Išskleisti meniu
Įspūdingiausios pasaulio olos, urvai ir požemiai

Įspūdingiausios pasaulio olos, urvai ir požemiai

| 0 komentarų

Nusileidęs į pirmąją gyvenime milžinišką olą, negali neatsigerėti įspūdingomis uolienomis, požeminėmis upėmis, stalagtitais ir stalagmitais. Tačiau aplankius keletą tokių olų viskas ima kartotis: aplinka visose labai panaši, nepriklausomai nuo šalies ar žemyno. Bet žemiau išvardytos olos išsiskiria iš visų kitų – jų didybė pribloškė, nors jas lankiau toli gražu ne pirmas.

Be nepaliestų gamtinių olų čia yra ir tos, kur žmonės įrengė šventyklas, naktinius klubus, net geležinkelius – taip suteikdami oloms naują atmosferą.

 


Postojnos olos

Vieta: Slovėnija

Beveik pusėje visos Slovėnijos vyksta karstiniai reiškiniai ir šalyje yra 10 000 olų – . Karstinių reiškinių (ilgų požeminių urvų, upių, stalagmitų, stalagtitų) Slovėnijoje tiek daug, kad net pats žodis “karstas”, spėjama, kilo iš slovėnų kalbos. Olų iš viso ten 10 tūkstančių, o didžiausios jų savo stalagtitais ir stalagmitais kasmet žavi šimtus tūkstančių turistų

Postojna – turbūt įspūdingiausia ola, kurią esu kur pasaulyje lankęs. Į daugumą olų gidai įveda, parodo pakraščius, geriausiu atveju paplukdo požemine upe ir pasako, kad ten, toliau, olos, menkai neištyrinėtos, driekiasi daugybę kilometrų. O Postojnoje pro tavo akis lėkte pralekia 5 kilometrai, mat čia važiuoji… atviru bestogiu traukiniu, primenančiu atrakcioną. Bėgiai įrengti dar 1872 m. tuo metu valdžiusios Austrijos-Vengrijos. Tiesa, net ir tai tėra penktadalis viso Postojnos gylio.

Postojnos viduje. Įvairiausių spalvų stalagtitai ir stalagmitai.

Postojnos pabaigoje – 10 000 žmonių talpinanti puikios akustikos natūrali “koncertų salė”, kurioje, be visų renginių, traukti 2013 m. Europos krepšinio čempionato burtai. Tokio dydžio požemiuose net yra endeminių gyvūnėlių, vadinamų olmais – primena žmogaus odos spalvos kirmėlę su kojytėmis (truistams pastatytas jų terariumas).

Netoli Postojnos – Predjamos pilis, pastatyta pusiau oloje, kurią išvydome jau sutemus, vis žaismingai ir paslaptingai mainantis apšvietimo spalvoms.

Postojnos urve Slovėnijoje

Skaityti daugiau:
Slovėnja: dangiškai kaimiška žemė

 


Mogao grotos

Vieta: Kinija

Įspūdingiausia Kinijos šilko kelio vieta – Budistinės olos (grotos). Sunku žodžiais apsakyti Mogao grotų (budistinių olų) didybę tuo momentu, kai užeini į vieną jų ir, užvertęs galvą aukštyn, pamatai viduje stūksatnt 40 m aukščio Budos statulą. Arba dešimtis statulų ir tūkstančius tikrų asmenybių ir mitinių figūrų freskų. Ir kai išgirsti, kad daugybei jų – net ir 1500 metų.

Įėjimas į vieną žymiausių Mogao grotų - tą, su 40 m aukščio Buda. Grotų viduje fotografuoti negalima, todėl daugelis vaizdų, kuriuos rasite - išorės, nė iš tolo neperteikiantys olų didybės.

Įėjimas į vieną žymiausių Mogao grotų – tą, su 40 m aukščio Buda. Grotų viduje fotografuoti negalima, todėl daugelis vaizdų, kuriuos rasite – išorės, nė iš tolo neperteikiantys olų didybės.

Sausas klimatas, tamsa leido išlikti vieniems nuostabiausių tokio mažiaus darbų. Bergždžia ieškoti nuotraukų internete – nuotraukos tegali apimti vieną ar kitą ankštos olos sieną, bet ne visą tą atmosferą, kai užeini į tamsią erdvę ir privalomas gidas vieną po kitos žibintuvėliu paryškina nuostabiai ištapytas scenas, uolų mecenatus su tūkstančio metų senumo madų drabužiais ir makiažu, ištisus to meto Kinijos miestus, Bodisatvas, Budas ir budizmo demonus. Kai supranti, kad tokios grožybės tave supa iš visų pusių, net viršaus. Beje, gidas puikiai kalbėjo angliškai: juk Mogao olos viena Kinijos turizmo pažibų. Net bilietus ten tenka pirkti iš anksto: “vietoje” neparduodami. Ir kasdien gidai atrakina vis kitas olas, kad turistų ordos nenubūtų tų pačių. Pasirinkimas pribloškiamas: 492 olos su 2100 spalvintų statulų ir 45000 kvadratinių metrų freskų!

Dazu budistinėmis statulomis paverstos uolos

Deja, Mogao grotose negalima fotografuoti – tad čia Dazu uolų, kur panašiso budistinės skulptūros yra atvirai, vaizdas

Skaityti daugiau:
Kinijos šilko kelias – grotos, kinų siena, dykuma

 


Kapadokijos požeminiai miestai

Vieta: Turkija

Kapadookija garsėja įspūdingomis olomis, bet kitas jos “stebuklas” – požeminiai miestai. Prieš 3000 ir daugiau metų – gerokai iki pasirodant tiek graikams, tiek turkams – hetitų civilizacijos iškasti keturių, aštuonių aukštų požemiai. Didžiausiame, Derinkuju požeminiame mieste, spėjama, gyveno 10 tūkstančių žmonių, augino gyvulius, valgė, meldėsi. Tiesa, gyveno ne nuolat, o tik užklupus priešų pavojui – tačiau tai galėdavo užtrukti mėnesius. Tad miestas turėjo ventiliacijos angas į viršų, vandens šulinius į apačią – ir visa tai (tiksliau, ne visa, o tik menką miesto dalį) šiandien lanko turistai. „Atvertų“ požeminių miestų yra ne vienas ir ne du, bet jie panašūs vienas į kitą, tad daugeliui pakanka aplankyti vieną.

Viena Derinkuju požeminio miesto patalpų

Viena Derinkuju požeminio miesto patalpų. Būta ir gyvulių tvartų, ir lavoninių (kur lavonai laikyti iki bus saugu lipti viršun palaidoti. Iš hetitų Kapadokiją perėmę graikai miestais naudojosi iki pat XX a., tačiau juos ištrėmus, naujieji gyventojai turkai apie juos nieko nežinojo ir tik netyčia atrado vėl

Nebent važiuotumėte per patį sezono įkarštį ir be „vieno įspūdingiausių“ (tikriausiai Derinkuju ar Kaimakli) dar norėtumėte pamatyti tokį „mažiau atrastą“, kur netenka grūstis su ekskursijų grupėmis, laukti ilgose eilėse prie tokių siaurų praėjimų, kad net man, 1 m 80 cm ūgio, teko lenktis ar eiti „žąsiuku“. Aišku, ekskursijos turi ir privalumų: net ir nesamdžius gido, lengva nugirsti pasakojimų nuotrupas, be kurių būtų sunku suprasti kas ir kam tuose požemiuose yra.

Derinkuju požeminiame mieste be e turistų ir gidų budi ir apsaugininkai – ties siauriausiais praėjimais jie šaukia, kada galima lsti į tunelį. Mat tuneliai tokie siauri ir žemi, kad mane, 1 m 80 cm ūgio, jau kiek išsunkia pasilenkinėjimas, pritūpimai – o susitikus dviems žmonėms iš priešpriešių vietomis prasilenkti būtų neįmanoma

Derinkuju požeminiame mieste. Be turistų ir gidų, mieste budi ir apsaugininkai – ties siauriausiais praėjimais jie šaukia, kada galima lsti į tunelį. Mat tuneliai tokie siauri ir žemi, kad mane, 1 m 80 cm ūgio, jau kiek išsunkia pasilenkinėjimas, pritūpimai – o susitikus dviems žmonėms iš priešpriešių vietomis prasilenkti būtų neįmanoma

Skaityti daugiau:
Kapadokija – fėjų kaminai, požeminiai miestai

 


Džunijos olos

Vieta: Libanas

Džunija garsi ir savo olomis. Dauguma stalagtitų-stalagmitų ertmių panašios, bet didžiulė menė Džunijos olų ėjimo ir plaukimo pabaigoje ir mane pribloškė.

Skaityti daugiau:
Libanas – įvairiausia maža valstybė

 


Zipakiros druskos katedra

Vieta: Kolumbija

Garsiausia Bogotos vieta, tiesą pasakius, net nėra Bogotoje – bet paprasčiausia ten nuvažiuoti būtent iš Bogotos. Tai – Druskos katedra 42 km į šiaurę Zipakiros mieste. Sunku ją ir apibūdinti – tai ne pastatas, o visa eilė požeminių erdvių buvusioje druskos kasykloje, iki 200 metrų po žeme. Tuščiose iškasus druską likusiose milžiniškose erdvėse paeiliui padarytos Kristaus gyvenimą menančios koplyčios – labai meniškos, simbolinės, be jokių ten statulų, tik kryžiai, įvairios šviesos. Gale – pačios katedros erdvė.

Druskos katedroje Zipakiroje

Druskos katedroje Zipakiroje

Kadaise viskas prasidėjo nuo šachtininkų sau įsirengtos požeminės koplyčios, kuri 1932 m. virto bažnyčia (priminė Veličkos druskos kasyklas Lenkijoje). Bet ši bažnyčia tapo nestabili, buvo uždaryta. Tuo metu ji jau buvo tapusi pakankamu Kolumbijos simboliu, kad Kolumbija be tokios druskos bažnyčios nebegalėtų gyventi – ir 1991-1995 m. pastatė šį naują kompleksą.

Viena koplyčių. Iš pirmo žvilgsnio europiečiui pozavimas atrodo kiek šventvagiškas - bet gal Lotynų Amerikoje, kur religija daug mažiau atskirta nuo gyvenimo į tą 'nepasiekiamo šventumo' lygį, tai normalu

Viena koplyčių. Iš pirmo žvilgsnio europiečiui pozavimas atrodo kiek šventvagiškas – bet gal Lotynų Amerikoje, kur religija daug mažiau ‘pakelta’ virš gyvenimo į tą ‘nepasiekiamo šventumo’ lygį, galbūt tai normalu

Jame – ne vien bažnyčia, o ir visas požeminis pramogų parkas, primenantis kokios Palangos Basanavičiaus gatvės pramogas: su 3D filmu, neaišku kaip susijusiu Tutanchamono muziejumi, daug iš druskos pagamintų statulėlių ir smaragdų parduotuvių ir t.t.

Požeminis ežeras-veidrodis 'lunaparko' zonoje

Požeminis ežeras-veidrodis ‘lunaparko’ zonoje

Skaityti daugiau:
Bogota – gyva vėsi Kolumbijos sostinė

 


Mamuto urvas

Vieta: Kentakis, JAV

Tai – ilgiausia pasaulyje urvų sistema! Urvų ilgis – ~700 km, arba kaip nuo Vilniaus iki Klaipėdos ir atgal.

Priešingai daugeliui urvų šiame straipsnyje, Mamuto sistemoje nėra stalagtitų ar stalagmitų. Tačiau urvas tiesiog pribloškė dydžiu – begaliniais požeminiais koridoriais į priekį, į šonus, “tarpekliais” žemyn, kur, kažkur apačioje, urvai jau užlieti vandens, ar “kaminais” į viršų. Temperatūra čia visai nepriklauso nuo to, kas viršuje.

Vienas daugybės patekimų į mamuto urvus. Vos priėjus prie įėjimo iš išorės padvelkė šaltis iš urvo vidaus

Vienas daugybės patekimų į mamuto urvus. Vos priėjus prie įėjimo iš išorės padvelkė šaltis iš urvo vidaus

Gali vaikščioti valandas ir pamatysi tik nedidelę jo dalį. Yra skirtingos ekskursijos po urvą, dalies kurių keliai visiškai nesusikerta – jos ir patenka į požemį, ir vaikšto visiškai skirtinguose urvo fragmentuose. Skirtingoms ekskursijoms reikia skirtingo pasirengimo, o ten, kur driekiasi ilgiausios ekskursijos, net po žeme įrengti tualetai.

Ši urvų dalis vadinama 'storulių siaubu', nes praėjimas darosi siauras

Ši urvų dalis vadinama ‘storulių siaubu’, nes praėjimas darosi siauras

Mes rinkomės populiariausią “Istorinį turą” (Historic Tour). Istorinį todėl, kad čia pasakojama ir olos istorija – kaip ją atrado žmonės, kaip dar XIX a. čia vietiniai gidai vesdavo turistus (su žibalinėmis lempomis) ir kiek ilgai tai užtrukdavo. Tuo metu skirtingos urvų dalys priklausė skirtingiems savininkams ir jie konkuravo tarpusavyje, griebdavosi net apgavysčių, kad turistai eitų į būtent jų urvo įėjimą.

Ekskursijos metu

Ekskursijos metu

Dabar, aišku, čia Nacionalinis parkas, toje, populiariausioje, zonoje, viskas paprasčiau – įvestas apšvietimas – bet daugybė kitų zonų dar yra kur kas “senoviškesnės”. O išjungus šviesą visur yra aklina tamsa.

Mamuto urvuose

Mamuto urvuose

 


Gražiausių pasaulio olų žemėlapis

Loading map...

Loading

 


Kitos įspūdingos pasaulio olos

Chameos del Agua (Ispanija)

Lanzarotės salos (Kanarai) architekto-genijaus Cezario Manrikės, savo pastatus visada įterpdavusio į gamtą, šedevras: naktinis klubas lavos tunelyje, kuriame tyvuliuojančiame tvenkinėlyje gyvena unikalūs balti omariukai.
Plačiau: Lanzarotė – ugnikalniai ir menas

Chameos del Agua - naktinis klubas oloje, kurioje gyvena unikalūs balti omarai

Tam Khao Luang (Tailandas)

Milžiniška ola Pečaburio mieste paversta didžiule budistų šventykla: pastatytos stupos, Budų statulos ir dar daug kas. Tačiau ola tokia milžiniška, kad gamta vis viena užgožia žmogaus kūrinius, bet tie kūriniai gamtą puikiai papildo.
Plačiau: Tailandas – šalis visiems, bet ne visų

Viena iš Tam Khao Luang olos erdvių

Viena iš Tam Khao Luang olos erdvių

Kakliko ola (Turkija)

Daug pasaulio olų turi gražių stalagtitų ir stalagmitų, tačiau Kakliko ola – vadinama požemine Pamukale, greta kurios yra – garėja struktūromis, kokių kitur pasaulyje olose nepamatysi. Tai – terasos, per kurias bėga vanduo.
Plačiau: Pamukalė – stebuklas, bet nebūtinai kokio tikitės

Požeminė Pamukalė - Kakliko ola. Nesezono metu nuo pradžios iki pabaigos čia buvome visiškai vieni - tik vietinių benamių šunų banda, prieš tai gulinėjusi, atsibudo, kad mus pasitiktų

Požeminė Pamukalė – Kakliko ola. Nesezono metu nuo pradžios iki pabaigos čia buvome visiškai vieni – tik vietinių benamių šunų banda, prieš tai gulinėjusi, atsibudo, kad mus pasitiktų

Vaitomo olos (Naujoji Zelandija)

Vaitomo olos Naujojoje Zelandijoje garsėja savo “švytinčiomis kirmėlėmis” (glowworms). Turistai šiomis olomis plaukia laiveliais požemine upe ir, pasak reklamų, apsidairę pamato tarsi švytinčius žvaigždynus olos palubėje. Reklamos gal kiek perdėtos – nuotraukos specialiai retušuotos. Tačiau tai vis tiek įspūdinga – kadangi unikalu (Naujojoje Zelandijoje yra ir daugiau panašių olų, bet šitos didžiausios ar lengviausiai pasiekiamos keliautojui).
Plačiau: Naujoji Zelandija – žalia pasaulio provincija

Julino olos (Kinija)

Šios grotos, pilnos senovinio budistinio meno ir sukurtos iš Šilko kelyje uždirbtų lėšų, gal kiek atsilieka įspūdingumu nuo garsesnių Mogao grotų – bet čia galima prieiti arčiau meno ir su mažiau kitų turistų.
Plačiau: Kinijos Šilko kelias – grotos, kinų siena, dykuma

Tarpeklis, kuriame - Julino grotos

Tarpeklis, kuriame – Julino grotos. Deja, viduje negalima fotografuoti, bet tai tik dar labiau sustiprina spūdį: realybė pranoksta lūkesčius

Vardzia (Gruzija)

Milžiniškas gruzinų vienuolynas olose – tikras miestas, kadaise glaudęs keliolika tūkstančių vienuolių. Keli gyvena iki šiol, bet daugelis lankytojų – turistai.
Plačiau: Gruzijos svajonės pabaiga?

Vardzia

Maravillas urvas (Dominikos Respublika)

Milžiniškame urve – ne tik stalagmitai ir stalagtitai, bet ir indėnų tainų menas. Šiai indėnų tautai urvai būdavo šventas ryšys tarp šio ir anapusinio pasaulių, čia atliktos apeigos ir laidoti žmonės – ne išimtis ir įspūdingiausias Dominikos Respublikos urvas.
Plačiau: Dominikos Respublika – (ne tik) saulė ir jūra

Tai ne Maravillas urvas, nes šiame negalima fotografuoti - tačiau Dominikos Respublikoje urvų, svarbių tiek gamtiškai, tiek kultūriškai, yra ir daugiau

Tai ne Maravillas urvas, nes šiame negalima fotografuoti – tačiau Dominikos Respublikoje urvų, svarbių tiek gamtiškai, tiek kultūriškai, yra ir daugiau

Veličkos druskos kasyklos (Lenkija)

Milžiniškos druskos kasyklos, kur po žeme įrengta netgi bažnyčia.


Kitos įdomiausios pasaulio vietos


Miestai: Senoviniai miestai | XIX a. miestai | Šiuolaikiniai didmiesčiai | Kurortai | Ypatingi miestai | Inžineriniai statiniai
Gamta: Pakrantės ir salos | Poliariniai peizažai | Vulkanai ir geizeriai | Kalnai ir kanjonai | Miškai ir džiunglės | Kriokliai | Dykumos | Olos ir požemiai | Ežerai | Gyvūnija
Kultūrinės patirtys: Pramogų parkai ir gyvieji muziejai | Šou ir renginiai | Ceremonijos | Sportas | Nakvynės vietos | Kelionių būdai | Valgymo būdai | Mažumos | Pramogos | Savičiausios valstybės
Istorinės vietos: Priešistorinės | Graikų ir romėnų | Artimųjų Rytų civilizacijų | Indėnų civilizacijų | Azijos civilizacijų | Pilys ir rūmai
Baisiausios vietos: Ekstremaliausios vietos | Išniekinta gamta | Nuosmukio vietos | Mirties vietos | Genocidų ir žudynių vietos | Įšalusių karų frontai


Aplankęs daugiau šalių, įdomiausių pasaulio vietų ir patirčių sąrašus plečiu.

Tačiau jau esu buvęs daugiau nei 110 šalių ir dešimtyse tūkstančių lankytinų vietų. Jei kuri garsi vieta nėra sąraše - gali būti todėl, kad ji pasirodė nepakankamai įspūdinga, o ne todėl, kad nebūčiau jos lankęs. Šiaip ar taip, kai kurios garsios lankytinos vietos tokios yra daugiau dėl reklamos.

Jei kyla klausimų, kodėl neįtraukiau tam tikros vietos į sąrašus, arba norite sužinoti apie įdomiausias pasaulio vietas daugiau - klauskite komentaruose, su malonumu atsakysiu!

Straipsnio temos: , , , , , , , , ,

Komentuokite! Atsakysiu į visus jūsų klausimus!

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *