Išskleisti meniu
Įspūdingiausi pasaulio ledynai ir poliariniai peizažai

Įspūdingiausi pasaulio ledynai ir poliariniai peizažai

| 0 komentarų

Šiauriausi ir piečiausi pasaulio toliai sunkiai pasiekiami, bet tai – ir vienos gražiausių pasaulio žemių. Jose mažai žmonių, užtat daug įspūdingų ledynų, taigų, galingų upių.

Įspūdingiausi pasaulio poliariniai peizažai, kuriuos esu matęs per savo keliones į daugiau nei 100 šalių:

 


Perito Moreno ir aplinkiniai Argentinos ledynai

Vieta: Argentina

Kelionė į Patagoniją daugeliui tai – kelionė į Patagonijos ledynus. „Ko čia lietuviams žiūrėti ledynus“, „Aš jau mačiau ledynus Alpėse“ – man sakė skeptikai. Bet tie ledynai su Argentinos ledynais turi tiek pat bendro, kiek Aukštojo kalva su Monblanu. Patagonijos ledo laukas yra didžiausias pasaulyje (išskyrus Antarktidą ir Grenlandiją, bet ten sunku nukeliauti). O dar svarbiau, kad Perito Moreno ledynas – vienintelis, kurį gali stebėti iš arti, iš priekio, nuo natūralių „balkonų“, tarsi teatro sceną. Matyti, kaip ta nuolat slenkanti ledo upė pasiekia „liepto galą“, tirpsta, atlūžta milžiniškais gabalais ir krenta į didžiausio Argentinos ežero įvairiaspalvius vandenis.

Perito Moreno ledynas

Perito Moreno ledynas

Pagauna tikras azartas! Išgirsti „triokšt“ – ieškai akimis kur. Bet jei jau išgirdai, būna vėlu: pamatai tik kulminaciją, kaip krentančiuos ledo uolos sukelia ežere bangas. Tarsi 11 metrų baudinį mėginantis uždengti futbolo vartininkas, tu privalai atspėti, kur žiūrėti… Taip sėdėdami tai vienam, tai kitam „balkone“, vaikščiodami panoraminiais takais nė nepastebėjome, kaip Perito Moreno nacionaliniame parke praleidome didžiąją dienos dalį. Ir vis tiek atrodo – tik nusisuksi, tik nueisi, ir praleisi didžiausią dienos… Nueiname į miško taką. Triokšt! Kone garsiausias dienoje…

Spegacinio ledynas. Skirtingas ledo spalvas lemia skirtingas tankis.

Spegacinio ledynas. Skirtingas ledo spalvas lemia skirtingas tankis.

Kitą dieną plaukėme laivu prie dviejų tolimesnių ledynų – Upsalos, nuolat „besispjaudančio“ ledkalniais, ir paties aukščiausio Spegacinio (aukštis – 100 m: lenkia aukščiausius Lietuvos bažnyčių bokštus, o juk tai ne bokštas, tačiau siena). Tas gana stabilus, tad galima priplaukti arčiau. Ir visgi stebėti ledynus iš pergrūsto laivo denio – ne tas pats. Tą buvau daręs ir kitur, tarkime, gretimoje Čilės Patagonijoje. O štai į Perito Moreno ledyno patirtį panašios nėra niekur. Drąsiai rašau ją tarp 10 įspūdingiausių planetos gamtinių patirčių, greta Igvasu krioklių kitame Argentinos gale.

Nuo Upsalos ledyno atskilęs ledkalnis, aukščio sulig mūsų laivu

Nuo Upsalos ledyno atskilęs ledkalnis, aukščio sulig mūsų laivu

Skaityti daugiau:
Argentinos Patagonija – ledynai, Andai, vandenynai

 


Vatnajiokudlio ledynas

Vieta: Islandija

Vatnajiokudlio ledynas toks milžiniškas, kad dengia dešimtadalį viso Islandijos paviršiaus, plotu prilygsta visai Vilniaus apskričiai.

Vasaromis jis byra į Jokulsarlon lagūną, iš kurios aisbergai plaukia į vandenyną. Ši lagūna – viena labiausiai pribloškiančių Islandijos vietų, ją regėdamas gali pasijusti it grįžęs į ledynmetį.

Nuo Vatnajiokudlio ledyno į Jokulsarlon lagūną atskylantys aisbergai

Tačiau pakanka pakitimų giliai po paviršiumi ir grožis virsta katastrofa: štai 1996 m. po Vatnajiokudliu išsiveržęs vulkanas staiga ištirpdė tiek ledo, kad paplūdęs vanduo nuplovė pirmojo plento tiltus. Laimė, Islandija taip retai gyvenama, kad joks žmogus tai mirtinai bangai nepasipainiojo. Nors ir yra savotiški stichijų įkaitai, islandai moka kai kurias jų numatyti gana tiksliai.

Ką reiškia gyventi saugantis Islandijos gamtos kaprizų 2010 m. buvo pajutę visi europiečiai, kai išsiveržus Ejafjadlajokudlio vulkanui teko visame žemyne “tupdyti lėktuvus”.

Skaityti daugiau:
Islandija: keturių stichijų šėlsmas

 


Danko salos apylinkės

Vieta: Antarktida

Totaliai antarktidietiškas peizažas. Sąsiauryje pilna ledkalnių, salose, kaip Danko ir Kulvervilis – milžiniškos pingvinų kolonijos.

Ruonis ant ledo lyties

Ruonis ant ledo lyties

Nepakartojama čia buvo tiek vaikščioti salose, stebint pingvinų gyvenimą, tiek plaukioti sąsiauryje, gėrintis “gamtos skulptūromis” ledkalniais, iš gretimų kolonijų plaukiojančiomis pingvinų voromis.

O užvis “stipriausias” buvo vaizdas nuo salos viršūnės, kuriame – ir pingvinai, ir ledkalniai, ir nutolęs mūsų laivas. Puiki Antarktidos iliustracija!

Pingvinų kolonija

Pingvinų kolonija Kulvervlio saloje prie Danko

Koks tai žvarbus kraštas nesunku suprasti ir iš jo pavadinimo kilmės – pavadintas žuvusio belgų poliarininko Danko garbei. Jų ekspedicija buvo įšalusi leduose Antarktidoje visai žiemai. Dar ir dabar šios vietos pasiekiamos tik vasarą…

Skaityti daugiau:
Antarktida – viskas, ką reikia žinoti keliaujant

 


Lemairo kanalas ir “ledkalnių kapinės”

Vieta: Antarktida

Lemaire kanalas – daugelio kelionių į Antarktidą pažiba. Čia bet kuris kruizinis laivas tampa “nykštuku” apsuptas milžiniškų snieguotų kalnų iš abiejų pusių, kuriuos sukaustę plyšių pilni ledai (matai tikrą jų skerspjūvį). O vandenyje – mažesni ledo gabalai, kuriuos laivui tenka išstumdyti.

Lemero sąsiauris

Lemairo kanalas

Nors daugelis vietų Antarktidoje tyrinėjamos pėsčiom ar mažais laiveliais, “arčiau gamtos”, Lemaire kanalas, pasak mūsų laivo kapitono, toks įspūdingas, kad ir jo stebėjimas iš savo laivo denio – superpatirtis. Negaliu nesutikti – sutiko ir bendrakeleiviai, kurių į denį sugužėjo daugiau nei kada dar kelionės metu… Man Lemaire kanalas priminė kokius Kinijos Tris tarpeklius, tik viskas sušalę, užšalę, žvarbu.

Ledkalnių grožis

Ledkalnių grožis jų ‘kapinėse’

O dar nuostabesni peizažai atsivėrė anapus Lemaire kanalo! Ten – “ledkalnių kapinės”. Kadangi gana seklu, dideli ledkalniai “įstringa” ten įplaukę ir lieka “su visam” kol per dešimtmečius pamažu ištirpsta. Kiekvienu jų “gyvenimo” metu jie atrodo vis kitaip, kitokių formų. Tai – didžiausios “gamtinės” ledo skulptūros, kokias tik mačiau Antarktidos žemyne.

Na ir dar paskutinis akcentas, lyg būtų maža – Petermano, Planeau salos, pilnos pingvinų kolonijų…

Ekskursija zodiaku

Ekskursija zodiaku po Ledkalnių kapines

Skaityti daugiau:
Antarktida – viskas, ką reikia žinoti keliaujant

 


Torres Del Paine nacionalinis parkas

Vieta: Patagonija, Čilė

Čilės Patagonija – didi, vėjuota ir labai retai gyvenama. Tolstant nuo “piečiausio pasaulio miesto” Punta Arenaso asfaltuotas kelias netruko virto žvyrkeliu (oficialiai turinčiu 9-osios magistralės statusą).

Atšiaurus Torres Del Paine nacionalinio parko peizažas. Saloje - viešbutis.

Ženklai paskelbė prasidedant Paskutinės vilties (Ultima Esperanza) provinciją. Pavadinimas labai tinka nykiam medžių stokojančiam peizažui. Jį davė jūrininkas Chuanas Ladriljeras, čia plaukęs 1557 m. Jo “paskutinė viltis”, kad pagaliau priplaukė Magelano sąsiaurį, pasirodė buvusi bergždia: pasirinktasis vandens kelias tebuvo fjordas, pasibaigęs ledynu.

Antrasis pagal dydį piečiausio Čilės regiono miestas Puerto Natalesas laukė už 248 km nuo Punta Arenaso, bet jo dydis – jau tik kaip Druskininkų (18000 žmonių). Degalų pakeliui teko piltis kaimo krautuvėje, kurios pardavėjas greta maisto bei gėrimų atsiveža ir vieną kitą kanistrą – statyti degalinės neapsimoka.

Gvanakų (laukinių lamų) kaimenė.

Dar už 100 kilometrų laukė Paino bokštų (Torres del Paine) nacionalinis parkas – ten civilizacija galutinai užleido pozicijas gamtai. Nuo vietomis apsemtų automobilių kelių ir pasivaikščiojimo takų ten atsiveria vienas už kitą įspūdingesni vaizdai: aštrūs kalnai (“bokštai”), visa aibė ežerų.

Tačiau žaviausi ten – ledynai, didžiojo Pietinio ledo masyvo liežuviai, vasaromis aptirpstantys, žiemomis vėl užšalantys. Iki Grėjaus ledyno neprivažiuosi, pėsčiomis – 8 val. į vieną pusę, bet galima ir plaukti nuo jo tirpsmo užgimusiu ežeru. Tai irgi nebuvo paprasta: prieš baisų vėją nukreiptas laivelis beveik stovėjo vietoje, nors varikliai veikė visu pajėgumu. Nieko keisto: Patagonijos vėjas siūbuodavo net didelį išsinuomotą pikapą, o eiti prieš jį atviroje vietoje reikalaudavo pastangų.

Grėjaus ledyno menka dalelė iš laivo.

Skaityti daugiau:
Čilės Patagonija: vėjuotas didus pasaulio galas

 


Pietų Aliaskos ledynai

Vieta: Aliaska, JAV

Pietų Aliaska yra lyg toks priešistorinis poliarinis pasaulis. Ten pilna ledynų, o žmonių kūriniai – laivai, miesteliai – palyginus su jais atrodo nykštukiniai. Aplinkui yra ir visos kitos gamtos jėgos: kalnai, kriokliai, vandenynas ir gyvūnai. Pavyzdžiui, Kenajaus nacionalinaime parke jūrų liūtai apsigyvenę ant nuo ledynų atskilusių ledo lyčių.

Ledynas Kenajaus nacionaliniame parke

Ledynas Kenajaus nacionaliniame parke

Didžiausi pietų Aliaskos ledynai teka ne į ežerus, o į Ramųjį Vandenyną. Ir masteliais jie lenkia daugelį. Tiesa, tą mastelį sunku suvokti: kai stovėjau laive, atrodė, kad ledynas gal yra mažesnis, tiesiog arčiau. Bet kai suvokiau, kad iki ledyno dar daug kilometrų, o jis vis tiek atrodo šitoks milžiniškas – užgniaužė kvapą.

Laivas iš tikrųjų dar gana toli ledyno

Laivas iš tikrųjų dar gana toli ledyno

Prie mažesnių ledynų galėjome priplaukti mažesniais laivais, o didžiausias – Habardo ledynas – pasiekamas net didžiausias kruiziniais laivais. Tiesa, mums nepasisekė: buvo rūkas; Aliaskoje visada esi gamtos įkaitu, klimatas ten atšiaurus.

Net viršum Aliaskos sostinės Džuno kyla savas ledynas – Mendenholas – ir būtent jis, o ne kokie miesto pastatai, yra to miesto pagrindinė lankytina vieta.

Mendenhalo ledynas

Mendenhalo ledynas

Skaityti daugiau:
Aliaska – begalinės Gamtos apsupty

 


Įspūdingiausių pasaulio ledynų ir poliarinių peizažų žemėlapis

Loading map...

Loading

 


Kiti įspūdingi poliariniai peizažai

Šie peizažai gal neužgniaužia kvapo taip, kaip aukščiau suminėtieji, bet taip pat yra labai žavūs.

Naujosios Zelandijos ledynai

Naujoji Zelandija garsėja pakrantėmis, fjordais, ežerais, augalais – tačiau jos pietinė sala pakankamai toli į pietus, kad turėtų ir ledynų. Tiesa, tik tarp kalnų.
Plačiau: Naujoji Zelandija – žalia pasaulio provincija

Svalbardas

Šiauriausia pasaulyje sala, į kurią galima nuskristi reisiniais lėktuvais, kur yra viešbučiai, muziejus, universitetas ir t.t. – Norvegijos Svalbardas. Gamta čia dyka, nyki, bet kartu didinga: savo tuštuma, poliarinėmis naktimis, sniegais.
Plačiau: Svalbardas – Šiauriausias žmonijos forpostas

Pūga Svalbarde

Pūga Svalbarde

Atabaskos ledynas (Kanada)

Vienas lengviausiai pasiekiamų ledynų pavaikščiojimui juo. Ledyno paviršiumi ten vaikščiojome, prieš tai nuvežti 25 tonas sveriančiu „autobusu“, kurio kiekvienas iš ratų dydesnis už ištisą automobilį. Vienas kainuoja virš milijono, o jų analogai važinėja Antarktidos mokslininkų bazėse. Prie Atabaskos jie važiuoja „stačiausia Šiaurės Amerkos įkalne“ ištisą ledyninę upę kaip niekur nieko pervažiuoja. Vaikščiojimas ledynu – patirtis, kurią verta bent sykį gyvenime patirti. Nustebino, koks ledynas neslidus. Vietomis jis tirpdamas bėga upėmis, kitur, atrodo, jau čia pata vanduo – bet galėjau visu svoriu stotis, nieko neatsitiko.
Plačiau: Alberta – ryškiausi Kanados kalnai ir prerijos

Ant Atabaskos ledyno, atvažiavus milžinišku 'autobusu'

Ant Atabaskos ledyno, atvažiavus milžinišku ‘autobusu’

Niufaundlendo aisbergai (Kanada)

Niufaundlendas piečiau už Lietuvą, bet dėl šaltųjų vandenyno srovių klimatas ten šaltas. Tos srovės kasmet pavasarį “atplukdo” ir galybę ledkalnių – jų galėjome prisižiūrėti ir vasaros pradžioje. Stebėtina juos matyti taip toli į pietus, o dar aplink plaukiojo daugiau banginių, nei mačiau kada gyvenime! Beje, vienas Niufaundlendo ledkalnių paskandino legendinį “Titaniką”.
Plačiau: Niufaundlendas – didinga Kanados pabaiga

Aisbergai prie Niufaundlendo

Aisbergai prie Niufaundlendo

Rojaus įlanka (Antarktida)

Rojaus įlanka (Paradaise Bay) Antarktidoje garsėja ne tik nuostabiais peizažais ir vienais aukščiausių Antarktidos pusiasalio kalnų aplink. Čia taip pat gausu ir mokslinių bazių tyrinėjančių poliarinę gamtą, gyvūniją – kai kurios jau uždarytos, visiškai “paskendusios” toje gamtoje. Britų Port Lockroy dabar labiau tarnauja kaip piečiausias pasaulio paštas, britų Damoy Hut kadaise buvo pagrindinis Britų Antarktidos oro uostas, o Argentinos Brown stotis vasaromis dar veikia, bet, lankant prieš sezoną, pasirodė kaip apleistų namų rinkinėlis. Aišku, visur pilna pingvinų, ruonių, banginių.
Plačiau: Antarktida – viskas, ką reikia žinoti keliaujant

Buvęs Damoy terminalas (trobelė apačioj) ir kilimo takas

Buvęs Damoy oro uosto terminalas (trobelė apačioj) ir ‘kilimo takas’ (tiesiog ledas)

Šarlotės įlanka (Antarktida)

Pilna gražių ledkalnių, pingvinų, ruonių, banginių, nuostabių peizažų. Netoliese – ir paskendęs banginių medžiotojų laivas “Governoren”.
Plačiau: Antarktida – viskas, ką reikia žinoti keliaujant

Portal Point peizažas su ruoniu

Portal Point peizažas su ruoniu


Kitos įdomiausios pasaulio vietos


Miestai: Senoviniai miestai | XIX a. miestai | Šiuolaikiniai didmiesčiai | Kurortai | Ypatingi miestai | Inžineriniai statiniai
Gamta: Pakrantės ir salos | Poliariniai peizažai | Vulkanai ir geizeriai | Kalnai ir kanjonai | Miškai ir džiunglės | Kriokliai | Dykumos | Olos ir požemiai | Ežerai | Gyvūnija
Kultūrinės patirtys: Pramogų parkai ir gyvieji muziejai | Šou ir renginiai | Ceremonijos | Sportas | Nakvynės vietos | Kelionių būdai | Valgymo būdai | Mažumos | Pramogos | Savičiausios valstybės
Istorinės vietos: Priešistorinės | Graikų ir romėnų | Artimųjų Rytų civilizacijų | Indėnų civilizacijų | Azijos civilizacijų | Pilys ir rūmai
Baisiausios vietos: Ekstremaliausios vietos | Išniekinta gamta | Nuosmukio vietos | Mirties vietos | Genocidų ir žudynių vietos | Įšalusių karų frontai


Aplankęs daugiau šalių, įdomiausių pasaulio vietų ir patirčių sąrašus plečiu.

Tačiau jau esu buvęs daugiau nei 110 šalių ir dešimtyse tūkstančių lankytinų vietų. Jei kuri garsi vieta nėra sąraše - gali būti todėl, kad ji pasirodė nepakankamai įspūdinga, o ne todėl, kad nebūčiau jos lankęs. Šiaip ar taip, kai kurios garsios lankytinos vietos tokios yra daugiau dėl reklamos.

Jei kyla klausimų, kodėl neįtraukiau tam tikros vietos į sąrašus, arba norite sužinoti apie įdomiausias pasaulio vietas daugiau - klauskite komentaruose, su malonumu atsakysiu!

Straipsnio temos: , ,

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *