Išskleisti meniu
Singapūras – kitoks! ateities! miestas!

Singapūras – kitoks! ateities! miestas!

| 2 komentarai

Singapūras. Singapūras! Azijos miestas-valstybė, kuriame viskas – kitaip.

Singapūras stulbina atvirukiniais superdangoraižiais, dirbtiniais sodais, futuristiniais muziejais.

Singapūras stebina keistomis istorijomis apie uždraustą kramtomą gumą, rykštėmis nuplaktus užsieniečius ir pasakiškus turtus.

Singapūras man – vienas įdomiausių pasaulio miestų ir vienas savičiausių tarp turtingųjų didmiesčių.

Singapūras mažytis, bet jame telpa viskas ir kažkaip vienas kitam netrukdo. Šalia - geriausi šalyje Sentosos paplūdimiai ir, anapus plūdurų, vietos Singapūro uoste laukiantys krovininiai laivai

Singapūras mažytis, bet jame telpa viskas ir kažkaip vienas kitam netrukdo. Šalia – geriausi šalyje Sentosos paplūdimiai ir, anapus plūdurų, vietos Singapūro uoste laukiantys krovininiai laivai

Sinagpūro pradžia – kitoks oro uostas

Kad Singapūras kitoks supranti vos nusileidęs oro uoste. Daugelis pasaulio oro uostų vienodi: pastatai-dėžės skirti kuo greičiau praleisti kuo daugiau žmonių idant jie važiuotų savo keliais, gal dar palikę pinigų duty free parduotuvėse. Singapūro kitoks – jis pats yra lankytina vieta. Įvairiausius fotelius ir sofas čia supa dirbtiniai sodai, judančios skulptūros, milžiniškuose ekranuose rodomi specialiai kurti pribloškiami Singapūro kultūrą atskleidžiantys filmai, net viešas baseinas, drugelių salė… Kitur tenka gailėtis, kad oro uoste teks trintis taip ilgai, o Singapūre gailėjausi, kad oro uostui pasilikau tiek mažai laiko.

Oro uosto prekybos centras. Ne, tai ne fontanas - pastatas pastatytas taip, kad prapliupus liūčiai, į jo vidaus baseiną lietųsi toks krioklys. Singapūre liūtys dažnos - bet net ir jas architektai padarė gražiomis

Oro uosto prekybos centras. Ne, tai ne fontanas – pastatas pastatyto stogas įrengtas taip, kad prapliupus liūčiai, į jo vidaus baseiną lietųsi šitoks krioklys. Singapūre liūtys dažnos – bet net ir jas architektai padarė gražiomis

Aišku, viskas specialiai. Oro uostas – viena priežasčių, kodėl Singapūras klesti. Iš Europos į Australiją ir daugybę Pietryčių Azijos miestų nenuskrisi tiesiogiai: reikia persėsti. Singapūro geografinė padėtis tam labai palanki, ir šalis tą stulbinamai išnaudojo: pastatė tokį puikų oro uostą ir avialinijas, kad daugybė žmonių moka brangiau, kad tik galėtų skristi per Singapūrą. Ir dar pakeliui praleidžia Singapūre dieną, dvi, tris…

Vieni gausybės įvairiausių fotelių Singapūro oro uoste

Vieni gausybės įvairiausių fotelių Singapūro oro uoste

Oro uostas ir avialinijos – tik keli iš Singapūro „tėvo“ Ly Kvan Jū projektų. Singapūro valstybę iš esmės sukūrė šis vienas žmogus: 1959 m. gavęs trečiojo pasaulio miestą pavertė jį viena pasaulio širdžių. Užuot kopijavęs kitus, ėjo savo susigalvotais keliais. Jis nekentė ideologijų: nesvarbu, komunizmo, žmogaus teisių, liberalizmo, nacionalizmo ar religinių dogmų. Jis tiesiog žiūrėjo, kas jo šalyje veikia, kas veda ją į turtus – ir tą darė.

Singapūro Marina Bay projektas

Singapūro Marina Bay projektas, pastatytas jau Ly Kvan Jū sūnaus. Vienas žymiausių pasaulio viešbučių (dešinėje), vienu metu didžiausias pasaulio apžvalgos ratas, unikalus ArtScience muziejus (kairėje)

Kas Singapūre kitaip, nei visur kitur

Nešvara? Singapūras bene švariausias miestas pietryčių Azijoje, kurioje šiaip nėra „švaros kultūros“. Už šiukšlinimą – didelės baudos, o kramtomą gumą išvis uždrausta importuoti. Veikia!

Automobilių kamščiai? Singapūre nemačiau nė vieno, nes automobiliai čia taip apmokestinti, kad kainuoja bent kokius 5 kartus brangiau, nei Europoje. Užtat valdžia sukūrė puikų metro (MRT) tinklą, tad 9 iš 10 singapūriečių neturi automobilių, bet į darbą nuvyksta greičiau, nei žmonės iš kamščiuose dūstančių didmiesčių. Veikia!

Kinų senamiestis Singapūre. Vienas didesnių užstatymų automobiliais, kuriuos mačiau.

Kinų senamiestis Singapūre. Vienas didesnių užstatymų automobiliais, kuriuos mačiau.

Skurdas? Jo neliko. Per vienos kartos gyvenimą Singapūras iš vienos skurdžiausių tapo viena turtingiausių pasaulio šalių. Juodadarbiams siūlomos algos, didesnės nei Lietuvoje mokslų daktarų. Manote, Singapūre didelis minimalus atlyginimas? Nė velnio, minimalaus atlyginimo Singapūre išvis nėra! Priešingai – valdžia “atlaisvino” ekonomiką. Singapūro verslai iš pradžių mokėjo mažas algas, bet dėl to suklestėjo, samdė vis daugiau ir daugiau žmonių ir galiausiai darbininkų ėmė trūkti – taip pati rinka privertė pakelti algas. Veikia!

Prabangus prekybos centras prie Marina Bay. Sakoma, kad apsipirkimas - singapūriečių nacionalinis sportas.

Prabangus prekybos centras prie Marina Bay. Sakoma, kad apsipirkimas – singapūriečių nacionalinis sportas.

Nusikaltimai? Singapūras viena saugiausių ir mažiausiai korumpuotų pasaulio vietų ir tam nereikia didelės policijos/kalėjimų sistemos. Užuot iš mokesčių mokėtojų pinigų išlaikius visus nusikaltėlius kalėjimuose, už smulkius nusikaltimus čia plakama rykštėmis, už stambiausius – mirties bausmė. Rykštėmis baudžia ir mokytojai nepaklusnius vaikus. Veikia!

Įvažiavimo lapas, kurį reikia užpildyti prieš pereinant Singapūro pasų kontrolę, įspėja, kad už narkotikų kontrabandą Singapūre kariama

Įvažiavimo lapas, kurį reikia užpildyti prieš pereinant Singapūro pasų kontrolę, įspėja, kad už narkotikų kontrabandą Singapūre kariama

Nekilnojamojo turto kainų burbulai, butų trūkumas? Singapūre daugiabučius stato valstybė ir butų negalima pirkti (tik nuomotis 99 metams). Todėl sunkiai įmanoma į butus investuoti ir tikėtis, kad brangs. Be to, bute galima gyventi mažiausiai dviese, nebent tau daugiau nei 35 m. Atrodo, veikia.

Valdiškas daugiabutis Pinnacle@Duxton iškilęs virš istorinių Singapūro namų

Valdiškas daugiabutis Pinnacle@Duxton iškilęs virš istorinių Singapūro namų

Žmonių senėjimas? Singapūrė gimstamumas vienas mažiausių pasaulyje, bet gyventojų skaičius tik auga. Imigrantų dėka (šiuo metu beveik pusė singapūriečių – imigrantai). Tačiau jokie ten „pabėgėliai“ Singapūre su dovanų maišais nelaukiami. Laukiami tie, kurie nori dirbti, baigę mokslus, patys padeda toliau kurti turtingiausią pasaulio miestą Singapūrą. Veikia!

Tautinė nesantaika, getai? Singapūre ji išnyko. Kiekviename daugiabutyje privalomai apgyvendinami įvairių tautybių žmonės. Tautinės mažumos skundžiasi, kad dėl to joms sunku perleisti butus (turi perleisti tautiečiams), bet, atrodo, veikia.

Įvairiataučiai Singapūro žmonės perėjoje

Įvairiataučiai Singapūro žmonės perėjoje

Singapūro cenzūra ir griežtoji tvarka

Aišku, viskas turi savo kainą. Singapūras nėra demokratinė šalis – nuo pat įkūrimo šalį valdo viena partija (nuo 2004 m. – Ly Kvan Jū sūnus), o „perdėta kritika“ jai ir dar daug kas yra vadinamieji ob markeriai (nerašytai, bet visiems žinomai uždrausta).

Kai lankiausi Singapūre pirmą kartą 2005 m., ieškojau neregėtai dideliuose jo knygynuose ir DVD parduotuvėse mane dominusių Azijos knygų, filmų, komiksų (tais laikais ne viską dar galėjai gauti iš interneto, o Lietuvoje išvis mažai ką). Pamenu, skaitydavau susidarytą sąrašą pardavėjams, o šie vienas po kito atsakydavo „Šis filmas Singapūre uždraustas“, „Ši knyga uždrausta“. Ne tik dėl politinės kritikos – bet ir dėl smurto, sekso scenų: Singapūre nepageidaujama ne tik pornografija, bet ir erotika. Ir į barą ant dangoraižio stogo tada dar neįleido: Singapūre kai kas leistina tik nuo 23 ar net 25 metų amžiaus.

Singapūro centras ir ArtScience muziejus (kairėje)

Singapūro centras ir ArtScience muziejus (kairėje)

Daug ką Singapūre reikia daryti „taip ir nekitaip“. Eilėje prie pasų kontrolės atsistojau, kaip įpratęs, šalia žmonos – tuoj tvarkdarė liepė stotis už jos ar priekyje, juk reikia išsirikiuoti vorele. Už valgymą ar gėrimą metro – 500 dolerių baudos (užsimiršęs išsitraukiau butelį vandens, pamatęs įspėjimą tuoj įsikišau atgal). Visur pilna „socialinių reklamų“, reguliuojančių smulkmenas: „pasidėkite krepšius ant žemės“ (metro), „neklausykite ausinuko garsiai“ (metro), „neplaukite čia kojų“ (virš kriauklės), „stovėkite arčiau, taikykitės geriau – taiklumas svarbu“ (virš pisuaro – ir čia ne pokštas) ir pan.

'Bag Down Benny' - vienas mielų Singapūro metro 'veikėjų'. Jis skatina pasidėti daiktus ant žemės, kad liktų daugiau vietos stovintiesiems

‘Bag Down Benny’ – vienas mielų Singapūro metro ‘veikėjų’. Jis skatina pasidėti daiktus ant žemės, kad liktų daugiau vietos stovintiesiems

Bet, jei paklaustum žmonių Lietuvoje, ką jie rinktųsi – „singapūrietiškas algas ir saugumą“ ar „lietuvišką demokratiją ir žmogaus teises“ – įdomu, kiek pasirinktų pastarąsias? Singapūrą renkasi net Vakarų šalių piliečiai: jau 2-3% Singapūro žmonių sudaro imigrantai iš Vakarų Europos, JAV, Australijos (~150 000).

Viena garsiausių barų gatvių (Boat Quay krantinė). Tokiose vietose visada matai daug baltaodžių.

Viena garsiausių barų gatvių (Boat Quay krantinė). Tokiose vietose visada matai daug baltaodžių.

Ir negalima sakyti, kad tai nesusiję dalykai. Visa likusi Pietryčių ir Pietų Azija skendi nešvaros, korupcijos, o daug šalių dar ir skurdo liūnuose – nors žymi dalis šalių ten demokratinės. Ly Kvan Jū tvirtai tikėjo, kad daugelį šių bėdų galima išgyvendinti tik tvirta ranka ir pats tapo tokiu Konfucijaus idealizuotu Lyderiu, nenuolaidžiaujančiu savo valdiniams, bet kartu besistengiančiu dėl jų.

Singapūro dangoraižiai. Vėliavos iškeltos nepriklausomybės dienos proga, nors iki tos dienos dar buvo mėnuo

Singapūro dangoraižiai. Vėliavos iškeltos nepriklausomybės dienos proga, nors iki tos dienos dar buvo mėnuo

Marina Bay – naujausias Singapūro simbolis

Kai lankiausi Singapūre pirmąkart 2005 m., miestas jau garsėjo savo turtais, švara, „keistais“ įstatymais, Orchard Road prekybos centrais ir Singapūro upės krantinės restoranais, bet jo panorama buvo nuobodi, lankytinų vietų trūko: vienas į kitą panašūs vidutinio aukščio dangoraižiai, viena svarbesnių pramogų turistams – paplaukimas laivu stebint tą vidutinišką panoramą.

Sim Lim Square daugiaaukštis prekybos centras - viena ~2005 m.  Singapūro pažibų. Jis tebeveikia, bet siųsti turistą ten apsipirkti šiandien atrodytų kvaila: eilinis prekybos centras, kad ir didelis. Singapūras turi daug daugiau.

Sim Lim Square daugiaaukštis prekybos centras – viena ~2005 m. Singapūro pažibų. Jis tebeveikia, bet siųsti turistą ten pasižvalgyti šiandien atrodytų kvaila (nebent jam reiktų technikos): eilinis prekybos centras, kad ir didelis. Singapūras turi daug daugiau.

Tad didysis pastarųjų dešimtmečių Singapūro projektas – naujas miesto veidas. Statomi tokie simboliai, kurių vos pamatęs kontūrus kiekvienas žmogus suprastų – Singapūras! Tai – Marina Bay Sands kompleksas, kurio pažiba – superprabangus viešbutis. Atrodo, kad ant trijų jo pastatų nusileido ateivių laivas, o iš tikro ten – ilgiausias pasaulio baseinas.

 Terasa su baseinu, jungianti tris dangoraižius - 1 hektaro ploto. Anapus - laivai, jų Singapūre mačiau daugiau nei kur kitur, juk šalia - svarbus sąsiauris, kuriuo gabenamos visos prekės iš Kinijos į Europą

Terasa su baseinu, jungianti tris dangoraižius – 1 hektaro ploto. Anapus – laivai, jų Singapūre mačiau daugiau nei kur kitur, juk šalia – svarbus sąsiauris, kuriuo gabenamos visos prekės iš Kinijos į Europą

Netoliese – ArtScience muziejus, kur menas kuriamas iš šiuolaikinių technologijų, jame dalyvauja ir lankytojai (ypač patinka vaikams – pvz. galima nupiešti ir nuskanuoti automobilio piešinį, ir tas automobilis ims važinėti videoinstaliacijoje kartu su kitais), o kelis kartus per vakarą netolimą krantinę nušviečia įspūdingas šviesų šou.

Lankytojai tampa ArtScience nuolatinių instaliacijų dalimi

Lankytojai tampa ArtScience nuolatinių instaliacijų dalimi

Ir gal pati įspūdingiausia Marina Bay vieta – Gardens by the Bay, kurio dirbtiniai medžiai kada nors apaugs vijokliais. Bet ir dabar jau stulbina Debesų kupolas (po juo atkurtas kalnas su mišku, o reikiamą mikroklimatą kuria kondicionieriai ir karts nuo karto paleidžiami debesys), kiek mažiau – simboliniai tautiniai sodai, oranžerija (kurios gėlės kas kelis mėnesius pakeičiamos).

Gardens by the Bay medžiai skambant vakaro muzikinei programai

Gardens by the Bay medžiai skambant vakaro muzikinei programai

Visur kur turistai priblokšti stoja, fotografuoja ir fotografuojasi. Daugelis šiuolaikinių Singapūro lankytinų vietų sukurtos visų pirma nuotraukoms, su apžvalgos taškais iš kurių matosi pribloškiamiausi vaizdai. Aišku, viskas – specialiai: kas gi geriau reklamuos Singapūrą, jei ne nuolat Facebook ir Instagram srautuose besipilančios asmenukės su pasaulyje lygių neturinčiais vaizdais?

Debesų miškas po stogu Singapūro Gardens by the Bay

Debesų miškas po stogu Singapūro Gardens by the Bay

Sentosa – Singapūro poilsio ir pramogų salelė

Iki Marina Bay Sands pagrindinė Singapūro pramogų erdvė buvo Sentosos sala ir ji iki šiol nepasiduoda: senos atrakcijos ten palaipsniui uždaromos, kuriamos naujos, įspūdingesnės. Viskam vienu metu trūksta vietos. Kai Singapūro plotas – 722 kv. km (maždaug pusantro Vilniaus miesto), o gyventojų – beveik 6 milijonai (dvi Lietuvos), vieta ten – net ne aukso, o deimantų vertės.

Singapūriečių minios Sentosos traukinių stotyje

Singapūriečių minios Sentosos traukinių stotyje. Tiesa, jos būna laikinai: Singapūras, priešingai kokiam Honkongui, turi savo ‘tvarkingą ritmą’, užmiega. Jei Honkonge metro 23 val. dar nebūna kur sėstis, tai Singapūre jau gali važiuoti vienas vagone, o miesto centras tokiu metu visai išmiręs

Dėl to Sentosoje, kaip ir visame Singapūre, kuo daugiau sugrūsta į kuo mažiau. Dėl to Sentosos nuostabūs paplūdimiai yra prieš pat jūrų uosto konteinerinius laivus. Beveik virš jų skrieja lynų keltuvai, šokinėjama su virvėmis, netoliese driekiasi medžių lajų takas, iš pagrindinės Singapūro salos veža traukinys, yra pasivaikščiojimo takai po nediduką gabalėlį džiunglių ir t.t.

Sentosa. Kairėje - vienas lynų keltuvų, centre - muziejus, dešinėje, paplūdimys, jūroje - krovininiai laivai

Sentosa. Kairėje – vienas lynų keltuvų, centre – muziejus, dešinėje – paplūdimys, jūroje – krovininiai laivai. Du balti bokštai prie paplūdimio – tai šuolių su virve pramoga. Vaizdas fotografuotas žvegiant nuo lajų tako

Didesnes Sentosos erdves užima Madam Tiuso muziejaus kompleksas, Universal Studios atrakcionų parkas bei salos širdimi esantis naujas „integruotas kurortas“ su brangiais viešbučiais, restoranais.

Sentosoje ir laukinės džiunglės - tiesa, paėjus kelis šimtus metrų į šoną, jos baigiasi, bet įspūdis kuriamas tobulai: medžiai, voverytės

Sentosoje yra ir ‘laukinės džiunglės’ – tiesa, paėjus vos kelis šimtus metrų į šoną, jos baigiasi, bet įspūdis kuriamas tobulai: medžiai, voverytės

Vakare kai kurios Sentosos erdvės panaudojamos įspūdingiems šou su lazeriais, fejerverkais, projekcijomis, ugnimis, vandens srovėmis ir judančiais robotais. Nežinia, kokie šou bus jums lankantis (viskas spėriai keičiasi), bet 2019 m. pribloškė nemokamas Gervių šokis (milžiniškų gervių-robotų, kurių sparnai – vandens srovės, meilės istorija) ir Laiko sparnai simboliškas skrydis per pasaulio istoriją su projekcijomis ant vandens srovių, lazeriais, ugnimis, fejerverkais.

Gervių-robotų, kurių sparnai - iš vandens srovių, meilės istorija Steampunk stiliumi Sentosos saloje. Beje, nemokama.

Gervių-robotų meilės istorija Steampunk stiliumi Sentosos saloje. Beje, nemokama.

Sentosos centre – Merlion skulptūra (žodžio reikšmė – undliūtis, gyvūnas su žuvies uodega ir liūto galva). Šį „mitinį herojų“ 1964 m. sukūrė Singapūro valdžia, pradėjusi skatinti turizmą: neva „undliūtis“ yra toks vietos mitas. 1974 m. pastatė anuomet iš pažiūros milžinišką, o tarp šiandienos dangoraižių – miniatiūrinę (8,6 m) vandeniu besispjaudančio Merlion skulptūrą Singapūro centre. 1995 m. Singapūrui pažengus toliau, Sentosoje pastatyta 37 m aukščio Merlion kopija. Ji „dalyvaudavo“ šou, būdavo galima pakilti į viršų – bet 2019 m. ji nugriauta – sukūrus „rimtesnių“ simbolių, jau ir visas Merlion „išgalvotas mitas“ atrodo lėkštas.

Vandeniu besispjaudantis Merlion

Vandeniu besispjaudantis “pirmasis” Merlion

Ir visa Sentosa – Singapūro turizmo skatinimo produktas. Iki 1972 m. sala vadinosi Pulau Blakang Mati, o vienintelė veikla ten buvo Siloso fortas. Sala pervadinta paprasčiau ištariamu pavadinimu, atidarytas į ją lynų kelias (1974 m.), o Siloso fortas pritaikytas ekspozicijoms, pasakojančioms, kaip šį paskutinį britų fortą Pietryčių Azijoje Antrojo pasaulinio karo metais užkariavo japonai. Tai buvo kritinis momentas, kai singapūriečiai ir kiti regiono žmonės suabejojo britų nenugalimumu. Nors britai Antrąjį pasaulinį karą laimėjo, niekas jų grįžtančių su rožėmis nebelaukė: Azijos kolonijos nebebijojo reikalauti laisvės.

Siloso forto į jūrą atgręžti pabūklai. Atmosferą kuria šūvių garsai, sprogimai: prasideda, kai pro šalį eina turistai.

Siloso forto į jūrą atgręžti pabūklai. Atmosferą kuria šūvių garsai, sprogimai: prasideda, kai pro šalį eina turistai.

Sentosa, Marina Bay – ir vienos brangiausių Singapūro vietų. Jei nori apsipirkti, pavalgyti – geriau tai padaryti prieš ar po lankymosi šiuose rajonuose nes ten gali rasti sulčių taurę už tiek, kiek Lietuvoje nekainuoja beveik niekur. Kita vertus – pagrindinių pramogų, šviesų šou kainos visai prieinamos.

Wings of Time šou Sentosoje - mokamas, bet nebrangus

Wings of Time šou – mokamas, bet nebrangus

Beje, Singapūre yra ir daugiau salų. Iš viso 63! Nekilnojamojo turto vystytojai, turbūt, norėtų daugybę jų “įsisisavinti” kaip Sentosą, juk žemė būtų aukso vertės. Bet valdžia daugelį laiko autentiškomis gamtos oazėmis. Ten reikia plaukti laivais ir skirti tam pusdienį ar dieną, tad pagal žmonių kiekius visai nesijaučia, kad būtum milžinmiestyje. Šv. Jono ir Lozoriaus salose net jokios parduotuvėlės nėra, užtat žavūs paplūdimiai, pasivaikščiojimo takai. Kusu saloje – kinų šventyklėlė ir nuostabūs vaizdai atgal į miestą bei į “Laivų greitkelį” kuriuo yra sąsiauris prie Singapūro. Kitokia Pulau Ubin sala, kur tebėra paliktas tradicinis malajų kaimas. Į daugybę kitų salų žmonės išvis neįleidžiami.

Lozoriaus salos paplūdimyje

Lozoriaus salos paplūdimyje

Keturios Singapūro tautos – keturi senamiesčiai

Singapūras turi ir vieną gražiausių ir unikaliausių Pietryčių Azijoje senamiesčių. Daugelyje Azijos miestų išlikę nebent pavieniai seni pastatai – tuo tarpu Singapūro valdžia sugebėjo išsaugoti ištisus kvartalus, kuriuose gali pajusti prabėgusių laikmečių dvasią. Kai Singapūras turtingas, visi tie kvartalai dar ir iščiustyti, o chaotiškus turgus vis daugiau kur pakeitė prabangūs restoranai ir viešbučiai.

Singapūro centras

Singapūro centras

Iš tikro, Singapūro senamiesčių yra net keturi. Mat seras Stamfordas Raflis, britų kolonistas, 1819 m. įkūręs Singapūrą kaip atsvarą olandams konkurencijoje dėl svarbiausiųjų Azijos sąsiaurių, nusprendė, kad kiekviena tautybė mieste turėtų turėti savo rajoną. O tų tautybių buvo (ir iki pat šiol yra oficialiai pripažįstamos) keturios.

Šventykloje Singapūro kinų senamiestyje

Šventykloje Singapūro kinų senamiestyje

Malajai, gyvenę regione iki buvo įkurtas Singapūro miestas. Jų dabar – 13%, o jų senamiestis – Kampong Glamas, supantis istorinius vietovę valdžiusios sultono rūmus ir didelę mečetę (anglai tą sultoną rėmė kovoje dėl valdžios su jo broliu, mainais ilgainiui gavo Singapūrą).

Malajų rajonas Singapūre

Malajų rajonas Singapūre

Kinai masiškai imigravo XIX a., bėgdami nuo jų šalį siaubusio skurdo ir sukilimų, ir šiandien jie yra Singapūro dauguma (74%) bei priežastis kodėl Singapūras, priešingai visoms aplinkinėms žemėms, pasitraukė ne tik iš Britanijos Imperijos (1963 m.), bet, 1965 m., ir iš Malaizijos. Kinų senamiestis Singapūre – Chinatown – bene labiausiai iščiustytas.

Kinų senamiesčio fragmentas Singapūre

Kinų senamiesčio fragmentas Singapūre. Architektūra apjungai kinišką ir to meto europietišką

Indus britai atvežė iš savo Indijos kolonijos darbams. Dabar jų ~9%, o jų senamiestis – Little India (Mažoji Indija), pilna spalvingų skulptūruotų hinduistinių šventyklų.

Mažoji Indija

Mažoji Indija

Ir, pagaliau, buvo patys britai arba eurazijiečiai (žmonės, turintys britų ir azijiečių kraujo). Jų buvo pats miesto centras (Downtown), kuriame iki šiol veikia parlamentas, aukščiausiasis teismas ir kiti valdžios statiniai, taip pat istoriniai viešbučiai, bažnyčios, supami modernių ofisų dangoraižių. Ten veikia ir Nacionalinis muziejus bei meno galerijos. O Singapūro upės krantinės, kur kadaise švartuodavosi laivai, paverstos naktinio gyvenimo – barų – gatvėmis (Boat Quay).

Pagrindinis Singapūro senamiestis (centras) su dangoraižiais fone

Pagrindinis Singapūro senamiestis (centras) su dangoraižiais fone

Jei naujuose Singapūro daugiabučiuose privalomi apgyvendinami visų tautybių žmonės, tai senamiesčiuose tebegyvena senosios tautybės. Tarkime, Mažoji Indija tebėra pilna sariais vilkinčių indų ir šiukšlinoka (nors ir gerokai tvarkingesnė už tikrąją Indiją), malajų rajone daug moterų su skarelėmis. Kita vertus, tas pats malajų senamiestis dabar glaudžia ir vieną spalvingiausių barų gatvių, juk tai ir gražaus miesto centro dalis…

Hinduistų šventyklos fragmentas

Hinduistų šventyklos fragmentas

Singapūras iki šiol visaip pabrėžia jo „keturių tautų“ svarbą, nuo keturių sodų Gardens of the Bay, simboliškai atsispindinčių visas tautas, iki keturių oficialių kalbų. Tiesa, jos nelygiavertės. Pagrindinė – anglų, kurią moka visi, ja rašomos reklamos, dalis pranešimų – tik angliški. Antroji kalba – kinų mandarinų; jei kas bus parašyta dviem kalbom, tai beveik garantuotai – anglų ir kinų. Trečioji kalba malajų – kadangi tai istorinė regiono kalba, ja parašytas Singapūro himnas, bet šiaip ji figūruoja mažai kur. Na ir ketvirtoji – tamilų, atspindinti visą indų bendruomenę (nes dauguma jų atvyko iš tamiliškai kalbančių žemių).

Įspėjimas keturiomis kalbomis Singapūre

Įspėjimas keturiomis kalbomis Singapūre

Anapus centro ir senamiesčių, Singapūras yra tokių nuo nulio kadaise pastatytų daugiabučių rajonų jūra. Paprastas, bet veikiantis. ~1960 m. Singapūro lūšnynai, turtuolių rūmai, skurdokos pramogų erdvės nugriautos – viskas perstatyta taip, kad patogiai apgyvendinti kuo daugiau žmonių. Belikusios pavienės istorinės vietos – kaip ultraspalvingi Peranakanų (“senieji” Singapūro kinai) namai Koon Seng kelyje ar Haw Par vila – parkas, kurį milijonieriai kinai “Tiger Balm” savininkai tarpukariu pastatė siekdami parodyti jaunajai kartai kinų legendas (šiandien jis garsiausias dėl žiaurių “budistinį pragarą” vaizduojančių statulų).

Kankinimai budistinime pragare (Haw Par vila)

Kankinimai budistinime pragare (Haw Par vilos tarpukarinės dioramos)

Toliau nuo senamiesčių ir tos erdvės, kuriomis Singapūras labiausiai didžiavosi ~1980 m., kaip Singapūro zoologijos sodas, pirmasis pasaulyje pasiūlęs “naktinį safarį” pro gyvūnus, kurių aptvarus skiria ne tvoros, bet visokios sunkiai matomos duobės (iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jie – laisvėje). Vis dar įdomu, bet laikas nestovi vietoje ir, galbūt, dar už 10 ar 20 metų ir tai bus naikinama, perstatoma į kažką “vau” ir šiems laikams.

Singapūro daugiabučių rajonai

Singapūro daugiabučių rajonai

Singapūras taikus ir ne toks brangus, kaip manote

Singapūro tautybės sugyvena stebėtinai taikiai. Tačiau, visgi, kinai ar eurazijiečiai yra turtingesni nei indai ar (ypač) malajai. Kai kurie malajai dėl to pyksta: jiems atrodo, kad Singapūras – jų žemė, kurioje juos užgožė atvykėliai. Tačiau Singapūro kinai į tokius kaltinimus paprastai atsako, kad tiesiog skirtingų tautybių intelektas nėra lygiavertis, kad malajai nemoka ar tingi dirbti. Išties, kiek susidūriau Singapūre su malajais ar indais, jie pasirodė kur kas mažiau besistengiantys darbe, nei kinai. Kaip ten bebūtų, net jei malajai ir gyvena neturtingiau, daugelį jų situacija tenkina: juk Singapūre vis tiek algos daug didesnės, nei pačioje Malaizijoje ar daug kur. Riaušes, protestus ar streikus per visą Singapūro istoriją galėtum suskaičiuoti ant rankų pirštų.

Tao Payoh, viename iš 'naujųjų singapūro mikrorajonų'. Šitas vienas seniausių, statytas ~1960-1970 m.

Tao Payoh, viename iš ‘naujųjų singapūro mikrorajonų’, kur apgyvendinamos visos tautos. Šitas vienas seniausių, statytas ~1960-1970 m., bet, aišku, nuolat renovuojamas

Taip, paradoksas: Singapūre, kuriame nėra minimalių atlyginimų, eilinių darbininkų algos išaugo daug kartų didesnės, nei Pietryčių Azijos “darbininkų rojuose”, eksperimentavusiuose su socializmu ar komunizmu: Vietname, Kambodžoje, Laose, Birmoje. Rinkos neapgausi. “Gerovės valstybėse” ilgainiui žmonės tampa lygiai skurdūs, o Singapūre tapo nelygiai turtingi. Tik kai kurie maudosi filme “Crazy Rich Asians” demonstruotoje prabangoje, bet elgetos, vargšo nemačiau nė vieno.

Singapūro universiteto studentai hipsteriškoje universiteto kavinėje

Singapūro universiteto studentai hipsteriškoje universiteto kavinėje

Singapūras tarsi gyvena “keliom pavarom”. Superturtingiems ir “tiesiog turtingiems” (Singapūre kartais jie vadinami neturtingais, bet man liežuvis neapsiverčia taip rašyti) skirtos vietos dažnai yra viena šalia kitos. Kinų senamiestyje išvydę reklamas, kad sulčių taurė kainuoja keliolika eurų, o maistas restorane – daug dešimčių, paskui kitą tokį pat restoraną, ir dar kitą, jau išsigandome: negi Singapūre tokios kainos? Bet tik paeik truputį toliau ir štai kainos jau žemesnės nei Lietuvoje. Nes Singapūre maži mokesčiai (PVM, pajamų), tad nors darbuotojams ir mokamos didelės algos, verslininkų kaštai gali būti panašūs ar net mažesni, atitinkamai ir kainos. Ypač apsimoka valgyti turguose, prekybos centruose. “Turguose” nereiškia prastai ar nehigieniškai: Singapūro gatvės maistas garsėja visame pasaulyje, net ketinama jį rašyti į UNESCO paveldą, turgūs gali būti gražiose vietose, su nuostabiais vaizdais ir viso pasaulio virtuvių kolekcijomis (pvz. Lau Pa Sat maisto turgus Singapūro centre).

Singapūro gatvės maisto turgūs labai garsūs – Singapūras juos net nori įrašyti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Dažnai ten pigu ir skanu. Ir, palyginus su aplinkinėmis Pietryčių Azijos šalimis, higieniška. Šitas - dangoraižių papėdėje

Lau Pa Sat gatvės maisto turgus Singapūro centro dangoraižių papėdėje

Brangiausia – Marina Bay, Sentosos rajonuose. Koks kitas ten pasaulis supratau, kai Marina Bay prekybos centre paklausiau kaip patekti į Turizmo informacijos biurą už 1 km – man primygtinai rekomendavo važiuoti taksi. O tas 1 km – toks gražus pėsčiųjų takas ir Helix pėsčiųjų tiltas, su vaizdais į miestą, Merlion, ArtScience, Marina Bay… Aišku, ėjau pėsčias.

Marina Bay, vieno žymiausių pasaulio viešbučių, vidus

Marina Bay, vieno žymiausių pasaulio viešbučių, vidus. Buvome užkilę ir ant stogo – nuo ten matosi ir Malaizija, ir Indonezija. Šitoks mažas Singapūras!

Singapūras žengia pasaulio priešakyje

Singapūras vadinamas ateities miestu. Ne, ten nerasi kažkokių pribloškiamų mokslinės fantastikos sprendimų, per brangių, kad juos kas kartotų, kaip Dubajuje. Tiesiog tai, kas įdiegiama Singapūre, paskui išplinta po pasaulį.

Būtent Singapūre 2005 m. pirmą kartą išvydau automatinį metro be mašinistų (Šiaurės-Rytų linija). Gali stovėti sau traukinio priekyje, žiūrėti kaip jis lekia apšviestu tuneliu. Dabar daugybė naujų metro linijų pasaulyje – be mašinistų.

Tokį vaizdą gali stebėti važiuodamas Singapūro automatinėmis metro linijomis

Tokį vaizdą gali stebėti važiuodamas Singapūro automatinėmis metro linijomis

2019 m. stebėjausi Singapūro oro uosto ketvirtuoju terminalu, kur vienintelis “privalomas” susidūrimas su tarnautojais – saugumo kontrolė: registracija, pasų kontrolė, įlipimas į lėktuvą – viskas automatizuota. Net apie nuolaidas restoranuose praneša mielas robotukas.

Tradiciniai Singapūro namai oro uosto 4 terminale. Centriniai namai - tai ekranas, kuriame, skambant šiuolaikinėms Singapūro melodijoms, laukiantiems keleiviams rodoma XIX a. meilės istorija

Tradiciniai Singapūro namai oro uosto 4 terminale. Centriniai namai – tai ekranas, kuriame, skambant šiuolaikinėms Singapūro melodijoms, laukiantiems keleiviams rodoma XIX a. meilės istorija

Bet tikroji šiandieninio Singapūro aistra – miestas-sodas. Sodų, ištisų miškelių pilnas ir oro uostas, ir naujos metro stotys. Jie auga ant dangoraižių stogų ir tarpiniuose aukštuose. Jei jau didmiestyje trūksta vietos žalioms erdvėms – kodėl jų nesujungus su pačiu didmiesčiu? Eksperimentuojama net su žemės ūkiu daugiaaukčšiuose pastatuose, po lempomis, o gėlas vanduo bus gaunamas iš jūros: kad nereikėtų importuoti iš kaimynių.

Dangoraižis-sodas Singapūre

Dangoraižis-sodas Singapūre

Stogai Singapūre tarnauja lyg kiemai (pabėgioti), o vienas įdomiausių – Pinnacle@Duxton, penkis daugiabučius sujungęs stogas, atviras ir negyventojams. Šis daugiabutis – tikra Singapūro Namų ir Vystymosi Tarnybos pažiba. Daugelis valstybinių daugiabučių paprastesni, kažkiek net primena sovietinius mikrorajonus: tokie minimiestai su metro stotimi, prekybos centru. Tik, aišku, už Vilniaus ar Kauno rajonus daug tvarkingiau. Juk visi butai nuomojami, tad laiptinių tvarkymu, renovacija užsiima valdžia. Mačiau, kaip greitai išdraskomos net prabangiausių Šanchajaus daugiaubučių laiptinės ir bendros erdvės ir suprantu – gal tame regione tai išties geriausias kelias. Ir gal tokie tvarkingi daugiaaukščiai rajonai – visų Pietryčių Azijos miestų tolima ateitis.

Ant Pinnacle@Duxton daugiabučio stogo - ir gultai, ir stalai, ir suolai, ir nuostabūs vaizdai. Visgi, Singapūras yra Singapūras: valgyti ir gerti draudžiama, net būtų savininkai turi teisę vienu metu atsivesti ribotą skaičių svečių.

Ant Pinnacle@Duxton daugiabučio stogo – ir gultai, ir stalai, ir treniruokliai, ir suolai, ir nuostabūs vaizdai. Visgi, Singapūras yra Singapūras: valgyti ir gerti draudžiama, net būtų savininkai turi teisę vienu metu atsivesti ribotą skaičių svečių ir tai griežtai prižiūrima: kiekvienas turi keturias korteles, o durys tokios siauros, kad pridėjus vieną kortelę pralenda tik vienas žmogus.

Prisėdau ant suolelio prie Pinnacle@Duxton – žiūriu, ant gretimo bordiūro guli rūkstanti cigaretė. “Na va, ir Singapūre kažkas taip prišiukšlino…” pagalvojau ir cigaretę išmečiau. Tik štai išeina vyras iš gretimos parduotuvės ir kažko aplink mane kad ieško, kad ieško. Pasirodo, jis rūkė cigaretę, o parduotuvės viduje negalima: taigi, pasidėjo, kad išėjęs vėl paimtų…

Spalvingi Peranakanų namai

Spalvingi Peranakanų namai

Kai kas nors sako, kad reikia gyventi taip ar anaip, kitaip neva mūsų nemylės, neinvestuos, nekeliaus ar ką – aš prisimenu Singapūrą. Turtingiausią pasaulio valstybę, neturinčią jokių resursų. Kurią myli investuotojai, turistai, savi piliečiai, menininkai ir visi kiti. Ir kuri visuomet ėjo savo keliu – o tie, visokiausių užsieninių vertybių kopijuotojai, visi Singapūrui už nugaros. Vieni be galo toli (visi eksperimentavę su komunizmu), kiti tiesiog toli.

Singapūro lankytinų vietų žemėlapis. Galbūt jis padės jums susiplanuoti savo kelionę į Singapūrą

Singapūro lankytinų vietų žemėlapis. Galbūt jis padės jums susiplanuoti savo kelionę į Singapūrą


Visi straispniai iš kelionių po Malajų žemes

1. Malajų žemės: Azijos kryžkelė (Įžanga)
2. Brunėjus: Džiunglių sultono valdos
3. Malaizijos Borneo palieka priešistorę
4. Malaizijos pusiasalis šauna į ateitį
5. Singapūras - kitoks! ateities! miestas!


Visi mano kelionių po Indoneziją (ir aplink) aprašymai-vadovai

1. Indonezija - viskas, ką reikia žinoti keliaujant (ĮŽANGA)
2. Balis - įvairi it visas žemynas sala
3. Gilis - malonumų, laisvės ir gamtos rojus
4. Lombokas - kaip Balis prieš 30 metų?
5. Komodo - didžiausių driežų sala
6. Rytų Timoras - atgimstanti tragedijų šalis
7. Toradžai - kraupiausiai žavi tauta
8. Java - ugnikalnių ir civilizacijų sala
9. Singapūras - kitoks! Ateities! Miestas!


Kelionių vadovai po Indoneziją žemėlapyje

Spauskite ant žalių žymeklių žemėlapyje ir ant iššokusios nuotraukos - ir skaitykite kelionių vadovą apie tą regioną!

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Straipsnio temos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    2 komentarai

  1. Koki mėnesi geriausiai keliauti į Singapūrą?
    Ačiu už idomia informacija. Būtinai nukeliausiu

    • Kadangi Singapūras yra ties pusiauju, tai temperatūra kiaurus metus nesiskiria – dienom yra apie +30-32, naktim +23-25. Dienos ilgumas irgi nesiskiria. Vienintelis dalykas, kas priklauso nuo mėnesio – lietingumas. Lietingiausia lapkritį-sausį, tad vengiant šio liūčių periodo galima keliauti bet kuriuo kitu metu (vasarį-spalį). Tiesa, bet kuriuo mėnesiu (net sausu metų laiku) Singapūre lyja dvigubai ar kelis kartus daugiau, nei Lietuvoje – bet tos liūtys dažnai stiprios, bet trumpos.

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *