Myliu restoranų tinklus: visame pasaulyje žinai ką gausi. Nebrangu ir kokybiška. Aišku, tik jei eini į tinkamą tinklą.
Jokiu būdu nereikia galvoti, kad tinklai – tai tik “visokie burgeriai ir hot dogai”. Apskritai ‘burgerinės’ tėra vienas daugelio tokių restoranų tipų.
Išbandžiau daugelį iš didžiausių pasaulio restoranų tinklų, turinčių po 300 ir daugiau restoranų. Kiekvienas jų su savu maistu, kainomis, rinkodara ir filosofija. Yra tokių gerų, kad, nukeliavęs į šalį, kur jie yra, būtinai ten nueinu. Ir yra tokių blogų, kur prižadu nosies daugiau nekišti.
Visų restoranų tinklų apvžalgas ir nuotraukas čia sudėjau į vieną straipsnį, kurį nuolat plečiu aplankęs ką naujo. Šį straipsnį rašau visų pirma sau: kai tinklų tiek daug, niekaip visų neprisiminčiau ir čia galiu visuomet patikrinti, kas ir kaip. Tačiau viliuosi jis padės ir kitiems.
Straipsnio turinys
Mėsainių (hamburgerių) restoranai
Pagrindinis patiekalas – įvairūs mėsainiai, taip pat – bulvės fri.
McDonald’s. Tikras greito maisto etalonas, kurį kitos mėsaininės imituoja. Pagrindiniai patiekalai – mėsainiai, arba kompleksai (mėsainio, bulvyčių ir gėrimo rinkiniai). Šiais laikais vis daugiau kur galima užsakyti specialiuose monitoriuose prie įėjimo, ir užsidega numeriukas, kai paruošiamas jūsų patiekalas. Be to, kai kuriose šalyse monitoriuose patiekalų sudėtį galima ir keisti: už nedidelę priemoką papildyti ar, ko nors nevalgant, nurodyti nedėti. Bet galima užsakyti ir įprastine tvarka prie kasos. Garsiausias patiekalas – mėsainis “Big Mac”, ypač garsėjantis savo unikaliu padažu. Daugelyje šalių daugelis patiekalų pusryčių metu netiekiami – yra atskiras pusryčių meniu. Taip pat daugybėje McDonald’s būna ir kavinės McCafe.
Five Guys. Čia negausite kompleksų – mėsainis ir bulvytės atskiri patiekalai, ir abiejų užtenka pavalgyti (mėsainių skersmuo didesnis, nei daugelyje restoranų). Bulvytės – “Five Guys” pasididžiavimas: restoranuose rašoma, iš kokiotg ūkio atvežtos tos dienos bulvytės, jų skonis – natūralesnis, nei daugelyje kitų greito maisto restoranų. Kiti Five Guys tinklo “prekės ženklai” – gėrimų automatai, kuriuose gaiviųjų gėrimų – dešimtys rūšių ir, kartą susimokėjęs, gali piltis kiek nori. Vien “Coca Cola” gal dvidešimt skonių, daugybės kurių nerasi parduotuvėje. Be to, kiekvienam klientui galima nemokamai pasiimti kiek nori riešutų (jie yra prie kasų).
Burger King. Vienas seniausių McDonald’s “pasekėjų” skelbia, kad išsiskiria mėsa nuo griliaus. Čia priklauso nuo asmeninio skonio – man ji atrodo tarsi kiek pridegusi, tad “Burger King” fanas nesu. Mėsainis-flagmanas, “Big Mac” konkurentas – “Big Whooper”.
Sonic Drive In. Automobilių paplitimo JAV laikais apie 1960 m. buvo populiari “Drive In” koncepcija. Staliukas – tavo automobilis. Atvažiuoji į specialią parkingo vietą, užsakai, tau atneša į automobilį, ten valgai. Vėliau ta koncepcija nyko, ją keitė “Drive Through” (tiesiog patiekalai išsivežimui, o, jei nori valgyti automobilyje, pats turi ieškotis vietos kur), bet “Sonic Drive In” liko jai ištikimas iki šiol. Dabar prie kiekvienos vietos automobiliui yra užsakymo automatas su tiesioginiu ryšiu su restoranu. Patys mėsainiai – gana įprasti ir nėra kuo išskirtiniai, čia išskirtinė koncepcija. Minusas – nėra kur užeiti vidun, taigi, kur nusiplauti rankų.
White Castle. Seniausias pasaulyje greito maisto tinklas, įkurtas dar 1921 m. ir atšventęs šimtmetį. Jo burgeriai kvadratiniai ir gana nedideli: bet tokios porcijos būdavo įprastos tarpukariu, kai žmonės valgydavo mažiau. Šiandien mažai kas užsakinėja po vieną burgerį: įprastas yra dviejų burgerių ir bulvyčių kompleksas, galima užsakyti ir 4, 10, 30, netgi 100 burgerių iš karto (aišku, jau ne vienam žmogui). Skonis geras ir įdomus. Tinklo išvaizdą – baltus gražius pastatėlius (pavadinimas reiiškia “balta pilis”), švarias unifromas – įkvėpė Aptono Sinklero romanas “Džiunglės” apie Čikagos skerdyklas, kurio pagrindiniai herojai buvo imigrantai iš Lietuvos – būtent, paskaitę apie itin purvinas sąlygas skerdyklose, amerikiečiai susirūpino maisto švara, ir “White Castle” mėgino pasirodyti higienišku tinklu. Nepaisant to, kad buvo pirmasis, “White Castle” paskui pralenkė kiti tinklai ir jis šiandien yra jų šėšėlyje, yra tik nedaug kur.
Wendy’s. “Pridegusio” skonio burgerių restoranas – vienas tų, kurių privengiu, nors suprantu, kad kitų nuomonė gali būti kita.
Checkers / Rally’s Tai, kas McDonald‘s buvo kadaise, arba hibridas tarp restorano ir maisto sunkvežimio. Jie turi savus nedidelius pastatus, kuriuose – tik virtuvė: užsakyti reikia iš išorės (iš automobilio arba priėjus), staliukai – nebent lauke aplinkui. Yra tik JAV, kai kuriose valstijose vadinasi „Checkers“, kai kuriose „Rally‘s“, bet meniu tas pats: įvairūs burgeriai. Jie žemesnio lygio nei McDonald‘s, o pagrindinis tinklo akcentas – skanios bulvytės.
Carl Jr. ar Hardee’s. Mėsainiai čia labai dideli (skersmeniu). Nustebau, kad meniu buvo pažymėta žvaigždute tie patiekalai, kurių druskų kiekis viršija rekomenduojamą dienos normą – ir buvo pažymėti beveik visi patiekalai. Kompleksų kalorijų kiekis irgi artėja prie rekomenduojamos dienos normos. Nepasirodė skanu. Rytais būna ne vien pusryčiai, kas suteikia daugiau galimybių nei McDonald’s.
Whataburger. 1950 m. įkurtas tinklas mėginantis statyti savo restoranus taip, kad jaustumeis į tuos 1950 m. patekęs. Tipinė architektūra – pastatas, kurio centre šlaitinis stogas. Patiko, kad daug marinuotų agurkų. Daugiausiai išplitęs pietų JAV ir JAV tapęs savotišku Teksaso sinonimu. Girdėjau kaliforniečio ir teksasiečio pokalbį gatvėje: “O, tu iš Teksaso? Myliu Whataburger!”, “Ech, jūsiškis Kalifornijos In Out Burger geriau…”.
In Out Burger. Šis tinklas JAV turi puikią reputaciją, kai kurie žmonės iš miestų, kur nėra In Out Burger, važiuoja jo patiekalų ragauti į kitur. Čia viskas daroma „paprastai kaip įmanoma“, toks avotiškas McDonald‘s jo pradžios laikais: mėsainių rūšys vos keturios (dėl to norint ko ypatingesnio sunkiau), nėra kompleksų (ar nuolaidų perkant kartu su gėrimu ar bulvytėmis), o mėsainiai nedideli. Kita vertus, itin daug dėmesio skiriama į darbuotojus, kurie čia vadinami „partneriais“: jiems mokama daugiau, nei pas konkurentus, dėl ko esą atsiviliojami geriausi. Tinklas plečiasi lėtai, nes nori, kad kiekviena nauja vieta užtikrtintų tą pačią kokybę. Daugiausiai restoranų Kalifornijoje ir jis tapęs savotišku Kalifornijos sinonimu.
Jack in the Box. Apie šį Vakarų JAV būdingą greito maisto tinkle man sunku ką nors parašyti – skanu, bet nėra kažko išskirtinio. Mėsainiai, sūrainiai, kompleksai ir tiek.
Johnny Rockets. Šio tinklo restoranai imituoja ~1950 m. Amerikos užkandinę. Tiekiami burgeriai, bet atnešami prie stalo, o ne parduodami iš prekystalio, kaip įprasta greito maisto tinkluose. „Seno stiliaus“ dekoras (senovinės reklamos), baldai, šiaudelių dėžutės bei „Jukebox“ įrenginiai, kur įmetęs monetą gali užsakuti muziką – tiesa, restorane, kurį lankėme, jie neveikė, o muziką siūlė užsakyti telefono aplikacija.
A&W. Iš tikro yra du tinklai šiuo pavadinimu – vienas Kanadoje, kitas visur kitur. Prekės ženklas sutampa, jų kilėm ta pati, bet kadaise išsiskyrė ir meniu beveik visai dabar skirtingi. Kanadietiško patiekalai pavadinti giminystės ryšių ar amžiaus tarpsnių vardais – „paauglys“, „mama“, „tėtis“, „kūdikis“ ir pan. Pagal juos galima kažkiek nuspėti dydį, bet šiaip labiau skiriasi ingredientai.
Sumuštinių restoranai
Pagrindinis patiekalas – sumuštiniai ar submarinai. Kai kur jie nešildomi, kitur – paprašius pašildomi.
Subway. Garsiausias sumuštinių restoranų tinklas pasaulyje ir nuo 2011 m. – didžiausias pasaulyje greito maisto tinklas apskritai (pralenkė “McDonald’s”). Tiesa, palyginus su daugeliu greito maisto tinklų, “Subway” restoranai gerokai mažesni, staliukų būna nedaug. “Subway” pagrindinis patiekalas, aišku, pailgi sumuštiniai, o jo koziris – galimybė tuos sumuštinius pasidaryti kokius nori. Kaina yra tik už mėsą – visa kita renkiesi pats atskirai. Duoną, sūrį, tada – daržoves, kurių gali prašyti įdėti kiek nori ir kokių nori. Primokėti nereiks. Daugelyje šalių ir gėrimo gali įsipilti kiek nori – jei gėrimą perki. Siūlomi ir kompleksai sumuštinis+gėrimas+saldus sausainėlis arba sumuštinis+gėrimas+bulvių traškučiai. Daugelyje šalių sumuštiniai dviejų dydžių – mažas (pusinis) ar didelis, kitur dar yra ir “labai didelis”.
Jimmy John’s. Šiame tinkle sumuštiniai atrodo tarsi susitepti paties namie pusryčiams. Priešingai nei “Subway”, jų čia ir nešildo, nėra kažkokių ypatingų patentuotų gaminimo technologijų, kaip daugelyje greito maisto tinklų. Tad ir skonis panašus, kaip naminių sumuštinių: apsilankęs jaučiausi keistai – tarsi būčiau gana nepigiai nusipirkęs sumuštinį, kokį pats būčiau galėjęs greitai susitepti. Tik kad Jimmy John’s, priešingai nei namie ar Subway, negali pasirinkti konkrečių ingridientų – turi imti patiekalus, surašytus meniu, tarp kurių sumuštinių su savo mėgiamais ingridientais neradau. Sumuštiniai labai dideli: “mažas sumuštinis” turi ~1000 kalorijų (faktiškai dviems žmonėms), didelis ~2000 (arti žmogaus dienos normos). Dar mažesni yra tik dalies rūšių sumuštiniai. Jimmy John’s restoranai dekoruoti visokiomis pusiau išmintingomis, pusiau juokingomis citatomis ir karikatūromis. Kitas išskirtinumas – įkūrėjas lietuvių kilmės (jo mama – gryna lietuvė, o jo žmona – Lietuvos garbės konsulė).
Jersey Mike Subs. Šis 17-mečio iš Naujojo Džersio išplėtotas tinklas irgi siūlo didelius sumuštinius iš meniu. Kai parodė duonos gabalą, atrodė ne toks didelis, tačiau į vidų pridėta labai gausiai mėsos – duonos-mėsos santykis buvo kone 1:1. Oficialioje svetainėje rašo, kad “mini” dydžio sumuštinis yra vienam, “regular” – dviems, o “giant” – keturiems, nors Amerika yra Amerika – kai kuriems lietuviams ir “mini” užteks dviems, o nenustebčiau, kad yra amerikiečių, kurie vieni suvalgo “giant”…
Quiznos. Pagrindinis pasiūlymas – sumuštiniai, bet yra ir nedidelės picos. Sumuštinių sudėties pasirinkti negalima, priešingai nei Subway. Didelę dalį sudaro salotos, skonis atrodo „natūralesnis“ nei Subway.
Firehouse Subs. Pavadinimas reiškia „Gaisrinės sumuštiniai“ ir visas restorano dizainas alsuoja gaisrine ir gaisrininkais: viduje ištapyti ugnegiasiai ar degantys namai, renkamos aukos gaisrininkams ir pan. Tiekiami trijų dydžių sumuštiniai, kurių didžiausias iš esmės skirtas dviems žmonėms. Reikia išsirinkti sumuštinį iš meniu arba galima susidėlioti pačiam. Gaisrininkų terminologija yra ir patiekalų pavadinimuose, o daugelis patiekalų gali būti prašomi „fully involved“ („apimti gaisro“) – tai yra, su tam tikru daržovių rinkiniu. Kaip ir „Subway“, siūlomi kompleksai su čipsais arba saldžiais sausainiais ir gėrimu. Gėrimas gali būti pasirenkamas iš dešimčių skirtingų kolos variantų.
Blimpie. JAV yra dviejų tipų maisto tinklai: augantys, kiekvienais metais atidaro net ir po šimtus naujų restoranų, ir besitraukiantys, kurie kadais turėjo penkis ar dešimt kartų daugiau restoranų nei dabar. Jie traukiasi, bet visai neišnyksta, ir kur JAV užkampiuose dar gali rasti tai, kas būdavo populiaru kokiais 1980 m., bet dabar beveik nežinoma… Vienas tokių tinklų – „Blimpie‘s“, toks „prastesnis Subway“. Viskas labai panašu, net stilistika irgi remiasi Niujorku, o pavadinimas susijęs su transportu (Blimp – dirižablis), bet skonis kažkoks labiau „mėgėjiškas“, „naminis“: nieko keisto, kad „Blimpie“ pralaimėjo konkurencinę kovą „Subway“. Geriausiais laikais ~1993 m. jų JAV buvo 630, o 2022 m. – jau tik 156. Beje, pirmasis Blimpie atsidarė metais anksčiau, nei Subway – pirmumas dar nieko negarantuoja.
Universalūs greito maisto restoranai
Arby’s. Čia siūlomi ir mėsainiai, ir sumuštiniai, ir net kebabai. Pasiūla įvairi: pvz. būna mėsainių ar sumuštinių su tamsia duona. Man vienas skaniausių – reuben sumuštinis: juoda duona su mėsa ir marinuotais kopūstais. Arby‘s yra daug mėsainių, kurie savotiškas tarpas tarp mėsainių ir sumuštinių – duona tarsi nuo sumuštinių, bet suvožti kaip mėsainiai. Kai kurie šilti, kai kurie – ne.
Dairy Queen. Pagal pavadinimą („Dairy“ – pieno produktai) atrodo, kad tai turėtų būti ledų tinklas. Iš tikro yra ir „Dairy Queen“ leidainių, bet yra ir hotdoginių (kurie patiekiami su bulvių traškučiais), ir mėsaininių – tai tarsi visai skirtingi tinklai. Galima užsakyti burgerius pagal dydį – sudėtis visų ta pati, tik skiriasi dydžiai, o priedai – ne. Papildomus priedus, kaip jalapenus, gali nusipirkti atskirai. Geros bulvytės.
Panera Bread. Tarpas tarp restorano ir kavinės. Kaip kavinė, siūlo vietas darbui, gerą internetą, kavą, saldžius maistus. Kaip restoranas, siūlo gerokai platesnį meniu, po truputį iš visko – sumuštiniai, picos, Mac and Cheese. Kaip ir dera tinklui tokiu pavadinimu, akcentas – ties duona (picos, sumuštinių ir t.t.). Siūlo kavos prenumeratas.
Sheetz. Degalinių / parduotuvių tinklas, kruis siūlo ir pagal užsakymą gaminamus mėsainius bei kitus patiekalus. Deja, kokybė prastoka, duona buvo sužeidėjusi ir pan. – geriau eiti į tikrą restoraną.
Picerijos ir itališki restoranai
Pagrindinis patiekalas – picos. Daugelyje tarptautinių picerijų tinklų tai ne tradicinės itališkos picos, tačiau storapadės – nors padą kai kur galima pasirinkti. Dalis restoranų dirba labiau ar visai išvežimui.
Pizza Hut. Picerijų tinklų “klasika”. Būtent tokios storapadės picos dominuoja pasauliniuose picerijų tinkluose (o ne plonapadės itališkos, kurios populiarios Lietuvoje). “Pizza Hut” koncepcijos įvairiose šalyse švelniai skiriasi, pvz. kai kur jie turi salotų barą.
Domino’s Pizza. Pagrindinis Pizza Hut konkurentas, panašus savo siūlymais.
Little Caesar’s. Šiose picerijose meniu yra trumpas – visos picos vieno didelio/šeimyninio dydžio (vienos pakanka dviems-trims žmonėms) ir tik keletas jų rūšių. Tačiau trumpas meniu reiškia, kad picas Little Caesar’s gali laikyti nuolat pagamintas ir šiltas (panašiai, kaip McDonald’s mėsainius). Nereikia laukti, kol pagamins: ateini ir nusiperki iš prekystalio. Tiesa, bus pagamintos ne visos picos, tad skubant reikia paklausti, kurios pagamintos. Dalis Little Caesar’s picų yra “jungtinės” – tai yra, kiekviena pusė ar kiekvienas ketvirtis tarsi iš skirtingos picos. Tokiu būdu galima paragauti įvairių skonių perkant tik vieną picą. Daugelis Little Caesar’s restoranų pardavinėja tik išsivvežimui, staliukų neturi. Kainos geros, pigiau nei pas konkurentus už tą patį.
Papa John’s. Šis tinklas brangensis nei kiti picerijų tinklai ir akcentuoja savo picų kokybę, nors, manau, jis smarkiai nesiskiria nuo kitų.
Sbarro. Oficialiai – itališkų patiekalų tinklas, bet realybėje jie su amerikietišku prieskoniu: storapadės picos, spagečiai su nebūtinai tradiciniais itališkais padažais. Picos parduodamos po gabalėlį iš jau pagamintų arba visa pica. Makaronai įdedami iš jau pagamintų.
Vapiano. Itališko maisto tinklas – turi ir picas, bet labiau makaronų. Makaronai man daug skanesni nei picos. Įdomus pardavimo principas: įeidamas gauni kortelę, paskui eini su ja prie virėjų ir užsakai maistą bei stebi, kaip jį gamina. Manau, šis principas – didžiausias “Vapiano” trūkumas: pietų metu susidaro didelės eilės. Makaronų negali nei sėstis laukti (kaip daugelyje restoranų), nei gauti greitai (kaip greito maisto restoranuose) – jei prieš tave 4 žmonės eilėje, tai turėsi stovėti, kol pagamins makaronus kiekvienam iš jų, tada užsakyti pats ir žiūrėti, kaip gamina tau. Gal dėl to kai kuriuose “Vapiano” restoranuose dabar jau šio principo atsisakoma – tiesiog užsisakai, sėdi ir nežiūri, kaip tau gamina, o, kai pagamina, supypia įrenginys ir eini pasiimti.
MOD Pizza. “MOD” šifruojasi kaip “Made on Demand”. Be meniu esančių picų, čia yra galimybė susikurti savo picą tarsi Subway sumuštinį: sakai padažus, ingredientus. Be to, priešingai daugeliui Amerikos picų tinklų, picos čia itališkos, plonapadės. MOD Pizza save pozicionuoja kaip toks “demokratų hipsterių tinklas”, tad čia daug vaivorykštinių vėliavų ir pan.
Olive Garden. Italų restoranų tinklas – bet ne picerija. Siūlo spagečius, lazanją ir pan. Aptarnauja prie staliukų ir yra brangus, nors porcijos didžiulės, be to, duodama visokiausių garnyrų (duonos, salotų ir pan.), kas įeina į kainą. Vienam žmogui beveik neįmanoma viso to suvalgyti (bent jau man).
Vištienos restoranai
Pagrindinis patiekalas – vištiena, ypač vištos kojelės. Tiekiamos ir krūtinėlės be kaulų. Perkama, tarkim, 3 ar 5 šlaunelės ir valgoma rankomis. Gali būti užkandama bulvytėmis fri. Be pagrindinių tokio tipo restoranų tinklų, yra gausu valstybinių net ir skurdžiose šalys e- savo tinklus turi Indonezija, Panama, Gvatemala ir t.t. Skurdžiose šalyse dažnai vištiena tampa pirmu dalyku, kuris jau daugeliui įperkamas restoranuose, ir todėl išplinta vištienos tinklai.
KFC. Vištienos restoranų klasika. Daugelis patiekalų čia – vištiena su kaulu, bet vištienos juostelės yra be kaulo. Dažnai patiekiami su bulvytėmis, gėrimu, taip pat visokiais kibiriukais, kur įeina, tarkime, dalis vištienos gabaliukų su kaulais, dalis – be kaulų, taip pat bulvyčių porcijos, gėrimai.
Nando’s. Pietų Afrikos tinklas, įkvėpimo besisėmęs Portugalijos kolonijose. Vištiena čia padaroma pasirinkto aštrumo lygio (iš penkių), taip pat stovi kelių atšrumo lygių padažai. Aptarnaujama prie staliuko.
Bojangles. Skelbiasi kaip vištienos ir biskvitų tinklas. Biskvitais vadina tokias sūrokas bandeles. Su jomis daro tarsi burgerius, kur viduje įdeda pvz. vištienos. Bet daugiau nieko – jei burgeriuose būna daug ingredientų, ten nedaug, gali nebūti padažo. Jį reikia pirkti atskirai ir be jo atrodo, kad kažko smarkiai trūksta. Daugiausiai JAV pietuose.
Chick Fil’A.
Popeye’s. Skani traški vištiena, o didžiausias koziris – didelis kiekis padažų, ypač aštresnių.
Church’s chicken (musulmonų šalyse – “Texas Chicken“).
Cain’s Chicken Fingers. Priešingai nei daugelis vištienos restoranų tinklų, šis tiekia tik vištieną be kaulų. Ji patiekiama įvairiuose rinkiniuose su bulvytėmis, gėrimu ir „firminiu“ padažu, užsakę pagrindinį kurių XXXX pavalgome dviese su žmona. Man šis restoranas visai skanus, tačiau nėra kažkuo išskirtinis ar stebuklingas.
Meksikietiški greito maisto tinklai
Tai, kas pasaulyje vadinama meksikiečių virtuve, iš tiro yra Teksaso virtuvė, bet ji stebėtinai tinka greito maisto restoranams. Pakanka turėti daržovių, sūrio, mėsos ir iš jų kad ir kliento akyse gali padaryti “meksikietiškus” takus, buritas, kesadiljas.
Taco Bell. Garsiausias teksasietiškų patiekalų tinklas – sunku net kažką parašyti apie jį, nes tai tarsi “žanro etalonas”, panašiai kaip McDonald’s burgerių ar KFC vištienos.
Del Taco. Gana eilinis tex-mex patiekalų tinklas, itin populiarus JAV Vakaruose. Restoranai dirba ilgai, dažnas ir 24 val. (nors dažnai tik Drive Through). Siūlomi takai, buritai, kesadiljos. Galima pasiimti vieną iš keturių aštrumų Del Taco padažų.
Moe‘s. Čia gali pasidaryti savo teksasietiškus patiekalus – pasirenki patiekalo tipą (kesadilja, takai, buritas arba dubuo) ir ką ten dėti. Daugelis dalykų įeina į kainą (daržovės, sūriai, viena mėsos rūšis), kai kurie – už priemoką. Viskas patekiama su načiomis. Po visko yra galimybė užsidėti padažų nuo padažų lentynos (neribotai). Padažai yra suskirstyti pagal aštrumą.
Chipotle. Man patinka mažiau nei Moe’s ar Taco Bell; mažiau pasirinkimo ir galimybių individualizuoti patiekalą, daug priedų mokami ir nepigūs, mažiau variantų (tarkime, kesadilja – vaikiška). Šiame tinkle susidūriau ir su mėginimu apgaauti: iš pradžių nurašyti daugiau pinigų, nei kainavo paitekalai, vėliau – nurašyti nuo kortelės du kartus. Aišku, tai gali būti atsitiktinumas.
Qdoba. Meksikietiško maisto tinklas – porcijos tikrai didelės, užsakę dviese su žmona vieną kesadilją sunkokai įveikėme, o pas juos dar būna ir kompleksai. Moki tik už mėsą, o visą kitą gali prisidėti kiek nori. Yra daug specialiai paruoštų (ne pirktinių) padažų ir pagardų, kuriuos patiekia atskiruose indukuose šalia – jų irgi gali prašyti daug. Prie meniu parašytas šūkis „Pas mus net gvakamolė nemokamai“, nes už pastarąją daug kitų panašių tinklų prašo priemokų.
Negreito maisto restoranų tinklai
Nors “restoranų tinklas” asocijuojasi su greito maisto restoranais, ilgainiui atsirado ir negreito maisto tinklų: jie brangesni, “prestižiškesni”, čia nereikia pirkti maisto prie prekystalio – aptarnauja padavėjai. Privalumas, palyginus su netinklų restoranais – visada žinai, ką gausi. Lietuvoje šių tinklų mažai, bet JAV yra daugelyje miestų. Tiesa, jei greito maisto tinklo restoranų tame pat mieste gali būti daug, tai daugelis negreito maisto tinklų atidaro tik po vieną restoraną, nebent miestas labai didelis: į šiuos restoranus specialiai važiuojama vakare, o ne stabtelima pakeliui.
Hooters. Pagrindinis tinklo akcentas – išvis ne maistas, o menkai apsirengusios jaunos padavėjos (apkaltintas diskriminacija pagal lytį ir amžių, restoranas apsigynė, sakydamas, kad jo padavėjos tarsi aktorės). Kitas akcentas – sportas daugybėje ekranų. Restoranai netgi pardavinėja savo suvenyrus. Todėl pirmą kartą ten eidamas pernelyg daug nesitikėjau – tačiau maistas irgi geras. Tik brangus.
Cracker Barrel. “Kaimiško maisto” tinklas JAV. Kadangi tas maistas ir gana artimas mums (bulvės ir pan.) – pasirodė artima, bet šiaip ne itin skanu. Be to, šalia kiekvieno restorano yra parduotuvė, kur parduodama įvairių prekių, pvz. kermošinius primenantys saldainiai ir pan. Gal sutapimas, o gal kaimiškos koncepcijos dalykas: visuose Cracker Barrel, kur buvau, nėra WiFi.
TGI Friday. Burgeriai, meksikietiškas maistas ir kita. Brangokas ir man asmeniškai nėra labai skanus.
Buffalo Wild Wings. Sporto barų tinklas. Įvairus maistas, o akcentas – daugybė televizorių, vienu metu rodančių įvairiausias sporto varžybas – žiūri ką nori. Panašu į „Hooters“, tik be seksualių padavėjų.
Denny’s. Užkandinių tinklas, kurio restoranai tradiciškai dirba visą parą.
Waffle House. Reklamuojasi kaip „Draugiška užkandinė“ ir savo išvaizda primena kokių 1960 m. Amerikos pakelės užkandinę – laikų, kai radosi automobilizmas ir daugybei amerikiečių atrodo kaip aukso amžius. Aišku, tiekia ir vaflius, bet ir dar daug ką be jų – tiesą pasakius, ne vafliai ten pasirodė skaniausi. Prie daug patiekalų yra pateikiamas ikoninis bulvių plokštainio tipo užkandis. Kiekviename Waffle House yra du būdai sėdėti – apie pusė vietų yra prie staliukų, o kita – prie baro. Pietinėse valstijose Waffle House vienas iš populiariausių maisto tinklų.
Kinų maisto restoranų tinklai
Daugelis kinų restoranų yra smulkūs verslai, priklauso kinų šeimoms. Todėl pasaulyje mažai kiniško maisto tinklų.
Panda Express. Didžiausias tarptautinis kinų maisto tinklas. Maistai čia sudėti ant prekystalio ir tau įdeda vieną iš kelių variantų: mažą, vidutinį, ar didelį. Į kiekvieną įeina garnyras (ryžiai ar makaronai) ir vienas, du arba trys patiekalai pasirinktinai iš siūlomų. Dauguma pateikalų neaštrūs, priešingai stereotipinei kinų virtuvei. Mes su žmona paprastai užsakome didžiausią rinkinį (ryžiai/makaronai ir trys patiekalai) ir jo užtenka dviems.
Japoniško maisto restoranų tinklai
Kaip visada, japonai viską daro savaip – be įprastų burgerių, sumuštinių ir pan. tinklų, japonai turi savo greito maisto tinklus, kurie išplitę ir plačiau po Aziją.
Coco IchiBanya. Japonų tinklas, paplitęs Azijos šalyse. Pagrindinis patiekalas – japonškas karis (padaže plaukiojančios mėsos ir/arba daržovės). Atskirai pasirenki, su kuo bus tas karis (gali valgyti net ir be nieko), o taip pat pasirenki aštrumą – gali būti paaštrintas arba pašvelnintas. Aštrumo skalė skirtingose šalyse skiriasi, bet štai Japonijoje jau 3 aštrumas buvo labai aštrus (man, mėgstančiam valgyti aštriai), o 5 – beveik nevalgomai aštrus. Gi Japonijoje buvo net 10 aštrumų… Be to, išsirenki garnyrus. Daug CoCo Ichibanya restoranų būna ir nemokamas saldžiai-rūgštus garnyras.
Yoshinoya. Japonų tinklas, siūlantis tradicinį japonišką produktą: ryžius bliūde, padengtus mėsa. Mėsos sluoksnis gana menkas, o ryžių – daug (kaip vakariečio skoniui), bet japonijoje taip valgyti įprasta.
Bufetų tinklai
Šiuose tinkluose gali valgyti kiek širdis geidžia už fiksuotą sumą. Tiesa, ta suma nemaža – jei nevalgai labai daug, paprastai labiau apsimoka eiti ne į bufetą.
Golden Corral. Kiekviename iš šių JAV restoranų – milžiniškas bufetas iš įvairiausių patiekalų, nuo picų iki barbekiu mėsos iki vaisių ir salotų. Užeidamas susimoki valgio mokestį (priklauso nuo paros meto, pietūs – pigiausia, vakarienė – brangiausia) ir/arba gėrimo mokestį. Po valgio mokesčio gali imti valgyti kiek nori bufete, o už gėrimo mokestį tau atneša kiek nori gėrimų (kolos ir pan.). Taip pat duoda ir lėkščių, į kurias dėtis bufeto maistą. Maistas skanus, jo gausu, tačiau ir kainos didokos – pritaikytos vidutiniškai gana storiems ir daug valgantiems amerikiečiams, dėl ko mums, valgantiems mažiau, nelabai apsimoka.
Kiti restoranų tinklai
Visada įdomu lankyti tinklus, kurie ne “štampuoja” gerai žinomų rūšių maistus, bet mėgina į tinklo lygį pakelti naujas koncepcijas – galbūt kokių retesnių regionų virtuvę.
Habib’s – vienas didžiausių Brazilijos restoranų tinklų specializuojasi esfihose – arabų įkvėptose, picų įtakotose “pcukėse”, kuriųč ia gali užsakyti dideliais kiekiais (pvz. 12) pačių įvairiausių skonių. Man pavalgyti užtenka 5.
Pita Pit Tiekia tai, ką Lietuvoje vadintume kebabais. Panašiai kaip su „Subway“ sumuštiniais, perki tik mėsą, o daržovių gali prisidėti kokių ir kiek nori iš specialaus daržovių stendo. Rezultatas tikrai neblogais.
Wetzel’s Pretzels. Daugelis greito maisto tinklų priklauso vienai kelių koncepcijų – pvz. picos, burgeriai, sumuštiniai. XXX sunku priskirti kuriai nors jų. Pagrindiis paiekalas, kurio vardu pavadintas tinkalas – toks preelis, tik ne saldus, o tarsi pica apdėtas priedais, pvz. sūriu ar jalapenais (yra visokių rūšių). Yra dar ir mažų hotdogėlių kibirėliai su padažais bei kitų unikalių patiekalų.
Einstein Bros. Bagels. Tinklas siūlo tradicinį žydišką pateikalą – beigelius. Čia jie yra įvairių rūšių, pvz. užkept sūriu ar net jalapenais. Be to, už priemoką galima užsakyti, kad beigelį perpjautų tarsi burgerį ir ten įdėtų padažo, sūrio ar pan. Būna ir beigelių, paruoštų tarsi pica. Orientuojamasi į duonos kokybę, ji gera. Dažnas restoranas dirba tik pirmoje dienos pusėje.
Wienerschnitzel. Hot dogai. Galima pasirinkti kiek nori užpildų ant viršaus bei padažų. Patiekiami dėžutėse, dėl ko išėmus gana sunku valgyti neapsitaškius (jei daug užpildų). Šiaip standartiniai hot dogai.
Pret A Manger. Britų restoranų tinklas, kuriame imi patiekalus nuo lentynos tarsi parduotuvėje. Patiekalai – šalti sumuštiniai, karšti sumuštiniai, salotos ir pan.
Saldžių patiekalų (desertų) tinklai
Baskin Robbins. Specializuojasi leduose, kurių yra labai daug rūšių ir tau juos deda į specialų indą. Turi ir tortų.
Dunkin’ Donuts. Itin saldžios spurgos su įvairiais glajais. Yra ir visokių sumuštinukų bei dešrainių – gal todėl tinklas pamažu persivadina į tiesiog “Dunkin” – tačiau tai nėra šio restorano stiprioji pusė, tad jei norisi valgyti ko nesaldaus, geriau eiti kitur.
IHOP. Siūlo saldžius blynus.
Naujausi komentarai