Išskleisti meniu
Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas – kas ir kaip

Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas – kas ir kaip

| 37 komentarai

Jei keliaudami dažnai nuomositės automobilį užsienyje, anksčiau ar vėliau susidursite su reikalavimu pateikti Tarptautinį vairuotojo pažymėjimą. Internete yra net informacijos, neva lietuviams jos neišduodamos, neaišku ir kuriose šalyse iš tikrųjų jų reikia.

Mes ilgai rinkome informaciją apie tarptautinį vairuotojo pažymėjimą ir jį pasidarėme. Pamėginsiu čia atsakyti į visus klausimus, kurių dažnai sulaukiu.

Kokiose šalyse reikia tarptautinio vairuotojo pažymėjimo?

Teoriškai tarptautinis vairuotojo pažymėjimas reikalaujamas gana dideliame skaičiuje šalių. Daugiausia tai šalys, kuriose rašoma ne Lotynų raidynu. Tarp populiariausių lietuvių tarpe šalių kelionėms, kuriose oficialiai vairuoti užsieniečiams galima tik su tarptautiniu vairuotojo pažymėjimu, yra Rusija, Ukraina, Jordanija, Japonija, Indija, Indonezija, Tailandas, JAE, Armėnija, Brazilija, Agrentina, Iranas ir kt.

Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas - šalys, kuriame jo reikia

Šalys, kuriose oficialiai galima vairuoti be tarptautinio vairuotojo pažymėjimo, pažymėtos tamsiai mėlynai. Šalys, kuriose oficialiai reikia tarptautinio pažymėjimo – raudonai ar oranžiniai.

Realybė – kitokia. Daugybėje šalių, kuriose oficialiai reikalaujama tarptautinio vairuotojo pažymėjimo, mums be problemų išnuomavo automobilį ir be jo (Ukrainoje, Brazilijoje, Jordanijoje, Sirijoje).

Tačiau jei yra toks reikalavimas, niekada nežinai, kaip pasiseks. Pirmą kartą su problemomis susidūrėme Taivane 2009 m.: automobilio nuomoti nenorėjo labai ilgai, galiausiai išnuomavo pareikalavę didelio užstato.

Kiek skaičiau iš kitų keliautojų patirties, be tarptautinio vairuotojo pažymėjimo automobilio nuomoti nenori ir Japonijos, JAE agentūros.

Be to net jei ir pavyks išsinuomoti automobilį be tarptautinio vairuotojo pažymėjimo ten, kur jo oficialiai reikia, negali būti ramus: o kas jei sustabdys policija ar pateksi į eismo įvykį (ar galios draudimas)? Todėl, ramybės dėlei, pasirodė verta pažymėjimą pasigaminti.

Būtų verta jau vien tam, kad nesugriūtų kokia kelionė kai viskas bus suplanuota taip, kad nuomosies automobilį, bus už automobilį sumokėti pinigai ar avansas, o nuvažiavus paaiškės, kad jis nenuomojamas be tarptautinio vairuotojo pažymėjimo.

Kaip gauti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą Lietuvoje?

Nuo 2020 m. sausio 2 d. Tarptautinius vairuotojo pažymėjimus Lietuvoje oficialiai išduoda “Regitra”. Jie yra dviejų rūšių – priklausomai nuo to, kokį konvencijos variantą pasirašiusi šalis į kurią keliaujate (Ženevos ar Vienos). Galiojimo laikas vienos rūšies yra iki 1 metų, kitos – iki 3 metų. Mano nuomone, jei daryti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą per “Regitrą”, verta tai daryti prieš kelionę į konkrečią šalį kur, manote, pažymėjimo reikia. Kadangi galiojimo laikas nėra labai ilgas, o pažymėjimų dvi rūšys, be to, daugelyje šalių jų visai nereikia: tai yra, jei pasidarysite pažymėjimą nesusiplanavę kelionės, gali būti, kad per 1 ar 3 metus jo neprireiks, arba prireiks kitokio tipo pažymėjimo. Oficialus Regitros puslapys tarptautiniams vairuotojo pažymėjimams yra čia – bet turėkite omenyje kas parašyta aukščiau: daugelyje iš ten surašytų valstybių tarptautinio vairuotojo pažymėjimo nereikia.

Abiejų rūšių “Regitros” pažymėjimai yra baltos knygelės formos; skirtinguose knygelės lapuose skirtingomis kalbomis parašyta informacija apie vairuotoją bei ką jis turi teisę vairuoti.

Turėkite omenyje, kad pažymėjimo padarymas gali užtrukti iki 10 darbo dienų. Realybėje mums užtruko vos 1 dieną – užsakius internetu, kitą dieną jau atsiėmėme “Regitros” skyriuje.

Oficialus Regitroje išduotas tarptautinis vairuotojo pažymėjimas (pagal Ženevos konvenciją). Jį pasidarėme kai suplanavome keliones į Egiptą ir Japoniją. Jis galioja 1 metus.

Oficialus Regitroje išduotas tarptautinis vairuotojo pažymėjimas (pagal Ženevos konvenciją). Jį pasidarėme kai suplanavome keliones į Egiptą ir Japoniją. Jis galioja 1 metus kurių metu turėtų būti abi kelionės.

Teisų suteikimas “Regitrai” išdavinėti šiuos pažymėjimus, atrodo, užbaigė ilgalaikę situaciją, kai oficialiai pažymėjimų gauti buvo neįmanoma, o vakuumą užpildė įvairios agentūros, siūliusios pažymėjimus, kuriuos vienur priimdavo, kitur ne. Žemiau aprašau, kaip gavau tarptautinį vairuotojo pažymėjimą per šias agentūras – tai iki šiol galima padaryti, bet kai yra oficialūs “Regitros” pažymėjimai, greičiausiai nebeapsimoka.

Neoficialūs Tarptautiniai vairuotojo pažymėjimai

Taigi, anksčiau (iki 2020 m.) nusprendus pasigaminti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą Lietuvoje, prasidėdavo sunkumai ir neaiškumai. Mat tarptautinis vairuotojo pažymėjimas yra nustatytas pagal 1949 m. Ženevos konvenciją. O Lietuva šios konvencijos nebuvo pasirašiusi. Šalyse, kurios pasirašiusios šią konvenciją, buvo oficialiai priskirtos agentūros, išduodančios tarptautinius vairuotojo pažymėjimus.

Tarptautinio vairuotojo pažymėjimo knygelės viršelis

Tarptautinio vairuotojo pažymėjimo knygelės viršelis. Paž\ymėjimas susideda iš knygelės (kuri yra keliakalbė) ir kortelės

Ieškodamas informacijos internete, tuo tarpu, atradau žmonių skundus, kad, užklausę mūsų valdžios institucijų, kur gauti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, jie gaudavo atsakymus, kad toks Lietuvoje neišduodamas, nes Lietuva nepasirašiusi Ženevos konvencijos. Negi tai reiškia, kad lietuviai negalėdavo vairuoti Japonijoje ar JAE?

Pasirodo, ne – pažymėjimus išdavinėjo kai kurios kelionių agentūros. Iš pradžių buvo nejauku mokėti pinigus – kai internete yra netgi Lietuvos valdžios išaiškinimai, kad Lietuvoje pažymėjimo gauti neįmanoma, atrodo, kad užkliūsi ant apgavikų. Bet mums viskas buvo gerai. Ant pažymėjimo buvo nuoroda į “verifycenter.com” kur galima įvedus pažymėjimo numerį pasitikrinti, kad jis tikras. Be to, internete nebuvo jokios informacijos, kad tai būtų apgavystė, kad kam nors su tokiu pažymėjimu nebūtų išnuomavę automobilio ar jį/ją būtų nubaudusi policija (tiesa, ilgainiui pavieniai pranešimai apie tokias patirtis atsirado, ypač, kad buvo problemų Japonijoje).

Mano žmonos tarptautinio vairuotojo pažymėjimo knygelės paskutinis puslapis

Mano žmonos tarptautinio vairuotojo pažymėjimo knygelės paskutinis puslapis. Taupant, pažymėjimą pasidarė tik žmona – kadangi šalių, kuriose tikrai reikia pažymėjimo nedaug (bent jau tarp tų, į kurias keliauji ir kuriose nuomojiesi automobilį), tokiose šalyse pakanka ir vieno vairuojančio žmogaus

Tarptautinio vairuotojo pažymėjimo kaina darantis jį per agentūras buvo ~85 eurai (norint gauti per kelias dienas gali būti ir 170 eurų, todėl verta pradėti rūpintis bent pusantro mėnesio prieš kelionę). Mūsų pažymėjimas galiojo 10 metų – taigi, metinė kaina išeina ne tokia ir didelė, panaši, kaip ir dabar “Regitroje”. Aišku, jei keliaudavote už Europos ribų nedaug, arba jums tas pats nuomotis ar nesinuomoti automobilį – tada pažymėjimo darytis buvo neverta, bet kitu atveju – galėjo vertėti.

Beje, ant mūsų “neoficialaus” tarptautinio vairuotojo pažymėjimo parašyta, kad jį išdavė IDLID Services. Panašu, kad Lietuvos agentūra persamdydavo šią įmonę, nes pati neturi teisės išduoti pažymėjimo. Pasižiūrėjus IDLID Services puslapyje matosi, kad tiesiai iš jų užsakius galima gauti dar perpus pigiau – su siuntimu į Lietuvą ~45 doleriai.

Tokių agentūrų išduotus “neoficialius” tarptautinius vairuotojo pažymėjimus daugelyje šalių priimdavo, tačiau teko girdėti skundų, kad nepriimdavo Japonijoje – todėl atsiradus oficialiems “Regitros” pažymėjimams neverta su jais prasidėti.

Bendrai paėmus, yra taip: skirtingos šalys (tiek autonuomos, tiek policijos) skirtingai rimtai žiūri į Tarptautinius vairuotojo pažymėjimus. Vienur jo pagal įstatymus reikia – bet niekas nekreipia dėmesio. Kitur pagal įstatymus eina – bet “sueina” ir neoficialus (svarbu, kad parašyta įvairiomis kalbomis). Dar kitur būtinai reikia oficialaus. Taigi, jei nenorite rizikuoti, geriausias kelias – oficialus “Regitroje” išduotas tarptautinis vairuotojo pažymėjimas, nors 90% atvejų, kai jo turėtų reikti, jo vis tiek nereikės.

Svarbu žinoti apie Tarptautinį vairuotojo pažymėjimą

Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas įprastinių vairuotojo teisių nepakeičia – reikia vežtis ir jį, ir lietuviškas teises. Tarptautinio pažymėjimo esmė – teisių vertimas į kai kurias svarbiausias užsienio kalbas. Tiesa, užsienyje, pvz. Uzbekijoje, yra buvę, kad parodžius pareigūnui tarptautinį pažymėjimą, lietuviško nė neprašydavo – nors turėtų (matyt, nežinojo). Kanadoje netgi išsinuomavome automobilį parodę nuomos kompanijai vien tarptautinį pažymėjimą (lietuviškąjį buvome palikę namie).

Tarptautinio vairuotojo pažymėjimo kortelė

Žmonos tarptautinio vairuotojo pažymėjimo kortelė

Straipsnio temos: , , , , , , , , , ,

    37 komentarai

  1. Laba diena, ar kam teko gauti tarptautini vairuotojo pazymejima tiesiai is IDLID Services? Ar patikimi jie?

  2. Dekoju ! Gerb,Augustinai , tikrai vertinga informacija

  3. Ačiū, ieškojau šios info!

    • Važinėju pirmomis lietuviškomis teisėmis be galiojimo laiko. JAV auto nuoma be papildomo užstato. PAR ne nuomavo kolegai, daviau savo senutes. Singapūras tik su senomis teisėmis. Kuo tos naujos LR išduodamos teisės netinka? Jei ne ES tai lietuviškos tokios pat lygio, kaip Baltarusiškos.

  4. aciu kad pasidalinot! Uzsisakiau siandien, ziuresim 🙂

      • Atkeliavo uzsakytas pazymejimas per 7 dienas! Siustas is Kanados, registruotu laisku. Mokejimas buvo skaiciuojamas US doleriais (45 USD), nuo korteles nuskaiciavo Kanados doleriais pagal kursa. Kol kas viskas kuo puikiausiai. Automobilio greitu laiku nesinuomosiu, ketinu vairuoti Saudo Arabijoj, tai bus matyt :)) Aciu, Augustinai

        • Džiugu. Parašykite, kaip seksis naudotis pažymėjimu. Beje, kaip/kada važiuosite į Saudo Arabiją? Planuojate gauti tranzitinę vizą? Ar gal dirbti Saudo Arabijoje? Ar kitu būdu?

        • Jolita, neemei express siuntimo, cia uz ta pacia suma?
          O koki menesi siunteisi?
          Uzsisakiau ka tik, bet turbut be sansu gauti iki gruodzio 6 d :(((
          Teks vykti i Jordanija su ES teisem ir tiketis, kad vsikas bus ok

  5. Labas, galvoju užsisakyti tarptautinį vairuotojo pažymėjimo vertimą, norėjau pasitikslinti dėl įmonės. Rašot, kad IDLID Services atsiunte. Gal kur nors buvo jų puslapio adresas? Ieškau internete ir randu 2:
    https://ididl.com/
    https://www.license.international/

    Gal teko domėtis, ar tai vienas ir tas pats? Dėkui!

    • Dėkui už papildomą nuorodą. Taip, dėl Ukrainos – tiesa. Tačiau dėl JAV – ne visai. Galiojimą iš tikrųjų nustato ne tik traptautinės sutartys, o ir pačios valstybės valia. JAV valia yra tokia, kad ten įprastai galioja visos įprastos teisės, kurios parašytos ir angliškai, o tokių šiais laikais dauguma (beje, teko į JAV vykti ir tais laikais, kai Lietuvos teisės buvo parašytos tik lietuviškai ir prancūziškai: kelioms agentūroms “neužkliuvo”, vienai “užkliuvo”, bet galiausiai vis vien išnuomavo).

      Tas pats yra su vizomis: iš tikro Lietuvos piliečiai gali be vizų važiuoti į daugiau šalių, nei praneša Užsienio reikalų ministerija. Nes URM praneša daugiausiai apie tas šalis, su kuriomis sutarta dėl bevizio režimo, tuo tarpu yra dar tokių, kurios nereikalauja vizos vienašališkai (nors Lietuva gali iš jų piliečių ir reikalauti vizos). Pvz. be vizos važiavau į Brunėjų, nors tada nebuvo jo šalių, į kurias Lietuvos piliečiai gali vykti be vizos, sąraše.

      Panašiai ir su teisėmis.

  6. Gal galite pasakyti ar lietuviškos teisės kartu su tarptautinėmis galioja Kanadoje. Planuoju ten išvykti gyventi.

    • Tarptautinio vairuotojo pažymėjimo didžiausia nauda – galimybė keliauti automobiliu, nuomotis automobilį užsienyje. Tačiau daugelyje šalių tarptautinio vairuotojo pažymėjimo tam nereikia – pakanka lietuviškų teisių. Nereikia ir Kanadoje.

      Kita vertus, norint šalyje gyventi, gali būti taikomi kiti reikalavimai ir gali būti reikalaujama gauti vietinį vairuotojo pažymėjimą (t.y. šiuo atveju kanadietišką) nesvarbu, turi tarptautinį pažymėjimą ar neturi. Kiek skaičiau, taip yra ir Kanadoje. Tačiau geriausia yra paklausti toje šalyje migracijos pareigūnų, iš kurių gausite leidimą gyventi (jei emigruojate legaliai) – jie žinos geriausiai, nes, be kita ko, tvarka būna ir kečiasi, kai kuriose šalyse ji priklauso ir nuo tos šalies teritorijos (provincijos, valstijos).

  7. Sveiki Augustai,

    Norėčiau jūsų paklausti, galbūt kažką girdėjote apie “self translation form”, nes viską susiplanavus ir nusipirkus, sužinojau, kad Jordanijoje reikia būtent šio pažymėjimo. Taigi nedelsiant kreipiausi į autonuomos atstovus ir jie parašė kaip variantą tą formą, gal kažkada teko susidurti su panašiu dalykų? Jeigu ne, iš ididl svetainės iš Kanados siunčiant įmanoma gauti iki vasario 7 dienos? Kaip manote, baisu, kad nuvažiavus tik su lietuviškomis teisėmis, atšauktų jie tą nuomos sutartį ir visi planai griutu, būčiau labai dėkingas už jūsų atsakymą! 🙂

    • Sveiki. Jordanijoje sėkmingai nuomavomės automobilį be tarptautinio vairuotojo pažymėjimo ar teisių vertimo, tiesa, tai buvo senokai.

      Šiaip kiekvienoje šalyje taisyklės skiriasi ir net skirtingos autonuomos agentūros kartais vertina skirtingai. Kaip rašiau, pvz., Taivane viena agentūra atsisakė nuomoti be tarptautinio vairuotojo pažymėjimo, kita sutiko, tačiau paėmė didelį užstatą (grąžino, nes pažeidimų nebuvo).

      Geriausia tokiais atvejais bendrauti su agentūromis. Gali būti, tarkime, kad pas juos kaip alternatyva tarptautiniam pažymėjimui yra tiesiog pažymėjimo vertimas į arabų kalbą, ar pan.

      Savo ruožtu, dėl pažymėjimo gavimo reiktų klausti juos išduodančių. Galite darytis per Lietuvos agentūras – jos turės patirties ir tiksliai žinos, kiek laiko užtruks (nors per Lietuvos agentūras gali kainuoti brangiau). Šiaip paštas, kiek turiu patirties su siuntimu iš įvairių šalių, gana neprognozuojamas ir laikai labai varijuoja. Kurjeriai prognozuojami labiau ir yra gerokai greitesni (viskas ateina per neilgiau savaitės), bet gerokai brangesni.

  8. Užsisakinėjau tiesiogiai iš IDLID. Knygutė ir kortelė atvyko labai greitai.
    Bet… Japonijoje ir Korėjoje automobilį nuomoti atsisakė visos aplankytos agentūros. Dauguma pažymėjimo net nevartė, nes jo formatas yra visiškai kitoks, nei turi būti.

    • Panašių pasakojimų apie Japoniją girdėjau ir daugiau. Pats ten nuomotis automobilio nemėginau, nes viešasis transportas labai geras, taigi, savo patirtimi negaliu pasidalinti.

      Būtų įdomu, jei daugiau žmonių pasidalintų žiniomis – kokiose šalyse čia aprašytas Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas tiko (t.y. jo pareigūnai ar autonuomos kompanijos reikalavo, o jį parodžius viskas buvo gerai), o kur – netiko.

  9. Sveiki, gal žinote, kokia situacija nuomojantis Makedonijoj? Ir iš jos važiuojant į Kosovą?

    • Nuomavausi automobilį Makedonijoje be tarptautinio vairuotojo pažymėjimo. Į Kosovą irgi važiavau be jo – tiesa, savo mašina, o ne nuomota Makedonijoje (bet įvažiavau iš Makedonijos).

      Kalbant apie važiavimą į Kosovą su nuomotu Makedonijoje automobiliu, problemų gali sudaryti ne tiek tarptautinis pažymėjimas, kiek nuomos kompanija. Iš praktikos, buvusios Jugoslavijos nuomos kompanijos dažnai nenori išleisti į Kosovą ar Albaniją, arba reikalauja didelių priemokų, kitaip negalioja joks draudimas ir pan. (t.y. kam nors įvykus atsakytum visa automobilio verte, o ne tik frančize). Aišku, priklauso nuo kompanijos.

      Bet kuriuo atveju, važiuojant į Kosovą buvo privaloma nusipirkti vietoje civilinės atsakomybės draudimą, nes “Žalia kortelė” negaliojo (draudimus pardavinėja muitinėje). Paskutinį kartą Kosove buvau 2017 m., tada ir kirtau Makedonijos-Kosovo sieną.

  10. Sveiki, o kaip su Izraeliu? Ar irgi būtinas tarptautinis pažymėjimas? Jordanijoje nebuvo jokių problemų. Neprireikė.

      • Izraelyje be problemų nuomavausi su LT pažymėjimu.

  11. Labas. Gal galėtumėt pagelbėt su vienu klausimu? Skaičiau Jūsų straipsnį apie tarptautinį vairuotojo pažymėjimą. Kaip supratau užsisakėt per Sofa travel. Jie ir dabar tokią paslaugą siūlo, bet tas pažymėjimas, kurio nuotrauką įdėjot, kaip suprantu Sofa Travel užsakomas iš IDLID Services ir yra negaliojantis, nes kiek teko domėtis oficialus kai kurių šalių organizacijų pažymėjimas vadinasi International Driving Permit (o ne International Driving Licence) ir kiek kitaip atrodo – knygutė balta.
    Straipsnis kaip suprantu parašytas 2009m. tai tiesiog įdomu ar teko per tą laiką kažką naujo sužinot apie tai? Ar kam nors suveikė toks pažymėjimas kaip straipsnyje. Arba gal Sofa travel jau kitokius išduoda? (bandžiau jų klausti, bet nelabai noriai pasakoja koks tas pažymėjimas būtų ir iš kokios organizacijos gauna)

    • Šis straipsnis nėra parašytas 2009 m. Jis pirmą kartą parašytas 2017 m. ir nuolat atnaujinamas

      Mano asmeninė patirtis iš kelionių, kur esu nuomojęs automobilį apie 70 šalių:
      1.Daugelyje šalių autonuomoje neprašo tarptautinio vairuotojo pažymėjimo, net jeigu formaliai ir turėtų prašyti. Ar būtų kokių problemų, jei sustabdytų policija – nežinau. Kur stabdė, ten nebuvo.
      2.Kartais šitas pažymėjimas veikia net ten, kur neturėtų veikti. Pavyzdžiui, JAV buvome pamiršę savo lietuvišką vairuotojo pažymėjimą – tai autonuomoje išnuomavo automobilį vien parodžius šį tarptautinį (nors neturėtų, nes jis galioja tik kartu parodžius lietuviškąjį). Uzbekijoje analogiškai policininkas praleido pamatęs tik tarptautinį pažymėjimą. Čia veikia žmonių psichologija – kai tiek daug pasaulyje pažymėjimų rūšių, niekas nežino jų visų.
      3.Kol kas jokioje šalyje nebuvo problemų išsinuomoti automobilį po to, kai įsigijome šį pažymėjimą, o iki tol buvo problemų išsinuomoti tik vieninteliame Taivane. Kai kur rodome abu pažymėjimus, kai kur tik lietuvišką.
      4.Tačiau iš kitų žmonių girdėjau, kad su šiuo pažymėjimu neišnuomavo mašinos. Visos istorijos kol kas apie vieną vienintelę šalį – Japoniją, kur reikalavo tos “baltos knygutės” ar rodė, kad Lietuva nepasirašiusi konvencijos. Gal susiję ir su itin skrupulinga Japonijos kultūra. Pats Japonijoje nuomotis automobilio nebandžiau.

      Manau, Sofa travel išduoda tokius pažymėjimus, o kitokių negali išduoti. Kol Lietuva nėra pasirašiusi straipsnyje minimos konvencijos, tol “oficialių tarptautinių vairuotojo pažymėjimų” niekas Lietuvoje išduoti negali.

  12. Tailande išnuomuoja be tarptautinių teisių motorolerius, bet stabdo policija ir prašo pateikti tarptautines teises (baltą knygutę). Neturint, turi susimokėti 500 BHT baudą (kyšį?) ir važiuoji toliau. Kitą kartą sustabdžius, sakai, kad jau mokėjai baudą. Įdomu, ar minimas teisių variantas galiotų Tailande.

    • Tailande su motociklų nuoma yra taip, kad ten paprastai motociklo nuomotojas neprašo jokio vairuotojo pažymėjimo. Todėl kokie 90% užsieniečių, išsinuomavę Tailande motociklą ar motorolerį, iš tikro neturi teisės vairuoti motociklą (A kategorijos teisių). Tai žinodami, vietos pareigūnai juos stabdo “pasipinigavimui”. Jei nepavyksta apkaltinti neturint A teisių, gal bando apkaltinti neturint tarptautinio pažymėjimo.

      Tuo tarpu pervažiavome visą Tailandą nuomotu automobiliu: tiek Šiaurės Tailandą, tiek Pietų. Nuomojomės automobilius tris kartus, iš kurių du – iš tarptautinių autonuomų (Avis ir pan.). Viskas suveikė, baltos knygelės neprašė, bet teises (B kategorijos) tikrino. Policija nestabdė – kadangi žino, kad nesusikalbės su užsieniečiu, o automobilių teises vis tiek visi turi, tai automobilius išsinuomavusius užsieniečius stabdo mažiau, nei vietinius (būna postai, kur vietinius daugiau žiūri, o užsieniečiams tik nusišypso ar tik pasisveikina).

  13. Sveiki,

    Planuojame vykti į Indoneziją.Regitra daro tarptautinius vairuotojo pažymėjimmus. Bet žiūrint sąrašą (Regitros puslapyje) Indonezija neįtraukta nei į Vienos konvencija, nei į Ženevos konvencija.
    Tai taip išeina kad regitros išduodamas pažymėjimas ten negalioja?
    Ir kokia ten konvencija galioja?

    • Indonezija realybėje pasirašiusi Vienos konvenciją, http://www.adcidl.com/countries-convention-of-road-traffic-1968.html

      Mūsų patirtis iš Indonezijos (Balio) 2019 m. tokia: vežėmės Tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, bet jo neprašė. Tiesą pasakius, neprašė jokio vairuotojo pažyėmjimo 🙂 . Pirmą kartą per visas savo keliones išsinuomavome automobilį neparodę *jokio* vairuotojo pažymėjimo.

      Bet čia, aišku, priklauso nuo nuomos kompanijos – 2020 m. kita nuomos kompanija jau prašė lietuviško pažymėjimo.

      Tačiau manau, kad beveik garantuotai pakaks lietuviško pažymėjimo, o jei dar turėsite ir tarptautinį (1968 m.) – tai tikrai neturėtų būti problemų.

  14. Ar reikalingas tarptautinis vairuotojo pažymėjimas važiuojat į Bosniją ir Hercogoviną?

    • Taip, Taivane bandant nuomotis automobilį prašė tarptautinių teisių – nors galiausiai ir sutiko be jų su dideliu užstatu, bet gali taip ir nepasisekti.

      • Tik klausimas kokių. Kiek suprantu, nori kad būtų vertimas į kinų kalbą. Regitros duodamos Vienos/Ženevos konvencijų kaži ar turi.

        • Jei yra oficialus, turėtų tikti. Būtų gerai nusiųsti autonuomai, kur nuomojatės, iš anksto skanuotą ir paklausti – jei norėtų vertimo, galima būtų pasidaryti (vėlgi, reiktų išsiaiškinti kokio – ar notaro tvirtinto ir pan.) arba pasirinkti kitą autonuomą. Tie neoficialūs tarptautiniai pažymėjimai (bent jau tas kurį darėmės) turi vertimą ir į kinų k., bet jie nėra oficialūs.

          • Bėda ta, kad mąstome gal kokį motorolerį kur pietuose ar rytuose išsinuomuoti pavažinėti ramiais pajūrio keliais. Tai ten vietinę kokią firmelę susirasti reiktų.

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *