžiniški kreipikliai virš jos.

Tiesa, kam atostogos – tai visų pirma kaitinimasis pajūryje, Puerto Rikas – ne pati geriausia vieta. Paplūdimių ten daug, nuo apglėbtų daugiaaukščių viešbučių ir apartamentų linijomis San Chuano naujuose rajonuose iki tokių su palaikėmis kavinukėmis, iki visai laukinių. Tačiau Puerto Riko klimatas – labai lietingas. Per metus kritulių San Chuane iškrenta net tris kartus daugiau nei Vilniuje. Kiekvieną dieną, kurias keliavau po salą, lijo. Nušniokšdavo ir stiprokos liūtys. Vietiniai taip įpratę, kad net per lietų, mačiau, daug jų turškėsi jūroje. Tiesa, keliavau gegužę, vieną lietingesnių mėnesių, tačiau ir kitu metu ten lietingiau nei pas mus.

Mirkdami jūroje puertorikiečiai kažką švenčia per lietų

Žavūs Puerto Riko miesteliai

Mažesnieji Puerto Riko miestai, tokie kaip antrasis pagal dydį Ponsė (166 000 gyv.) ar vienas seniausių San Germanas (įkurtas 1573 m., 36 000 gyv.) ne tokie didingi kaip San Chuanas, bet sutvarkyti ne prasčiau. Ir savaip net žavesni: ten vyrauja puertorikiečiai, mažai turistų ir imigrantų, o sekmadieniais didžiuliais kryžiais ir rožančiais nešini piliečiai masiškai eina klausytis, kaip ir prieš 100, 200, 300, 400 metų, ispaniškų katalikų mišių. “Alternatyvios bažnyčios” ten plinta lėčiau (šiaip Puerto Rike įvairios JAV modeliu sukurtos protestantiškos bažnyčios iš katalikų jau perėmė apie trečdalį tikinčiųjų).

Deja, gyventojai tuos miestus palieka, ir žaviuose senamiesčiuose tarp metalinių balkonų baliustradų, bokštelių, medinių sienų ir specialiai užsakytų grafičių-freskų boluoja vis daugiau apleistų namų, vietom visai išgriuvusių.

Trimatis grafitis ant apleistos degalinės Ponsėje

Viena Lotynų Amerikos blogybė, kurios Puerto Rikas neišvengė – nusikalstamumas. Ši šalis – maždaug trigubai nesaugesnė už Lietuvą. Tačiau čia irgi padeda priklausymas JAV: įstatymai saugomi rimtai, tad miestuose pilna policijos su galingais ginklais ir naujais automobiliais. Turistines vietas, kaip Ponsės centrinę aikštę, pareigūnai stebi iš keleto skirtingų pusių.

Žymi dalis nusikaltimų šalyje susiję su gaujomis. Mat Puerto Rikas – tarpinė stotelė narkotikų kelyje iš Pietų Amerikos į JAV ir Europą. Visuomet skraidau vilkėdamas rūbais su daug kišenių, tad patikrinimai man ne naujiena – bet tikriausiai jokiame oro uoste “nekratė” taip ilgai kaip Panamoje (Kolumbijos kaimynėje) prie vartų į skrydį San Chuanan (tas pačias kišenes tikrino, tuos pačius daiktus iš kuprinės traukė po keletą kartų).

Ponsės miesto gaisrinė – žymiausias jo statinys. Šalia – policininkų pulkelis saugo vietinių ir turistų ramybę.

Puerto Rikas: tarp nepriklausomybės ir 51-osios valstijos

Puerto Rikas kabo tarp kūjo ir priekalo. Kolonijos statusas XXI a. visai nedera ir net neša JAV gėdą. Juk tai ne kokia menkutė salelė, o 3,5 mln. gyv. turinti šalis. Ir jos gyventojai net neturi teisės rinkti valdžios – balsuoti JAV prezidento ar parlamento rinkimuose.

Tačiau kuriuo keliu eiti toliau neapsisprendžia patys puertorikiečiai. Alternatyvos dvi, ir referendumai vyksta reguliariai.

Laukinė iguana San Chuano forte. Iguanų Puerto Rike – daug. Ši beveik nebijojo mūsų, prisileido arti

Pirmoji, kurią pasirinko visos bent Puerto Riko svarbos kolonijos Lotynų Amerikoje – nepriklausomybė. Tačiau tada puertorikiečiai turbūt netektų JAV pilietybės ir paramos. Ir nors šiuo metu ne pagal galimybes gyvenusį Puerto Riką ištiko skolų krizė (ši šalis – savotiška “Amerikos Graikija”), visos laisvos Lotynų Amerikos šalys juk gyvena dar sunkiau.

Todėl nepriklausomybės šalininkų Puerto Rike gana mažai ir, artėjant eiliniam referendumui dėl salos statuso, vienintelė “agitacija” už nepriklausomybę, kurią mačiau – “Yankee go home” grafičiai.

Puerto Riko parlamentas – Kapitolijus. Kol kas jis turi tik ribotą galią, o pagrindinė Puerto Riko ir visos JAV valdžia – Vašingtone.

Didžiuma Puerto Riko elito siūlo kitą kelią – tapimą penkiasdešimt pirmąja JAV valstija. Tikisi, kad tuomet dėl didesnių išmokų iš federalinio biudžeto pragyvenimo lygis, kol kas prilygstantis „tik“ Ispanijai ar Italijai, pakils arčiau aukštesnės JAV kertelės. Be to, puertorikiečiai galėtų balsuoti JAV rinkimuose.

Tačiau kelias į laisvę tapus valstija užsidarytų amžiams, sumažėtų autonomija, tektų mokėti ir didesnius amerikietiškus mokesčius (dabar puertorikiečiai nemoka federalinio pajamų mokesčio). Todėl referendumas po referendumo puertorikiečiai pasirenka… bent kol kas likti kolonija.

Viena seniausių Amerikos bažnyčių San Germane. Dabar – religinio meno muziejus, o pamaldos vyksta didesnėje. Sekmadieniais srautai nemaži, vienas prekijas už durų laukė mišių pabaigos, kad galėtų siūlyti pirkti vandenį. Kai Puerto Rike nuolat karšta, dėsnis, kad bažnyčioje – vėsu – negalioja. Net atidarius visas šonines duris ar įjungus ventiliatorius per mišias sukaistama.

Savijauta Puerto Rike – keistas JAV ir Lotynų Amerikos mišinys. Iščiustytose miestų gatvėse – geri automobiliai ir visi greito maisto tinklai – McDonald’s, Subway, Burger King, Church’s Chicke, KFC ir kitų ne mažiau, nei JAV – kai kur nuo vieno to paties pavadinimo restorano iki kito vos kelių šimtų metrų atstumas. Memorialų alėjoje priešais Puerto Riko kapitolijų – ir memorialas holokaustui, teroro aktų metu žuvusiems žydams. Puerto Rike žydų beveik negyvena (tik 0,1%), bet juk JAV jų – daug ir jų nelaimės JAV istoriografijoje aprašomos tarsi didžiausios žmonijos katastrofos. Stovi priešais Kapitolijų ir išrikiuoti metaliniai JAV prezidentai. Tie, kurie lankėsi Puerto Rike (tokių – tik devyni).

Tačiau naktiniu gyvenimu garsėjančiame San Chuano senamiestyje skamba lotyniški ritmai, o anglų kalbos Puerto Rike – net mažiau, nei Lietuvoje. Iškabos, reklamos, pagrindiniai restoranų meniu – viskas ispaniška, be vertimų.

Vila Ponsėje

Bet Puerto Riko dvasia pavojuje. Ir ne pavojuje suamerikonėti (bent jau kol šalis netapo valstija). Puerto Riką kamuoja masinis populiacijos pakeitimas. Ispanakalbiai puertorikiečiai emigruoja į JAV – juk jie visi turi pilietybę, nuo darželio išmokomi angliškai, kelias jiems atviras į bet kurią valstiją. Nuo 2010 m. iki 2016 m. gyventojų sumažėjo nuo 3,7 mln. iki 3,4 mln., nepaisant nemažo gimstamumo. Jau dabar daugiau puertorikiečių gyvena JAV, negu pačiame Puerto Rike. Tuo pačiu į Puerto Riką masiškai imigruoja žmonės iš kitų Lotynų Amerikos vietų, ypač Karibų salų, kuriems migracija į Puerto Riką paprastesnė nei į JAV. Tarp 2000 m. ir 2010 m. surašymų vien juodaodžių (kurių istoriškai mažai Puerto Rike, bet gausu visur aplink) Puerto Rike padaugėjo nuo 8% iki 12,5%.

Kondado rajonas San Chuane statytas pokariu. Dabar tai – miesto kurortinė zona.

Puerto Rikas, daugelį šimtmečių buvęs savitos tautos tėvyne, pamažu tampa tiesiog JAV vartais? Mums pažįstama. Panašioje padėtyje juk atsidūrusi ir Lietuva: gyventojų mažėja, lietuviai masiškai emigruoja, tačiau tuo pačiu atvyksta vis daugiau ir daugiau imigrantų. Sąsajų yra ir daugiau: labai panašus gyventojų skaičius, meilė krepšiniui (tiesa, beisbolas Puerto Rike mėgiamas labiau).

Tuo tarpu Amerikos kruizų keliautojams ir turistams, kaip ir mums Puerto Rikas – vartai kita kryptimi. Vartai į Karibus. Paskutinė sala, kurioje dar viskas amerikietiškai tvarkinga, aptarnavimas geras, kainos normalios, kurioje pakanka žmonių įprastam kultūriniam gyvenimui palaikyti, kurioje angliškai, prispyrus reikalui, vietiniai kalba beveik be akcento. Plaukiant tolyn nuo Puerto Riko, to liko mažiau – užtat laukė aukšti žali vulkanai, laukiniai statūs krantai, įvairesnės kultūros, žavūs miesteliai ir dar daugiau spalvų.

Puerto Riko lankytinų vietų ir įdomybių žemėlapis. Galbūt jis padės jums susiplanuoti savo kelionę po Puerto Riką


Visi kelionių po Karibų salas aprašymai

1. Karibai: spalvingiausios pasaulio salos (ĮŽANGA)
2. Kruizai: viskas, ką reikia žinoti prieš išplaukiant (BENDRAI APIE KRUIZUS)
3. Bahamai - Karibų turtuoliai
4. Barbadosas: maža juoda Britanija
5. Dominikos Respublika - (ne tik) saulė ir jūra
6. Jamaika - ją žino visi, pažįsta nedaugelis
7. JAV Mergelių salos - Amerikos Karibai
8. Kaimanų salos - rajų miestas, bankų rojus
9. Kuba - mirštančios revoliucijos žemė
10. Puerto Rikas: iščiustyta Lotynų Amerika
11. Sent Kitsas: mažiausia Amerikos valstybė
12. Sent Lusija: džiunglių vulkanų respublika
13. Šv. Martyno sala. Lėktuvai ir paplūdimiai.

Straipsnio temos: , , , , , , , , , , , , , ,

  3 komentarai

 1. Laba diena,
  Norėčiau paklausti ar apsimoka keliauti savarankiskai i Puerto Riką. Ir kiek dienu ten reiktų pabuti. Ir apskritai kokia nebrangia šalį Karibų regione pasiulytumete.

  • Viską, kas čia aprašyta, aplankėme per tris dienas, iš kurių dvi turėjome nuomotą automobilį, o trečią dieną po patį San Chuaną keliavome pėsčiomis.

   Tačiau kiek laiko skirti Puerto Rikui labai priklauso nuo poreikių: mūsų pabuvimas buvo išimtinai pažintinis ir intensyvus (tik kartą vakare maudėmės vandenyne), tačiau jei norisi skirti ir laiko poilsiui, pabūti paplūdimyje, tai galima poilsiauti ir savaitę, ir dvi. Jei norima pakeliauti, bet mažiau intensyviai, galbūt 5 dienos.

   Apskritai manau, kad mūsų pasirinktas keliavimo būdas po Karibus – kruiziniu laivu – yra pats tas. Tokiu būdu pamatai daug salų. Kiekviena sala turi kažką įdomaus, bet nė viena nėra tokia, kad vien jai vertėtų skirti visą kelionę – bent jau jei kelionė nėra vien poilsinė. Galite daryti panašiai – nuskristi į Puerto Riką ir pažiūrėti kruizų iš Puerto Riko, tuo pačiu aplankant kitas Karibų salas.

   Iš kitų Karibų salų įdomiausia pasirodė Sent Lusija (įspūdinga gamta), Šv. Martyno sala (lėktuvų paplūdimys, dvi valstybės vienoje salelėje), Barbadosas (angliškai afrikietiška kultūra) – būtų gerai, jei į kruizo programą šios salos patektų.

   Su “nebrangia sala” Karibuose sudėtinga, nes visos jos nepigios, ypač palyginus su, tarkime, poilsiu Azijoje. Būtent ir dėl to dar geriau yra kruizas – ten gauni nakvynę, maitinimą, taip pat transportą nuo salos prie salos – viską sudėjus niekaip negausi to paties Karibuose už panašią kainą jokiu kitu būdu (bent jau jei imsi pigią kajutę), nes ir nakvynės, ir maitinimas, ir transportas tarp salų nėra pigūs.

   Čia bendras straipsnis su visų Karibų salų, kuriose esu buvęs, palyginimu.

 2. Ačiū už informaciją. Perskaičiau apie Karibų regiono kruizą, nežinau, bet manęs kažkaip tie kruizai nevilioja. galbūt pabandysime 6 dienas pakeliauti po Puerto Riką ir dar kokią Dominykos Respubliką pasirinksiu. Keliavau prieš gerą mėnesį po Kubą savarankiškai, visai buvo gerai, aišku su nuotykiais, bet gerai, tuo labiau, kad su ispanų ir anglų kalba šnekėtis nėra problemų. Beje ačiū už žemėlapius, ypač žvaigždutes. Labai pravertė Kuboje. Kiek peržiūrėjus Karibų regioną, tai mažai valstybių yra, kur galima būtų pamatyti tiek architektūrą ir kažkiek gamtos.

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *