Išskleisti meniu
Kelionių idėjos – mūsų maršrutai ir patirtys

Kelionių idėjos – mūsų maršrutai ir patirtys

| 2 komentarai

Nuo 2017 m. rugsėjo pradėjau skaitmeninio klajoklio gyvenimą: dirbu sau ir per internetą, taigi, didelę dalį metų galiu būti užsienyje ir dirbti iš ten (~5-7 mėn. per metus).

Šiame straipsnyje trumpai aprašau visas savo „skaitmeninio klajoklio“ keliones: kokius pasirinkome maršrutus ir kodėl, kur kiek gyvenome, kaip sekėsi dirbti per internetą ir kita. Jei irgi galite ar svajojate dirbti internetu, galbūt jus tai įkvėps.

Šis straipsnis nuolat pildomas.

 


Balkanai, 2017


Kelionės idėja ir tikslai:

Nusprendęs gyventi kaip “skaitmeninis klajoklis” turėjau nuo kažko pradėti. Pirmą kartą iškeliauti ilgesniam laikui, nei trys savaitės, kiekvienoje vietoje apsistodamas ilgiau. Nuo Balkanų pradėjau todėl, kad:
(1)Netoli Lietuvos ir todėl galima važiuoti automobiliu (ir, iškilus poreikiui, grįžti).
(2)Panaši kultūra (naujo gyvenimo pradžia ir taip lems daug naujovių, tad geriau pasibandyti europinėje kultūroje).
(3)Nedidelės kainos, palyginus su Vakarų Europa, o ir kultūra man artimesnė.

Mostaras Bosnijoje

Keturi kelionės tikslai:
(1)Aplankyti Albaniją – paskutinę Europos valstybę, kurios dar nebuvau lankęs.
(2)Nuvykti į Niko Keivo koncertą Belgrade.
(3)Aplankyti Pasaulio krepšinio čempionato atrankos varžybas (Lietuva-Kosovas).
(4)Pagyventi bent savaitę Sarajeve – mieste, kuris 2016 m. kelionės metu labai patiko ir, tikėjau, dar nėra visai pažintas.

Niko Keivo koncerte Belgrade

Niko Keivo koncertas.

Kelionės trukmė

30 dienų Balkanuose ir 4,5 dienos pakeliui.

Kelionės maršrutas

Savo automobiliu per Lenkiją, Slovakiją, Vengriją nuvykome iki Serbijos. Belgradas nepaliko didelio įspūdžio, tad, nors turėjome minčių apsistoti ilgiau, po Niko Keivo koncerto išvykome į Bosniją, kur praleidome 8,5 dienos. Tuomet – Albaniją (12 dienų, apsistojant skirtingose vietose), Makedoniją (4 dienas labiausiai patinkančiose šalies vietose: Ohride ir Skopjėje), Kosovą su krepšinio varžybomis (3 dienas) ir per Serbiją atgal.

Kelionės į Balkanus maršrutas

Kelionės į Balkanus maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

“Pirmas blynas” tikrai neprisvilo, ir skaitmeninio klajoklio gyvenimą nutariau tęsti išvykstant dar ilgesniam laikui. Labai smagu patirti kitas šalis lėčiau, turėti mieste ne dieną, o savaitę, patirti ir tai, kam reikia būti tam tikrą savaitės dieną. Savo patirtį aprašiau čia.

Kalnuose aplink Sarajevą, pozicijose, nuo kurių serbai apšaudė miestą per apgultį ~1995 m.

Kalnuose aplink Sarajevą, pozicijose, nuo kurių serbai apšaudė miestą per apgultį ~1995 m.

Maloniai nustebino Albanija: iš praždių šiai šaliai norėjau skirti daugiau laiko, bet Aistė pasėjo abejonę: gal bus skurdu, necivilizuota, norėsis ištrūkti, tad sutrumpinome planą būti ten iki 9 dienų, bet galiausiai praleidome 12. Iš tiesų tai kylanti, besimodernizuojanti ir smagi būti šalis ir nieko keisto, kad paskui ją atrado ir poilsiautojai iš Lietuvos (tuo metu, kai važiavome mes, dar mažai lietuvių ten buvo buvę ir todėl mano straipsnis apie Albaniją paskui tapo labai populiarus kaip bene vienintelis rimtas straipsnis internete apie Albaniją lietuviškai).

Džirokasterio pilyje Albanijoje pakeliui iš Sarandos į Makedoniją

Džirokasterio pilyje Albanijoje

Įdomi patirtis buvo aplankyti masinius renginius užsienyje: koncertą, krepšinio varžybas.

Stabtelėjimas Pivos kanjone

Stabtelėjimas Pivos kanjone Juodkalnijoje

Straipsniai apie kelionę: Apie skaitmeninio klajoklio gyvenimo būdą | Kroatija | Serbija | Lietuvos rinktinės palaikymas Kosove | Makedonija | Juodkalnija | Bosnija ir Hercegovina | Albanija

 


Kenija, 2018


Kelionės idėja ir tikslai

(1)Rimtas Afrikos gyvūnų safaris. 2010 m. lankiau Namibiją ir labai sužavėjo Etošos gyvūnų parkas – deja, jam tada turėjome tik 2 dienas. Norėjau sugrįžti į gyvūnų pilnas Afrikos savanas darsyk ir tam pasirinkau kitą gyvūnų pilną Afrikos zoną – Rytų Afriką.

Dalis dramblių bandos Amboselio nacionaliniame parke

Dalis dramblių bandos Amboselio nacionaliniame parke

(2)”Aukštosios” Juodosios Afrikos kultūros pažinimas iš arti. Iki tol buvau tik dviejose regiono šalyse – Namibijoje ir Kenijoje – ir abi jos savotiški regiono užkampiai su mažai gyventojų, tuo tarpu Kenija – vienas jo centrų ir seniau (suahelių prekybiniai miestai), ir dabar (milijoniniai didmiesčiai). Įdomu, kaip atrodo tas “Afrikos priekis”?

Mados Kenijos traukinyje

Mados Kenijos traukinyje.

(3)Pakeliavimas kartu su draugais. Kartu pasiūliau keliauti draugams Marijonui ir Grytei: tai man buvo nauja patirtis, nes iki šiol į tokias keliones leisdavausi tik su savo šeima ar giminėmis.

Lamu suahelių miestas Kenijoje

Lamu suahelių miestas Kenijoje

Kelionės trukmė

12 dienų. Abejojau dėl galimybės dirbti internetu iš Kenijos, taip pat ar šalis man patiks (visgi, ta Juodoji Afrika, kurią iki tol buvau matęs – gana ekstremalūs kraštai). Be to, keliavau su draugais. Todėl pasirinkau ne „skaitmeninio klajoklio“ mėnesį ar du, o įprastinę dviejų savaičių trukmę.

Masajų įšventinimo į vyrus šokis

Masajų įšventinimo į vyrus šokis.

Kelionės maršrutas: Kelionė susidėjo iš dviejų dalių. Pirmoji dalis – nepriklausomas keliavimas viešuoju transportu kultūriškai įdomiausioje Kenijos dalyje – jos pakrantėje – nuo Lamu iki Mombasos, taip “pasineriant” į tikrąją Kenijos kultūrą, tačiau stabtelint ir kurortuose (4 dienos). Antroji dalis – organizuotas safaris (irgi 6 dienos). Pora dienų pakeliui Nairobyje. Idėją išsinuomoti automobilį, kaip darėme Namibijoje, atmetėme: Kenijoje tai labai brangu, be to, pasirodė įdomu išbandyti du dar Afrikoje nemėgintus kelionės būdus: organizuotą safarį ir viešąjį transportą.

Kelionės po Keniją maršrutas

Kelionės po Keniją maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Nacionaliniai gyvūnų parkai išties pribloškė. Nesigailėjau keliavęs su organizuotu safariu: buvo nauja patirtis, vairuotojai per racijas susišneka, kur gyvūnai, be to, keliai ten labai blogi ir patiems vairuoti būtų sudėtinga ir rizikinga. Gal tik safaris pasirodė per ilgas, nes patirtys kartojosi: jei kartočiau, keliaučiau į tokį 4-5 d., o ne 6 d.

Turistai iš vieno daugybės apstojusių mikroautobusų fotografuoja riaumojantį liūtą

Safaris Kenijoje

Buvo įdomu primą kartą pamatyti Juodosios Afrikos šalį, kurioje „verda gyvenimas“, milijoniniai miestai (Nairobis, Mombasa). Ypač didelį įspūdį paliko muzikalūs mikroautobusai matatu, važiavimas autobusu konvojumi su karine palyda iš Lamu, unikalus Lamu miestas. Kelionė į Keniją išėjo tokia nuotykinė: tiesiog, juodojoje Afrikoje niekas nevyksta pagal planą (prakiuręs stogas virš lovos, klimpę automobiliai, seklumose strigęs laivas, oro uosto saugumo patikroje pavogta kuprinė ir t.t.).

Motociklas taksi

Motociklas taksi parveža vietoje esą seklumoje įstrigusio laivo

Smagu ir pakeliauti su kitais žmonėmis, pamatyti šalį ir jų akimis. Kol keliauti turėjau galimybę tik per retas atostogas, to vengdavau: pats gerai žinau, kaip noriu patirti kiekvieną šalim daug tuo domiuosi iš anksto, ir mažai tikėtina, kad norai sutaps su kieno nors kito norais. Bet dabar, turint galimybių užsienyje būti dažniau, kodėl nepatirti vienos ar kitos šalies ir per kažkieno kito prizmę?

Safario stovykloje

Safario stovykloje

Straipsniai apie kelionę

Įžanga | Kenijos pakrantė | Kenijos safaris | Nairobis

 


Kazachija, 2018


Kelionės idėja ir tikslai

(1)Kazachija sparčiai modernizuojasi (ypač sostinė Astana/Nursultanas), bet dar yra pigi. Kaip skaitmeninis klajoklis ieškau “antrojo pasaulio” – šalių, kurios pakankamai civilizuotos, kad būtų gera ten būti ir patogu dirbti (saugu, normalus internetas), bet kartu ir pigios.

Astanos centras

Astanos (Nursultano) centras

(2) Kazachija 2017 m. atsivėrė lietuviams: įvedė bevizį režimą. Labai svarbu lengvas patekimas į šalį, galimybė būti ilgiau nesiaiškinant pareigūnams ką ten veiksi.
(3) Almatoje gyveno Aistės pažįstami.
(4) Taip pat, kiekvienoje kelionėje, jei tik įmanoma, ieškau lietuviško paveldo. Kazachija gausi lietuvių tremtinių palikimo: net kas penktas lietuvis tremtinys buvo sovietų ištremtas ne į Sibirą, tačiau į Kazachiją. Ir Kazachijos valdžia palankiau žiūri į lietuvių istorinę atmintį, nei Rusija, leido pastatyti ne vieną paminklą lietuviams. Nusprendžiau rasti šiuos paminklus, nufotografuoti, aprašyti “Gabalėliuose Lietuvos”: man tai buvo pirmas susidūrimas su lietuvių tremties vietomis.

Paminklas lietuviams tremtiniams Kingyre, prie Žezkazgano. Lietuviai paminklus saviškiams pradėjo statyti dar ~1990 m. (iš tų laikų - nugriuvęs kryžius), vėliau plėtė. Šie paminklai apaugo ir kitų tautų paminklais (dešinėje)

Paminklas lietuviams tremtiniams Kingyre, prie Žezkazgano.

Kelionės trukmė

22 dienos.

Kelionės maršrutas

Kelionė susidėjo iš trijų dalių:
8 dienų pagyvenimas “šaltojoje moderniojoje sostinėje” Astanoje (dabar Nursultanas).
7 dienų, skirtų lietuvių tremtinių paminklų ir kapų paieškai Karagandos regione, kur tremtinių buvo daugiausia (tuo pačiu išbandėme įvairias Kazachijos traukinių klases, autobusus).
7 dienų didžiausiame šalies mieste Almatoje su išvykomis į aplinkinę gamtą.

Kelionės po Kazachiją maršrutas

Kelionės po Kazachiją maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Kazachija labai, labai pranoko lūkesčius. Keliaudamas į neturistines šalis nežinai, ko tikėtis: be to, turėjau negiamos patirties kaimyninėje Uzbekijoje, kuri, nors ir graži šalis, tuo metu (2016 m.) buvo persmelkta korupcija, biurkoratija, diktatūra. O Kazachija jau moderni šalis, o Nursultanas – bene moderniausias buvusios TSRS miestas. Ko vertas vien Chan Tengry prekybos centras / stiklinė jurta ar šiuolaikinės energetikos muziejus buvusiose EXPO patalpose.

Netikėtas atradimas buvo Šarynės kanjonas ir itin žemos kainos – tai pigiausia iš visų mano kelionių apskritai (operos bilietas kainavo eurocentus).

Šarynės kanjone

Šarynės kanjone

Taip pat buvo smagu atrasti daug lietuviško paveldo, susitikti su jį puoselėjančiais lietuviais – Karagandos lietuvių bendruomenės pirmininku ir lietuviško retsorano kūrėju Tvarionu, lietuviu vietinės bažnyčios klebonu (ją ir įkūrė lietuvis). Atradau daugiau, nei tikėjausi: apie lietuvio kunigo įkurtą pirmąją Vidurinės Azijos katalikų bažnyčią sužinojau tik Kazachijoje iš vietinių, o tai pažymėta ir atiminimo lenta.

Įdomu susitikti ir su šiuolaikiniais lietuviais imigrantais į Kazachiją, išgirsti apie šalį “iš pirmų lūpų”.

Kazachijos traukinyje

Kazachijos traukinyje

Tiesa, pamačiau ir didelę socialinę atskirtį: atokiau nuo didmiesčių grįžti tarsi 20 metų atgal: tokia pastatų kokybė, Žiguliai taksi ir t.t.

Kazachija – viena šalių, kur didžiausi skirtumai pasaulyje tarp vasaros ir žeimso temperatūros. Kai atvykome, dar buvo be galo šalta – bet viskas tirpo, gatvės virto ežerais, o pabaigoje buvo jau tikrai šilta. Tai – labai įdomi patirtis, kurios Lietuvoje, kur net žiema ne visa “balta”, trūksta.

Šalyse, tokiose kaip Kazachija (nuotraukoje) gausu taksistų senais automobiliais, kurie už sąlyginai prieinamą kainą pasirįžę klientus vežioti ilgiau (jei susiderėsite)

Taksi Kazachijos užkampyje, Satpajevo mieste

Straipsniai iš šios kelionės

Pilnas straipsnis apie Kazachiją

 


Tailandas, 2018


Kelionės idėja ir tikslai

Daug kam turbūt kiltų klausimas ne “Kodėl nuskridote į Tailandą?”, bet “Kodėl iš pradžių neskridote į Tailandą?”. Pažiūrėjus “internetuose” kiek lietuvių, kurie dirba per internetą, žiemoja Tailande, gali atrodyti, kad ten yra jau pusė Lietuvos, na o “skaitmeninis klajoklis” ir “žiemojantis Tailande” – kone sinonimai…
(1)Daugelį į Tailandą traukia klimatas. Man jis nėra svarbus, bet Aistei – taip.

Ilgauodegis laivas apiplaukia nepražengiamas uolas plaukdamas iš Ralajaus į Ao Nangą

Krabis

(2)Mane Tailandas viliojo unikalia kultūra, kaip viena iš vos keleto pasaulio šalių, kurios niekados nekolonizavo baltaodžiai, stipriomis kultūrinėmis tradicijomis. Pasirinkome aplankyti kuo įvairesnį Tailandą: Bankoką, šalies šiaurę ir retai kada turistų lankomą Isaną, šalies kurortus – Patają, Puketą, salas.

Trys iš daugybės stupų Ajutajoje

Ajutaja, senoji Tailando sostinė

(3)Be to, sudėliojau kelionę taip, kad aplankytume dvi labai skirtingas Tailando šventes: tikrą vietinių Phi Ta Khon šalies šiaurėje ir turistinę beprotybę Full Moon Party.

Šokinėjimas per ugnį

Šokinėjimas per ugnį Full Moon Party

(4)Taip pat Tailande gyveno ir vienas mūsų klientas, siekęs Lietuvos pilietybės: sutarėme susitikti.

Kelionės trukmė

49 dienos.

Kelionės maršrutas

Atskridę praleidome 5 dienas Patajos kurorte, kuri yra greta Bankoko oro uosto. Išsinuomavę automobilį, važiavome ~2000 km per šiaurės rytų Tailandą į šiaurinį Čiang Majaus miestą: pakeliui praleidome tris dienas Phi Ta Kon šventėje, susitikome su klientu. Čiang Majuje praleidę 5 dienas skridome į Surat Thani, į Tailando salas Ko Pha Ngan ir Ko Samui, kur buvome apie savaitę. Ko Pha Ngan stebėjome, kaip sala ruošiasi ir kaip gaivaliojasi po Full Moon Party beprotybės. Persikėlę į žemyną, vėl išsinuomavome automobilį, praleidome 2 dienas Krabio ir 3 dienas Phuketo apylinkėse ir tada kelias dienas važiavome į Bankoką, kuriam skyrėme dar 13 dienų.

Kelionės po Tailandą maršrutas

Kelionės po Tailandą maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Išties pribloškė, kiek daug yra įvairių Tailandų: nuo labai turistinio iki labai vietinio. Kiek daug patirčių ten patyriau, pasišovęs aplankyti “visą Tailandą” be išankstinių nusistatymų. Ir visa tai pasaulyje turi mažai lygių. Superšou su robotais ir dešimtimis ar šimtais aktorių. Giliai budistinės tradicijos ir spininčios auksaspalvės šventyklos. Spalvingos vietos šventės. Krabio pakrantės uolos. Bankoko senieji rūmai. Dvasių namai prie kiekvieno dangoraižio, restorano ar parduotuvės. Dievui, atrodo, tebeprilyginamas karalius. Transvestitai ir prostitutės ir jų šou. Atokios salos, pasiekiamos ilgauodegiais laivais. Galimybė prieiti kaip niekad arti egzotiškų gyvūnų: tigro glostymas, beždžionių pasirodymai, jojimas drambliais. Tradicinės pramogos, kaip palukimas bambukiniais plaustais. Ir kartu kaimai, kur turistų dar prašo kartu nusifotografuoti. Labai, labai stiprus įspūdžių užtaisas: tik reikia pasiruošti ir nepulti teisti to, kas Tailande ne taip, kaip Europoje įprasta: tiesiog Tailandas niekad nebuvo Europos kolonija, tai kodėl turėtų ją kopijuoti?

Phi Ta Kon šventėje

Phi Ta Kon šventėje

Na ir galiausiai supratau, kodėl Tailandas toks numylėtas “skaitmeninių klajoklių”: gyventi ten tiesiog labai paprasta; kondominiumai su darbo erdvėmis viršutiniuose aukštuose, gausybė visą parą veikiančių parduotuvių ir t.t.

Skaitmeninė klajoklė dirba Tailando daugiabučio bendroje erdvėje viršutiniame aukšte. Tailande skaitmeninių klajoklių daug ir daugiabučiuose tokios poilsio ir darbo erdvės - įprastas reiškinys

Dirbame Tailando kondominiumo bendroje erdvėje viršuje

Minusai, man asmeniškai: kalba (mėgstu šalyse pramokti vietinę kalbą, bet su tonine tajų kalba – beviltiška) ir maistas (net man per aštrus, be to, daug jūros gėrybių, kurių nemėgstu).

Daug kas gąsdino apgavikais, bet jų nedaug / išvengti lengva: dažniausiai užkimba mažiau patyrę, o mane “užgrūdino” Indija.

Pakeliui į Full Moon Party

Pakeliui į Full Moon Party

Straipsniai iš šios kelionės

Įžanga | Bankokas | Tailando kurortai | Tailando šiaurė | Full Moon Party

 


JAV “Tikslas – Amerika 2018”, 2018


Kelionės idėja ir tikslai

“Tikslas – Amerika” projektas – lietuviško paveldo žemėlapio JAV kūrimas – susilaukė didžiulės sėkmės, bet, į 16 d. ekspediciją įėjo tik kiek daugiau nei pusę lietuviško paveldo Amerikoje – Naujoji Anglija ir Vidurio Atlanto regionas.

Lemonto kryžių kalnas prie Čikagos

Lemonto kryžių kalnas prie Čikagos

Šįsyk grįžome į Vidurio Vakarus (Midwest), kur yra Amerikos lietuvių sostinė Čikaga, Detroitas, Klivlandas, o taip pat visokie nedideli miesteliai, kuriuose lietuviai pastatė didingas bažnyčias, kapines, klubų rūmus.

Lietuvių sodas Klivlande

Lietuvių sodas Klivlande

Be to, išplėtėme projekto apimtis: nebe tik žymėjome vietas žemėlapyje, jas fotografavome, užrašėme jų istorijas, tačiau ir ėmėme interviu iš vietos lietuvių, bendradarbiaudami su LRT televizija.

Čikagos Šv. Kryžiaus lietuvių bažnyčia.

Čikagos Šv. Kryžiaus lietuvių bažnyčia, vertinama kaip viena gražiausių visoje Čikagoje.

Kelionės trukmė

26 dienos.

Kelionės maršrutas

~5 dienos ekspedicijos pradžioje ir pabaigoje skirtos Čikagai.

Didžioji ekspedicijos dalis – didelis žiedas nuomotu automobiliu iš Čikagos aplankant visas kriterijus atitinkančias lietuviško paveldo vietas Ilinojuje, Misūryje, Indianoje, Ohajuje, Mičigane, Viskonsine.

Taip pat trims dienoms perskridome į Niujorką ir iš ten aplankėme tas Pensilvanijos lietuviško paveldo vietas, kurių nespėjome pernai.

Tikslas - Amerika 2018 ekspedicijos maršrutas

Tikslas – Amerika 2018 ekspedicijos maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Vidurio Vakarų lietuviškos vietos pairodė ne mažiau įspūdingos, nei rytų JAV, o Čikaga istorinių lietuviškų vietų gausa ir masteliais pranoksta ne tik kitus JAV miestus, bet ir beveik visus Lietuvos miestus.

Pirmasis pasaulyje paminklas Romui Kalantai Čikagoje

Pirmasis pasaulyje paminklas Romui Kalantai Čikagoje

Kaip ir pirmoji ekspedicija, pavyko puikiai – nepraleidome to, ką suplanavome, planą įgyvendinome su kaupu, aplankėme ir aprašėme 200+ lietuviško paveldo vietų, susitikome su apie 300 žmonių.

Įteikiame sertifikatus apie įtraukimą į žemėlapį Sen Luiso lietuvių bažnyčiai

Įteikiame sertifikatus apie įtraukimą į žemėlapį Sen Luiso lietuvių bažnyčiai

Užmezgėme daug kontaktų, kurie vėliau padėjo atrasti dar daugiau lietuviško paveldo vietų.

Prie Smetonos kapo Klivlande

Prie Smetonos kapo Klivlande

Straipsniai iš šios kelionės

Tikslas – Amerika 2018 (JAV vidurio vakarai)

 


Kinija, 2018


Kelionės idėja ir tikslai

(1) Kinija viena didžiausių šalių pasaulyje ir joje begalė pasaulinio lygio lankytinų vietų. Aš buvau lankęs tik kelis pakrantės miestus – taigi, tik žiupsnelį Kinijos. Norėjau Kiniją pervažiuoti visą, aplankyti svarbiausias lankytinas vietas: Šanchajų, Džangdziadzie, Sianą ir jo terakotinę armiją, Tris tarpeklius.

Pirmasis iš Trijų Jangdzės tarpeklių

Pirmasis iš Trijų Jangdzės tarpeklių

(2)Norėjau susitikti savo kiną draugą ir pakeliauti po Kiniją kartu. Su juo susipažinau Interpals 2011 m. ir susirašinėju el. laiškais. Jau buvau trumpam susitikęs Gvangdžou ir pasiūliau kartu pakeliauti savaitę ar 10 dienų. Man įdomu pakeliauti po Kiniją su vietiniu, jam – po savo šalį su kitaip ją matančiu užsieniečiu. Išsirinkome kartu keliauti po Činghajų, Kinijos užkampį kur vienam net patekti sudėtinga. Palikau tą dalį organizuoti savo draugui, o pats buvau keleivis.

Tibetiečių šventovė Činghajuje

Tibetiečių šventovė Činghajuje

Dėl politinių ribojimų (kiek Kinijoje galima būti su viza) kelionės tempai buvo didesni nei pastaruoju metu įprasta. Be to, abejojau, ar Kinijoje pavyks dirbti: juk “Didžioji Kinijos ugniasienė” blokuoja Gmail, Facebook ir t.t.

Paskutinis kinų fortas Šilko kelyje

Paskutinis kinų fortas Šilko kelyje

Kelionės trukmė

26 dienos.

Kelionės maršrutas

Atskridę į Šanchajų perskridome į Siningo miestą šalies vakaruose.

Ten susitikau su savo draugu. Kartu išsinuomavę automobilį su vairuotoju savaitę pakeliavome po Činghajaus (“mažasis Tibetas”) ir Gansu (Šilko kelias) provincijas.

Išsiskyrę mes važiavome greitaisiais Kinijos geležinkeliais atgal iki Šanchajaus, užsukdami į svarbiausias lankytinas vietas: Sianą, Čongčingą, Tris tarpeklius, Džangdziadzie, Fenghuangą, Hangdžou, Sudžou. Daugelyje vietų stabteldavome 2-3 dienoms.

Kelionės į Kiniją maršrutas

Kelionės į Kiniją maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Kelionės metu draugas kinas pastebėjo, kad kinai turistai mėgsta pralėkti Europą – pvz. 7 šalys per 8 dienas, Roma-Paryžius-Berlynas-Praha ir pan.

Aš panašiai pralėkiau Kiniją – nes nepilnas mėnuo 1,4 mlrd. gyventojų šaliai yra pralėkimas. Todėl negalėjo nepriblokšti: juk “išrankiojau” vietas, kurios ir yra kiniški Paryžiaus ar Norvegijos fjordų atitikmenys, o greitieji geležinkeliai leisdavo per kelias val. įveikti ir tūkstantį kilometrų.

Džangdziadzie uolų miškas

Džangdziadzie uolų miškas

Bet taip po Kiniją keliauti ir geriausia – priešingai Europai, ten nėra to “gražių miesteliukų karkaso”, kur bet kur stabteli ir randi ką gražaus. Be pagrindinių vietų Kinijoje daug kas – nyku ir vienoda.

Fenghuange, viename retų mažų gražių miestelių Kinijoje

Fenghuange, viename retų mažų gražių miestelių Kinijoje

Nepakartojama patirtis buvo ir keliauti su vietiniu – geru draugu ir kartu mažai pažįstamu, juk būti šalia ne tas pats kas susirašinėti. Viena įdomiausių detalių – laiškai po kelionės, kur tiesiai šviesiai vienas kito paklausėm, kas nepatiko, kas buvo keista (vietomis matėsi, kad kažkas ne taip, bet kas?). Esam visiškai atviri ir tai leido atrasti naujų kultūrinių ypatybių, kurių negalėjau nuspėti.

Šanchajus

Šanchajus

Anie atokūs užkampiai labai nustebino, nes tai ta Kinija apie kurią informacijos beveik nėra (viską organizavo mano draugas). Ten su mumis vietiniai darydavosi selfius, Aistei įgrūdo palaikyti vaiką, kai kurie tualetai – tiesiog palapinė kur užėję į vidų du žmonės “daro” ant žemės ir t.t.

Aistę fotografuoja su kinu kūdikiu

Aistę fotografuoja su kinu kūdikiu

Bet ne mažiau pribloškė ir “turistinės supervietos”, kurios Kinijoje yra neregėtų mastelių; nėra laukinės gamtos nacionalinių parkų, viskas apstatoma šviesų šou ir aukščiausiais pasaulio liftais, stikliniais tiltais ir ilgiausiais eskalatoriais, aplink skraido oro balionai ir jojama kupranugariais… Ir visgi tai savaip žavu, nes kitaip, nei kitur.

Prie terakotinės armijos Siane

Prie terakotinės armijos Siane

Straipsniai iš šios kelionės

Įžanga | Šanchajus | Činghajus (mažasis Tibetas) | Šilko kelias | Sianas | Trys tarpekliai | Džangdziadzie

 


Turkija, 2018-2019


Kelionės idėja ir tikslai

(1)Sutikti Naujus metus užsienyje. Seniai norėjau pamėginti ne Lietuvoje sutikti Naujus metus ir šv. Kalėdas. Svarsčiau – gal Izraelyje, Betliejuje – bet buvo brangu. Pasirinkau Stambulą. Nors Stambulas – musulmoniškas miestas, tai ir viena krikščioniško pasaulio širdžių.
(2)Pagyventi ilgiau Stambule. Kelionė savaitgaliui į Stambulą 2008 m. buvo pirma mano kelionė su Aiste, kai dar nebuvo minčių, kad galėtume draugauti ar susituokti: įdomu sugrįžti į šį miestą ilgesniam laikui pagyventi.

Dervišų šokis Stambule. Jų pasirodymai vyksta ir Kapadokijoje, kurortuose, o garsiausi - Konjoje, kur palaidotas dervišų ordino įkūrėjas Mevlana

Dervišų šokis Stambule, kurio dar buvome nematę

(3)Pažinti mažiau žinomus Turkijos regionus. Nors dar vaikystėje esu buvęs Antalijoje, jaučiau, kad Turkija verta daugiau, kad lankytinos vietos neapsiriboja Antalija ar Stambulu.

Virš Pamukalės per saulėlydį kyla oro balionas

Virš Pamukalės per saulėlydį kyla oro balionas

(4)Aplankyti Rumuniją, Bulgariją. Važiavome automobiliu iš Lietuvos, o tai suteikė galimybę pakeliui aplankyti įdomias vietas Rumunijoje ir Bulgarijoje, kurių dar nebuvau matęs, tame tarpe ir su J. Basanavičiumi susijusias vietas Bulgarijoje “Gabalėliams Lietuvos”.

Timišoaros, kur prasidėjo Rumunijos revoliucija, Revoliucijos muziejus - viena gausybės vietų revoliucijai atminti

Didžiausias pasaulio parlamentas Bukarešte

Man patinka, kad Turkija tapo demokratiškesne šalimi, kur valdžia atspindi musulmonišką vietos kultūrą. Daugelį dešimtmečių iki tol kiekvieną visuomenės balsus atspindinčią valdžią tuoj nuversdavo elito remiama armija – ir paskelbdavo naujus rinkimus, uždraudusi visas partijas, kurios laimėjo praeitus…. Norėjosi remti tuos teigiamus pokyčius ir pagyventi toje optimistinėje atmosferoje, kur viskas kyla, eina į gera taip, kaip stiebiasi nauji Stambulo dangoraižiai ir tįsta metro linijos.

Senieji Stambulo jaliai

Senieji Stambulo jaliai (dvarai palei Bosforo sąsiaurį; anksčiau dar buvau neplaukęs Bosforu)

Kelionės trukmė

Iš viso 38,5 dienų. 29,5 dienų pačioje Turkijoje, 4,5 Rumunijoje, 2,5 Bulgarijoje, dar pora dienų pakeliui.

Kelionės maršrutas

Per Rumuniją (Klužą, Maramurešą), Bulgariją (Varną) iki Turkijos. 10 dienų Stambule, per kurias – Kūčios, Kalėdos, Naujieji metai. Tada – 3 dienos Ankaroje, paskui – Kapadokija, Antalijos regionas, Pamukalė, Ėgėjo jūros pakrantė (Izmiras, Efesas, Kušadasis), Galipolis, ir atgal per Bulgariją, Rumuniją (kitu keliu).

Turėjome minčių ir važiuoti dar ryčiau po Turkiją, bet verčiau pasirinkome ilgiau pabūti centrinėje ir vakarinėje dalyje, nes keliai lėti, o dalis dar buvo ir užsnigta.

Kelionės į Turkiją maršrutas

Kelionės į Turkiją maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės):

Turkija nustebino savo Antikiniu paveldu: atrodo, senovės Graikijos ar Romos civilizacijos palikimo reikia važiuoti ne į Graikiją/Italiją, o į Turkiją (arba bent jau ten jis neprastesnis). Taip pat pribloškė Kapadokija, Pamukalė: šitie pavadinimai tiek nuvalkioti reklaminiuose “Novaturo” bukletuose, kad net nežinai, ko tikėtis (gal tik “išreklamuoti spąstai turistams”?), bet tikrovė tokia, kad tai tikrai pasaulinės reikšmės stebuklai. Ne mažiau “stiprūs” senovės graikų ir romėnų miestai, nei pačioje Graikijoje ar Italijoje.

Prie Efeso romėnų miesto griuvėsių

Prie Efeso romėnų miesto griuvėsių

Nakvynės Kapadokijos “požeminiame viešbutyje” patirtis išliks ilgam. Ypač kai keliavau žiemą, ne sezono metu, ir visas eiles ir minias mačiau tik kelionių vadovų aprašymuose.

Požeminiame viešbutyje

Požeminiame viešbutyje

Turkija sužavėjo savo virtuve (vienas nedaugelio kartų, kai ir po kelių savaičių norėjosi tik vietinių patiekalų): kumpir įdarytom bulvėm ir kebabais su turšu (labai marinuotom daržovėm).

Myros romėnų kapai uolose

Myros romėnų kapai uolose

O štai Naujieji metai Stambule nuvylė: vos keli fejerverkai, kurių, nepaisant to, važiuoja žiūrėti šimtai. Nevertiname, ką turime pas save. Per Kūčias daug apsaugos, mišiose ir kunigai, ir daugelis lankytojų nevietiniai: visgi, nebe krikščionių miestas. Bet pirmąkart pasiruošti patiems gyvenime Kūčias buvo įdomu – tegu ir kuklias, improvizuotas, su daug turšu.

Dirbu Kašo kurorte

Dirbu Kašo kurorte

Aistę nuvylė ir klimatas: nors Turkija – toli pietuose, didžioji jos dalis (išskyrus Stambulą ir pakrantes) yra gana aukštai, dėl ko ten temperatūra 6 laipsniais žemesnė, nei būtų šiaip. Buvo užsnigta, kartais auromobilis klimo, o pvz. miestelyje prie Hetitų Imperijos sostinės teko nakvoti nešildomame viešbučio kambaryje. Man, tiesa, tai kaip tik įdomi patirtis ir geriau jau be visų minių turistų.

Apsnigtoje Kapadokijoje

Apsnigtoje Kapadokijoje

Straipsniai iš šios kelionės

Įžanga | Stambulas | Ankara | Kapadokija | Antalija ir Turkijos Viduržemis | Pamukalė | Ėgėjo jūros pakrantė

 


Pietų Amerika, 2019


Kelionės idėja ir tikslai

(1)Sudalyvauti Rio de Žaneiro karnavale – tai buvo Aistė stroškimas jau nuo tada, kai 2016 m. apsilankėme be galo aistringoje eilinėje vienos sambos mokyklų repeticijoje, kuri pati kitur jau būtų atskiras “žvaigždžių koncertas”.

Karnavalinė apranga

Eiliniai žmonės Rio de Žaneiro gatvėse karnavalo metu

(2)Aplankyti Pietų Amerikos lietuviškas vietas, įtraukti į projektą “Gabalėliai Lietuvos”. Iki tol buvau lankęs tik San Paulo lietuviškas vietas, o juk jų gausu ir Argentinoje, Urugvajuje.

Eskelio lietuvių muziejus Argentinoje

(3)Susitikti su klientais – juk po 2016 m. Brazilija tapo ta šalimi, kur mūsų klientų (siekiančių atsikurti Lietuvos pilietybę ar atrasti kitokių ryšių su Lietuva) skaičius nusileidžia tik JAV.
(4)Pervažiuoti visą Argentiną automobiliu iki garsiųjų jos ledynų vėjuotoje Patagonijoje, pagyvenant Buenos Airėse.

Argentinos ežerų regionas aplink Bariločės kurortą

Argentinos Patagonijos ežerai

(5)Pasinaudojant proga, kad Lotynų Amerikoje būsiu ilgiau, aplankyti kokią retai lankomą žemyno šalį – pasirinkau Paragvajų.
(6)Pakeliauti kartu su savo ir Aistės draugais (kurie prisijungė skirtingiems kelionės segmentams).

Montevidėjo simbolis - tarpukariu statytas Palacio Salvo dangoraižis (kairėje) ir paminklas libertadorui Chosė Artigui Montevidėjo centrinėje aikštėje

Urugvajaus simbolis – tarpukariu statytas Palacio Salvo dangoraižis

Kelionės trukmė

54,5 dienos, iš jų 29 Argentinoje, 13,5 Brazilijoje, 8 Urugvajuje ir 4 Paragvajuje.

Kelionės maršrutas

1.San Paulas, Brazilija. Papildomos lietuviško paveldo vietos, susitikimai su klientais. 6 dienos.
2.Perskridimas į Rio de Žaneirą – karnavalas. 7 dienos.
3.Perskiridimas į Foz do Igvasu. Pervažiavus sieną į Paragvajų, kelionė po jį. 4 dienos.
4.Grįžus į Foz do Igvasu, pervažiavimas į Agrentiną ir skrydis į Buenos Aires. 1 diena.
5.Perplaukimas į Urugvajų (Koloniją). Pagyvenimas Montevidėjuje, autonuoma apylinkių aplankymui, lietuviškas paveldas ir kovo 11 d. šventė. 8 dienos.
6.Plaukimas atgal į Buenos Aires. Pagyvenimas savaitę ten, lietuviškas paveldas. 7 dienos.
7.Autonuoma ir važiavimas per visą Argentiną iki ledynų jos vidumi, o grįžimas pakrante. Pakeliui aplankant lietuviškas vietas Rosarijuje, Berise, Eskelyje. 28 dienos.

Kelionės į Lotynų Ameriką maršrutas

Kelionės į Lotynų Ameriką maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Kelionė pasiteisino visuose frontuose (išskyrus gal tą faktą, kad nukentėjau nuo plėšikų, kurie parvertė ant žemės Rio de Žaneire, bet nieko brangaus nepagrobė).

Virš Igvasu krioklių pakilome sraigtasparniu

Virš Igvasu krioklių pakilome sraigtasparniu

Karnavalas pribloškė savo dydžiu, masteliais, minties gilumu. Pribloškė rio de žaneiriečių kiekiai, kurie rengiasi karnavalo rūbais. O pagrindinis sambos paradas – tarsi sportas su savo ultromis, tarsi menas, perteikiantis labai gilias temas. Ir be galo keista, kad likęs pasaulis to visiškai neatrado, žinių laidose rodo tik visokias pusnuoges šokėjas, menkus karnavalo fragmentus. Net angliškai neradau karnavalo parado taisyklių, aprašų – tik portugališkai. Užtat parašiau pirmą išsamų karnavalo aprašymą lietuvių kalba.

Rio de Žaneiro karnavale

Rio de Žaneiro karnavale

Taip pat magiška buvo važiuoti į Patagoniją, nuostabiais keliais pro laukinius banguojančius ežerus, neįtikėtinus vėjus, kuriuos pas save laikytume uraganu. Žinoti, kad kokių 200 gyventojų kaimas – didžiausia gyvenvietė per ateinančius 200 km. Matyti gvanakų kaimenes. Atrasti petroglifus, suakmenėjusius medžius, didžiausius pasaulio dinozaurų skeletus kaimų muziejėliuose. Ir regėti žvaigždėtą žvaigždėtą dangų. Na o “karūnos deimantas”, aišku, Patagonijos ledynai – negalvojau kad jie tokie įspūdingi, juk ledynų buvau matęs ir kitur. Bet Perito Moreno drąsiai rašau tarp 10 įspūdingiausių viso pasaulio gamtos vaizdų.

Perito Moreno ledynas

Perito Moreno ledynas

Buenos Airės nuostabus miestas, o Montevidėjuje buvo itin smagu apsistoti jo simbolyje – Palacio Salvo tarpukario dangoraižyje. Paragvajus gal kiek nuvylė – įdomių vietų ten mažai, keliai vietomis itin blogi (pametėme mašinos bamperį), po lietaus skęsta. Bet mano tikslas pamatyti visas šalis, kultūras, o ne vien tas, kurios garsios – ir, aišku, Paragavajus taip pat praturtino.

Paragvajaus Jėzuitų misijoje

Paragvajaus Jėzuitų misijoje

Be galo įdomu buvo atrasti lietuvišką paveldą nuo didmiesčių iki Patagonijos tolių – iki tol buvau nesusipažinęs su unikalia tarpukario emigrantų kultūra. Nustebau, kaip smarkiai dar išlaikyta lietuvybė, net lietuvių kalba, ypač Berise, bet taip pat Buenos Airėse, Montevidėjuje. Nuostabu vidury Patagonijos vėjuotų tolių atrasti lietuvių muziejų. Būdami šalyse ilgiau, pirmaą kartą turėjome galimybę su vietos lietuviais sudalyvauti šventėje (kovo 11 d.), kas irgi buvo įdomi ir nauja patirtis.

Susitinkame su klientu San Paulo Lietuvos Respublikos aikštėje

Susitinkame su klientu San Paulo Lietuvos Respublikos aikštėje

Ir kelionė su draugais buvo įdomi patirtis: nauji žmonės padeda pažvelgti į šalis kitaip.

Po autoįvykio Paragvajuje už sulaužytą priekinį bamperį iš mūsų iš pradžių autonuomoje reikalavo primokėti papildomai - neva bamperio pakeitimas kainuos 1000 eurų, o užstatas tik 450 eurų. Laimė, buvome paskaitę sutartį ir žinojome, kad frančizė yra 450 eurų ir iš mūsų negali reikalauti daugiau. Vėliau ir pastarąją sumą atgavome iš draudimo.

Per autoįvykį nukentėjęs automobilis

Straipsniai iš šios kelionės

Pietų Amerika (įžanga) | Argentina (įžanga) | Buenos Airės | Argentinos Patagonija | Argentinos kurortai | Igvasu kriokliai | Brazilija (įžanga) | San Paulas | Rio de Žaneiras | Rio karnavalas | Paragvajus | Urugvajus

 


Indonezija, 2019


Kelionės idėja ir tikslai

(1)Aistei labai patiko Tailandas (2018 m.) ir ji klausė – ar dar yra kas nors panašaus (išlaikęs daug vietinių tradicijų, pigus, bet kartu ne “trečias pasaulis”, pritaikytas vakariečiams). Žinojau vieną kitą tokią vietą – Balį – tad tikslas praleisti ten daugaiu laiko.
(2)Savo akim išvysti Javos civilizacijos stebuklus, kaip Borobudūrą, o taip pat Komodo varanus.

Stupos netoli Borobudūro viršūnės

Stupos netoli Borobudūro viršūnės

(3)Pažinti unikalias Indonezijos kultūras, čia ištvėrusias kolonializmą, ypač – toradžus su unikaliomis jų laidojimo tradicijomis.
(4)Atrasti antrąjį pagal dydį pasaulio miestą Džakartą. Negi ji tikrai tokia neįdomi, kaip daug kas sako?

Toradžų laidotuvės tradiciniame kaime. Kairėje - šokis, dešinėje - turistai stebi ką tik paaukotą buivolą

Toradžų laidotuvės tradiciniame kaime.

(5)Aplankyti Singapūrą. Aš ten buvau (bet jau labai seniai, kai net Marina Bay Sands nebuvo), o Aistė Singapūre nebuvo ir labai norėjo. Specialiai skristi vien į tokią tolimą nedidelę šalį neapsimokėtų – bet skristi į Singapūrą, o iš ten pigių skrydžių bendrovėm į Indoneziją – pats tas. Ir pigiau, nei tiesiai iš Europos į Indoneziją, ir Singapūrą pamatai.

Singapūras mažytis, bet jame telpa viskas ir kažkaip vienas kitam netrukdo. Šalia - geriausi šalyje Sentosos paplūdimiai ir, anapus plūdurų, vietos Singapūro uoste laukiantys krovininiai laivai

Singapūras, Sentosos sala

(6)Aplankyti kokią sunkiau pasiekiamą regiono šalį, į kurią tiesiai iš Europos beveik niekaip nenuskristum. Tai ketinome suderinti su Indonezijos reikalavimu, kad užsienietis be vizos nebūtų šalyje ilgiau 30 dienų, o mes ketinome būti ilgiau. T.y. išbandysime vadinamąjį “visa run”, kai išvykstama trumpam į kitą šalį dėl teisės būti pirmoje šalyje atnaujinimo. Rinkomės iš Papua Naujosios Gvinėjos, Rytų Timoro, bei šiaurinės Australijos, bet pgal kainą ir paprastumą pasirinkome Rytų Timorą.

Į Dilio paplūdimius pigiausia važiuoti šiais pergrūstais mikroautobusais, tik išsiaiškinti maršrutą nėra lengva. Tad į priekį važiavome taksi. Atgal į centrą paprasčiau - visi mikroautobusai ten veža

Rytų Timore

Kelionės trukmė

48 dienos.

Kelionės maršrutas

*2 dienos Singapūre, intensyviai aplankant šią šalį viešu tranportu, tada – skrydis į Balį.
*13 dienų kelionė “per Indonezijos salų grandinę” į rytus: plaukimas iš Balio į Gilį, Lomboką, paskui į Sumbavą, iki Floreso ir Komodo salos su garsiaisiais varanais. Skrydis į Timoro salą.
*5 dienos Timoro saloje, iš kurių dvi – ilgoms kelionėms visą dieną autobusu prastais keliais į Rytų Timorą ir atgal, o pustrečios dienos – Rytų Timore. Skrydis į Sulavesį.
*5 dienos Sulavesyje, kurias praleidžiame unikaliame toradžų krašte, stebėdami vietos kapines, laidotuves ir kitas tradicijas. Skrydis į Balį.
*10 dienų Balyje, pagyvenant ramiau ir padirbant, lėtu tempu aplankant nuomotu automobiliu įdomiausias salos vietas. Laiką balyje paskirstome tarp pietinių kurortų (gyvenome Legiane) ir kultūrinio centro Ubudo.
*10 dienų Javoje keliaujant per šalį į Vakarus iš pradžių su kaip tik labai sėkmingai mus pagavusia agentūra, vežusia kaip tik ten, kur reikėjo (Bromo kalnas, Džogjakarta – tik Idženo ugnikalnio žygio neplanavome, bet buvo smagu, nors ir sunku). Po kelias dienas sustojame Džogjakartoje (iš kur aplankėme Borobudūrą, Prambananą, Merapio ugnikalnį) bei Džakartoje.
Kelionė atgal su pusdieniu Singapūre.

Kelionės į Indoneziją maršrutas

Kelionės į Indoneziją maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Daugybė Indonezijos vietų buvo labai stiprus “užtaisas” ir net nesijautė, kad esi toje pačioje šalyje – tai tarsi ištisas pasaulis.
*Didelis netikėtumas buvo Gilis – mažos, menkai žinomos salelės pasirodė tarsi idealus kurortas, tvarkingas, gražus.

Mes Gilyje leidžiantis saulei. Tolumoje - Balis ir jo šventas Agungo kalnas

Mes Gilyje leidžiantis saulei. Tolumoje – Balis ir jo šventas Agungo kalnas Balyje

*Patiko gamta, ugnikalniai – Bromo, Idženas. Saulėtekio žygis su dujokauke į dujom ir mėlynom liepsnom besisvaidantį Idženą, kai keliesi 12 val. nakties – unikali, nors ir man, nežygeiviui, sunkoka, patirtis.

Po žygio į Idženą

Po žygio į Idženą

*Itin didelį įspūdį paliko kultūrą išlaikę toradžai – nepaisant “baisių” vakariečiui tradicijų, tai nėra “trečias pasaulis”, nieko nežinantis apie tai, kas anapus jo ribų. Jie pakankamai išsilavinę, nori ir moka prisistatyti, bet nevaidina kitokių, nesigėdija tradicijų, sugeba patys uždirbti iš turizmo.

Toradžių laidotuvėse

Toradžių laidotuvėse

*Balį pamilome iš lėto: pirmom dienom, netoli “pašėlusios” Kutos, kiek gailėjomės, kad ten būsime taip ilgai, bet vėliau, ypač Ubude, pasinėrę į vietinę kultūrą, šokius, meną, o kartu ir nebūdami toli nuo kokybiško maisto ir kitų paslaugų, jau gailėjomės, kad taip trumpai. Suplanavome į Balį sugrįžti – gal per garsius jo naujus metus ar kitą šventę.
*Singapūras man buvo beveik kaip nauja šalis – tiek daug ten naujo sukurta nuo praeito apsilankymo. Supermodernu!

Singapūre

Singapūre – visko, kas už nugaros, kai lankiau praeitą kartą nebuvo

*Pribloškė Javos senasis paveldas, kaip ne tik dydžiu, bet ir architektūrine mintimi žavintis tūkstantmetis Borobudūras. Bet šiaip Java, ypač anapus Džogjakartos, pasirodė praradusi daugiau savitumo, nei Balis.
*Savotiškas “kultūrinis šokas” buvo kaip niekur didelis vietinių dėmesys, ypač Sumbavos saloje: jie laikydavo įsmeigtą žvilgsnį, rodos, minutes, kalbindavo, mėgindavo paliesti. Jautėmės kaip žvaigždės! Smagu, kad, tose vietose be turistų, nėra bandymų apgauti, jie žiūri geranoriškai. Įdomu kiek toje pačioje šalyje, kaip Balis, yra vietų, kur baltaodžių vietiniai iš viso, rodos, nematę.

Ši moterų grupelė paprašė su manimi bendros nuotraukos. Ilgai užtruko, kol buvome nufotografuoti kiekvienos iš jų telefonu, o galiausiai paprašiau dar vienos nuotraukos sau. Moteris sutikau Džakartoje, bert jos atvykusios iš Rytų Javos: dažnam tokiam Indonezijos turistui pramoga būna ne tik lankytinos vietos, bet ir baltaodžiai, kuriuos ten sutinka

Ši moterų grupelė paprašė su manimi bendros nuotraukos. Ilgai užtruko, kol buvome nufotografuoti kiekvienos iš jų telefonu, o galiausiai paprašiau dar vienos nuotraukos sau.

*Ir nustebino, kad Rytų Timore nelabai traukėme dėmesį – jie ten pratę prie visokių JT darbuotojų . Apskritai šalyje nėra daug ko žiūrėti, bet tokią tolimą šalį vien pamatyti įdomu, vien nukakimas ten, važiavimas nuo sutemų iki aušros rodos trumpo atstumo it laiko mašina į praeitį – unikali patirtis.

 Prie Komodo salos

Prie Komodo salos

*Nemaloniai nustebino Indonezijos transportas – nesvarbu, ar važiuoji autobusu, ar ekskursija, ar laivu, ar nuomotu automobiliu, vidutinis greitis visur ~30 km/h. Džakarta tiesiog dūsta nuo kamščių – ir taip, tai nėra gražiausias ar patogiausias Azijos miestas…

Indonezijos transporto kuriozai

Indonezijos transporto kuriozai

Straipsniai iš šios kelionės

Indonezija (įžanga) | Balis | Gilis | Lombokas | Komodo | Rytų Timoras | Toradžų kraštas | Java | Singapūras

 


Lenkija/Čekija, 2019


Kelionės idėja ir tikslai

1.Aplankyti įdomias vietas “savame regione”. Nors Lenkijoje ir Čekijoje buvau ne kartą buvęs, daugelyje vietų lankiausi seniai. Rytų ir Vidurio Europoje viskas keičiasi – įdomu, kaip viskas atrodo dabar, kas naujo. Be to, anais laikais dar nebuvau toks geras kelionių planuotojas ir dalies iš to, kas domina šiais laikais, nė nelankydavau (pvz. dažniausiai apsiribodavau pagrindinėmis vietomis – bet ne neatrastomis, ne kultūrinėmis patirtimis). Dabar viską pamatysiu ir suplanuosiu “šiandieninėmis akimis”.

Prahos centrinė aikštė

Prahos centrinė aikštė

2.Parodyti Aistei kai kurias vietas, kuriose ji nebuvo – ypač Gdanską.
3.Keliauti nakvojant mikroautobuse / mažame kemperyje. Be kempingų – tiesiog gatvėse. Pigu (juk vasaros sezonas ir nakvynės būtų brangios) ir įdomu išbandyti gyvenimą mašinoje taip ilgai.
4.Aplankyti papildomų vietų Čekijoje ir Lenkijoje pakeliui, kur nebuvau buvęs (Karlovy Varai, Česky Krumlovas, didžiausia Lenkijos bažnyčia)…

Česky Krumlovo pilies tiltas su trimis praėjimų aukštais. Viršutinis aukštas buvo skirtas ėjimui į sodą, vidurinis - šeimininkui į teatrą (kad galėtų išsmukti nepastebėtas, kai jį visi jau pamatė), o apatinis - visiems žmonėms

Česky Krumlovo pilis

Tokios kelionės pasirinkimą lėmė ir nedidelis laiko tarpas iki “Tikslas – Amerika”

Kelionės trukmė

13 dienų

Kelionės maršrutas

*Iš Lietuvos važiavome į Gdanską, kur (kartu su Gdyne, Sopotu, Helo nerija), kur praleidome 5 dienas.
*Paskuome per Lenkiją į pietus, pravažiavome Torūnę, didžiausią Lenkijos bažnyčią (~2 dienos).
*Nuvykome į Prahą, kur praleidome 3 dienas.
*Aplankėme ir Čekijos miestelius – dar 3 dienos.
*Grįžome pro Lenkiją.

Iš pradžių maniau aplankyti ir Slovakiją, Aukštuosius Tartrus. Tačiau kadangi dalis lankytų miestų paliko didesnį įspūdį, nei tikėjausi, be to, vyko visokie renginiai, pasirinkome geriau pabūti ilgiau ten, viską patirti nuodugniau. Tai keliavimo automobiliu be rezervacijų privalumas!

Kelionės į Lenkiją ir Čekiją maršrutas

Kelionės į Lenkiją ir Čekiją maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Pranoko lūkesčius. Buvau jau pamiršęs Prahos, Gdansko grožį – kad tai ne šiaip sau miestai, populiarūs, nes netoli Lietuvos, bet pasaulinio lygio stebuklai (ypač Praha).

Gdansko rotušėje

Gdansko rotušėje

Negalėjau patikėti savo akimis išvydęs moderniuosius Lenkijos trimiesčio muziejus – Emirgacijos, Antrojo pasaulinio karo, Solidarumo. Tokio lygio muziejus anksčiau buvau matęs tik Amerikoje – su visokiausia multimedija, kur informacijos gal mažiau, bet ji išlieka atmintyje, nes ją ne tiesiog skaitai stende, bet dalyvauji joje, ir kiekvienas stendas interaktyvus vis kitaip.

Sunaikintas pokario Lenkijos miesto rajonas Antrojo pasaulinio karo muziejuje

Sunaikintas pokario Lenkijos miesto rajonas Antrojo pasaulinio karo muziejuje

Be to, Čekija – tai ne tik Praha. Atradau daug anujų vietų, kur nebuvau buvęs: Česky Krumlovas, Karlovy Varai, Sedlicės kaulų koplyčia. Įdomus ir Gdynės tarpukario miestas. Taip jau yra su Europa: kažkada keliavau po ją daug, bet laiko turėjau daug mažiau, mažiau kuo domėjausi, tad daug ką ir praleidau…

Karlovy Varuose

Karlovy Varuose

Keliavimas sezono metu turi ir pliusų, ir minusų. Minusas aišku turistų minios, ypač Prahoje (bet nereikiant mokėti už viešbučius bent jau sutaupėme). Pliusas – galybė visokių renginių. Štai Hitlerio Vilko urve vyko operacijos “Aušros vartai” inscenizacija, Torūnėje – Šviesų festivalis. Visai neplanuotai pasinerdavome į įvykių sūkūrį.

Operacijos "Ostra Brama" inscenizacija Hitlerio "Vilko urve"

Operacijos “Ostra Brama” inscenizacija Hitlerio “Vilko urve”

Smagu ir romantiška miegoti automobilyje prie kokio judraus kelio, naktį vis pralekiant pro šalį automobiliams. Kitiems gal trukdytų, bet man padeda užmigti, o taip pat ir taip saugiau.

Rytas Lenkijoje su vaizdu į Torūnės tiltą

Rytas Lenkijoje su vaizdu į Torūnės tiltą

Straipsniai iš šios kelionės

Straipsniai: Čekija | Praha | Gdanskas | Rumunija | Bulgarija

 


JAV ir Kanada “Tikslas – Amerika 2019”, 2019


Kelionės idėja ir tikslai

1.Tai – trečia „Tikslas – Amerika“ ekspedicija. Ji skirta dokumentuoti Kanados lietuvišką paveldą, kur jo yra apie 70 vietų: aplankyti jas, nufotografuoti, užrašyti jų istorijas, kurias pasakos vietos lietuviai. Tam pasirinktas Ontarijas ir Kvebekas – vietos, kur yra per 90% Kanados lietuviško paveldo objektų: lietuivų bažnyčios, stovyklos, klubų pastatai ir kt.

Romuvos lietuvių stovykla

Romuvos lietuvių skautų stovyklos vartai

2.Prie Kanados prijungėme ir tas šiaurės rytų JAV vietas, kurios „netilpo“ į ankstesnes „Tikslas – Amerika“ misijas: šiaurės Meiną, Ročesterį, Jutiką, Niagara Folsą. Į Ročesterį buvome kviesti dar po 2017 m. misijos.

Turistai žavisi Pasagos kriokliu nuo promenados Kanadoje

Niagaros kriokliai – 2 km nuo jų yra ~100 metų senumo lietuvių bažnyčia su Vyčiu frontone

3.Kadangi „Tikslas – Amerika“ projektas jau vyksta trečius metus ir per 80% lietuvių paveldo Šiaurės Amerikoje jau yra įtraukta į „Tikslas – Amerika“ žemėlapį, dokumentuota, mūsų aplankyta. Tad nusprendėme nuo šiol rengti ir paskaitas apie lietuvių paveldą Amerikoje. Be paskaitų „naujose“ vietose (Kanadoje, Ročesteryje) pagal galimybes įtraukėme ir tuos miestus, kuriuose jau buvome buvę, bet lietuviai kvietė grįžti tokioms paskaitoms ar tiesiog matėsi, kad jie susidomėję projektu (ir tie miestai buvo netoli maršruto). Tarp tokių miestų: Klivlandas, Detroitas, Kenebunkportas.

Mano paskaita Klivlando lietuvių klube

Mano paskaita Klivlando lietuvių klube

Kelionės trukmė

21 diena (iš kurių 10 d. JAV ir 11 d. Kanadoje)

Kelionės maršrutas

Atskridome į Niujorką, nes į šį miestą pigiausi skrydžiai Amerikoje, be to, buvo papildomų vietų „Tikslas – Amerika“, kurių dar šiame mieste neįtraukėme.

Iš Niujorko naktiniu autobusu važiavome į Torontą. Ten išsinuomavus automobilį ir prastidėjo ekspedicija:
-Torontas ir apylinkės (su Niagaros krioklių regionu JAV)
-Šiauresnis Ontarijas (Romuva, Wilno)
-Otava
-Monrealis ir apylinkės
-Meinas
-Ročesteris
-Klivlandas
-Detroitas
-Londonas
-Delhajus
-Torontas ir kelionė autobusu atgal į Niujorką

Tikslas - Amerika 2019 ekspedicijos maršrutas

Tikslas – Amerika 2019 ekspedicijos maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės):

Ekspedicija pavyko puikiai, įtraukėme į žemėlapį 100 lietuviško paveldo vietų. Kanados lietuvių paveldas ne toks senas, kaip JAV, bet jo yra labai įspūdingo.

Vitražas Hamiltono lietuvių bažnyčioje

Vitražas Hamiltono lietuvių bažnyčioje

Tarp įdomiausių vietų man – Hamiltono lietuvių bažnyčia (su itin tautiniais, pvz. Lietuvos kario, vitražais), kukliai didinga Aušros Vartų Marijos lietuvių bažnyčia Monrealyje (su Vilniaus Trijų kryžių paminklo kopija anapus altoriaus), lietuvių skautų stovykla „Romuva“ (kur praleidome naktį… pirmosios pagalbos punkte), Misisagos lietuvių kapinės – vienintelės Kanadoje.

Monrealio Aušros Vartų Marijos bažnyčioje

Monrealio Aušros Vartų Marijos bažnyčioje

Dar labiau pasikeitė ekspedicijos pobūdis: lietuviškos vietos Kanadoje – retesnės, užtat daugiau įrašinėjome intevriu, atsirado paskaitos, kurių metu susitikome su įdomiais žmonėmis ir sužinojome papildomų vietų. Tai iš tiesų padarė projektą svarbesnį, reikšmingesnį ir patiems dar įdomesnį.

Su Kanados lietuvių rašytoju A. Šileika

Su Kanados lietuvių rašytoju A. Šileika

Straipsniai iš šios kelionės

Tikslas – Amerika 2019 (Kanada)

 


Marokas ir Kanarai, 2019


Kelionės idėja ir tikslai

Turėjau skristi į Kanarų salas susitikti su šeimos nariais ir draugais. Skrydžiams į Kanarus gerų pasiūlymų nėra: jie brangūs ir nepatogūs. Pigiausias būdas – “susidurstyti” savo skrydžius su Azair.com ar panašia programa. Pvz. Praeitą kartą į Kanarus šitaip skridau į priekį per Milaną, o atgal per Madridą, ir nekainavo nė 100 eurų.

Teidės vulkanas Tenerifėje

Teidės vulkanas Tenerifėje

Kad jau keliauju į Kanarus, nutariau pasinaudoti proga ir ne šiaip sau skristi per miestus, kur pigiausia ir patogiausia, bet dar ir stabtelėti pakeliui kelioms dienoms kiekviename mieste – ir šitaip, nieko neprimokėjus, aplankyti papildomas vietas.

Analizavęs, kas įmanoma ir kas kiek kainuoja, susidėliojau kelionę su tokiais tikslais “pakeliui”:

1.Nuvežti Aistę į Veneciją – ten ji nebuvusi – tuo pačiu aplankant ir Venecijos bienalę, kurią tais metais laimėjo lietuviai.

Vienas Venecijos centrą išvagojusių kanalėlių. Pėstieji juos gali kirsti tilteliais. Tačiau miestas neprojektuotas pėstiesiems - dažnai gatvė atsiremia į kanalą ir baigiasi. Norėdami rasti, kur tiltas, turite pažiūrėti planą ir specialiai eiti link jo

Vienas Venecijos centrą išvagojusių kanalėlių

2.Sugrįžti į Fesą ir Marakešą, prieš 10 metų du didžiausią įspūdį palikusius Maroko miestus, jų ankštas medinas, pažiūrėti, ar ten kas pasikeitė.
3.Pagyventi tradiciniame Maroko riade – to norėjau dar prieš 10 metų, bet nebuvo laiko, keliaujant su automobiliu tai ir nepatogu.

Mūsų išnuomoto riado trečias aukštas

Mūsų išnuomoto riado trečias aukštas

4.Nukakti į Vakarų Sacharą, kurią Marokas laiko savo pietiniu galu (Maroką esu išnaršęs, bet ten dar nebuvau).
5.Iš Gran Kanarijos salos nuskristi į kitas Kanarų salas – nelankytą Hierro ir Tenerifę.

Aš Mirador Jinara aikštelėje

Hierro salos grožybės

6.Aplankyti kokią egzotišką Afrikos šalį, esančią šalia Kanarų salų, į kurią iš Lietuvos būtų nuskristi labai sunku, o iš Kanarų – paprasčiau ir pigiau.
7.Sugrįžti į Barseloną – kiek dar pastatyta Sagrada Familia?

Kiek pasistūmėjo Šv. Šeimos Katedros statybos Barselonoje

Barselonos Sagrada Familia bažnyčia

Kelionės trukmė:

47 dienos.

Kelionės maršrutas:

*Venecija – 2,5 dienos
*Fesas – 7 dienos.
*Marakešas – 4 dienos.
*Dachla – 2 dienos
*Lajūnas – 2 dienos
*Gran Kanarija – 19 dienų (be to iš Gran Kanarijos skrydis į Hierro, kur 2 dienos, ir Mauritaniją, kur 5 dienos)
*Tenerifė – 2 dienos
*Barselona – 1 diena

Pilnas 2019 m. kelionės į Afriką ir Kanarus maršrutas

Pilnas 2019 m. kelionės į Afriką ir Kanarus maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės):

Venecijoje patekome į vieną didesnių potvynių, kurių metu kuriam laikui buvo sutrikęs eismas, daugelis gatvių užpilta. Iki bienalės nueiti nepavyko, teko gerokai pabraidyti. Tačiau kitu laiku spėjome pamatyti pagrindines vietas, o rytinės sirenos ir matymas pro langus, kad semia tavo gatvę – unikali venecijietiška patirtis, kurią taip mažai kas patiria! Venecijoje poros dienų kiek pritrūko.

Pakeltas kelias potvynio metu (vėliau užsėmė ir juos)

Pakeltas kelias potvynio metu (vėliau užsėmė ir juos)

Marokas nustebino iš gerosios pusės: nežinau, ar jis per 10 m. pasikeitė į gera, ar aš pripratau prie „įkyreivų“, bet šįkart įkyrumo, mėginimų apgauti atrodė mažiau, nei tada. O Feso riadas buvo unikali patirtis: neįtikėtinai didelis, pilnas tradicinės architektūros, su terasa ir vaizdais į mediną nuo stogo ir unikaliom patirtim, kaip šiukšlių asilas siauroje gretimoje gatvėje rytais. Marakešas gi daug labiau turistinis ir mažiau „tikras“, bet jei reikia kiek apvakarietintos Maroko dvasios – pats tas.

Ant Feso riado stogo, skambant muedzinų šauksmams maldai

Ant Feso riado stogo, skambant muedzinų šauksmams maldai

Vakarų Sacharoje stebino visuotinė kontrolė, kai vos nuėjus kur į šalį prisistydavo pareigūnas, o prieš skrendant apsauga peržvelgė net visas vizitines korteles, ar tik nebūsiu žurnalistas… Bet atmosfera ten, kur susiduria panašaus pločio Sacharos dykuma ir Atlanto vandenynas, unikali, nors ir labai „nugairinta“.

Ten, kur baigiasi Sacharos dykuma ir atsiremia į Atlanto vandenyną. Prie Dachlos.

Vakarų Sachara

Kanaruose visada gali atrasti ko naujo – atrodo, nedidelis archipelagas, jau tiek kartų būta… Hierro pribloškė gamtos didybe: mažiausia sala, o šitokie kalnai, šlaitai, vaizdai ir kone jokių turistų. Visai kitokie Kanarai. Tenerifė, sugrįžus po ilgos pertraukos, irgi pasirodė didingesnė, radome naujų vietų. Gran Kanarijoje įdomiai “nustebino” Mas Palomas kopos ir visokie seksualiniai eksperimentai ten (ekshibicionizmas, svingeriai ir pan.) – ne, patys nedalyvavome, nors ir mėgino mus įtraukti, kas Aistei sukėlė tam tikrą šoką.

Vyrų ratelis Maspalomas kopose, svingerių-ekshibicionistų-grupinio sekso zonoje

Vyrų ratelis Maspalomas kopose, svingerių-ekshibicionistų-grupinio sekso zonoje

Mauritanija, jos senieji dykumų miestai irgi buvo įdomus atradimas – nors tai neabejotinai jau gilusis trečias pasaulis, su daug skurdo, apdaužytomis mašinomis seniai nurašytomis rytų Europoje, policijos patikros punktais. Įdomi buvo patirtis važiuoti ilgus atstumus džipu per „nuogą“ smėlio dykumą, regėti kaimus be jokio transporto.

Važiuojame per Mauritaniją

Važiuojame per Mauritaniją

Barselonoje Šv. Šeimos katedros pastatė daugiau, nei tikėjausi, pasikeitė.

 


Florida ir Karibai, 2020


Kelionės idėja ir tikslai

Siekdamas “pagauti” geresnes bilietų kainas, keliones planuoju labai iš anksto – rekordas čia 2017 m. bilietai į Puerto Riką, kuriuos pirkau prieš metus. Šįsyk nusprendžiau elgtis priešingai: laukiau “paskutinės minutės” pasiūlymų. Tokie būna tik poilsinėms kelionėms. “Nieko neveikimas” pajūrio viešbutyje man, tiesa, joks poilsis, o tik nuobodybė: bet juk niekas nedraudžia apsistojus tokiame viešbutyje (nes pigu) ir dirbti ir, išsinuomavus automobilį, aplankyti įdomias lankytinas vietas.

Aistė, savo ruožtu, tuo metu norėjo aplankyti koncertą Vokietijoje ir susitikti su drauge Briuselyje, todėl pasiūlė ieškoti “paskutinės minutės” siūlymų ne iš Vilniaus, o iš Briuselio, į kurį nuskristume Ryanair.
Kaip atradau, poilsinių kelionių iš Belgijos monopolininkas yra “TUI”. Kelis mėnesius stebėjau Belgijos “TUI” tendencijas, kada kainos mažiausios ir į kokias šalis – ir atrodė, kad keliausime porai savaičių į Tunisą. Tik reikėjo sulaukti, kada būtent į Tunisą būtent reikiamoms datoms (po Aistės koncerto) kainos kris iki minimumo…

Vupertalio pakabinamame traukinyje

Vupertalio pakabinamame traukinyje

Tačiau staiga, likus vos kelioms savaitėms, netikėtai atradau gerus pasiūlymus kruizams iš Majamio. Iš pradžių abejojau, ar tada gausiu skrydį į Majamį normalia kaina, skrydžiai iš Briuselio į Majamį per Madridą tekainavo ~250 eurų žmogui į abi puses. Floridą norėjau aplankyti nuo seno, turėjau ten ir kitų reikalų – todėl kelionės planas susidėliojo idealiai.

Miami Beach nerija žvelgiant iš Majamio centro

Miami Beach nerija žvelgiant iš Majamio centro

Kelionės tikslai:
1.Aplankyti Floridos lietuvišką paveldą, aprašyti jį “Gabalėliuose Lietuvos” ir surengti “Tikslas – Amerika” pristatymą Floridos lietuivų klube. Iš pradžių planavau tai padaryti ekspedicijos “Tikslas – Amerika 2020” metu, bet, skaičiuodamas kiek vietų reikės aplankyti Vakarų JAV ir kokie atstumai, supratau, kad Floridos prijungimas ten reikalautų tūkstančių papildomų kilometrų važiavimo – tad nutariau verčiau šį paveldą aplankyti kitos kelionės metu.
2.Aplankyti Majamį, vieną garsiausių pasaulio kurortų ir vieną gražiausių JAV miestų, ir Evergleidso pelkes.

Miami Beach naktį

Miami Beach naktį

3.Nukeliauti į naujas Karibų salas kruiziniu laivu: juk Majamis – pagrindinis pasaulyje kruizinių laivų uostas. Pirmasis mano kruizas po Karibus 2017 m. paliko neišdildomą įspūdį kaip įperkamas ir patogus būdas aplankyti mažytes Karibų valstybes: kas rytą esi vis kitoje šalyje, o ji pakankamai maža, kad per dieną ištyrinėtum. Tačiau Karibuose šalių tiek, kiek visoje Europoje, tad nesunku buvo rasti kruizą iš Majamio vien ten, kur dar nebuvau: Jamaiką, Kaimanų salas, Bahamus, Kozumelį. Išplaukiau dvigubai didesniu laivu, nei savo pirmajame kruize ir kitomis linijomis (MSC) – juk, sako, skirtingo dydžio ir linijų laivuose – skirtinga patirtis.

Kruiziniame laive

Kruiziniame laive

4.Naujai atrasti Disnėjaus pasaulį. “Disneilende” buvau paauglystėje, bet norėjosi į tai pažvelgti naujomis akimis: ne kaip į atrakcionų parką, o kaip į meno kūrinį, verslo imperiją. Be to, aplankyti ne vien klasikinį “Magic Kingdom”, atvykti kartu su Aiste, kuriai tokios pramogos patinka.

Rajų mieste Kaimanų salose

Rajų mieste Kaimanų salose

5.Susitikti su klientais Majamyje ir Tampoje.

6.Susitikti su Linse, su kuria susipažinau internetu paauglystėje, bet niekuomet nesimatėme. Ji gyvena Utrechte, tad kaip tik netoli Briuselio. “Skaitmeninio klajoklio” gyvenimo tempai suteikia galimybę skirti laiko susitikimams.

Kelionės trukmė

24 dienos.

Dėl didelių kainų JAV, išvyka užtruko mažiau laiko nei įprastiniai pagyvenimai svetur.

Kelionės maršrutas

*Vokietija/Belgija/Olandija – 4 dienos, aplankant Rūro sritį.
*Majamis – 6 dienos (su vykimais į Ki Vestą, Evergleidsą).
*Kruizas po Karibus – 7 dienos, iš kurių po vieną Jamaikoje, Kozumelyje, Kaimanų salose ir Bahamuose ir dvi dienos jūroje.
*Tampa/Orlandas – 7 dienos.
*Belgija – pusdienis.
Visais atvejais po Floridą keliavau nuomotu automobiliu iš Majamio. Taip pat ir po Jamaiką. Po Bahamus, Kozumelį – pėsčiomis, Kaimanų salas – su ekskursija.

Kelionės po Floridą ir Karibus maršrutas

Kelionės po Floridą ir Karibus maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

*Iš Karibų salų labiausiai patiko Bahamai (Nasau) ir Kaimanų salos. Bahamai nustebino Karibuose neregėta turtinga atmosfera, sena architektūra, o Kaimanų salos – plaukimu su rajomis (kur peršlapo Aistės “neperšlampamas” telefonas). Be to, šios salos pakankamai mažos, kad aplankytum per dieną. Gi Jamaikoje vos spėjome suvažinėti automobiliu į Bobo Marlio muziejų (jau bijojome pavėluoti į laivą dėl didžiulių kamščių), o Kozumelyje taip ir nenuplaukėme į žymiausią apylinkių vietą Tulumo majų griuvėsius, nes būtų buvę labai “ties riba”. Kaip ir pirmąsyk, Karibai kiek nuvylė kainos/kokybės santykiu.

Bahamuose

Bahamuose

*Didesnis kruizinis laivas geriau už mažesnį, nes didesnė pramogų pasiūla. Tai, kad MSC linijos europietiškos ir daugiakalbės, turėjo minusą: mažai pramogų, kurioms aktuali kalba, daugelis spektaklių beprasmiai.

Mūsų kruizinis laivas Kozumelyje

Mūsų kruizinis laivas Kozumelyje

*Disnėjaus pasaulis pranoko lūkesčius: prieš keliaudamas, peržiūrėjau serialą apie jo “imažinierius” ir regėjau viską kitomis akimis: net ne tik kaip meną ar verslą, bet ir kaip svarbų Amerikos istorinį paveldą. Smagu ir prasminga, o svarbiausia išbaigta iki galo, be jokių aplūžimų. “Magic Kingdom” geriau nei “EPCOT”.

Mes prie Pelenės pilies - Magijso karalystės (Magic Kingdom) simbolio

Magic Kingdom

*Majamis nustebino savo turtų troškimu ir superprabanga: daug kartų buvau JAV, bet niekur kitur nieko panašaus nemačiau: dešimtys Lamborghini, Ferrari, iščiustyti moterų kūnai ir superbrangūs drabužiai ir t.t. Priešingai šiaurės JAV, net blogiausi rajonai, kuriais visi gąsdina, Majamyje ne tokie ir baisūs: išdrįsome Mažajame Haityje paragauti haitietiško maisto.

Šokis

Šokis

*Evergleidso pelkynai – unikalus JAV nacionalinis parkas, savo aligatoriais ir keistomis transporto priemonėmis, nuo milžiniškų bagių iki laivų su propeleriais, išsiskiriantis iš visų kitų JAV – o ir pasaulio – nacionalinių parkų.

Laivu su oro sraigtu virš Evergleidso pelkės (rodau aligatorių)

Laivu su oro sraigtu virš Evergleidso pelkės (rodau aligatorių)

*”Tikslas – Amerika” pristatymas Floridos lietuvių klube pritraukė itin daug žmonių, su dalimi kurių susipažinome. Lietuviško paveldo Floridoje nėra daug, todėl džiaugiuosi, kad pavyko jo aplankymą suderinti su kelione ir sutaupysiu laiko “Tikslas – Amerika 2020”.

Bendrauju po paskaitos Floridos lietuvių klube

Bendrauju po paskaitos Floridos lietuvių klube

*Susitikimai su klientais ne tik naudingi darbine prasme, bet ir įgalina giliau pažinti lankomą kraštą pabendravus apie gyvenimą Floridoje.

*Įdomi patirtis – NBA ir NASCAR varžybos, pastarosiose puikiai pamačiau tą respublikonišką JAV pietų dvasią, su dideliais pikapais ir krikščionybės sektų agitatoriais prie įejimo.

NBA varžybose

NBA varžybose

Straipsniai iš šios kelionės

Kelnas | Florida | Disnėjaus pasaulis | NBA varžybos | NASCAR varžybosKruizai | Jamaika | Kaimanų salos | Bahamai

 


Indonezija, Tailandas… (koronaviruso kelionė), 2020


Kelionės idėja ir tikslai

1.Sudalyvauti Balio naujųjų metų – Njepio – šventėje.

Melasti aukų nešimas

Melasti aukų nešimas prieš Balio naujus metus

2.Sudalyvauti Tailando naujųjų metų šventėje.
3.Vėl aplankyti vietas, kur gera pagyventi ir iš kur dirbti (Bankokas, Balis).

Ant viešbučio stogo

Balyje

4.Pagyventi viename mieste ilgiau (Bankoke).
5.Aplankyti orangutanus Borneo – parke, kurį įsteigė Birutė Galdikas. Atrasti, ar ten jai yra kokių atminimo lentų ar pan.
6.Aplankyti Katarą, pasinaudojant “Stopover Qatar” programa, leidžiančia skristi per Katarą ten išlipti iki trijų dienų (skrydžių kainos dėl to nepakyla)

Dohos panorama

Dohos panorama

7.Pakeliauti vienam kaip kuprinėtojui po Laosą, Kambodžą (Aistė ketino grįžti namo anksčiau).

Kelionės trukmė

Turėjo būti ~2 mėnesius, išėjo 4 mėnesiai.

Kelionės maršrutas

Toks jis buvo suplanuotas:
*Iš Varšuvos skrydis per Katarą į Tailandą, Katare praleidžiant 3 dienas (iš Vilniaus skrydžių į Katarą nėra).
*Skrydis iš Bankoko į Balį, kur pabūti dvi savaites, tarp jų – per Balio naujus metus Njepį.
*Kelionė per Borneo, Batamą ir kitas Indonezijos salas iki Singapūro, iš ten – į Tailandą, kur pagyventi Bankoke ilgiau, patiriant Tailando naujuosius metus.
*Iš Tailando vienam pakeliauti po Laosą ir/ar Kambodžą.

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Tai pirma gyvenimo kelionė, kurios planų nė iš tolo neįgyvendinau – bet viskas išėjo tik dar įdomiau! Kovo 11 d. išvažiuojant į Varšuvą, jau siautė koronaviruso pandemija: draudimų judėti dar nebuvo, bet pasienyje stovėjo pareigūnai, o Varšuvoje jau radau uždarytus muziejus ir lankytina svietas. Nujaučiau, kad kelionė gali nepavykti, kaip planavau, bet vis tiek važiavau: juk neturėjau ką prarasti, nes skubiai grįžti nereikia ir kvaila tikėtis, kad Lietuvoje bus situacija geriausia pasaulyje. Be to, norėjosi paremti nuo turistų netekties nukentėjusias šalis.

Važiuojame per Katarą - jau su kaukėmis, nes Katare kaip tik buvo banga, kai Lietuvoje dar nebuvo. Taip per kelias valandas perėjome prie "new normal"

Važiuojame per Katarą – jau su kaukėmis, nes Katare kaip tik buvo banga, kai Lietuvoje dar nebuvo. Taip per kelias valandas perėjome prie “new normal”, kai didžiąjai daliai pasaulio užtruko pora metų

Būnant Katare, Lietuvoje įvedė karantiną, uždraudė kirsti sienas. Džiaugiausi ištrūkęs, bet supratau, kad situacija gali pasivyti ir prieš kiekvieną skrydį laukė sunkus sprendimas: ar skrisi tolyn, ar geriau likti čia. Katare nelikau – ten brangu, irgi kai kas užsidarinėjo. Tailande atrodė kaip ir viskas gerai, bet žiniasklaidoje ėjo kalbos, kad gali būti karantinas. Išskridau į Balį – paskutinę dieną, kai Indonezija priėmė turistus be vizų. Ten viskas buvo gerai, karantino nebuvo – ir visgi žmonės labai nesisaugojo, pamažu užsidarinėjo lankytinos vietos, tad, jei galvoti apie mėnesį-kitą į priekį, nuojautos ne kokios. Į Indonezijos gilumą, kaip Borneo, pasirinkau nebeskristi: ten strigti tikrai nesinorėtų. Verčiau nusipirkau bilietus į Pietų Korėją – puikiai su koronavirusu be karantino susitvarkiusią šalį. Skridau Balis-Seulas – sėkmingai, nors patekti į Pietų Korėją ir nebuvo lengva, o po poros dienų sienas uždarė.

Dirbu tradiciniame hanoke

Dirbu tradiciniame hanoke

Tada praleidau Pietų Korėjoje 4 mėnesius – vieną įdomiausių gyvenimo periodų iš esmės pažindamas šią šalį ir kartu išvengdamas tiek karantino, tiek pirmosios ligos bangos, nes Korėjoje to nebuvo.

Seulo gatvėje

Seulo gatvėje

Pažinau Pietų Korėją išsamiai – nuo virtuvės iki e-sporto, nuo fotografavimosi muziejų iki Pusano pakrančių, nuo Čedžu iki Uliungdo – net per daug visko daugybei straipsnių.

Ulleungdo pakrantės take

Ulleungdo pakrantės take

Iš visų šalių pakeliui – Kataro, Tailando, Indonezijos – irgi pasiėmiau įdomių patirčių, nes daug kas veikė. Tiesa, aplankiau ne viską, ką norėjau: pvz. nebeveikė Dohos islamiško meno muziejus.

Po nakvynės Pietų Korėjos budistų šventykloje

Po nakvynės Pietų Korėjos budistų šventykloje

Apskritai priimtais sprendimais labai džiaugiuosi. Puiku, kad kovo mėn. Išvykau iš Lietuvos. Puiku, kad apsisprendžiau skristi į Pietų Korėją. Žiūrint atgal, sunku būtų sugalvoti geresnę vietą praleisti pirmajai pandemijos banga.

Laiką Pietų Korėjoje prisiminsiu kaip vieną laimingiausių gyvenime

Laiką Pietų Korėjoje prisiminsiu kaip vieną laimingiausių gyvenime

Straipsniai iš šios kelionės

Kovas-balandis (Pietryčių Azija ir kt.) | Balandis-gegužė (Seulas) | Gegužė-birželis (Korėjos kurortai) | Birželis-liepa (Pietų Korėja ir grįžimas)

 


Suomija, Alandų salos, 2020


Kelionės idėja ir tikslai

(1)Rasti vietą 2020 m. koronaviruso pandemijos įkarštyje, į kur galima trumpam nukeliauti ir kur dar nesu buvęs ir/ar dar likę ką patirti (tuo metu plačiai atvira buvo tik Europa, bet Europoje didžiojoje dalyje vietų buvau buvęs).
(2)Aplankyti Alandų salas, vieną nedaugelio Europos šalių, kur dar nebuvau buvęs.

Baltijos keltai atplaukia į Mariehamno uostą Alanduose

Alandų salos

(3)Geriau ištyrinėti Suomiją (iki tol buvau tik Helsinkyje), tai pat pažyminti ir vieną lietuviško paveldo vietą.
(4)Išbandyti kelionę nakvojant automobilyje ant čiužinio, tokiu būdu tiek sutaupant pinigų brangiojoje Suomijoje, tiek ir išbandant ką nors naujo.

Prie Turku pilies

Prie Turku pilies

Kelionės trukmė

6,5 dienos.

Iš jų 3,5 Suomijoje, 1,5 Alandų salose ir po nepilną dieną Latvijoje ir Estijoje pakeliui.

Kelionės maršrutas

1 d. Automobiliu iš Vilniaus iki Talino.
2 d. Keltu į Helsinkį, automobiliu pro Hanko į Turku
3 d. Keltu iš Turku keltu į Alandų salas, po Alandų salas.
4 d. Po Alandų salas, keltu į Suomiją.
5 d. Per Suomiją iki Olavinlinos.
6 d. Per Suomiją iki Helsinkio (pro Porvo).
7 d. Keltu į Estiją ir namo.

Kelionės automobiliu į Suomiją ir Alandų salas maršrutas

Kelionės automobiliu į Suomiją ir Alandų salas maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Alandų salos, iki tol buvusios šalimi, apie kurią žinojau nedaug ir buvo savotiškas taškas žemėlapyje (iš esmės tiek, kad tai – atskira šalis, nors ir pavaldi Suomijai, ir kad ten kalbama švediškai), nustebino savo kitokia atmosfera ne tik nuo Suomijos, bet ir nuo Švedijos bei apskritai ES, lyniniais keltais, pilimi ir t.t.

Keltu į Alandų salas. Švedijos vėliava šiais laikais daugelį gąsdina, bet Švedijoje nebuvome - tiesiog keltas plaukioja su ja

Keltu į Alandų salas

Įdomi buvo patirtis praplaukti „kruiziniais Baltijos keltais“ – nesitikėjau, kad ten yra tiek pramogų, galimybių, o bilieto kainos tokios nedidelės (iki tol buvau plaukęs tik keltais iš Klaipėdos, o ne Estijos ar Suomijos – keltai iš Klaipėdos mažesni, bilietai geroai brangesni). Tiesa, kartu buvo ir švelniai nejauku: pandemijos ribojimai viską ištuštino, žmonių plaukė mažai ir štai muzikos grupė kelte Stokholmas-Alandai-Turku grojo tuščiai salei.

Taip pat maloniai nustebino ir Suomija, ypač Olavinlinos pilis, mediniai miesteliai.

Prie Olavinlinos pilies

Prie Olavinlinos pilies

Nakvoti automobilyje buvo pakankamai patogu, turimas čiužinys puikiai tilpo, nereikėjo nieko įrenginėti papildomai. Apie tai net padarėme video: https://www.youtube.com/watch?v=LFCb-3B2lrw

Po nakvynės automobilyje

Po nakvynės automobyje

Straipsniai iš šios kelionės

Liepa-rugsėjis (jausmas grįžus ir kelionė į Suomiją) | Alandų salos – pamirštoji Baltijos širdisSuomija – ežerų ir salų šalis

 


Egiptas, 2020


Kelionės idėja ir tikslai

1.Rasti vietą, kur COVID pandemijos įkarštyje galima pagyventi (ne tik trumpam nukeliauti) kartu atrandant daug naujo. Tam aktualu, kad ten būtų atidarytos visos lankytinos vietos, taip pat, kad būtų labai maža tikimybė, kad jos bus uždarytos kelionės metu (dėl pablogėjusios COVID situacijos ir pan.). Apie Egiptą išsiaiškinti užtruko, informacijos tuo metu apskritai buvo mažai, bet, nuo rugpjūčio Egiptas buvo atsidaręs nuo rugsėjo, kai ketinau keliauti, atsidaręs visiškai ir, atrodo, rimtai nusprendę atsiverti turistams.

Nefertari kape

Nefertari kape Luksore

2.Ištyrinėti Egiptą. Kaip istorijos, kultūros, meno mylėtojui Egiptas neabejotinai viena svarbiausių žemių. Tačiau ilgą laiką stabdė tai, kad Egiptas – diktatūra. Be to, bent jau piramides ir Kairo muziejų buvau matęs (kruizo po Viduržemio jūrą metu): mažai, bet vis šis tas. Todėl šios šalies nebuvo artimiausiuose planuose. Tačiau koronavirusas daug ką pakeitė, atimdamas kitas galimybes. Bent laikinai savotiškom diktatūrom virto dauguma šalių, tuo tarpu Egiptas, atrodo, bent jau rimtai nusprendė atsidaryti.

Per Egiptą 4000+ km automobiliu

Per Egiptą 4000+ km automobiliu

3.Pamatyti kokią šiaip turistinę šalį be turistų minių. Koronavirusas tam suteikė unikalią progą, kurios antrą kartą gyvenime turbūt nebus: logiškiausia keliauti ne ten, kur visada nedaug turistų, bet ten, kur šiaip jų perteklius (kaip į Egiptą).

Vieni Abu Simbelyje

Vieni Abu Simbelyje

Kelionės trukmė

29 dienos.

Kelionės maršrutas

Atvykome į Hurghadą, kadangi ten buvo paprasčiausias ir pigiausias „netikras jungimas“ iš Lietuvos: į priekį per Milaną ir Stambulą (tuo metu skrydžių dar buvo labai mažai).

Hurghadoje išsinuomojome automobilį tiek dėl laisvės, tiek dėl galimybės pandemijos metu nebūti ankštose erdvėse su kitais (oficialūs COVID skaičiai Egipte maži, bet tuo netikėjom) ir apvažiavome šalį taip:
1.Hurghada ir Marsa Alamas, iki Asuano – 3 d.
2.Asuanas, su išvyka į Abu Simbelį – 4 d.
3.Nilo slėnis pakeliui į Luksorą – 1 d.
4.Luksoras – 7 d.
5.Pakeliui į Kairą Nilo slėnis – 1 d.
6.Kairas ir Giza, su išvyka į Aleksandriją – 13 d.
7.Grįžimas į Hurghadą – 1 d.

Bilietus atgal į Lietuvą pirkome tik likus apie 7 d. iki skrydžio, nes stebėjome situaciją dėl COVID, per kokias šalis bus galima skristi tranzitu. Skridome iš Hurghados per Airiją ir JK, kas dar buvo galima.

Kelionės po Egiptą maršrutas

Kelionės po Egiptą maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Didžiausia, unikaliausia patirtis, kurios gal niekad niekam nė nebepavyktų pakartoti – tai, kad patyrėme Egiptą be turistų, tarsi 100 metų atgal. Buvome vieninteliai prie Abu Simbelio (net prižiūrėtojai išėję). Vieninteliai Cheopso piramidėje. Ištisi turgūs buvo be prekijų – jie nė nebesitikėjo turistų. Geriausių kambarių su vaizdu į piramides pilna, jie pigūs. Net lankytinoms vietoms turistams taikytos 50% nuolaidos „Egipto atsidarymo proga“, Hurghados oro uoste tesileido vienas ar du skrydžiai į dieną. Jei būčiau keliavęs mėnesiu anksčiau, daug kas dar būtų uždaryta dėl COVID – o jei mėnesiu-kitu vėliau, turistų masės vėl grįžo.

Vieni Cheopso piramidėje

Vieni Cheopso piramidėje

Egipto civilizacija pribloškia ir amžiumi, ir grožiu, didybe. Be Gizos piramidžių, apie kurias žino visi ir kur jau buvau buvęs, labiausiai nustebino:
-Luksoras, jo kapų grožis ir didybė. Nė septynių dienų neužteko ramesniu tempu viskam aplankyti!

Prie Hačepsutės šventyklos. Darantis nuotraukas kaukę trumpam nusiimu

Prie Hačepsutės šventyklos.

-Kitos, mažiau žymios piramidės, toliau nuo turistinių kelių (Dašūro, Maidumo).
-Abu Simbelis ir Nilo slėnio šventyklos: kiek daug išlikę.

Edfu šventykloje

Edfu šventykloje

-Kairas: pirma asociacija išgirdus tą žodį kažkodėl buvo „skurdus chaosas“, bet iš tikro ir be piramidžių mieste yra daug ką žiūrėti, koptiškasis ar islamiškasis rajonai, gyvenamos kapinės ir t.t.
-Karščiausia gyvenime patirta temperatūra ir 3 val. žygis kupranugariu per dykumą be vandens prie jos (+47 pavėsyje, kiek ant saulės nedrįsčiau lažintis).

Kupranugariu per dykumą

Kupranugariu per dykumą prie +47 pavėsyje

Ištisą eilę vietų įtraukiau į savus įspūdingiausių pasaulio vietų ir patirčių sąrašus.

Neigiamos patirtys – Egipto diktatūra ir viskas, kas išplaukia iš to: kontrolės punktai, patikrinimai, patikrinimai, patikrinimai, skambučiai nuo pareigūnų, aprėkimai nes „ne ten atsisėdai“ ar „ne ten išsitraukei kamerą“ (nors niekur neparašyta, kad negalima). Na, bet tai irgi šalies patirtis… Visgi, nepaisant visko, apvažiuoti Egiptą išsinuomotu automobiliu be vairuotojo tikrai įmanoma ir mums pavyko, nuvažiavome kone 5000 km aplink visą šalį. Turistinėse vietose ir tų „diktatūrinių“ problemų mažiau.

Ieškosiu skrydžio į Lietuvą

Už ~24 eurus viešbutis su tokiu vaizdu prie pat piramidžių įėjimo

Tikėjausi, kad daug problemų sukels prekijai/apgavikai, bet tie, įkyriausi, tėra vos keliose vietose, o kitur daugybė nė nebando apgauti turisto arba „atsitraukia“ vos pasakai tikrą kainą arabiškai. O „bakšišui“ pakanka centų.

Viešbučio balkone

Viešbučio balkone su vaizdu į Nilą Asuane

Kiek nuvylė Hurghada – pasirodė, kad jai, kaip kurortui, toli iki kokios pietryčių Azijos, daug kaks švelniai aptriušę, nėra promenados palei jūrą (paplūdimiai – privatūs) ir t.t.

Po balsavimo

Po balsavimo Lietuvos ambasadoje

Straipsniai iš šios kelionės

Kelionių vadovas po Egiptą | Kelionės per COVID į Egiptą dienoraštis

 


Brazilija (ir Ekvadoras), 2020-2021


Kelionės idėja ir tikslai

1.Išvykti kur nėra karantino. Lietuvoje įvestas griežtas karantinas, COVID situacija vis prastėjo. Daug kitų šalių tvarkosi daug nuosekliau – tiesa, nemaža dalis tokių šalių neįsileidžia turistų. Rinkausi iš kelių variantų ir pasirinkau Braziliją dėl to, kad į ją nuskristi iš Europos paprasta, COVID politika nuosekli (visuotinių karantinų nebūna, nebent kai kuriose valstijose) ir susirgimų skaičiai krito, o taip pat:

Rio De Žaneiro panorama

Rio De Žaneiro panorama

2.Aplankyti neaplankytas įdomias Brazilijos vietas. Brazilija – milžiniška šalis, daugiau nei pusė Pietų Amerikos ir, nors buvau joje dukart, dar daug ko nemačiau. Visų Šiaurės Rytų su kolonijiniais miestais, Pantanalio su jo gyvūnijos gausa, pietų Brazilijos kurortų, o ir visoje Amazonijoje tebuvau kelias dienas.

Pantanalis ir jo gyvūnija: kapibara

Pantanalis ir jo gyvūnija: kapibara

3.Tyrinėti lietuvišką paveldą “Gabalėliams Lietuvos”. Lietuvių skaičiais Amerikos žemyne Brazilija nusileidžia tik JAV. Jeigu Argentinos ar Urugvajaus lietuvišką paveldą 2019 m. jaučiausi ištyrinėjęs išsamiai, tai Brazilijoje jaučiau, kad laiko gerokai trūko, liko daug neištyrinėtų vietų.

Įvažiavimas į Lituaniką

Įvažiavimas į Lituaniką – lietuvių kaimą Brazilijoje

4.Aplankyti dar kokią Pietų Amerikos šalį, kur nesu buvęs, tiesiogiai iš Lietuvos nuskristi sunku ir brangu, o iš Brazilijos paprasčiau. Gal Boliviją ar Ekvadorą.
5.Susitikti su klientais. Didelė dalis mūsų klientų ieškančių savo šaknų Lietuvoje, norinčių atsikurti Lietuvos pilietybę – iš Brazilijos.

Vakarienė Kvenkoje, restoranams užleistame buvusios kunigų seminarijos kieme prie miesto katedros

Vakarienė Kvenkoje, Ekvadore

Kelionės trukmė

65 dienos

Kelionės maršrutas

Maršruto nebuvo suplanuota! COVID laikais nepriplanuosi.

Tiesa, turėjome bilietus 2021 m. sausio pradžiai – bet ir tas planas greitai nunyko, nes bilietai atšaukti, taigi, turėjome galimybę laukti neįsigydami naujų, ką ir darėme.

Realybėje išėjo taip, kad bazavomės San Paule (kuriame ir dauguma lietuivų paveldo bei klientų), o iš ten, pagal galimybes (kur COVID situacija geresnė, kainos geros, yra laiko nuvažiuoti, dar nebuvome buvę), darėme visokias išvykas automobiliu, lėktuvu į kitus regionus.

Tos išvykos:

-7 d. automobiliu į Pietų Braziliją (Santa Katarina, Florianopolis, Balneario Kamboriu, Blumenau)
-4 d. lėktuvu į Pantanalį (Kujabą).
-5 d. automobiliu į Rio de Žaneirą pro Kampos do Žordao, aplankant Buzios kurortą.
-10 d. lėktuvu į Ekvadorą.
-10 d. automobiliu į Rio de Žaneirą pro Ilha Grande, Paraty.
-11 d. lėktuvu į šiaurės Braziliją: 4 d. Resifėje, 4 d. Salvadore, 3 d. Santareme ir Amazonės džiunglėse.
-4 d. automobiliu į Kuritibą ir Ilha do Mel.

2020 m. lapkričio-gruodžio kelionės į Braziliją ir Ekvadorą maršrutas

2020 m. lapkričio-gruodžio kelionės į Braziliją ir Ekvadorą maršrutas

2021 m. sausio-vasario kelionės į Braziliją maršrutas

2021 m. sausio-vasario kelionės į Braziliją maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Įspūdingiausios patirtys:
Salvadoras ir jo nuostabus senamiestis bei afrobrazilų kultūra.

Salvadoro senamiestyje

Salvadoro senamiestyje

Pantanalio gaus gyvūnija, menanti Afrikos nacionalinius parkus, bet visai kitokia, ir nakvynė jo Poso Alegre ložėje, kur laukiniai gyvūnai „patys pas tave ateina“: koačiai, lapės, emu, kapibaros…
Balneario Kamboriu, saugi Braizilijos pusė, kurortas ir savotiškas Pietų Amerikos Manhetenas, bei gretima įvairi kurortinė Santa Katarinos sala

Darbas iš hamako Balneario Camboriu

Darbas iš hamako Balneario Camboriu

Ilha Do Mel, žavi ir nepelnytai mažai žinoma Brazilijos sala be automobilių.

Iha Do Mel žygio take

Iha Do Mel žygio take

Nakvynė prie Santaremo Amazonėje plūduriuojančiame laive bei pačiose Amazonės džiunglėse hamake.
Ekvadoras. Tikėjausi, kad bus panašus „užkampis“ kaip Paragvajus, bet šioje šalyje tikrai daug įdomių vietų, o ir modernių kelių, prekybos centrų ir kt., ji atrodo gana išsivysčiusi.

Prie Kilotoa ežero su Ekvadore įsigytais megztiniais - vieninteliu šiltesniu rūbu

Prie Kilotoa ežero su Ekvadore įsigytais megztiniais – vieninteliu šiltesniu rūbu

“Lituanika“ sodyba ar tiksliau ištisas lietuivškas kaimas, kurį įtraukėme į „Gabalėlius Lietuvos“.
Susitikimai su daug lietuvybę išlaikiusių Brazilijos lietuvių ir papildomų lietuviškų vietų atradimas.

Su Markosu Lipu Bar do Vito lietuvių bare

San Paulo Bar do Vito lietuvių bare

Minusai:
Nors COVID nesužlugdė nė vienos kelionės dalies, kas buvo svarbiausia padariau, kelionės grafikas be COVID būtų atrodęs kitaip.
Atidėtas sugrįžimas. „Turkish Airlines“ pakokregavus skrydžio atgal grafiką sausį pasinaudojome proga pasikeisti jį į vasario vidurį – kai Lietuvoje, jau matėsi, karantinas nesibaigs, to ir norėjome. Bet artėjant skrydžiui man buvo problemų su pilvu, pakilo temperatūra – vėliau diagnozuotas rotavirusas bei dengės karštinė, tačiau kadangi buvo prieš pat skrydį, o dabar koronaviruso laikas ir su temperatūra negali skraidyti (nebuvo laiko testui), teko atidėti dar dviem savaitėm. Laimė, kompensavo draudimas.

Įrašinėjame interviu su Rūta

Įrašinėjame interviu su paskutine Brazilijos lietuve vienuole

Važiavimai kelis kartus ta pačia kryptimi. Kadangi iš pradžių tikėjausi grįžti sausį, vėliau vasarį, tai išėjo, kad iš pradžių kelionė buvo suplanuota taip, kad viskas tilptų į mažesnį laiką, kai kurias vietas pakeliui praleidome, o paskui, prasitęsus viskam, buvo logiška vėl važiuoti ten pat. Tarkime, į Ilha do Mel galėjome užsukti važiuodami į Fliorianopolį – bet tada nebuvo laiko. Į Rio de Žaneirą irgi važiavom dusyk.

Paratyje vakare

Paratyje

Skrydis į Ekvadorą. Ekvadoras nusipelno tikrai daugiau nei 10 d. – bet dėl neapibrėžtos situacijos su grįžimo data, paskui – britišku koronaviruso variantu, teko apsidraudžiant apsriboti tiek ir Ekvadore apturėti intensyvią kelionę (o ne „skaitmeninio klajoklio“ pagyvenimą dirbant).

Gvajakilio senamiestyje

Gvajakilio senamiestyje

Kelionės planavimo su draugu vingrybės. Dalį laiko po Braziliją keliavau su pažįstamu Pranu Grunskiu. Bet suplanuoti kelionę buvo sunku: negali nieko žadėti, nes juk bet kada gali pasikeisti išorinės aplinkybės; gal dabar kažką planuoji, bet rytoj kažkokią vietą uždarys ir jau tvarką keisi. Tad kažkokių aiškių sutarimų, kokie įprasti keliaujant keliese, būti negalėjo.

Paplūdimyje netoli Resifės

Paplūdimyje netoli Resifės

Alter do Chao. Po išvykų į džiungles ir laivu Santareme turėjome praleisti virš savaitės „Amazonės Karibuose“ Alter Do Chao, bet ten įvestas karantinas (nors COVID atvejų ir nebuvo daug, bet Manause jų buvo), teko keisti planus, grįžti į San Paulą. Alter Do Chao pamačiau, bet tik tiek.

Alter do Chao

Alter do Chao

Kaip ten bebūtų, palyginus su tuo, kas tuo metu buvo Lietuvoje ir Europoje (rodos „begalinis karantinas“, viskas uždaryta), tai Brazilijoje buvo rojus.

Straipsniai iš šios kelionės

Įžanga apie Braziliją | San Paulas | Pietų Brazilija | Pantanalis | Ekvadoras | Rio de Žaneiras | Resifė ir Olinda | Salvadoras | Amazonija | Dienoraštis 2020 spalis-gruodis

 


Centrinė Amerika (ir pietų JAV), 2021


Kelionės idėja ir tikslai

1.Išvykti kur nėra karantino. Karantinas Lietuvoje tęsėsi ir nerodė pabaigos ženklų. Viską, ką turėjome padaryti Lietuvoje, jau padarėme. Laikas kelti sparnus.

Geras kelias netoli Gavtemalos miesto. Kuo arčiau Gvatemalos miestas arba Floresas, tuo keliai geresni

Gvatemala, Centrinė Amerika

2.Aplankyti naujas vietas ir gauti naujų patirčių. COVID laikais tai ne taip paprasta: daugybė “atvirų” ir lengvai pasiekiamų šalių jau aplankytos, išvažinėtos. Tarp pasirinkimų buvo:
–Dubajus (su galimais išvykimais į kai kurias aplinkines šalis). Tenykštė valdžia skiepija beveik sparčiausiai pasaulyje, be to, pasisako prieš karantinus, gaivina turizmą, veikia net garsieji “La Perle” pasirodymai. Bet į Dubajų planavau vykti per EXPO 2020-2021, gal dar pavyks. Be to, buvimą musulmoniškose šalyse apsunkintų Ramadanas, kuris (tiksliau itfarai, kai, saulei nusileidus, minios renkasi kartu pavalgyti) gali būti ir naujos COVID bangos priežastimi.
–Kolumbija. Deja, COVID situacija ten smarkiai prastėja ir nepanašu, kad banga greitai baigtųsi, matyt, tuoj rasis ir karantinas.
–Kirgizija. Iš pradžių linkau link šio varianto, bet paskui supratau, kad ten geriau važiuoti vasarą, nes antraip dalis kelių dar užsnigti ir nepravažiuojami, ne tokie gražūs kalnų ežerai. Kiekvieną šalį reikia lankyti tada, kai tai optimalu.
–Šri Lanka. Nudžiugino informacija, kad šalis atsidarė turistams, kol nepasigilinau: pasirodo, izoliacija pakeista kažkokiu „bioburbulu“, kur iš esmės tas pats, reikia nakvoti, valgyti tik keliuose konkrečiuose viešbučiuose, o vienintelis pliusas – kad gali važiuoti tas 14 d. iš viešbučio į keletą lankytinų vietų konkrečiai nustatytu laiku. Turizmo institucijos į jokius paklausimus apie tai, ką tai reiškia (jeigu būtų privaloma važiuoti su ekskursijom, kokios jų kainos, kur jų sąrašas, ar iš kiekvieno viešbučio bus?), nieko neatsako (net Kirgizija angliškai po savaitės atsakė, o jei turistinės Šri Lankos neatsako, turbūt nelabai kas žinoma/siūloma). Be to, Šri Lanka „karantinistinė“ šalis, bangos pikas seniai – gali būti nauja banga ir karantinas.
–Irakas ir/ar Afganistanas. Abu variantai turbūt iš Dubajaus, nors Irakas gal ir iš Turkijos (Irakas ką tik įvedė lietuviams teisę gauti vizą oro uoste). Tačiau bus Ramadanas, tokiose šalyse sunkiau. Be to, patyrinėjęs giliau sužinau apie Dž. Baideno vienašališkai atidėtą JAV pajėgų išvedimą iš Afganistano ir Talibano pažadus už tai nuo gegužės 1 d. keršyti. Kita vertus, tai, kad išvis svarstau Iraką ar Afganistaną, į kuriuos anksčiau išvis negalvojau vykti, kaip apie mažiau pavojingus variantus, nei kokią Europą, gerai parodo, kokia dabar situacija Europoje su visais karantinais.
Taigi, pasirinkau Centrinę Ameriką, kurioje daug atvirų šalių.
3. Ištyrinėti Centrinę Ameriką. Trumpas stabtelėjimas Panamoje parodė, kad tai labai įdomus regionas, kuriame dar nesame buvę. Čia yra visko, o ir dirbti iš ten patogu.

Panamos kanalo pradžia

Panamos kanalo pradžia

4.Pasiskiepyti nuo COVID JAV. Dalis JAV valstijų, atrodo, skiepija kiekvieną norintį, kai Lietuvoje mūsų amžiaus žmonėms skiepai dar neprieinami. Išsiaiškinti, kas ten per situacija ir, jei įmanoma, 14 d. ar daugiau nuo išvykimo iš Lietuvos perskristi į JAV ir pasiskiepyti.
5.Aplankyti JAV regionus, kur neišeis nuvykti su “Tikslas – Amerika” kartu paieškant ten lietuviško paveldo vietų.

Naujojo Orleano Prancūzų rajone

Naujojo Orleano Prancūzų rajone

Kelionės trukmė

Planavome 2-3 mėnesius. Bilieto atgal neturėjome ir net nežinojome iš kur grįšime: COVID laikais tai numatyti nelogiška.

Realybėje išėjo 82 dienos.

Kelionės maršrutas

Į daugelį regiono šalių skristi buvo galima itik per JAV, o tai lietuviams buvo draudžiama. Viena nedaugelio, kur galėjome keliauti tiesiai – Dominikos Respublika. Pasirinkome ją kaip trampliną. Kurias dar šalis aplankysime – nežinojome, bet tarp galimų variantų buvo Panama, Gvatemala, Kolumbija, JAV pietūs, Haitis, Kosta Rika.

Vieninteliai lėktuvo bilietai, kuriuos turėjome iš anksto ir buvo į Dominikos Respubliką. Kitus lėktuvo bilietus pirkdavome eigoje – paprastai prieš įvažiuodami į kokią šalį nusipirkdavome bilietus iš jos, kad nekiltų problemų atvažiuojant. Sprendimus irgi priimdavau tada.

Santo Domingo centrinės aikštės kavinėje

Santo Domingo centrinės aikštės kavinėje

Po trijų savaičių Dominikos Respublikoje skridome trims savaitėms į Panamą, kur dalį laiko praleidome Panamos mieste, o kitą važiavome į Boketę ir Bokas del Toro kurortą.

Jo didenybė Panamos kanalas. Laivas kerta Agua Clara šliuzus. Nuotrauka neperteikia visų pastatų mastelių

Jo didenybė Panamos kanalas.

Po Panamos – į Gvatemalą (dar 3 sav.). Automobiliu lankėme majų mestus, Atitlano ežerą, Antigvą, Livingstoną.

Iš Gvatemalos – į pietų JAV, kur per 2 sav. pravažiavome automobiliu nuo Floridos iki Naujojo Orleano, paskui pro Atlantą iki Čarlstono ir vėl iki Floridos. Stebėjome Naujajame Orleane vudu Jonines, kosminio laivo paleidimą Floridoje, dalyvavome Joninėse Atlantoje.

Ant Stone Mountain JAV

Ant Stone Mountain JAV

Galiausiai – savaitė Niujorke, iš kurio grįžome namo. Čia praleidome liepos 4 d., turėjau paskaitą apie lietuvišką paveldą, susitikome su lietuviais. Be to, labai geromis sąlygomis užsakydami iš anksto gavome gerą butą Manheteno centre – kai užsakėme, dar nebuvo visai aišku, ar panaikins karantiną, bet taip ir įvyko.

Prie statulos karaliui Jogailai Centriniame parke, apie kurią sukūrėme filmą

Prie statulos karaliui Jogailai Centriniame parke, apie kurią sukūrėme filmą

Iš “potencialių vietų” sąrašo pamažu iškrito:
-Kolumbija. Ten kilo COVID banga, kuri sukėlė ir karantiną, vėliau ir kruvinus protestus. Be to, į šią šalį geriau vykti ilgesniam laikui.
-Kosta Rika. Ten kilo COVID banga, augo ribojimai (pvz. uždraudė važiuoti tam tikrom dienom su tam tikrais automobilio numeriais, kas darė kelionę nuomotu automobiliu sudėtinga). Be to, Kosta Rika reikalavo keliolika eurų į dieną kainuojančio kostarikietiško draudimo nuo COVID (arba pirkti draudimą savo šalyje, tačiau Lietuvoje niekas atitinkančio kriterijus nesiūlo). Taigi, kelionė būtų buvusi trumpas užsukimas, o gal geriau kada vėliau Kosta Rikoje pabūti ilgiau.
-Meksika. Apsisprendžiau čia vykti vėliau ilgesniam laikui, nes tai didžiulė ir daug ką siūlanti šalis.
-Salvadoras, Belizas, Hondūras, Nikaragva – tai ir mažiau ką galinčios pasiūlyti Centrinės Amerikos šalys, taip pat ir nesaugesnės, be to, palyginus su Gvatemala ir Panama, būta ir kitų problemų: neaiškesnė COVID ribojimų situacija (ar jie didesni), brangesni skrydžiai ir pan.
-Haitis. Planavome galbūt nuvykti iš Dominikos Respublikos, bet geriau pasirinkome kitas vietas. Haityje sunku su autonuoma, o COVID metu nesinorėjo keliauti prigrūstu viešuoju transportu.

Kelionės po Centrinę Ameriką ir pietų JAV maršrutai

Kelionės po Centrinę Ameriką ir pietų JAV maršrutai

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Dar pradėjęs planuoti šį išvykimą labai gailėjausi, kad nepavyko padaryti to, ką planavome šiai vasarai nuo seno: aplankyti Tokijo olimpiados, atrodė, už kelis mėnesius Japonijoje nieko įspūdingiau būti negali.
Iš pradžių planuodamas iš tiesų susidūriau su sunkumais, bet galiausiai viskas išėjo labai gerai. Kiekviena iš penkių kelionės dalių buvo savaip įspūdinga, o įdomiausios patirtys tikriausiai:
Gvatemalos apleisti majų miestai, kur kai kuriuose buvome vieninteliai turistai, o kiti, kaip Tikalis, tiesiog superdidingi.

Tikalyje

Tikalyje

Panamos kanalas ir jo apylinkės: laivai neatrodys tik laivai.

Darbas bute su vaizdu į Panamos kanalo žiotis

Darbas bute su vaizdu į Panamos kanalo žiotis

Gyva indėnų kultūra – plaukimas luotu per liūtį į emberų kaimą Panamoje, majų kaimai Gvatemaloje.

Vos kaukėje "nepaskandinusi" liūtis plaukiant motorizuotu luotu iš emberų kaimo kartu su į miestą plaukiančiais emberomis

Plaukiam motorizuotu indėnų luotu iš Panamos indėnų kaimo per tropinė liūtį

Bokas Del Toro, mažai žinomas Panamos kurortas, kuris tikrai yra tarp įspūdingiausių pasaulio kurortų.

Bokas Del Toro išsinuomotame namelyje ant polių virš Karibų jūros - iš visų ateinančių metų jis buvo užsakytas gal tik dar dvi dienas

Bokas Del Toro išsinuomotame namelyje ant polių virš Karibų jūros

Kosminio laivo paleidimas Kanaveralo kyšulyje Floridoje, kurį visai netikėtai gavome galimybę stebėti (važiavome pro šalį vieną dieną ir kaip tik į ją buvo atkeltas atidėjimas iš dienos prieš tai, kai tuo tarpu 2020 m. buvome savaitę ir jokio laivo neleido).

Raketos paleidimas Kanaveralo kyšulyje

Raketos paleidimas Kanaveralo kyšulyje

Galimybė pagyventi Niujorke ilgiau, o ne tik “pralėkti” per dieną-dvi, kaip iki šiol.

Niujorko Times aikštėje

Niujorko Times aikštėje

All Inclusive viešbučiai Dominikos Respublikoje – paprastai taip nekeliaujam, bet buvo įdomu porai dienų išbandyti, juoba, Dominikos Respublikoje jie vieni didžiausių pasaulyje. Be to, pirmą kartą po ilgos pertraukos turėjome galimybę aplankyti koncertą ir pan.

Barcelo Bavaro Palace kambario balkonas su džakuzi (jos būna daugelyje kambarių)

Punta Kanos All Inclusive viešbutyje

Pasiskiepyti nuo COVID JAV, tiesa, nepavyko – ne todėl, kad būtų neįmanoma (tiesą pasakius, Niujorke už skiepą net siūlė nemokamą metro bilietą), bet todėl, kad išaiškėjo, jog su užsienio skiepu neišeina Lietuvoje gauti galimybių paso.

Straipsniai iš šios kelionės

Dominikos Respublika | Panama | Gvatemala | Naujasis Orleanas | Pietų JAV | Florida | Niujorkas |Kelionės/pandemijos dienoraštis Dominika-Panama | Kelionės/pandemijos dienoraštis Gvatemala-JAV

 


JAV „Tikslas – Amerika“, 2021


Kelionės idėja ir tikslai

(1)Pagaliau užbaigti „Tikslas – Amerika“ projektą ir lietuviško paveldo Šiaurės Amerikoje žemėlapį Vakarų JAV lietuviško paveldo vietomis, įrašyti tų kraštų lietuvių interviu. Tuo tikslu leistis į didžiausią „Tikslas – Amerika“ ekspediciją aplink visas Vakarų JAV.

Prie Čikagos Market parko lietuvių bažnyčios

Prie Čikagos Market parko lietuvių bažnyčios

(2)Tuo pačiu užsukti ir į Ilinojų, Čikagą, sužymėti ten naujai sukurtas lietuviško paveldo vietas ar tas, apie kurias informaciją gavau vėliau, taip pat surengti seriją paskaitų apie lietuvišką paveldą.

Vėlinės ant Lemonto Kryžių kalno

Vėlinės ant Lemonto Kryžių kalno

(3)Kadangi maršrutas neišvengiamai drieksis per gražias Vakarų JAV vietas kur nebuvome buvę (pvz. pakeliui kirtome Jeloustouno nacionalinį parką), pajusti šio JAV krašto atmosferą, gamtą, tolimos kelionės per visą Ameriką dvasią.

Straipsnio autorius Didžiajame kanjone

Didžiajame kanjone

(4)Sudalyvauti Los Andželo lietuvių dienose, vienoje didžiausių JAV lietuvių švenčių.

(5)Kadangi dėl COVID JAV neleido tiesiogiai atvykti iš Šengeno erdvės ir reikalavo pakeliui praleisti 14 d. „Saugiose šalyse“, iš tokių šalių pasirinkome lietuivškos istorijos Kolumbiją ir prisidėjo pappildomi tikslai – ištyrinėti „Gabalėliams Lietuvos“ Kolumbijos lietuvišką paveldą, o taip pat, kadangi laiko (16 d.) daugiau, susipažinti su šia šalimi ir svarbiausiomis jos vietomis.

Granja Lituania Kolumbijoje su jos šeimininkais

Granja Lituania Kolumbijoje su jos šeimininkais

Kelionės trukmė

Iš viso 55 d.

Ekspedicija Vakarų JAV – 39 d.

Dėl JAV ribojimų „prijungtas“ pabuvimas Kolumbijoje – 16 d.

Kelionės maršrutas

Pagrindinė ekspedicija JAV susidėjo iš didelio žiedo Los Andželas>Čikaga>Los Andželas, į priekį važiuojant per pietryčių JAV ir į šiaurę per pietvakarių JAV. Važiavome tokia tvarka:

Los Andželas (5 d.), Arizona (2 d.), Naujoji Meksika (1 d.), Teksasas (2 d.), Oklahoma (1 d.), Kanzasas (1 d.), Misūris, Ilinojus (7 d.), Ajova, Nebraska (1 d.), Ajova (1 d.), Minesota, Pietų Dakota (1 d.), Vajomingas (2 d.), Aidahas, Montana, Vašingtonas (1 d.), Oregonas (1 d.), Kalifornija (4 d.).

Tuomet, pakeliui į Lietuvą – 8 d. Čikagoje (iš pradžių planavome ją pakeliui, bet dėl autonuomos trukmės ribojimų ir to, kad Los Andželas>Čikaga ir Čikaga>Vilnius skristi nebrangiau, nei Los Andželas>Vilnius, pasirinkome kitaip.

Kolumbijoje aplankėme tris regionus, kur gausu lietuviško paveldo: Bogotą (9 d.), Viljavisensijų (2 d., važiavome iš Bogotos nuomotu automobiliu) ir Medeljiną (5 d., skridome iš Bogotos lėktuvu) ir jų apylinkes.

Tikslas - Amerika 2021 ekspedicijos maršrutas

Tikslas – Amerika 2021 ekspedicijos maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Pavyko realizuoti užsibrėžtus tikslus.

Taip pat pagalbos užteko, kad ekspedicijos sąnaudos pasidengtų.

Pažymėjome daug įdomių vietų, tarp jų 28 vien Los Andžele, Šiluvos Marijos statulą Naujosios Maksikos dykumos kaime, vieninteles Vakarų pakrantės lietuvių kapines, seniausios JAV lietuvių bendruomenės Teksase vietas ir t.t.

Teksasko lietuvių kapinėse

Teksasko lietuvių kapinėse

Malonu pamatyti, kaip sutvarkytos mūsų 2018 m. ekspedicijoje atrastos Ledfordo lietuvių kapinės, po mūsų vizito pakabinta trispalvė Vest Frankforte.

Sutvarkytose Ledfordo lietuvių kapinėse

Sutvarkytose Ledfordo lietuvių kapinėse

Buvo įdomu pagyventi pas Amerikos lietuvius, ką anksčiau darėme mažiau – tokiu būdu susipažįstant su jų gyvenimu. Susipažinome su daug įdomių žmonių.

Su Čikagos Lietuvių (jaunimo) centro vadovu prie šio centro

Su Čikagos Lietuvių (jaunimo) centro vadovu prie šio centro

Buvo smagu matyti praėjusių ekspedicijų įdirbį, kada atvažiuodavome su jau žinomu projektu, kurį žmonės seka, žiūri, naudoja šeštadieninių mokyklų pamokoms ir t.t. Savo ruožtu, gerai, kad pavyko paskleisti informaciją apie projektą.

Labas rytas, Lietuva laidoje po ekspedicijos

Labas rytas, Lietuva laidoje po ekspedicijos

Įdomu pagyventi virš savaitės Čikagoje – kadnagi to tikrai reikėjo, kai lietuvių paveldo ten šitiek daug, bet iki šiol dėl didelių kaštų to atsisakydavome. Sudalyvavome ir Open House Chicago, kur dalyvavo ir naujas skerdyklų muziejus, kuriame yra ir informacijos apie lietuvius.

Kolumbijoje ruošiame medžiagą ekspedicijai

Kolumbijoje ruošiame medžiagą ekspedicijai

Didelį įspūdį paliko ir Los Andželo lietuvių dienų masteliai – iki tol nebuvo galimybės sudalyvauti tokiose lietuvių šventėse.

 


Artimieji Rytai, 2021-2022


Kelionės idėja ir tikslai

1.Aplankyti EXPO 2020 parodą. Unikalus renginys, neturintis pasauly analogų: tam reikėjo daug dienų.

EXPO 2020 (keistai skamba tas skaičius!) širdis - Al Wasl aikštė

EXPO 2020 (keistai skamba tas skaičius!) širdis – Al Wasl aikštė

2.Aplankyti F1 varžybas. Ši idėja jau seniai buvo kažkur minčių pakraščiuose – tačiau, kai Grand Prix tiek daug ir jie vyksta visame pasaulyje, nesinorėjo skristi vien dėl jo, norėjosi suderinti su kelionių planais ir šiaip. Abu Dabio Grand Prix, dargi įspūdingo sezono finišas – puikus suderinimas. Beliko kiek paankstinti kelionės datą, palyginus su ta, kurią būčiau važiavęs šiaip.

Ekskursijos po boksus metu

Abu Dabio Gran Pri

3.Vėl aplankyti Dubajų ir JAE. Tai miestas, kuriame tiek daug naujų projektų, kad atvykęs po ilgesnės pertraukos randi tarsi naują miestą, naują šalį. Maniškė pertrauka – jau 6 m. ir Dubajuje pilna daug naujo, nuo aukščiausio pasauly apžvalgos rato iki dangoraižių.

Dubajaus Palmė - seniau nebuvau jos matęs iš virašus

Dubajaus Palmė – seniau nebuvau jos matęs iš virašus

4.Pagyventi Persijos įlankos šalyse. Po jas buvau keliavęs, ir man jų unikali atmosfera patiko: įvairiausi žmonės, įvairiausių virtuvių restoranai, palyginus su Vakarais dar pakenčiamos kainos, geras aptarnavimas. Norėjosi pagyventi ten ilgiau, pasinerti į tai.

Dirbam iš Dubajaus

Dirbam iš Dubajaus

5.Dubajus – svarbus rytų pasaulio centras, iš kurio yra skrydžiai į šimtus miestų. Apsistojant Dubajuje, kaip bazėje, nesunku aplankyti ir daugiau vietų, į kurias nuvykti tiesiai iš Lietuvos būtų sunku, brangu ar nelogiška. Dar Lietuvoje nusipirkau pirmąjį bilietą – į Bahreiną su Wizzair, kuri kaip tik atidarė pigius skrydžius iš Abu Dabio, bet planavau daugiau. Galimybė prikti bilietus vėliau įgalino skristi ten, kur tuo metu atvira.

Rifos fortas Bahreine

Rifos fortas Bahreine

6.Sutikti Naujuosius metus Dubajuje, kur – vieni įspūdingiausių viso pasaulio naujamečių fejerverkų.

Nuo aukščiausio pasaulio pastato - Burdž Khalifa Dubajuje - šaudomi fejerverkai - vienas garsiausių naujamečių vaizdų

Fejerverkai nuo Burž Chalifa

7.Pabūti, kur karantino rizika dėl COVID maža – JAE jau parodė, kad, nepaisant COVID bangų, karantinų neįsivedinėja.

Kelionės trukmė

79 dienos. Pastatuoju metu renkuosi išvykimus arti trijų mėnesių – pakanka laiko pasinerti į šalis, bet dar galioja kelionės draudimas (jis galioja 3 mėn.).

Kelionės maršrutas

Iš namų numačiau tokį maršrutą (suprasdamas, kad COVID gali viską keisti):

*Gruodžio 8-13 d. Abu Dabis su Formulės varžybom.
*Paskui Dubajus (ten sutinkant ir Naujus metus).
*Išvykimas į Bahreiną sausio 11-20 d.

Be to, tikėjausi įterpti kur nors skrydį į dar kokią šalį, važiavimą į JAE dykumą šalies pietuose, Musandamo pusiasalį ir t.t. – tikslų planą sudarinėjant jau arčiau to laiko.

Realiai išėjo, kad 14 d. nuvykokme į Saudo Arabiją: iš pradžių atrodė, kad ji uždaryta (privaloma saviizoliacija), nes tokią informaciją šalis pateikė IATA, bet turizmo ministerija pranešė, kad vakcinuotiems – išimtis ir JAE sutikome žmonių, kurie neseniai buvo Saudo Arabijoje, bei atikino, kad galioja tos taisyklės.

Kelionės po Artimuosius Rytus maršrutai

Kelionės po Artimuosius Rytus maršrutai

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Tarp įdomiausių dalykų:

-14 d. Saudo Arabijoje, įskaitant Al Ulą, Mediną, Džedą, Rijadą. Al Ulos kapai uolose nuostabūs, stebėti pilgrimus Medinoje – unikali patirtis. Netikėtai nustebino Saudo Arabijos senamiesčiai, kurie ten visi apleisti, visi namai apgriuvę, atlapi – toks digerių rojus. Apie tai nieko nežinojau anksčiau, tai nereklamuojama, o kadangi Saudo Arabija vos 6 mėn. atsidariusi turistams, mažai ir informacijos kitur. Aišku, reklamos turistams prasilenkė su realybe, buvo problemų su biurokratija ir „betvarke“, kai turizmą „skatindami“ Saudo Arabijos valdovai daug svarbiausių vietų faktiškai padarė neprieinamomis; Aistę, kaip moterį, išvarė iš poros restoranų, vietomis visos mokterys aplink dėvėjo nikabą ir t.t. Tai – kita kultūra, kitas pasaulis.

Apleistas Saudo Arabijos senamiestis Šakroje

Apleistas Saudo Arabijos senamiestis Šakroje

Aistė Al Uloje

Aistė Al Uloje

-EXPO. Buvome ten net 16 d. ir tai aplankėme tik kiek daugiau nei pusę paviljonų. Nesitikėjau tokių visa ko mastelių, nuo paviljonų dydžių iki renginių kiekio – visada buvo ką veikti, pažinti pasaulį, o ir įdomu iš rinkodaros pusės: kaip šalys prisistato save, kurios taikliai, kurios – pro šalį. Kartu įrašėme kelis intevriu su Lietuvos EXPO paviljono žmonėmis.

EXPO parodoje

EXPO parodoje

-Formulė 1. Išpuolė, kad stebėjome vieną įdomiausių mačų istorijoje – 2021 m. sezono finalą, Hamiltonas prieš Verstapeną. Visą savaitgalį pamažu kilo įtampa, pildėsi tribūnos (nuo treniruočių iki varžybų), o kulminacija – paskutiniame rate.

Formulės varžybose

Formulės varžybose

-Dubajus. Į šį miestą panašaus tiesiog nieko nėra: „pasaulio sostinė“, pastatyta. Gerą mėnesį ten buvo ką veikti, daug to, ką lankiau šiemet (didžiausias pasaulio apžvalgos ratas ir t.t.) per mano praeitą apsilankymą Dubajuje 2014 m. tiesiog nebuvo pastatyta (nors miesto augimo tempai dabar jau ir lėtesni, nei ~2009 m., kai pastatyta daugelis „pasaulio stebuklų“). Be to, įdomi atmosfera mieste, kur daugelis – atvykėliai; užmezgėme įvairių pažinčių, nes visi (išskyrus nebent piliečius, kurie tesudaro 10%) ten atviri, dažnai be šeimų ar kitko. Mums būnant Dubajuje ten atvyko ir ne vienas draugas ar pažįstamas iš Lietuvos. Specialiai gyvenome įvairuose rajonuose, kurių širdys plaka skirtingų pasaulio kraštų ritmu – nuo kokios vakarietiškai-rusiškos Marinos iki indiškai-pakistanietiškos Deiros ar Šardžos, kurioje alkoholis nelegalus.

Dubajaus Palmė

Dubajaus Palmė

-Įdomu buvo ištyrinėti ir likusius JAE, o ypač Abu Dabio dykumas. Įdomiausia patirtis – sudalyvavimas Ad Dafros dykumų festivalyje, kurio esmė – visą savaitę trunkantis kupranugarių grožio konkursas. Ten – kitas pasaulis, nei Dubajau dangoraižynuose. Niekas neaišku, atvažiavome išvakarėse, kad paklausinėtume, kas ir kaip, vakariniame koncerte moterys atskirtos nuo vyrų ir pan. Visai kiti Emyratai!

Kupranugarių grožio konkurse

Kupranugarių grožio konkurse

-Bahreinas pasirodė, viena vertus, nuobodokas, kita vertus, viešbutis su gražiu vaizdu į Persijos įlanką ir visą miestą buvo puiki vieta darbui per atstumą. O naftos gręžinių pilnos dykumos, kur gręžinių šėšėlyje bahreiniečiai rengia piknikus – labai atmosferiška, unikali vieta.

Prie naftos gręžinio Bahreine

Prie naftos gręžinio Bahreine

Straipsniai iš šios kelionės

Persijos įlanka (įžanga) | Dubajus | Abu Dabis | Bahreinas | Saudo Arabija | Formulė 1


Filipinai, 2022


Kelionės idėja ir tikslai

1.Aplankyti Filipinus – vieną didžiųjų Pietryčių Azijos šalių, kuriose dar nebuvau, ir garsiausias jos vietas: ryžių terasas, Viganą.

Batado ryžių terasos

Batado ryžių terasos

2.Pamatyti, kaip filipiniečiai švenčia Velykas. Filipinai – bene katalikiškiausia pasaulio šalis (rimčiausiai žiūrinti į religiją), o jų Velykų šventimai garsėja kaip itin įspūdingi: su tikrais nusiplakimais, nusikryžiavimais ir visa eile “paprastesnių” ritualų.

Senakulo fragmentas

Senakulo (paskutinės Kristaus dienos vaidinimo) fragmentas

3.Sugrįžti vėl į Rytų/Pietryčių Aziją. Tai tikriausiai – mylimiausi mano pasaulio regionai. Ten įdomu – unikalios, nesunykusios kultūros, kiekviena kurių “atskiras pasaulis” su 50, 100 ar dar daugiau milijonų žmonių. Ten pigu, bet kokybiška. Ten saugu. Iš ten gerai dirbti. Bet nuo pat 2020 m. praktiškai visas regionas buvo uždarytas dėl pandemijos (arba norint ten patekti reikėjo eiti visokius “kryžiaus kelius”, kaip saviizoliacijos). Filipinai pagaliau atsidarė – nors kaukės ir testai ir liko reikalingi. Kadangi banga praėjo neseniai, tai buvo aišku, kad susirgimai vėl staiga nepakils. Taigi, stvėriau “jautį už ragų”.

Viešbutyje Borakajuje

Darbas Borakajaus kurorte

4.Pamatyti ir įamžinti milžiniškas statulas, pastatytas pagal Vilniuje nutapytą ir esantį Dievo gailestingumo paveikslą, priešais kurį, beje, su Aiste susituokėme. Tai – ir įdomus papildymas “Gabalėlių Lietuvos” svetainei.

Dievo gailestingumo statula Mindanao saloje

5.Turėti įdomų visa run į kitą pietryčių Azijos vietą. Filipinuose be vizos gali būti 30 dienų. Gali prasitęsti, bet tai kainuoja. Nebe taip ir daug brangiau gali išeiti kur nors nuskristi ir paskui grįžti į Filipinus, taip paleidžiant 30 d. laikrodį iš naujo (tai vadinama visa run). Pasirinkau tam Singapūrą – šiame mieste jau buvau porąsyk buvęs, bet jaučiau, kad mačiau tikrai ne viską: nuo nutolusių salų iki lietuvio Zacharevičiaus freskų iki Marina Bay Sands viešbučio viršaus, dar daug kas buvo nematyta. Savaitė Singapūre tam buvo kaip tik. Singapūrą pasirinkau ir todėl, kad daugelis vietų aplink Filipinus dar uždarytos dėl COVID, arba ten skristi brangu, o Singapūras ką tik atsidarė.

Terasa su baseinu, jungianti tris dangoraižius - 1 hektaro ploto. Anapus - laivai, jų Singapūre mačiau daugiau nei kur kitur, juk šalia - svarbus sąsiauris, kuriuo gabenamos visos prekės iš Kinijos į Europą

Singapūro Marina Bay Sands, kurio viršuje nebuvau buvęs

6.Paimti į kelionę droną ir padaryti gražių nuotraukų bei video iš jo. o dar nesu daręs, nes daug kur dronai ribojami ir gali atnešti bėdų. Filipinai viena laisviausių šalių dronams, todėl tai puiki vieta pabandyti. Be to, “Turkish Airlines” suteikia teisę vežtis lagaminus.

Panglao žvelgiant iš drono

Panglao žvelgiant iš drono

Kelionės trukmė

63 dienos. Teko vykti šiek tiek trumpiau, nei dabar “įprastiniam” ~90 dienų formatui, nes reikėjo grįžti organizuoti Pasaulio viktorinos čempionato Lietuvos etapo, kur kasmet savanoriauju.

Peržiūrinėsiu Pasaulio viktorinos čempionato klausimus laive Iloilo-Bakolodas

Peržiūrinėsiu Pasaulio viktorinos čempionato klausimus laive Iloilo-Bakolodas

Kelionės maršrutas

1-2-oji savaitės – daugiausiai buvome Maniloje, iš kur dirbome (buvo reikalų, dėl kurių turėjome būti su geru internetu) bei iš lėto laisvu laiku susipažinome su filipinietiška kultūra (Filipinų maistas, krepšinis, muziejai ir t.t.). Tačiau laisvesnes 5 d. išskridome į Mindanao salą pietuose (kur ir Dievo gailestingumo kalnai).

3-4-oji savaitės – išsinuomavę automobilį, apvažiavome Lusono salą: Talio vulkanas saloje, Vigano istorinis miestas, Sagados kabantys karstai, Batado ryžių terasos. Antra rato savaitė buvo Didžioji Savaitė (Velykos). Verbų sekmadienį buvome Vigane, o Velykų tridienį pasitikome Ancheleso mieste – Pampangos provincijoje kur jos švenčiamos ypatingiausiai.

5-oji savaitė – Singapūras, kur gyvenome dviejuose rajonuose ir lankėme iki tol nelankytas vietas.

6-oji savaitė – Sebu miestas, antras pagal dydį Filipinuose, kur išsinuomavę gražų butuką po intensyvaus laiko Lusone ir Singapūre labiau atsidavėm darbams.

7-oji savaitė – Perskridome į Borakajų, garsiausią Filipinų kurortą, kur praleidome 6 dienas.

8-oji savaitė – Iš Borakajaus žemės keliu grįžome į Sebu pro Iloilo miestą (3 d., iš kurių 2 d. važiavimui/plaukimams ir viena Iloilo) ir plaukėme į Boholą, irgi žymią kurortinę salą kur praleidome 4 d.

9-oji savaitė – perskridome į Puerto Princesą Palavano saloje. Aplankėme požeminę upę ir važiavome į El Nido, kur plaukėme po garsiąsias salas (iš viso 1 d. Puerto Princesoje, 1 d. pakeliui į El Nido, 2 d. El Nido). Paskutinės dvi dienos Maniloje.

Kelionės po Filipinus maršrutas

Kelionės po Filipinus maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Filipinai man buvo šiek tiek “baltas lapas”, nes šia šalimi domėjausi mažiau, nei dalimi kitų Pietryčių Azijos šalių, o čia skristi, kaip tapo įprasta pandemijos metu, apsisprendėme beveik paskutinę akimirką, buvo daug darbų, tad nebuvo tiek daug laiko pasiruošti. Bet ruošiausi “eigoje” ir rezultatai puikūs.

Įspūdingiausios ir labiausiai nustebinusios patirtys:

Filipinų Velykos. Tai reikia pamatyti, kad patikėtum: nesitikėjau, kad ritualuose dalyvaujančių žmonių *šitiek* daug, įskaitant nešančius kryžius, kruvinai plakančius save. Ir nors tas ritualas, apie kurį girdėjau daugiausia – tikras nusikryžiavimas – dėl pandemijos nevyko, dėl to nė kiek negaila, nes tų ritualų šitiek daug, net tokių, apie kuriuos negirdėjau nieko: nuo Jėzaus ir Marijos skulptūrų susitikimo po klajojimo naktį miesto gatvėmis (Salubong) iki savaitę giedamos poemos apie Jėzų kiekvienoj koplyčioj iki Senakulo paskutinės Kristaus dienos vaidinimo su baisiais romėnais persirengusiasi filipinieičiais.

Prie pabasos koplyčios, kurioje giedamas pasjonas, eilinė flagelantų grupė per Didįjį penktadienį griuvo išsiplakti

Prie pabasos koplyčios, kurioje giedamas pasjonas, eilinė flagelantų grupė per Didįjį penktadienį griuvo išsiplakti

El Nido pakrantė: salos, tik iš jūros pasiekiami uolų įrėminti paplūdimiai, slaptos lagūnos, į kurias patenkama tik per natūralų potvynių užpilamą tunelį ir t.t. Įspūdinga diena!

Septynių komandosų paplūdimyje su visais čia sustojusiais laiveliais. Po trumpos viešnagės plaukėme į kitas salas

Tik nuo jūros pasiekiamame El Nido paplūdimyje

Ancheleso miestas. Siurrealistinis jo “Raudonųjų žibintų kvartalas”, kur, atrodo, nėra daugiau nieko, tik vyresni klientai iš Europos ar Australijos ir vietinės prostitutės. Na, niekur panašiai nesu buvęs. Tame rajone ir apsistojome, nes, tiesiog, ten daugiausiai viešbučių. Dar keisčiau buvo, nes tai tas pats miestas, kuriame įspūdingiausia Velykų šventė: tikrąja to žodžio prasme važiuodami į centrą važiuodavome iš pragaro į rojų, o vakare – atgal… Ir apskritai Filipinuose daugiau nei kur kitur pasirodė vyresnio vyro ir jaunesnės vietinės merginos porų, o taip pat vadinamųjų “ladyboy” (lenkia net Tailandą).

Ancheleso merginos

Ancheleso merginos

Batado ryžių terasos. Kažkas stebuklinga išvysti tą amfiteatrą, tą kaimą, supamą ryžių laukų, į kurį net nenuvažiuosi automobiliu – reikia eiti pėsčiomis.

Borakajus. Kurortas iš didžiosios raidės, ypač mėgstantiems vadnens prmaogas.

Valtyje su stikliniu dugnu

Valtyje su stikliniu dugnu Borakajuje

Puerto Princesos požeminė upė. ne tik patirtis ten atvykti, stalagtitai/stalagmitai, didesni už daugelį, bet ir daugiau šikšnosparnių, nei buvo kokioje oloje, kur aš būčiau tuo metu.

Plaukiu Puerto Princesos požemine upe

Plaukiu Puerto Princesos požemine upe

-Man buvo nauja, kad daugelis filipiniečių nemoka plaukti. Dėl to visos vandens pramogos pritaikytos jiems – kai ir pats nelabai moku, pravertė. Snorkelinimas Moalboalyje su gelbėjimosi liemenėmis tempiant narui (virš sridnių “greitkelio”), šalminis nardymas kur vaikštai jūros dugnu prislėgtas 35 kg šalmo į kurį iš lauko pumpuojamas oras ir kt. – išbandėme daug ką, ko kitur nedrįstume, nes, tiesiog, kitur būna preziumuojama, kad moki gerai plaukti, o čia preziumuojama, kad nemoki. Kaip niekur kitur visos pramogos orientuotos į juos.

Šalminis nardymas. Šalmo apačia atvira. Aišku, kaip ir daug kur Borakajuje, ne mažiau nei pramoga svarbios nuotraukos – jų kartu nėręs naras padarė virš 200. Ir čia ne Amerika – visas nemokamai perrašė į telefoną

Šalminis nardymas.

Singapūras. Tikrai dar buvo ką veikti savaitę ir tai ne viską spėjome. Malajų rajonas, pietinės salos, naktinis safaris, barų pilnos pakrantės, tiesiog valgymas maisto iš 7-11 su gražiu vaizdu, valgymai Singapūro maisto turguose, Har Par vila, susitikimas su vietos lietuviais ir pokalbis apie Singapūrą iš vidaus – daug patirčių.

Gardens by the Bay medžiai skambant vakaro muzikinei programai

Gardens by the Bay medžiai skambant vakaro muzikinei programai (praeitą kartą jos iš čia nestebėjome, sutemus čia nebuvome)

Žemos kainos (išskyrus autonuomą ir lėktuvo bilietus).

-Daug korėjiečių virtuvės, kurią myliu. Niekur pasaulyje, išskyrus Korėją, nemačiau jos šitiek.

Valgysim neriboto korėjietiško barbekiu Borakajuje

Valgysim neriboto korėjietiško barbekiu Borakajuje

Viganas. Tikrai gražiausias Filipinų miestas, istoriniai ispaniškai-kiniškai-mekskietiški pastatai.

Talio vulkanas. Įspūdinga jį stebėti nuo šlaito.

Centrinė Vigano gatvė

Centrinė Vigano gatvė iš drono

Tušti Filipinai. Turistai, mums pasakojo, dar negrįžo, po vieno ilgiausių pasaulyje karantinų žmonės dar prisibijo. Tad nors vietomis atrodė pilna, iš tikro vyrauja filipiniečiai, užsieniečių mažai. Tiesa, tikriausiai tai jau paskutinė kelionė, kur lankome dar “ištuštėjusią vietą”, o dabar jau laukia “pokovidiniai kelionių bumai”. Tą matau ir iš šio tinklapio skaitytojų padaugėjimo.

Akivaizdžiai regimos socialinės atskirties nebuvimas (galbūt stebino po to, kai taip ilgai buvau Amerikoje, kur atskirtis itin bado akis). Miestas gali atrodyti kaip lūšnynas, bet tai eilinis miestas, kuriame gyvena visų grupių ir turtingumo lygių žmonės vienas šalia kito, ten saugu.

Tipinis pakelės miestelis

Tipinis pakelės miestelis Lusone. nusiuntus nuotrauką į Lietuvą klausė ‘kas čia per lūšnynas?’, bet čia normalus miestelis, kavinė, kur valgėme, net savotiškai hipsteriška, su vaizdu į ryžių terasas

Kas paliko prastesnį įspūdį ar mažiau pavyko:

Dirbti iš Filipinų nėra taip patogu, kaip Tailando. Visų pirma, interneto greitis daug kur menkas, daug kur interneto visai nėra, mobilus internetas irgi “nesiekia”. Visų antra, itin maži Filipinų butai – 23 kv. m butas čia gali būti reklamuojamas kaip “erdvus”, o 33 kv. m butas būti trijų kambarių. Ir, nors Filipinai pigūs kai imi “standartą”, tie didesnieji (t.y. būtų eiliniai Vilniaus butai) jau labai brangūs, nes reti, per “Air BnB” gali kainuoti net 100 eurų. O įprastiniuose Filipinų butuose net du lagaminus atidaryti gali būti problemų. Bet filipiniečiams taip įprasta, taip gyvenama šioje šalyje. Turbūt nemačiau niekur ankštesnio “įprastinio” gyvenimo.

Sebu balkone. Matosi atstumai iki gretimų butų

Sebu balkone. Matosi atstumai iki gretimų butų. Tiesa, šis butas darbui buvo vienas patogiausių.

Per Filipinus judama labai lėtai. 270 km kelionė autobusu Mindanao užtruko virš 9 val., automobiliu ~50 km/h vidutinis greitis jau gerai, nes kalnuose gali būti ir 25 km/h. Ir taip iš esmės visur. Tai yra, kokia 300 km kelionė tarp miestų neabejotinai atims visą dieną, o 500 km gali ir dvi pilnas dienas. Keliaujant 63 d. dar nieko, bet trumpesnėje kelionėje tokia gaišatis kaip reikiant atims kelionės laiko, juoba, skrydžiai yra ne visur (pvz. Manila-Viganaas, kur autobusu gali tekti važiuoti ir ~10 val. į vieną pusę, skrydžių nebūna). Aišku, stebėti pakelės miestelius, įsijausti į tą nuvargusio rojaus atmosferą, kai važiuoji naktiniu autobusu ir reikia 2 val. keltis, nes tikrinami COVID skiepai, paskui nes reikiaišlipti kelte, kuriuo iš salos į salą keliasi autobusas – savaip žavu.

Prie džipnio Lusono kalnuose

Prie džipnio Lusono kalnuose

Sudėtinga su visa Filipinų infrastruktūra: ne tik keliais, bet ir oro uostais (perpildyti), elektros tiekimu (būna, dingsta ir sudegino prietaisą) ir t.t.

Nesaugumas. Ne, su nuskalstamumu viskas gerai – kalbu apie nelaimes, kurios kyla tiek iš gamtos, tiek iš pastatų ar transporto nepriežiūros. Vien per tuos du mėnesius Filipinuose įvyko štai kas: mirtina tropinė audra, mirtina nuošliauža, mirtinas kelto gaisras, mirtinas gaisras, per kurį sudegė Manilos rajonas, automobilių tilto sugriuvimas. Sudėjus visų šių įvykių žuvusiuosius žuvo apie 400 žmonių. Laimė, nepatekome į nieką panašaus, bet puikiai suvokiu, kad patekus būtų sunku, nes į saugumą nežiūrima rimtai. Mačiau pats avarijų pasekmes, sudegusį miesto rajoną Iloilo mieste, prieš pusmetį vykusio taifūno sugriautus daugybę namų, pranešimus apie savaitei dingstančią elektrą ir t.t.

Prie taifūno Odetės prieš pusmetį apgriauto viešbučio. Jis veikia, jame buvome apsistoję, vidus sutvarkytas

Prie taifūno prieš pusmetį apgriauto viešbučio. Jis veikia, jame buvome apsistoję, vidus sutvarkytas

-Sinagpūre, deja, teko atsisakyti minties apsistoti ikoniniame “Marina Bay Sands“. Jau buvau susitaikęs su ta kaina, kuri kai keliavome 2019 m. atrodė per didelė, bet Singapūrui atvėrus vrtus užsieniečiams ji staiga išaugo dar ir buvo 700 eurų už naktį! Ką gi, radome kitą viešbutį su gražiu vaizdu į Marina Bay Sands. beje, tas pats, kuriame nakvojau, kai Singapūre keliavau patį pirmą kartą, kai Marina Bay Sands nė nebuvo – buvo įdomu palyginti vaizdus.

Iš savo balkono matome Marina Bay Sands

Iš savo balkono matome Marina Bay Sands

Filipinų miestai. Išskyrus Anchelesą ir Viganą, labai vienodi ir ten nėra daug įdomaus. Vienodi maži pastatai, susivijusios laidų špūlės, šiukšlės. Mažai kas įdomaus ir visoje Mindanao saloje.

Straipsniai iš šios kelionės

Filipinai (bendrai) | Lusonas | Visajai | Mindanao | Palavanas | Filipinų virtuvė | Singapūras


JAV ir Kanada, 2022


Kelionės idėja ir tikslai

(1)Aplankyti likusias itin įdomias JAV vietas, kuriose nebuvau buvęs – tokių vis mažėja, kai lankiau jau 43 valstijas, bet dar buvo: Colonial Williamsburg gyvasis muziejus… O juk dar turėjau galiojantį nacionalinių parkų pasą.

Colonial Williamsburg diena užsibaigė XVIII a. britų karo muzika

Colonial Williamsburg

(2)Aplankyti Aliaską: tiek “žemyninę dalį”, tiek pietryčių Aliaską, kur neveda jokie keliai. Pastarąją aplankyti taip, kaip logiškiausia: plaukiant kruizu, pirmuoju po pandemijos, su nuostabiais vaizdais į Aliaskos fjordus pakeliui.

Saulėlydis po laivo išplaukimo. Netrukus aplenksime kitą laivą - vasarą šis kelias, vadinamas Inside Passage, virsta tikra kruizinių laivų magistrale

Saulėlydis plaukiant link Aliaskos

(3)Aplankyti gražiausias Kanados gamtos vietas – Banfo, Džasperio nacionalinius parkus.

(4)Patirti JAV kultūros dalykus, kurių dar nesu patyręs (sporto šakos, kultūrinės tradicijos ir t.t.) – pagal galimybes tuose regionuose, kur važiuosime.

Banfo nacionaliniame parke

Džasperio nacionaliniame parke

(5)Aplankyti, įtraukti į tikslasamerika.lt žemėlapį tas lietuviško paveldo vietas, kurių dėl vienų ar kitų priežasčių neaplankiau per ekspedicijas. Tai – vietos, buvusios toli nuo ekspedicijų maršrutų (pvz. Edmontono lietuvių namai) ar tokios vietos, apie kurias sužinojau tik iš skaitytojų po ekspedicijų (pvz. papildomos apleistos lietuvių angliakasių kapinės Pensilvanijoje).

(6)Pažiūrėti Amerikos lietuvių šokių šventę Filadelfijoje – didžiausių mastelių JAV lietuvių renginį su tūkstančiais šokėjų, kartu ten pristatant ir “Tikslas – Amerika” projektą.

Amerikos lietuvių šokių šventės kulminacija - malūnas iš ~1000 šokėjų

Amerikos lietuvių šokių šventės kulminacija – malūnas iš ~1000 šokėjų iš visos JAV

(7)Sudalyvauti Pensilvanijos lietuvių dienose – seniausiame JAV kasmetiniame etniniame renginyje, vykusiame jau 109-uosius metus. Jį rengia dar XIX a. imigravusių lietuvių angliakasių palikuonys.

(8)Nufilmuoti lietuvių bažnyčias, kapines, klubus ir kitas įspūdingiausias vietas rytų JAV, kurias lankėme 2017 m. “Tikslas – Amerika” ekspedicijoje: nes tada dar nefilmavome, neįrašinėjome interviu, todėl rytinė JAV dalis liko savotiškai “nuskriausta”, apie ją “Youtube” dar nebuvo mūsų filmų. Reikia ištaisyti tai.

1923 m. statyta Maunt Karmelio lietuvių mokykla Pensilvanijoje (lietuviškų bareljefų nuotrauka iš drono)

1923 m. statyta Maunt Karmelio lietuvių mokykla Pensilvanijoje (lietuviškų bareljefų nuotrauka iš drono)

Kelionės trukmė

48,5 dienos

Stabtelėjome pasigerėti spalvingu Albertos prerijų saulėlydžiu

Stabtelėjome pasigerėti spalvingu Albertos (Kanada) prerijų saulėlydžiu

Kelionės maršrutas

1.Atskridus į Niujorką, išsinuomojame automobilį ir darome didelį ratą JAV rytuose. Vykstame į lietuvių šokių šventę Filadelfijoje (5 d.), turime pristatymą Baltimorės lietuvių namuose, paskui padarome didelį ratą automobiliu pro Virdžiniją, Vakarų Virdžiniją, Kentakį, Tenesį (Colonial Williamsburg, Shenandoah ir Smoky Mountains nacionaliniai parkai, JAV pilietinio karo mūšio laukai ir t.t.). Grįžtame pro Ohają, Pensilvaniją, kur irgi turime pristatymus. Pagal galimybes įterpiame JAV kultūros atributus pakeliui (radau prowrestling, monster truck varžybas). Iš viso 21,5 dienos.

2.Perskrendame iš Niujorko į Edmontoną, kur nuomojamės automobilį. Ten aplankome Banfo ir Džasperio nacionalinius parkus, Dramhelerio dinozaurų muziejų, Edmontono lietuvių namus, prerijas, Vilna miestelį. Iš viso 8 dienos.

3.Perskrendame iš Edmontono į Vankuverį, kur, apžiūrėję miestą, kitą dieną lipame į kruizinį laivą. Šis plaukia į pagrindinę Aliaskos dalį (prie Ankoridžo), o pakeliui stoja keliais nepasiekiamuose pietryčių Aliaskos miesteliuose: sostinėje Džune, “aukso ieškotojų” Skagvėjuje, “rusiškoje” Sitkoje, “indėniškame” Icy Strait Point, plaukia fjordais. 1 diena Vankuveryje ir 7 dienų kruizas.

4.Autobusais ir traukiniais keliaujame į Aliaskos šiaurę, pakeliui sustodami Denalio (aukščiausio JAV kalno), Kenajaus (ledynų) nacionaliniuose parkuose, Ankoridže (kur lietuvių muziejus), o galiausiai atvykdami į Ferbanksą. Iš viso 6,5 d.

5.Skrendame iš Ferbankso atgal į Niujorką, kur išsinuomavę automobilį važiuojame į Pensilvanijos lietuvių dienas ir lankome lietuviško paveldo vietas, kapines, bažnyčias, įrašinėjame interviu. Ši kelionės dalis skirta lietuvių paveldui. 6 dienos.

Kelionės maršrutas

Kelionės maršrutas

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

1.Amerikos lietuvių šventėse susitikome daugybę žmonių, su kuriais susipažinome per ekspedicijas 2017-2021 m. įvairiausiuose JAV ir Kanados kampeliuose. Be to, susipažinome su daug kitų žmonių, kurie seka mūsų projektus. Nesitikėjome tokio dėmesio ir tiek senų pažįstamų. Tiek Šokių šventė, tiek Pensilvanijos lietuvių dienos buvo labai įdomios patirtys.

2.Kruizas į Aliaską buvo kitoks, nei į Karibus – buvo vėsu, ir denius su nuostabiausiais vaizdais turėdavau praktiškai sau. Toks nuotykis skverbtis laivais, paskui traukiniais į šiaurę. Kruizinio laivo sustojimai labai įdomūs, o labiausiai patiko Skagvėjus, kelionė traukiniu aukso ieškotojų keliais, taip pat ledynai: Mendenhalas prie Džuno ir Kenajaus nacionalinis parkas. Tiesa, “Royal Caribbean” kruizų kompanija turi ir pliusų, ir minusų: čia trumpiau dirba restoranai, tačiau tarp pramogų buvo įdomios paskaitos pvz. Aukso karštinės tema.

Skagvėjaus senamiestyje

Skagvėjaus senamiestyje Aliaskoje

3.Netikėtai maloniai nustebino Kanados Albertos provincija: ne tik Banfo ar Džasperio kalnai, kur galėjau tikėtis stebuklų, pasivaikščiojimas ledynais, bet ir prerijos, lygumos, nuostabiausių spalvų, milžiniškos, su ežerėliais, žiedais, ilgais ilgais saulėlydžiais: visa provincija šitokia graži.

4.Tiek Aliaska, tiek Alberta pribloškė gyvūnų gausa: matėme ir banginius, ir laukines meškas, ir gausybę šiaurės elnių, ir jūrų ūdrą valgančią aštuonkojį, ir jūrų liūtus, ir erelius, ir visokiausius paukščius, ir bizonus. Apie visokias voveres, švilpikus (kurių Albertoje matydavau ir kokius penkis vienu metu) nė nekalbu.

Ant Atabaskos ledyno

Ant Atabaskos ledyno Banfo nacionaliniame parke

5.Buvo įdomu pamatyti JAV miestelių pramogas ir tų pramogų žiūrovus: amerikietiškas imtynes (imtynių teatrą) ir monster truck varžybas Virdžinijoje, eiti į “paranoramlų turą” po apleistą Waverly Hills ligoninę, kurioje neva vaidenasi, Luvilyje (Kentakyje). Nemačiau ko paranormalaus, bet atmosfera, tuo užsidegę amerikiečiai aplink žavėjo. Deja, planavau daugiau amerikietiško gyvenimo įdomybių: apsilankyti Amerikos teismo posėdyje, nueiti į baro viktoriną (pub quiz / trivia) – bet nespėjome. Kitkas, ką planavau – kaip rodeo ar demolition derby – niekur arti nevyko, tad visa tai atidėjau ateičiai.

Monster truck varžybose

Monster truck varžybose

6.Vėl aplankiau dalį lietuviško paveldo vietų, kur lankiausi seniau. Jausmai įvairiopi – kai kas, deja, nugriauta ar pasmerkta, bet kai kas ir atgimė, kaip 1908 m. Filadelfijos lietuvių namai. Buvo įdomu fiksuoti visus interviu, stebėti tuos lietuviškus pastatus iš drono.

Baltimorės lietuvių namuose imu interviu iš Lietuvos partizaninių kovų rekonstrukcijų Amerikoje pradininko Alekso Radžiaus

Baltimorės lietuvių namuose imu interviu iš Lietuvos partizaninių kovų rekonstrukcijų Amerikoje pradininko Alekso Radžiaus

7.Maloniai nustebino Tenesis – unikali valstija gražiais miestais, o Nešvilis ne tik “ant popieriaus” muzikos sostinė: jo centre gyva muzika net drbo dienom darbo metu, o sustojus paleisti drono bemat prisistatė “wannabe” muzikantai, kurie paprašė pafilmuoti dronu jų muzikiniam klipui. Po šios kelionės iš viso jau esame aplankę 48 valstijas iš 50.

8.Į Tikslasamerika.lt žemėlapį dar įtraukėme apie 30 papildomų vietų, tarp jų – apleistas lietuvių kapines Pensilvanijoje, lietuvių namus Edmontone ir lietuvių muziejų Aliaskoje. Prie dalies tų vietų laukė įdomios pažintys. Turėjome daugiau pasakojimų-paskaitų, nei planavome, nes pakeliui kai kurios bendruomenės prašė papildomų – iš viso aštuonias.

Apleistose lietuvių kapinėse Mahanojuje, Pensilvanijoje

Apleistose lietuvių kapinėse Mahanojuje, Pensilvanijoje

9.Tarp minusų – tebesitęsiantys autonuomos deficitai. Gerai, kad bent didžiajai kelionės daliai (pradžiai) gavome automobilį už “tik” (taip, šiuolaikinėse JAV “tik”) ~50 eurų per dieną. Vėliau Kanadoje norint gauti bent už 45 reikėjo nuomotis iš privataus asmens, kažkokio Aleksejaus, tai sugaišo daug laiko. O grįžus į Niujorką, Pensilvaniją, jau mokėjome 100 eurų už dieną. Gi Aliaskoje automobilių negavome išvis: dar prieš kelis mėnesius kainavo 200 ar 300 eurų už dieną (nerizikavome COVID laikais užsakyti iš taip anksti), o paskui išparduoti visiškai. Teko kliautis autobusais, traukiniais, Ankoridže – pavėžėjusiais lietuviais. JAV su viešuoju transportu labai sunku – kas, kad atvažiuoji į Denalio traukinių stotį, iki viešbučio 11 km, o ir tas labai brangus, kurį ėmei todėl, kad kiti dar toliau… Teko kliautis ir autostopu. Bet pravažiuoti traukiniu Aliaskoje ir apskritai JAV – įdomi patirtis. Ten traukiniai ne tiek transporto priemonė, kiek kelionė laiku į trauykiniųa usko amžių: laikas netaupomas, važiuoja ir 50 km/h, stoja “kad mašinistas perliptų iš vieno traukinio į kitą”, bet yra visokios vakarienės ant staltiese padengto stalo, kėdės su kupoliniu vaizdu į nuostabią Aliaskos gamtą ir t.t. Bet šiaip prisiekėme sau po JAV be nuomoto automobilio nebekeliauti, nebent po Niujorką. Ir supratome, kodėl JAV autonuomai staiga pabrangus nuo 25 dolerių iki 100 ir daugiau visi vis tiek tiek moka, ir automobilių vis tiek trūksta: net atmetus patogumo klausimą, tai dažniausiai tiesiog apsimoka, nes, pvz., mieste gali būti vos keli ne savu automobiliu pasiekiami viešbučiai ir kainos ten dvigubos ar trigubos palyginus su kokiu atokesniu moteliu, keliaujant dviese viešasis transportas irgi išeina brangus ir t.t. Beje, deficitų JAV yra ir kitur – pvz. sunku įsigyti naujus mikrofonus sugedus seniems.

Viename Masonų ložės kambarių

Viename Filadelfijos masonų šventyklos kambarių – visada norėjau apsidairyti vienoje didžiųjų JAV masonų ložių ir Filadelfijos ložė pranoko lūkesčius

10.Dėl aukštų kainų ir, išskyrus keletą vietų (kaip pvz. loftas Filadelfijoje 1909 m. gamykloje) labai “standartinių” nakvynės vietų (vienodi pakelės moteliai), o taip pat prastoko interneto, dirbti per atstumą JAV ar Kanada nėra labai tinkamos: norisi verčiau skirti brangų laiką tam, ką gali padaryti tik JAV (vietos, lietuviškas paveldas), o dirbti geriau iš pigesnių šalių, kur už daug pigiau gauni daug ypatingesnę kokybę.

Mūsiškiame lofte

Dirbame iš lofto Filadelfijoje – vienintelės vietos, kur prasitęsėme buvimą ilgiau, nes buvo geras kainos ir kokybės santykis

Straipsniai iš šios kelionės

Filadelfija | Vašingtonas | Alberta | Aliaska | Lietuviško paveldo paieškų dienoraštis


Ispanija (su Afrika, Graikija ir kt.) 2022-2023


Kelionės idėja ir tikslai

Nors šios kelionės metu „bazavomės“ Ispanijoje, inkorporavome daugybę kitų idėjų. Vienas vietas aplankėme pakeliui į ir iš Ispanijos (radus gerus skrydžius, taip skristi buvo pigiau, nei tiesiai į Ispaniją). O kitas vietas aplankėme skrydžiais iš Ispanijos ir atgal į ją (tokie skrydžiai į tas vietas buvo geresnėmis sąlygomis iš Ispanijos, nei Vilniaus).

Tikslai:

(1)Sudalyvauti Europos viktorinos čempionate lapkričio pradžioje Berlyne. Tą svajonę turėjau nuo seno ir, surinkęs Lietuvos rinktinę, galėjau įgyvendinti pakeliui į Ispaniją.

(2)Pamatyti nelankytas įdomiausias Ispanijos vietas (šioje šalyje buvau daug, bet didelę laiko dalį iki tol praleidau konkrečiuose regionuose). Pagal galimybės, važiuoti į tas vietas automobiliu arba skristi vidiniais reisais, jei bus pigūs skrydžiai.

(3)Nueiti šv. Jokūbo keliu bent 100 km į Kompostelos Santiagą. Tai – pirmas toks daugiadienis žygis gyvenime ir pirmoji piligriminė kelionė. Taip pat „pailsėti“ nuo daiktų einant be kuprinių, tik su tuo, kas telpa į kišenes.

Santiago katedra

Santiago katedra

(4)Sudalyvauti įspūdingose Ispanijos šventėse tuose miestuose, kur tai švenčiama įspūdingiausiai. Karnavale, Trijuose karaliuose, Didžiojoje Velykų savaitėje. Ispanija garsėja šventėmis…

(5)Pakeliauti po Portugaliją. Aš ten buvau buvęs, bet Aistė – nebuvo ir dažnai prašydavo manęs ten nuvažiuoti.

Luišo I tiltas žvelgiant iš viršaus

Porto miestas Portugalijoje su garsiuoju tiltu

(6)Nuskristi į tokias įdomias vietas, į kurias iš Ispanijos nuskristi pigiau ir patogiau, nei iš Lietuvos. Galiausiai pasirinkau Žaliąjį Kyšulį (skrydis iš Lisabonos), Tunisą (skrydis per Ženevą į priekį, atgal per Londoną, 1-2 dienoms sustojant pakeliui) ir Beniną. Pasirinkus, atsirado papildomų tikslų:

(7)Aplankyti Benino vudu šventę. Tokių minčių turėjau seniai, bet galvojau tai tolimai ateičiai. Tačiau netikėtas „bazavimasis“ Ispanijoje leido juos paankstinti.

Benino vudu šventėje

Benino vudu šventėje

(8)Pakeliauti po Žaliąjį Kyšulį – bent kelias salas.

(9)Ženevoje susitikti su ten dirbančiais pažįstamais ir pakeliauti po šį miestą.

(10)Prie Londono aplankyti Braitono kurortą, kuriame nebuvau, bet turint pora dienų Getviko oro uoste pats tas.

(11)Pakeliauti po Graikiją ir pagyventi Atono kalno vienuolyne. Graikija – viena retų šalių, kur aš buvau buvęs, o Aistė – ne, ir irgi prašė, kad ten pakeliautume. O aš pats buvau buvęs tik Peloponese ir Kretoje – viena senų svajonių buvo aplankyti Meteorą. O vienas draugas seniai turėjo svajonę ir mane kalbino piligrimystei į Atono kalną. Tai suderinome pakeliui iš Ispanijos sustodami porai savaičių Graikijoje ir pakeliaudami kartu su draugais.

Meteoros panorama

Meteoros panorama

Kelionės trukmė

137 dienos (3 mėn. ir 17 dienų), po trumpo grįžimo į Lietuvą – dar 29,5 dienos.

Kelionės maršrutas

Maršrutas sukurtas pagal tai, kad bilietai būtų pigiausi, skrydžiai – patogiausi.
1.Skrydis į Ispaniją per Rygą (1 diena aplankant porą muziejų) ir Berlyną (5 dienos, Europos viktorinos čempionatas).
2.Pigiausias skrydis iš Berlyno buvo į Maljorką, o joje kaip tik nebuvau buvęs. Taigi, 4 dienos Maljorkoje, iš ten skrydis į Malagą.
3.Bazavimasis ir darbas per atstumą Malagoje, su tokiom išvykom:
3.1.Šv. Jokūbo kelias – 10 dienų, iš kurių 6 dienos pats žygis Sarija-Santiagas. Skrydžiai Malaga-La Korunja ir Santiagas-Malaga.
3.2.Žiedas automobiliu (su papildomais nusukimais) Malaga-Lisabona-Portas-La Korunja-Leonas-Salamanka-Merida-Malaga. Iš viso 22 dienos, tačiau iš jų 7,5 dienos Žaliajame kyšulyje (žr. žemiau).
3.2.1.Pakeliui šiame dideliame žiede iš Lisabonos skrydis 7,5 d. į Žaliąjį Kyšulį. Žaliajame Kyšulyje atskridimas į Sal Salą (4 d.), skrydis į Mindelą, iš kurio vienai dienai persikėlėme į Šv. Antano salą (iš viso 2 d.), skrydis į Prają, kurioje dar 2,5 d., ir grįžimas į Lisaboną.
3.3.Kelionė į Beniną iš Malagos per vudu šventę 7 d. Benine keliavome viešuoju transportu po pietinę šalies dalies (Kotonu, Ganvi, Grand Popo, Vida, Abomėjus).
3.4.Kelionė į Tunisą. Iš viso Tunise 18 d. (apvažiavome automobiliu visą šalį), pakeliui į priekį Šveicarijoje 2 d., pakeliui atgal Jungtinėje Karalystėje 1,5 d.
3.5.Įvairios smulkesnės išvykos automobiliu po Andalūzijos regioną. Ronda, Gibraltaras ir kt.
3.6.Dalyvavimas šventėse Andalūzijos regione: Karnavalas Malagoje ir Kadise, Trys karaliai Malagoje, Naujieji metai Malagoje.
4.Grįžimas per Graikiją, kurioje su draugais keliavimas po Peloponeso antikinius miestus, Meteorą, Vikoso tarpeklį bei Atoną (13 d.)
5.Po atliktų reikalų Lietuvoje – grįžimas 28 d. į Ispaniją, kurioje – Granada, Melilja, Kaminito Del Rei, korida, susitikimas su Ispanijos lietuviais Madride „Gabalėlių Lietuvos“ tema ir t.t. Skrydis ten per Turiną – pigus, nors ir nepigiausias, bet, svarbiausia, sustojimas dar viename mieste, kur nebuvau buvęs (1,5 d.).

Kelionės po įvairias Europos ir Afrikos šalis bazuojantis Ispanijoje maršrutai

Kelionės po įvairias Europos ir Afrikos šalis bazuojantis Ispanijoje maršrutai

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

1.Europos viktorinos čempionatas praėjo labai smagiai ir įdomiai. Nors žemyno mastu rezultatai kukloki, neblogai pasirodžiau istorijos teminėje viktorinoje, o tarp lietuvių buvau pirmas ir asmeninėj įskaitoj.

2.Iš anksčiau nelankytų Ispanijos vietų didelį įspūdį paliko Maljorka (gražūs miesteliai), Galisija (unikalus regionas savo dvasia, klimatu), Merida (romėnų liekanos), Melilja (modernistinė architektūra), Granada. Bet kiekvienas Ispanijos miestas gražus, išlikę nuostabūs senamiesčiai, nesugriauti per Antrąjį pasaulinį karą. „Maksimali programa“| būtų apėmusi ir rytų Ispaniją, bet nusprendėme pamažinti tempus, nes dar tikimės grįžti 2024 m. per ekspediciją po Europą lietuviškais keliais (ir ne tik).

Valjdemoso miestelyje

Valjdemoso miestelyje Maljorkoje

3.Šv. Jokūbo kelią nuėjome. Aistė buvo pesimistė, kad bus sunku (be kuprinių, be patirties, per Galisijos žiemines liūtis), bet mano optimizmas pasiteisino. Įsiėjus eiti būdavo lengviau, tarsi tai būtų kasdienybė. Liūtis buvo praktiškai kasdienė, galinga – bet padėjo „Decathlon“ įsigyti neperšlampami rūbai, tik neperšlampamų kelnių, pasirodo, pritrūko. Daiktų nepristigome – tikrai užteko to, kas tilpo į kišenes, ir nereikėjo tampytis. Itin pribloškė Santiagas – gal todėl, kad pernelyg daug nesitikėjau, nes knygose ir filmuose apie žygį paprastai daugiau dėmesio pačiam žygiui. Gal tikėjausi kiek daugiau pabendrauti su kitais žygeiviais.

4.Iš švenčių Ispanijoje įdomiausios pasirodė Velykų savaitė Sevilijoje su visomis procesijomis ir Kadiso karnavalas, kur visas miestas, atrodo, apsirengia fantastiškiausiais rūbais, draugų kompanijos pagal vieną stilių, gatvės muzikos grupės – irgi. Persirengėme ir mes.

Pakeliui į Santiagą

Pakeliui į Santiagą

5.Portugalija žavi, susitikome ir su vietos lietuviais.

6.Žaliajame Kyšulyje nustebino įspūdinga Šv. Antano gamta ir tai, kiek europiečiams pritaikyti yra kai kurie Sal kurortai. Toks trečdalis Afrikos, du trečdaliai Europos.

Žaliojo Kyšulio Šv. Antano saloje

Žaliojo Kyšulio Šv. Antano saloje

7.“Balčiausias lapas“ iš visos kelionės buvo Beninas. Apie jį informacijos mažai, vudu šventėje nesitikėjome, ką rasime. Aistė keliauti bijojo – ir maliarinė zona, ir „Kaip į mus žiūrės afrikiečių religinėje šventėje?“. Maliarinė zona tikrai (40% kasmet suserga), bet vudu šventė buvo visiška priešingybė stereotipams – labiau turistinis, pusiau politinis renginys su kalbom ir folkloro šokiais. Tiesą pasakius, likau nusivylęs, kaip ir kiti, kas norėjo ko „tikro“. Bet tikrą vudu Benine pamatėme vėliau, Abomėjuje. Ir, priešingai nei vudu šventį, pats Beninas pranoko lūkesčius: puikiai išlikusi tradicinė Afrikos kultūra, draugiški žmonės, nedideliu atstumu įdomios vietos, kaip Abomėjus (vergvaldžių karalija), Grand Popo (kurortas), Vida (vudu sostinė) ir kt. Aišku, keliauti reikia neeuropietiškai, beveik nėra autobusų (tik krūmų taksi), viešbučių daug kur negausi per Booking.com ir t.t., bet prisitaikyti prie to buvo įdomu ir net pagavau kelionių po Afriką azartą, o ir Aistė, į regioną žiūrėdavusi skeptiškai, pripažino, kad keliauti ten tikrai galima.

Grand Popo viešbutyje po tinklu

Grand Popo viešbutyje po tinklu

8.Tunisas nustebino lankytinų vietų gausa, o garsieji kurortai kaip tik kiek nuvylė (vienodi). Įdomūs romėnų miestai, Džemo amfiteatras, kiek kitokios nei Maroke medinos, o ypač sužavėjo dykuma, kur gyvenome ir požeminiame berberų daugiabutyje, ir tradiciniuose ksaruose. Gyvenome ir tradiciniame name Sidi Bou Saido medinoje. Silpnos vietos – sunku su wifi, labai šiukšlina. Deja, Tunise nukentėjau nuo kišnenvagių (tramvajuje).

9.Tarpiniai sustojimai parinkti gerai. Gerai, kad iš Getviko važiavom ne į Londono gausmą, kur jau ne kartą buvome buvę, o į nepažintą Braitoną. Gerai, kad išpuolė pigūs skrydžiai per Ženevą, kur dar nebuvau buvęs ir turėjom du įdomius susitikimus. Ir skristi į priekį per Rygą buvo įdomu – aplankiau atidarytą iš naujo Okupacijos muziejų, Juodagalvių namus. Viskas turininga. Turine sužavėjo senoji Fiat gamykla ir vaizdai nuo jos stogo.

Prie Džemo amfiteatro

Prie Džemo amfiteatro

10.Graikija, kur buvau buvęs seniai, savaip nustebino: anksčiau šiuolaikiniai jos miestai atrodė nykokai, o dabar visai norėtųsi ten pagyventi ir ilgiau. Antikinės vietos kaip kurios: kai kurios labai mažai išlikusios. Meteora pribloškė, o taip pat dvi dienos vienuoliško gyvenimo Atone: nepakartojama patirtis čia pat, Europoje. Matėme ir „juodąją Graikijos pusę“: komunistų ir anarchistų keliamas riaušes.

11.Korida pasirodė žiauri, bet visada įdomu pamatyti tradicijas… Netikėtai sutapo, kad paskutinę dieną Ispanijoje dar vyko viduramžiškų kovų pasaulio čempionatas: pamatėme reklamą ant autobuso Madride ir nuvažiavome, nors buvo ~400 km – išties įdomu buvo geriau pažinti šį sportą.

Buto antrame nuo viršaus polikatoikijos aukšte terasoje

Bute Atėnuose su nuostabiu vaizdu į Akropolį

Straipsniai iš šios kelionės

Maljorka | Šv. Jokūbo kelias | Galisija | Portugalija | Žaliasis Kyšulys | Beninas | Gibraltaras | Tunisas | Korida | Graikija | Graikijos žemynas | Atėnai | Atono kalnas


Tikslas – Amerika 2023 ir aplink pasaulį


Kelionės idėja ir tikslai

1. Apskristi pasaulį. 2011 m. per savo medaus mėnesį apskridome pasaulį, daugiausiai nusileisdami pakeliui įvairiose Okeanijos salose – Mikronezijoje, Guame, Maršalo Salose. Planavau panašią kelionę (tik po kitas salas) surengti dar 2021 m. vestuvių dešimtmečiui – bet sutrukdė COVID ribojimai. Beje, dar ir 2023 m. daugybė „egzotiškensių“ skrydžių Ramiajame vandenyne neatkurta. Taigi, idėją teko kiek keisti: vietoje nutolusių salų leidomės kur kas didesniuose miestuose, daugelyje kurių jau buvome buvę (Niujorkas-Čikaga-Manila-Dubajus) – tačiau kiekviename „pakelės oro uoste“ išpildėme ką nors iš „grandiozinių“ gyvenimo planų – nuo dar neaplankytų šalių iki ~30000 km „Tikslas – Amerika“ ekspedicijos iki išsvajotų pasaulinių renginių. Visi tikslai – žemiau.

2. Surengti “Tikslas – Amerika 2023” ekspediciją. Aplankyti ir į tikslasamerika.lt žemėlapį įtraukti paskutines nutolusias lietuviškas vietas JAV ir Kanadoje, kur dar nebuvome buvę: nuo buvusios lietuvių bažnyčios Vinipege ir paminklo lietuviams Thunder Bay iki lietuviškų skulptūrų šiaurės Meine.

Lithuanian Heritage Trail ženklas Meine

Lithuanian Heritage Trail ženklas Meine

3. Sudalyvauti ir surengti viktorinas apie lietuvių paveldą Amerikos lietuvių renginiuose: Pasaulio lietuvių jaunimo kongrese, „Dainavos“ stovykloje ir kt. Taip pat rengti paskaitas-pasakojimus apie lietuvių paveldą JAV ten, kur jų dar nerengėme.

4.Nufilmuoti filmus apie lietuvišką paveldą tose Amerikos vietose, kur vykdėme ekspedicijas dar be filmavimo: iš tokių liko Naujoji Anglija, kai kurios Pensilvanijos vietos, o Čikagoje ir aplink jau filmavome, bet dar neturėjome drono, vaizdų iš kurio Čikagos įspūdingos lietuviškos vietos tikrai vertos.

Vusterio lietuvių bažnyčia

Vusterio Ašros Vartų lietuvių bažnyčia

5.Sudalyvauti Calgary Stampede – didžiausiame pasaulyje rodeo festivalyje ir labiausiai pašėlusioje miesto šventėje.

6.Praleisti daugiau laiko Kvebeke, Kanados provinicijoje, garsėjančioje didingais miestais, aplankyti patį Kvebeko miestą.

Kvebeko miesto garsiausias pastatas - Fronternac viešbutis

Kvebeko miesto garsiausias pastatas – Fronternac viešbutis

7.Aplankyti kurį iš labiausiai nutolusių Kanados kraštų. Galiausiai pasirinkome važiuoti automobiliu iki Niufaundlendo.

8.Aplankyti JAV ir Kanados uolėtųjų kalnų nacionalinius parkus: Ledyno, Votertono ežerų.

Votertono ežerų nacionalinis parkas Kanadoje

Votertono ežerų nacionalinis parkas Kanadoje

9.Stebėti Pasaulio krepšinio čempionatą. Jis kaip tik vyko Maniloje.

10.Aplankyti brangiai iš Lietuvos aplankomą šalį, į kurią yra paprastesni ir pigesni skrydžiai iš JAE. Pasirinkome Maldyvus.

Maldyvų koraliniai atolai iš lėktuvo

Maldyvų koraliniai atolai iš lėktuvo

11.Pamatyti naujas JAE sukurtas vietas ir pažiūrėti, kaip po 2 m. atrodo EXPO miestelis.

Kelionės trukmė

120 dienų (~4 mėnesiai).

Kelionės maršrutas

1.Nuskridę į Niujorką išsinuomavome automobilį, praleidome 11 intensyvių dienų keliaudami po Naujosios Anglijos lietuvišką paveldą, kuriant filmus ir įrašinėjant interviu. Taip pat sudalyvavime Pasaulio lietuvių jaunimo kongrese Bostone ir Neringos stovykloje.

2.Kirtę sieną į Kanadą, vėl apsilankėme Monrealyje, „lietuviškuose“ ežeruose prie jo, o tada važiavome į Kvebeko miestą, iš kurio tuščiu Translabradoro keliu (~2000 km) iki Blanc Sablon, iš kur kėlėmės į Niufaundlendą (iš kur užsukome ir į Sen Pjerą ir Mikeloną). Grįžome į keltu į žemyninę Kanadą – Halifakso apylinkes, iš kur kirtome sieną atgal į JAV, Kanadoje ir Sen Pjere ir Mikelone praleidę ~15 dienų.

Su šiltuoju ekspedicijos uniformų variantu važiuojame per Kanadą. Aš rašau straipsnius - kad nieko nepamirščiau iki bus nauji ir nauji susitikimai

Su šiltuoju ekspedicijos uniformų variantu važiuojame per Kanadą. Aš rašau straipsnius – kad nieko nepamirščiau iki bus nauji ir nauji susitikimai

3.Kirtę sieną atgal į JAV, pravažiavome kitas Naujosios Anglijos vietas iki Niujorko, iš kur skridome į Čikagą. Iš viso šis ratas automobili nuo Niujorko iki Niujorko truko 32 dienas.

4.Iš Čikagos darėme automobiliu antrą didžiulį ratą (iš viso ~13500 km). Į vakarus važiavome JAV puse, pro kai kurias lietuviškas vietas bei Montaną, Ledyno (Glacier) nacionalinį parką. Grįžome atgal per Kanados prerijas – pro Votertono ežerų nacionalinį parką, Kalgarį (kur kaip tik vyko Calgary Stampede šventė), dinozaurų skeletų pilnus Kanados prerijų muziejus, Vinipegą, Thunder Bay. Grįžę į Mičiganą, daugiau laiko praleidome Detroite, tada vykome į Pensilvanijos Anglies regioną kur dalyvavome Lietuvių dienose ir lankėme papildomus lietuvių klubus, bažnyčias ir kt. O iš ten parvažiavome į Čikagą, iš kurios išskridome į Manilą. Šitas „Antras ratas“ truko 44 dienas. Iš Čikagos skridome į Manilą.

5.Po itin intensyvių mėnesių Maniloje gyvenome „ramiau“, dirbome nuotoliu. Vieninteliai planai – lankytis Pasaulio krepšinio čempionato varžybose, kur stebėjome ne tik Lietuvos žaidimą. Tiesa, draugui persikėlus gyventi į Taivaną, planas „pasipildė“: iš Manilos nuskridome aplankyti jo. Iš Manilos į Dubajų gavome labai pigų skrydį: “Cebu Pacific” kainavo 65 eurus. Filipinuose praleidome 22 iki skrydžio į Taivaną (su čempionatu), tada 2 dienas Taivane ir 3 dienas Filipinuose po to.

Dirbu nuotolių iš Filipinų. Už nugaros - arena, kurioje vyksta čempionatas, ir krepšinio statula

Dirbu nuotolių iš Filipinų. Už nugaros – arena, kurioje vyksta čempionatas, ir krepšinio statula

6.JAE aplankėme kai kurias nelankytas vietas – nuo Sir Bani Jas salos iki Ateities muziejaus – ir taip pat iš ten nuskridome į Maldyvus, kur aplankėme visų keturių tipų salas: sostinės Malės metropolio, privačią salą-kurortą (Dhigufaru), pigesnį „masinį kurortą“ (Maafušis) ir atokesnes salas (Hanimadū ir Utimu). JAE praleidome 5 dienas Dubajuje, tada skridome 8 dienoms į Maldyvus, praleisdami ten po 2 dienas visų tipų salose, ir grįžę dar 3 dienas JAE (daugiausiai Abu Dabyje).

Kelionės žemėlapis

Kelionės žemėlapis

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Didžiausią įspūdį palikusios vietos ir patirtys (ne eilės tvarka):
1.Pasaulio krepšinio čempionatas Maniloje – ypač pergalingas Lietuvos žygis pradžioje, visos pažintys su kitais sergančiais lietuviais, šventimas kartu. Susitikau kaip niekur daug žmonių, kurie jau mane žinojo iš šio tinklapio, nors aš jų nepažinojau – buvo įdomu susipažinti su savo skaitytojais. Tai, jei skaitote šitą, visiems linkėjimai! Na ir apskritai krepšinio dvasia Filipinuose kur krepšinis, kaip Lietuvoje – antroji religija. Taip pat smagu buvo po visų intensyvių kelionių net 19 dienų apsistoti vienoje vietoje: tai antras ilgiausias apsistojimas per mūsų keliones.

Nuotrauka su M. Kuzminsku Pasaulio krepšinio čempionate

Nuotrauka su M. Kuzminsku Pasaulio krepšinio čempionate

2.Calgary Stampede – tikiu, kad didžiausia pasaulyje miesto šventė, ir taip pat geriausia vieta patirti rodeo, žirgų, Kanados kaimo ir pan. kultūrą. Patirtis tiesiog nepakartojama!

Calgary Stampede miniose

Calgary Stampede miniose

3.Kelionė Translabradoro keliu – kažkas magiško važiuoti tūkstančius kilometrų „per niekur“, apsirūpinus maistu, vis tuštėjančiu ir tuštėjančiu keliu, kur automobiliai užleido vietą gyvūnams.

Translabradoro kelyje - ką tik užsipylėme benzino, nes 400 km nebus degalinių!

Translabradoro kelyje – ką tik užsipylėme benzino, nes 400 km nebus degalinių!

4.Lietuviškoji Amerika – tyrinėju ją šeštus metus, bet nesiliauja žavėti… Vis dar randu ir naujų įdomių vietų, kaip Gedimino stulpų paminklas Kanados kalnuose ar “Lithuanian Heritage Trail” šiaurės Meine, bet kartu smagu ir grįžti į vietas, kurias jau lankiau, susitikti su tais pačiais žmonėmis: šioje ekspedicijoje kaip niekad daug važiavome panašiais keliais, kaip anksčiau. O taip pat pavyko užeiti į tuos lietuvių klubus ir bažnyčias, kuriuos dėl laiko stokos anksčiau galėjau pamatyti tik iš išorės – ir ten laukė nuostabūs atradimai! Ir kokie nuostabūs vaizdai pakėlus droną virš Čikagos lietuvių bažnyčių bei kitų vietų. Per JAV ir Kanadą nuvairavome 30000 km – beveik tiek, kiek per visas ekspedicijas iki tol kartu paėmus ir tris ketvirčius pusiaujo ilgio!

Šv. Kryžiaus lietuvių bažnyčia Čikagoje iš drono

Šv. Kryžiaus lietuvių bažnyčia Čikagoje iš drono

Prie Voterberio lietuvių mokyklos

Prie Voterberio lietuvių mokyklos

Maunt Karmelio lietuvių klube, kur pagaliau susitikome su lietuvybe labai besidominčiu XIX-XX a. sandūros imigrantų palikuonimi Joseph Dowkus ir tapome klubo nariais

Maunt Karmelio lietuvių klube, kur pagaliau susitikome su lietuvybe labai besidominčiu XIX-XX a. sandūros imigrantų palikuonimi Joseph Dowkus ir tapome klubo nariais

5.Maldyvai nustebino labiau, nei tikėjausi. Nesu keliautojas-poilsiautojas – tad abejojau, ar Maldyvų privati sala pasirodys verta pinigų. Aišku, tikrai brangi, bet net tam, kurio „atostogų idealas“ nėra gulėjimas prie jūros ar baseino, tos jūros žydrynės, vila antvandens, skrydis hidrplanu atrodė kaip rojus. O kur dar kitos Maldyvų įdomybės: „anksčiausias miestas“ sostinė Malė, atokios salos. Privačios salos taip „užgožusios“ visus Maldyvus, kad apie jas kalbama labai mažai, nė nežinojau, ko tikėtis. Ir Maldyvų virtuvė skani!

Prie vandens vilų Maldyvuose

Prie vandens vilų Maldyvuose

6.Susitikimai su “senais pažįstamais ir draugais“ visur pakeliui – įspūdinga skristi į vis kitą šalį, ir sutikti žmones nuo senų draugų iki tų, su kuriais jau susitikai praeitose kelionėse. JAV, Kanada, JAE, Filipinai, Taivanas – visose šiose šalyse sutikau bent po kelis žmones, kuriuos jau pažinojau nuo seniau. Vieni ten gyvena, su kitais kartu keliavom. Dar nebuvo kelionės, kur tų susitikimų būtų šitiek daug!

Su draugo šeima Gaosionge, kur jie persikėlė gyventi iš Lietuvos

Su draugo šeima Gaosionge, kur jie persikėlė gyventi iš Lietuvos

7.Gelsvi dangūs nuo Kanados miškų gaisrų apėmę Niujorką, Labradorą ir kitas vietas: distopinės spalvos, žmonės su kaukėm ir net dujokaukėm…

Gelsvam smoge paskendęs Niujorkas mūsų atvykimo dieną

Gelsvam smoge paskendęs Niujorkas mūsų atvykimo dieną

8.Kanados gyvieji muziejai: nuo Lujiburgo forto iki King‘s Landing iki Fort William Thunder Bay, niekur kitur pasaulyje nesijaučiau šitaip „grįžęs laiku“ kaip ten, kur darbuotojai ne tik persirengę senoviniais drabužiais, bet ir „gyvena savo rolėse“ it nesibaigiančio spektaklio aktoriai. Gyvųjų muziejų koncepcija patinka – ypač Aistei – bet nežinojau, kad kanadiečiai juos kuria geriausius pasaulyje!

Lujiburgo forto gyvajame muziejuje

Lujiburgo forto gyvajame muziejuje

9.Pagyvenimas Detroite, dirbant nuotoliu su vaizdais į senuosius dangoraižius, liūdni, bet žavūs nykstantys Detroito rajonai, Drive-In kinas ir t.t. Tai – vienas dalykų, kuriuos pasirinkome be išankstinio plano, nes pastebėjau, kad yra geras ir sąlyginai nebrangus butas AirBnB (kai tuo tarpu dažniausiai JAV tenka apsistoti vienoduose moteliuose, kur net užuolaidų neatsitrauksi, nes langas tiesiai į praėjimą, todėl tokias “stoteles” vertini).

Prie apleisto automobilių fabriko Detroite

Prie apleisto automobilių fabriko Detroite

10.JAV lietuvių stovyklos: Pasaulio lietuvių jaunimo kongresas, Ateitininkų „Dainava“. Lankiau stovyklas seniau, bet tuščias – gyvos jos atrodo visai kitaip, tokia unikali amerikietiškai lietuviška dvasia.

Vedu viktoriną apie Lietuvą ir lietuvių paveldą Pasaulio jaunimo kongrese stovykloje "Neringa" Vermonte

Vedu viktoriną apie Lietuvą ir lietuvių paveldą Pasaulio jaunimo kongrese stovykloje “Neringa” Vermonte

Mažiau linksmos patirtys:

1.Deja, atvykęs į tas pačias lietuviškas Amerikos vietas antrą kartą, supratau, kad tikrai nemažai jų sunykę per kokius 4 ar 6 metus kai ten lankiausi. Kai kurias vietas iš žemėlapio teks išimti ar pažeminti jų kategoriją. Uždarytos lietuvių bažnyčios (ir ta, kur krikštytas Ramanauskas-Vanagas), nuimtos atminimo lentos, nugriauti ar išniekinti paminklai ir, priešingai, nei, tarkime, Lenkija, Lietuva neturi aiškaus plano tai saugoti.

Nugriautas paminklas Lietuvai Niu Britene, kur gimė Adolfas Ramanauskas-Vanagas

Nugriautas paminklas Lietuvai Niu Britene, kur gimė Adolfas Ramanauskas-Vanagas

2.Taip pat ne vienas žmogus, su kuriuo susitikau ten anksčiau, jau miręs – viena vertus liūdna, kita vertus, džiugu, kad bent jau pavyko susitikti, įrašyti jų mintis ir prisiminimus.

3.Kai kurios vietos, iš kurių daug tikėjausi, kiek nuvylė. Pvz. Dubajaus Ateities muziejus, Pasaulio salyno viešbutis ar Sir Banijas sala neprilygo įprastam JAE “Geriausias pasaulyje” standartui – bet tikriausiai visur ten, kur Emyratuose įspūdingiausia, buvome buvę anksčiau. Na, vis tiek labai smagu buvo tiesiog praleisti kelias dienas toje šalyje!

4.Kaip turbūt galima tikėtis 4 mėnesių kelionėje, buvo visokių “praktinių niuansų”, kurie, kai nuolat turi judėti, laikinai kiek apkartino kelionės eigą. Štai sugedo Aistės kompiuteris – ventiliatorius staiga ėmė skleisti itin garsų ir erzinantį garsą. JAV visur būtų remontavę labai ilgai, trūko detalių, tad teko laukti Filipinų, kur apsistojome ilgiau – ten kompiuterį paėmė kelioms savaitėms, tačiau juk Aistei nuolat reikia dirbti, teko ieškoti laikino sprendimo – kišeninio kompiuterio, prijungiamo prie televizoriaus. Taip pat sirgome, Aistė nusiskėlė dantį ir pan. – na, bet viskas arba išsisprendė, arba sulaukė grįžimo Lietuvon.

5.Kadangi didelė kelionės dalis buvo ekspedicija lietuviškais keliais, tempas buvo “ekspedicinis”, itin aukštas, tačiau kartu ekspedicija buvo ilgesnė už visas kitas, atstumai didesni, tad Aistė minėjo pavargusi. Iš dalies taip buvo ir dėl to, kad “eigoje” išaiškėjo papildomų lietuviško paveldo vietų, kurioms laikas nebuvo numatytas – kadangi labai svarbu į tikslasamerika.lt žemėlapį sudėti viską, teko jas lankyti, fotografuoti, filmuoti poilsio ar miego sąskaita.

Straipsniai iš šios kelionės

Dar rašomi.

Argentina, Antarktida, Bolivija


Kelionės idėja ir tikslai

1.Nukeliauti į Antarktidą – paskutinį neaplankytą žemyną.

Pingvinų kolonija

Pingvinų kolonija ir ledkalniai Antarktidoje

2.Kadangi į Antarktidą beveik visos kelionės – laivais iš Ugnies Žemės Argentinoje, aplankyti per 2019 m. kelionę nelankytas gražias Argentinos dalis: Ugnies Žemę, o taip pat šiaurės vakarų Argentiną.

3.Užbaigti Argentinos lietuviškų vietų tyrinėjimus esančiomis Tandilyje, Epekuene, Kordoboje ir kitur (ko nelankėme 2019 m. ar apie ką sužinojome po to), taip pat surengti paskaitas-pasakojimus apie Gabalėlius Lietuvos Argentinos lietuviams.

4.Pagyventi dirbant nuotoliu Buenos Airėse, nuostabiame mieste.

Buenos Airės

Buenos Airės

5.Apkeliauti Boliviją, vieną autentiškiausių ir “indėniškiausių” Pietų Ameirkos šalių – Ujūnio druskožemius, lynų keltuvais garsėjančią sostinę – aukščiausią pasaulio didmiestį – La Pazą – ir kt. Pagyventi ten dirbant nuotoliu bei aplankyti Oruro karnavalą, vandinamą antru pagal dydį Pietų Amerikoje po Rio de Žaneiro karnavalo.

5.Pakeliui į Argentiną sudalyvauti Tarptautiniame viktorinos čempionate prie Malagos.

Oruro karnavalo muzikantai

Oruro karnavalo muzikantai Bolivijoje – tik fragmentas dvi paras trunkančios procesijos

Kelionės trukmė

111 dienų.

Kelionės maršrutas

1.Skrendame iš Lietuvos į Malagą. Dalyvauju Tarptautiniame viktorinos čempionate. Andalūzijoje būname 18 dienų, aplankome Kordobą, dirbame nuotoliu. Pabaigoje važiuojame traukiniu į Madridą, iš kur skrendame į Buenos Aires.

2.Po kelių dienų Buenos Airėse “formalumams sutvarkyti”, skrendame į Ugnies Žemę, kur dirbame nuotoliu 6 dienas ir aplankome vietas aplink. Dirbti reikia “į ateitį”, nes Antarktidos kruize nebus jokių galimybių pasiekti internetą (arba jis bus lėtas ir labai brangus).

3.12 dienų kruizas į Antarktidos pusiasalį.

Mūsų laivas į Antarktidą (kairiau)

Mūsų laivas į Antarktidą (kairiau)

4.Iš Ugnies Žemės skrendame į Buenos Aires ir darome 2 savaičių “žiedą” nuomotu automobiliu aplink centrinę Argentiną. Žiedo metu aplankom ir įdomias vietas, tokias kaip paskendęs ir vėl iškilęs Epekueno miestelis, Akonkagvos kalno prieigos, Mendosos vyno regionas, Valjesito Difunta Correa šventovė, Andų vaizdai, Luchano šventovė. Taip pat – svarbiausias lietuviškas vietas: sunykę lietuvių viešbučiai Epekuene ir Viža Paranasito, buvę Korodbos lietuvių klubai. O kartu turime paskaitas apie lietuviškas vietas – Kordoboje, Rosarijuje.

5.Prieš Kūčias grįžtame 2 savaitėms į Buenos Aires, kur sutinkame ir Naujus metus, lankome lietuvių klubus, bendruomenes.

Kelias Argentinos Anduose

Kelias Argentinos Anduose

6.Po naujų metų, skrendame į Šiaurės Vakarų Argentiną – Saltą – kur per 4 d. aplankome šį “indėnišką” Argentinos regioną. Keliaujame nuomotu automobiliu, o paskui autobusu važiuojame į Boliviją.

7.Iš Argentinos mėnesius važiuojame į Boliviją, lankydami ją šia tvarka:
-1 d. Tupizoje tvarkant formalumus.
-4 d. Ekskursija Tupiza-Ujūnis džipais.
-4 d. Potosyje, aukščiausiame pasaulio mieste.
-4 d. Sukrėje, “baltajame” Bolivijos senamiestyje.
-4 d. Kočabamboje. Dėl Aistės problemų su aukščio liga bei kelių blokadų Kočabamboje, šią dalį teko panaikinti ir skristi į Santa Kruzą bei aplankyti Samaipatą (planavome tai daryti kelionės gale).
-7 d. La Paze. Taip patiko, kad prasitęsėm iki 11 d. Iš La Pazo vienos dienos ekskursijomis aplankėme ir Tivanaką, aplankiau ir Titikakos ežerą bei Isla del Sol salą.
-4 d. Orure, kur vyko karnavalas.
-2 d. Santa Kruze.

Prie džipo Ujūnio druskos lauke

Prie džipo Ujūnio druskos lauke

8.Skrendame atgal į Madridą, iš kur traukiniu į Malagą, iš ten po 3 dienų į Kauną.

Kelionės maršrutas pagal transporto priemonę

Kelionės maršrutas pagal transporto priemonę (skrydžiai lėktuvais nepažymėti)

Kaip sekėsi (mintys po kelionės)

Didžiausią įspūdį paliko:

1.Antarktida! Tai tiesiog kitas pasaulis – šalčio, be uostų, be valstybių, tik gamtos. Pasirinkome “Basecamp” kruizą, tad buvo gausu ir unikalių patirčių: nakvynė Antarktidos žemyne sniege, plaukimas kajakais, lipimas į kalną. Aišku, buvo brangiausia gyvenimo kelionė be jokių lygių – bet buvo verta, nes viskas pateikta kokybiškai, su daugybe paskaitų, daug sužinojome apie šį kraštą. Jo ledkalniai, pingvinai, ruoniai, banginiai, krantai, tuščios mokslinės bazės ir trobelės, nuskendę laivai – kažkas tokio! Mažai kas ten buvęs, tad kol kas tas grožis mažai žinomas, bet tokia kelionė tikrai nėra vien dėl to, kad “būtum lankęs 7 žemynus”, tai unikalus kraštas be viso to.

Prie ledkalnio Antarktidoje

Prie ledkalnio Antarktidoje

2.Bolivija! Negalvojau, kad ši šalis šitaip patiks. Bet patiko daugeliu aspektų. Ujūnio druskožemiai veini spalvingiausių planetos peizažų. Ne tik išlikusi autentiška indėnų kultūra – tautiniai rūbai, aukos Pačamamai – bet ir gimsta naujos tradicijos, kaip čolitų imtynės ar čoletai, įspūdingi aimarų rūmai. Daugybė pažinčių, nes ten daug rimtų keliautojų, “keliaujančių aplink pasaulį”. Oruro karnavalas – tikrai nesitikėjom tokių mastelių, kur kone 50 000 muzikantų ir šokėjų be perstojo juda ta pačia kryptimi dvi paras kaip pilgrimai – šoka, dainuoja. Šitiek įvairių tautinių šokių! Kaip ir Antarktida, Bolivija atrasta per mažai. O kur dar La Pazas, kur jo lynų keltuvai – maloniausias viešasis transportas kur nors pasaulyje, kurių linijomis norėjau tik skraidyti ir skraidyti, ir pasilikau ten neplanuotai ilgai. Dar Potosio kasyklos “Cerro Rico” kalne, kadaise tiekdavusios Ispanijos Imperijai kone visą sidabrą ir suteikusios galybę. Na ir ta atmosfera be visokių blogyvių, būdingų Pietų Amerikai – infliacijos, kraštutinės kairės, valdžios ribojimų, siaubingo nesaugumo (išskyrus gal Santa Kruzą) ir t.t. Netgi norėtųsi ten gyventi!

Inkahuasio saloje

Inkahuasio saloje Ujūnio druskožemyje

Lynų keltuve La Paze

Lynų keltuve La Paze

3.Lietuviškos Argentinos vietos ir kitos vietos bei pažintys, prie kurių jos privedė. Daug ką jau matėm, bet dar daug ką atradom – nuo paskendusio Epekueno miestelio, kur stovėjo viešbutis “Lietuva”, iki kito apleisto viešbučio “Lietuva” Paranos deltoje, kurį pasiekėme tik išsinuomavę iš vietos gaisrininko laivą ir t.t. Turėjom daugiau laiko Argentinoje nei kada seniau, susipažinom su daug naujų Argentinos lietuvių.

Prie Argentinos lietuvių centro Buenos Airėse

Prie Argentinos lietuvių centro Buenos Airėse

4.Argentinos Andai ir jų nuostabūs peizažai.

5.Kainos. Išskyrus Antarktidą ir nakvynę Oruro karnavalo metu, tiek Argentinoje, tiek Bolivijoje – labai pigu. Bolivijoje – ir aukšta kokybė (butai su gražiais vaizdais ir pan.) – bent jau didmiesčiuose.

Šiaurės Vakarų Argentinoje

Šiaurės Vakarų Argentinoje

Kas mažiau patiko:

1.Argentinos biurokratija ir “betvarkė”. Kokių problemų tik ten nebuvo. Tai viena sunkesnių šalių keliauti. Visokie valdžios ribojimai, draudimai – net valiutą keistis tekdavo slapta, atsiskaityti kortelėm negalėdavom, nes būtų taikomas valdžios nustatytas itin prastas valiutos kursas. Ir šiaip sistema tiesiog neveikia, nuolat reikėdavo spręsti visokias problemas, o išsprendus vienas tuoj kildavo kitos. Tai atšaukė skrydį ir nepasiūlė naujo, o pinigų negrąžino – naujo skrydžio nebuvo dar 6 dienas, ir bilietą buvo galima nusipirkti tik grynais. Daugybė viešbučių, restoranų neveikia ir pan. Autonuoma pakėlė jau rezervuotos mašinos kainas – tą sužinojome tik atvykę, kai alternatyvų nebebuvo, o naujosios kainos buvo brangesnės nei Norvegijoje… Ir tai tik keli Mūsų vizito metu buvo išrinktas naujas prezidentas Milėjus – beliko viltis, kad ateity tai kažką pakeis, argentiniečiai to viliasi.

2.Bolivijos aukščiai. Man jie labai gražūs ir romantiški, bet Aistės organizmas su jais taip ir nesusitaikė. Ir po pradinės kalnų ligos liko liekamųjų reiškinių – net La Paze buvo sunku miegoti (man tik 4 km+ aukščiuose), labai sunku lipti aukštyn net miesto gatvėm, skaudėjo krūtinę ir t.t. Ne kartą teko lankytis ir pas daktarus, bet iki galo taip ir neišsisprendė.

3.Dreiko sąsiauris pakeliui į Argentiną ir jo bangos – vėlgi, Aistei nelabai patiko, ją pykino, nors vaistai ir padėjo. Man buvo įdomi kelionės į Antarktidą dalis.

Banga smogia į restorano langus

Banga smogia į laivo restorano langus Dreiko sąsiauryje

4.Kelių blokados. Bolivijoje tai įprasta protesto forma – mūsų kelionės metu blokavo Kočabambos miestą, todėl teko atsisakyti planų aplankyti ją ir “Bolivijos Maču Pikču” Inkalaktą.

Užblokuotų kelių žemėlapis internete

Užblokuotų Bolivijos kelių žemėlapis internete – valdžia tam turi padariusi nuolatinę svetainę, nes dažnai prireikia

Straipsniai iš šios kelionės

Dar rašomi.

Straipsnio temos: , , ,

    2 komentarai

  1. Sveiki, ar turite rekomendacijas kelionei į Indiją?

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *